Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 6 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Chill. Άπαντες.

Να chill, αλλά θεωρώ ασυγχώρητη την ελαφρότητα με την οποία αντιμετωπίζουμε τον covid-19. Πρέπει να προσέχουμε. Τελεία.

Όχι στις υπερβολές, όχι στην υστερία, αλλά οφείλουμε να σεβαστούμε τους ειδικούς και να ακούσουμε τι έχουν να μας πουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που βλεπω παντως ειναι οτι οποιος γυριζει απο εξωτερικο εχει κολλησει.

Πρεπει να ειναι ολοι τιγκα εξω και τωρα τους λεμε να ερθουν και εδω.

 

Διαλεξτε τι θελετε να παθετε το Σεπτεμβριο, να τρεχουμε και να μην φτανουμε στα νοσοκομια η να μην υπαρχει φραγκο και να παμε σε χρεοκοποια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DEADLAZARUS said:

Να chill, αλλά θεωρώ ασυγχώρητη την ελαφρότητα με την οποία αντιμετωπίζουμε τον covid-19. Πρέπει να προσέχουμε. Τελεία.

Όχι στις υπερβολές, όχι στην υστερία, αλλά οφείλουμε να σεβαστούμε τους ειδικούς και να ακούσουμε τι έχουν να μας πουν.

 

Το πρόβλημα δεν είναι με τις διαφορετικές απόψεις, είναι με τον τρόπο που εκφράζονται.

 

Επίσης, ο καθένας έχει το δικαίωμα της γνώμης του. Και επειδή στο θέμα της COVID δεν είναι όλες οι πηγές το ίδιο αξιόπιστες, υπάρχουν κάποιοι που (από τη δική τους σκοπιά δικαιολογημένα) ερμηνεύουν τα στοιχεία διαφορετικά.

 

Με τον @Snips βλέπουμε κάποια πράγματα σχεδόν αντιδιαμετρικά. Αλλά του αναγνωρίζω το δικαίωμα να κρατήσει την άποψή του, που εδώ διατυπώθηκε άκομψα και πήρε άκομψη απάντηση από τον @panoss1442169303. Οπότε παρακαλώ και τους υπόλοιπους, εκατέρωθεν, λίγο πιο κόσμια.

 

Σε άλλα θέματα ή με άλλους ανθρώπους μου είναι κι εμένα πιο δύσκολο, γιατί κι εγώ θέλω καμιά φορά να ρίξω ένα μπινελίκι. Περιστασιακά το κάνω κιόλας. Απλά (για την ώρα) οφείλω να τονίζω ότι είναι λάθος. Κι όταν με παρατηρώ να ξεφεύγω, να αυτοπεριορίζομαι. Για την ώρα. ?

 

Πάντως, βλέποντας την κατάσταση έξω, πραγματικά εκπλήσσομαι που εντοπίστηκαν μόνο τόσα νέα κρούσματα και είμαι πεπεισμένος ότι τα πραγματικά είναι περισσότερα και αρκετοί ασυμπτωματικοί έχουν ξεφύγει.

 

Οπότε, επειδή δεν έχω καμία διάθεση να ρισκάρω την υγεία κοντινών μου ανθρώπων, που έχουν πολύ χειρότερη πρόγνωση από εμένα αν νοσήσουν, εξακολουθώ να είμαι ο "βλάκας που πάει για ψώνια με μάσκα". Επίσης, δε θέλω να ρισκάρω, απλώς για να αποφύγω μερικές παροδικές δυσκολίες, να είμαι από το πολύ μικρό ποσοστό των φαινομενικά υγιών και σχετικά νέων ανθρώπων που θα νοσήσουν βαριά. Και πραγματικά θα προτιμούσα κι άλλοι να σκέφτονται περίπου το ίδιο.

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

Πάντως, βλέποντας την κατάσταση έξω, πραγματικά εκπλήσσομαι που εντοπίστηκαν μόνο τόσα νέα κρούσματα και είμαι πεπεισμένος ότι τα πραγματικά είναι περισσότερα και αρκετοί ασυμπτωματικοί έχουν ξεφύγει.

 

 

well-look-who-meg769.jpg

  • Like 3
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι το να αρρωστήσει ένας από τους δύο ενήλικες του σπιτιού και να μείνει ο άλλος να φροντίζει έναν άρρωστο, και έναν μπέμπη που ανακαλύπτει τον κόσμο σπέρνοντας το χάος από όπου περνάει. Η κόρη δε μασάει (ελπίζω). 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

asth6721.jpg
WWW.E-DAILY.GR

Φοιτήτρια από την Αγγλία φέρεται να κάλεσε φίλους για να γιορτάσει την επιστροφή της στην Ελλάδα

 

Παράθεση

Εστία εξάπλωσης του ιού φαίνεται πως έγινε ένα πάρτι στη Θεσσαλονίκη καθώς ήδη, έχει διαπιστωθεί, το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού.

Σύμφωνα με τα όσα μετέδωσε η πρωινή ενημερωτική εκπομπή του Open Beyond, φοιτήτρια από την Αγγλία έκανε πάρτι για να γιορτάσει την επιστροφή της και λίγες ημέρες αργότερα, εμφάνισε συμπτώματα του ιού. Πήγε στο νοσοκομείο όπου έκανε το τεστ και διαπιστώθηκε ότι είναι θετική στον κορωνοϊό. Ήδη έχει ξεκινήσει η ιχνηλάτιση των επαφών της για να εντοπιστούν κι άλλα κρούσματα.

Σύμφωνα με το makthes.gr, το πάρτι έγινε στο σπίτι της οικογένειας της φοιτήτριας στο Πανόραμα Θεσσαλονίκης, η οποία ήρθε οδικώς μέσω Βουλγαρίας. Η κοπέλα που είναι κόρη γνωστού επιχειρηματία της πόλης «έσπασε» την καραντίνα των 14 ημερών. Μάλιστα, λίγο πριν από το πάρτι - μπάρμπεκιου στον κήπο του σπιτιού, σε έλεγχο των αρχών είχε διαπιστωθεί και πάλι ότι είχε σπάσει την καραντίνα και της είχε επιβληθεί πρόστιμο ύψους 5.000 ευρώ. Ωστόσο το πρόστιμο δεν την εμπόδισε να διοργανώσει λίγες ημέρες αργότερα στην περιοχή Σταυροκίνητα της Θεσσαλονίκης πάρτι με 30 περίπου καλεσμένους και υπερθέαμα πυροτεχνημάτων.

Επίκεντρο των ιχνηλατίσεων είναι οι μετέχοντες στο μπάρμπεκιου πάρτι και οι πελάτισσες κι εργαζόμενοι του κομμωτηρίου - κέντρου περιποίησης, όπου πήγε για να καλλωπιστεί μετά την επιστροφή της στην Ελλάδα. Μάλιστα, σύμφωνα με το τοπικό site makthes.gr ήδη συγγενικό της άτομο έχει εισαχθεί στο νοσοκομείο με κορωνοϊό.

 

μάλιστα...

  • Like 1
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Για αυτους που επιστρεφουν απο εξω δεν ισχυει κατι πλεον ε; Σαν απομονωση κλπ

Ειναι θεμα καθαρα ατομικης ευθυνης;

Που σε καμια περιπτωση διοργανωνοντας παρτυ δεν τηρεις ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:
asth6721.jpg
WWW.E-DAILY.GR

Φοιτήτρια από την Αγγλία φέρεται να κάλεσε φίλους για να γιορτάσει την επιστροφή της στην Ελλάδα

 

 

μάλιστα...

Πλήρωσε πρόστιμο και έκανε πάλι τα ίδια; Φυλακή, κύριοι. Μέσα. Στη φυλάκα. Και αν πάει ο μπαμπάς να τη βγάλει, μέσα κι αυτός.

Μνημείο ηλιθιότητας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μισό λεπτό. 

Οι κανόνες είναι εμφανείς?

Εγώ θέλω να έρθω Ελλάδα τον Αύγουστο, γιατί πρέπει οπωσδήποτε να φάω κάποια άδεια.

Σκέφτομαι κι εγώ να κάνω το ταξίδι οδικώς.

Δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει όμως, ούτε Ελλάδα, ούτε Δανία, ούτε στις ενδιάμεσες χώρες, καθώς και δεν ξέρω προφανώς τι θα ισχύει τότε που θα ταξιδέψω (γιατί μπορεί π.χ. να ανακοινώσουν άνοιγμα Ιούλιο, και μετά κλείσιμο Αύγουστο επειδή αυξήθηκαν τα κρούσματα.

 

Το πελούσια εύπορη είναι μεν όμορφο για την Espresso, δε μας λέει όμως τι ακριβώς ισχύει, από πότε ισχύει μέχρι πότε, κλπ.

Όταν διαφημίζεις ότι ανοίγεις τα σύνορα για τουρίστες,

πώς τιμωρείς τον έλληνα που έρχεται με αμάξι? (ούτε καν αεροπλάνο).

Καραντίνα για ποιο λόγο? Επειδή ήρθε από Αγγλία? Αν ερχόταν από Γερμανία θα είχε άλλους κανόνες?

Αν θέλει καραντίνα από Αγγλία, υπάρχει περίπτωση να φέρουμε Άγγλους τουρίστες φέτος? 

 

Δεν γίνεται να τα έχεις όλα, και νομίζω είναι δύσκολη κατάσταση για όλους.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@sotiris αν εχω καταλαβει καλά μετά τις 15 Ιουνίου όποιος έρχεται στην Ελλάδα θα υπόκειται σε ενδεχόμενο δειγματοληπτικό έλεγχο και δεν θα έχει υποχρέωση καραντίνας. Η Αγγλία από όσο θυμάμαι δεν είναι στη λίστα με τις 29 χώρες.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πόσα νησιά θα καταφέρουν να κλείσουν τα γίδια;

 

 

Παράθεση

 

Ο κορωνοϊός, η πανδημία, η καραντίνα και το πρόσφατο άνοιγμα της, δημιούργησαν ένα καινούργιο είδος "γιδιού". Το γίδι που συγχρωτίζεται. Τους είδαμε στις πλατείες, αλλά και στα μπαρ εδώ κι εκεί. Αυτό το ειδικό γίδι προφανώς θεωρεί ως πράξη "αντίστασης" ή "μαγκιάς" το να συγχρωτίζεται, αφού όμως πρώτα έχει βεβαιωθεί ότι λόγω ηλικίας δεν κινδυνεύει. 

Τις τελευταίες μέρες, με την αργία του Αγίου Πνεύματος εκαντοντάδες γίδια πήγαν εκδρομή σε όλη την Ελλάδα και ιδίως στα νησιά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάγκο πιστεύω ότι το παραπάνω είναι μόνο ένα τμήμα της πραγματικότητας. Εμένα η αίσθησή μου είναι ότι ένα ποσοστό της τάξης του 70-80% έχει έναν χαβά (που λέει και η μάνα μου) τον οποίο βάζει πάνω από όλα. Αυτός ο χαβάς μπορεί να είναι η λαϊκή (σήμερα πέρασα με το αμάξι έξω από του Άργους και γινόταν χαμός), η μπάλα (Κυριακή απόγευμα στα καφενεία του Άργους πίτα μέσα - έξω), τα κλαμπομπαρα (όλοι είδαμε κάποιες φωτογραφίες). Συμπληρώνετε ελεύθερα στα παραπάνω.

 

Έχουμε μείνει και μερικοί γραφικοί που πάμε να πάρουμε τσιγάρα στο περίπτερο και είμαστε με τα απολυμαντικά μαντηλάκια και καθαρίζουμε τα χέρια και το πακέτο μαζί.

 

Και όσον αφορά τους μαθητές του δημοτικού, ας δούμε τι θα γίνει στην Ξάνθη με τα 5 δημοτικά που έκλεισαν λόγω της καθηγήτριας Αγγλικών και μετά μιλάμε...

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Για μένα αυτό είναι εξίσου ανησυχητικό: 

koronoios-test-1-scaled.jpg
WWW.NEWSIT.GR

Για τους περισσότερους ασθενείς η νόσος Covid-19 που προκαλεί ο κορονοϊός μοιάζει με οδυνηρό σπριντ, το πολύ για δρόμο μέσων αποστάσεων. Αλλά για λίγους

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε Χάνεκε σου είπανε ότι θα πήγαιναν όλα καλά, σε μια χώρα σαν την Ελλάδα, κι εσύ το 'χαψες;:hehe:

Φάε τον αρακά σου τώρα. :hehe:

 

Εδώ την πατάμε συνέχεια εμείς σε αυτή τη...'χώρα', δεν θα την πάταγες εσύ; :hehe:

 

Και επειδή μερικοί άνθρωποι δεν φαίνεται να καταλαβαίνουν τι αφορά η ανάρτησή μου, 
θα ήθελα να πω ότι μπήκαμε στη χώρα νόμιμα. Δεν είμαστε τουρίστες, 
αλλά η κύρια κατοικία μου είναι στη Νάξο.

Κι εμείς νόμιμα είμαστε στη χώρα, ξέρεις τι τραβάμε;

 

Μόνο αν ήσουνα παράνομος μετανάστης θα απολάμβανες των όσων σου υποσχέθηκαν (και πολλά πολλά περισσότερα).

Α ρε  Χάνεκε :hehe:.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.