Jump to content


COVID-19


sotiris

Recommended Posts

%CE%9A%CE%9F%CE%A1-3.jpg
WWW.IN.GR

Ευάλωτοι στον... ιό των θεωριών συνωμοσίας αποδεικνύονται οι...

Μας εμβολιάζουν, συνέλληνες. Γρηγορείτε....

  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

6 minutes ago, DEADLAZARUS said:
%CE%9A%CE%9F%CE%A1-3.jpg
WWW.IN.GR

Ευάλωτοι στον... ιό των θεωριών συνωμοσίας αποδεικνύονται οι...

Μας εμβολιάζουν, συνέλληνες. Γρηγορείτε....

 

Το πιο πιθανό σενάριο πάντως είναι ότι αποτελεί προϊόν της φύσης που ήταν αποθηκευμένο σε κάποιο εργαστήριο για διάφορα πειράματα.

 

Αυτό δεν το δείχνει η δημοσκόπηση στις επιλογές, και το βαφτίζει θεωρία συνομωσίας.

Με βάση αυτά που έχουν κυκλοφορήσει, οι πιθανότητες αυτού του σεναρίου είναι περίπου όμοιες με αυτές του να μην υπήρχε καθόλου ανθρώπινη παρέμβαση.

Κατασκευσμένος στο εργαστήριο λογικά δεν είναι (αυτό θα φαινόταν από την κοπτοραπτική στο DNA απ' όσα γνωρίζω, αν και δεν είμαι και εντελώς up2date στο θέμα).

 

Αποθηκευμένος όμως σε εργαστήριο θα μπορούσε να είναι. Και λογικά στο εργαστήριο που μελετάει κορωνοϊούς στη Wuhan :)

Δεν θα ναι ούτε το πρώτο ούτε το τελευταίο κινέζικο σκάνδαλο, πιστεύω αν αυτό είναι τελικά το σενάριο, θα προσπαθήσουν με κάθε τρόπο να αποφύγουν τις τεράστιες κυρώσεις από τις ΗΠΑ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος sotiris έγραψε:

Κατασκευσμένος στο εργαστήριο λογικά δεν είναι (αυτό θα φαινόταν από την κοπτοραπτική στο DNA απ' όσα γνωρίζω, αν και δεν είμαι και εντελώς up2date στο θέμα).

 

Μια καλή μέθοδος "κατασκευής" είναι να το διατηρείς στο εργαστήριο περιμένοντας τις "κατάλληλες" μεταλλάξεις ? Έτσι δεν έχεις κοπτοραπτική.
Όχι ότι υποστηρίζω ότι έγινε αυτό, απλά είναι μια πιθανότητα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, dfk_7677 said:

 

Μια καλή μέθοδος "κατασκευής" είναι να το διατηρείς στο εργαστήριο περιμένοντας τις "κατάλληλες" μεταλλάξεις ? Έτσι δεν έχεις κοπτοραπτική.
Όχι ότι υποστηρίζω ότι έγινε αυτό, απλά είναι μια πιθανότητα.

 

Το θεωρώ ψιλοαπίθανο για ιούς που αναγκαστικά πρέπει να μολύνουν ξενιστές. Ισχύει για βακτήρια που μπορείς να έχεις καλλιέργιες, αλλά σε ιούς δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει!

Μόνο αν έχεις κάτι σε ανοσοκαταστολή ή νυχτερίδες που έχουν χαμηλό ανοσοποιητικό, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν είναι πιθανό να συμβεί κάτι τέτοιο.

 

Πιστεύω (=έχω την αίσθηση βάσει τάξης μεγέθους) ότι η ίδια η φύση είναι πολύ μεγαλύτερη πηγή μεταλλάξεων, κυρίως λόγω του άπειρου αριθμού ξενιστών.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Το θεωρώ ψιλοαπίθανο για ιούς που αναγκαστικά πρέπει να μολύνουν ξενιστές. Ισχύει για βακτήρια που μπορείς να έχεις καλλιέργιες, αλλά σε ιούς δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει!

Μόνο αν έχεις κάτι σε ανοσοκαταστολή ή νυχτερίδες που έχουν χαμηλό ανοσοποιητικό, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν είναι πιθανό να συμβεί κάτι τέτοιο.

 

Πιστεύω (=έχω την αίσθηση βάσει τάξης μεγέθους) ότι η ίδια η φύση είναι πολύ μεγαλύτερη πηγή μεταλλάξεων, κυρίως λόγω του άπειρου αριθμού ξενιστών.

 

Δεν είναι του πεδίου μου, φίλος μοριακός βιολόγος το έθεσε ως ιδέα. Ούτε επίσης ξέρω τι δυνατότητες έχουν σε εργαστήρια BSL–4.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

imageGenerator?img=https%3A%2F%2Fapi.lub
LUBEN.TV

Τα φάρμακα που έμαθαν να εκτιμούν οι Αθηναίοι την περίοδο της καραντίνας δεν ήταν ούτε το ντεπόν ούτε το ταμιφλού

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τη διαδικασία του κατεπείγοντος απευθείας αναθέσεις τάχα μου μειοδοτικοί. Μισοτελειωμένες κατασκευές που πέφτουν στα κεφάλια των φουκαράδων

Κερδοσκοπία στους ανθρώπους υπό καραντίνα ακόμα και στο νερό

Οι μουσουλμάνοι αρνούμενοι να πάρουν μέτρα διέδωσαν την χολέρα

 «Βαρδιάνος στα Σπόρκα» σαν να μην πέρασε μια μέρα

 

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ενδιαφέρουσα έρευνα που για μένα αφορά την παραφιλολογία του υποκείμενου νοσήματος - με ένα γενικευμένο ορισμό, 20% του πληθυσμού πάσχει από κάποιο...

 

coro.jpg
WWW.NEWS247.GR

Τρομάζει η έρευνα που δημοσιεύτηκε στο 'Lancet' και παρουσιάζει τα ποσοστά των ανθρώπων που πάσχουν από κάποιο υποκείμενο νόσημα, κινδυνεύοντας να εμφανίσουν σοβαρή λοίμωξη κορονοϊού.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ap_20093834367484.jpg
WWW.NEWS247.GR

Σύμφωνα με τους επιστήμονες, ένας στους οκτώ θανάτους θα μπορούσε να αποφευχθεί μεταξύ των ασθενών που διασωληνώνονται με τη χρήση της δεξαμεθαζόνης

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:
ap_20093834367484.jpg
WWW.NEWS247.GR

Σύμφωνα με τους επιστήμονες, ένας στους οκτώ θανάτους θα μπορούσε να αποφευχθεί μεταξύ των ασθενών που διασωληνώνονται με τη χρήση της δεξαμεθαζόνης

 

Αν είχαν ακούσει τον Τράγκα θα είχε σωθεί κόσμος ; )

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

αρχηγούλη, εδώ είμαστε. Το περιμένω σύντομα στο παλάτι σου:

1637681_putin-.jpg
WWW.LIFO.GR

Ειδικά τούνελ απολύμανσης έχουν τοποθετηθεί στο Κρεμλίνο και στην επίσημη κατοικία του προέδρου Πούτιν για την προστασία του

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

AP_20167288940527.jpg
WWW.CNN.GR

Η Κίνα βρήκε ότι οι χώροι αγοραπωλησίας κρέατος και θαλασσινών στην αγορά χονδρικής πώλησης τροφίμων στο Πεκίνο είχαν μολυνθεί σοβαρά...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να (μην) κάνουμε αν έλθει δεύτερο κύμα του κορονοϊού


 

Παράθεση

 

Αναφερόμενος στο δεύτερο κύμα, εξηγεί ότι τα μαθηματικά μοντέλα προβλέπουν ότι θα ισχυρότερο στις χώρες που τα πήγαν καλά στην πρώτη φάση, όπως η Ελλάδα, ενώ δεν εκφράζει ιδιαίτερη αισιοδοξία σε σχέση με την ανακάλυψη ενός αποτελεσματικού εμβολίου για τον κορονοϊό. Παράλληλα, εξηγεί ότι το πανδημικό κύμα έχει συγκεκριμένο χρόνο εμφάνισης σε κάθε περιοχή-χώρα και οι τουρίστες μπορούν να προκαλέσουν αναζωπύρωση.

 

Με απλά λόγια ενώ το επιδημικό κύμα εκτινάσσεται ταχύτατα αλλά και κάμπτεται ταχύτατα, εμείς βλέπουμε μόνο την απατηλή, μακρόσυρτη εικόνα που αποσπασματικά καταγράφεται στις καθημερινές ενημερώσεις. 

 

Ομως στην περίπτωση του SARS-COV-2 κάτι περίεργο φαίνεται να τον «σταματάει», ίσως λοιπόν υπάρχει κάποια διασταυρούμενη κυτταρική ή άλλη ανοσία με τους προηγούμενους κορονοϊούς. Ενα άρθρο στο Cell, που δημοσιεύτηκε πρόσφατα, έδειξε ότι περίπου το 50% των ανθρώπων έχουν CD4 κυτταρική ανοσία στον SARS-CοV-2, αν και δεν έχουν καν εκτεθεί.

 

Χρειάζεται εγρήγορση, ακόμα δεν έχουν κριθεί όλα. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι με σχετικά περιορισμένη χρήση τεστ και με έλλειψη συνεχούς αντιπροσωπευτικής επιδημιολογικής επιτήρησης, αν υπάρξει ένα νέο επιδημικό κύμα, αυτό θα το καταλάβουμε με καθυστέρηση δύο εβδομάδων όταν θα αρχίσουν να έρχονται ασθενείς για νοσηλεία και σοβαρή κλινική εικόνα. 

 

 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Παράλληλα, εξηγεί ότι το πανδημικό κύμα έχει συγκεκριμένο χρόνο εμφάνισης σε κάθε περιοχή-χώρα και οι τουρίστες μπορούν να προκαλέσουν αναζωπύρωση.

Χτες μπήκα για πρώτη φορά μετά από καιρό στο μετρό...

Στο πρώτο βαγόνι 6-7...Άγγλοι!!!:blink:.Και λίγο πιο πέρα δυο...Ιταλοί!!!

Και για να δέσει το γλυκό, αλλάζω γραμμή και στην ίδια τετράδα καθισμάτων με μένα ήρθαν και κάθισαν 3 Ισπανοί!!! :yikes:(η μαμά με δυο μικρά κοριτσάκια, μόνο τα κοριτσάκια κάθισαν, το ένα παράνομα (σε κάθε τεράδα καθισμάτων στα δύο επιτρέπεται να κάτσεις) αλλά οκ)...

Μόνο Αμερικάνοι και Κινέζοι έλλειπαν από το τοπ φάιβ των κορωνομάνων!:hehe:

 

spacer.png

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό οι επισκέπτες της πόλης να χρησιμοποιήσουν ΜΜΜ. Εγώ που δεν έχω δικό μου μεταφορικό μέσο απλώς τα έχω ξεγράψει. Σαν να μην υπάρχουν. Δυστυχώς υπάρχει σημαντική μερίδα συμπολιτών που είναι αναγκασμένοι να τα χρησιμοποιήσουν. Μάσκα με απολύτως σωστή διαχείριση (σωστή εφαρμογή, σωστό βάλε/βγάλε), ει δυνατόν γυαλιά  προστασίας επίσης με σωστή εφαρμογή (δλδ πρακτικά αδύνατον ειδικά αν φοράς γυαλιά), αποφυγή επιβίβασης αν βλέπεις συνωστισμό, τήρηση κατά το δυνατόν των αποστάσεων, ίσως ανοιχτά παράθυρα κι ο Θεός βοηθός. Συμπέρασμα, ο Θεός βοηθός.

Δεν μπορούμε να κλείσουμε εντελώς την χώρα στο διηνεκές ούτε να συμπεριφερθούμε εχθρικά προς τους τουρίστες/επισκέπτες. Ούτε είναι ωφέλιμο να χωρίσουμε τους ανθρώπους σε επιθυμητούς κι ανεπιθύμητους.

Για το παράνομο με τα παιδάκια: όλους αυτούς τους κανόνες θα πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε με λογική: στην τετράδα του παραδείγματος το ζητούμενο είναι να υπάρχει απόσταση ενός καθίσματος ανάμεσα σε σένα και όποιον τρίτο. Τα κοριτσάκια να κάτσουν μεταξύ τους δίπλα δεν πολυπειράζει γιατί δεν είναι «τρίτα» μεταξύ τους. Ζουν μαζί, κινούνται μαζί, αν είναι να κολλήσουν θα το μεταδώσει χαλαρά το ένα στο άλλο. Δεν πειράζει που κάθησαν δίπλα αρκεί να είχαν την απόσταση με οποιονδήποτε τρίτο.

Αν κάτι κακίζω στο ζήτημα των ΜΜΜ είναι η τεράστια υποκρισία της διοίκησης (συμπεριλαμβανομένων των κομάτων που δεν βρίσκονται σήμερα στην κυβέρνηση καθώς και διαφόρων ηλιθίων ή αλητών τύπου Ρουβίκωνα/Δεν πληρώνω κλπ) για το χάλι της συχνότητας δρομολογίων και την τραγική κατάσταση του δικτύου. Είναι άσχετο με την COVID19, η υποκρισία είναι σχετική όμως. Ουσιαστικά δεν υπάρχουν ΜΜΜ ασφαλή για την περίσταση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος salde έγραψε:

Είναι λογικό οι επισκέπτες της πόλης να χρησιμοποιήσουν ΜΜΜ. Εγώ που δεν έχω δικό μου μεταφορικό μέσο απλώς τα έχω ξεγράψει. Σαν να μην υπάρχουν.

Εδώ δεν σ' έπιασα, δεν έχεις μεταφορικό μέσο κι έχεις ξεγράψει τα ΜΜΕ;:hmm:

 

πριν 1 ώρα, το μέλος salde έγραψε:

Δεν μπορούμε να κλείσουμε εντελώς την χώρα στο διηνεκές ούτε να συμπεριφερθούμε εχθρικά προς τους τουρίστες/επισκέπτες. Ούτε είναι ωφέλιμο να χωρίσουμε τους ανθρώπους σε επιθυμητούς κι ανεπιθύμητους.

Είχα την εντύπωση ότι από χώρες υψηλού κινδύνου (Αγγλία, Ιταλία, Ισπανία) δεν θα δεχόμασταν επισκέπτες ή τουλάχιστον θα δεχόμασταν πολύ λίγους. Κι εγώ, με την πρώτη μου βόλτα, έπεσα ακριβώς πάνω σε αυτούς!

 

πριν 1 ώρα, το μέλος salde έγραψε:

Για το παράνομο με τα παιδάκια: όλους αυτούς τους κανόνες θα πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε με λογική: στην τετράδα του παραδείγματος το ζητούμενο είναι να υπάρχει απόσταση ενός καθίσματος ανάμεσα σε σένα και όποιον τρίτο. Τα κοριτσάκια να κάτσουν μεταξύ τους δίπλα δεν πολυπειράζει γιατί δεν είναι «τρίτα» μεταξύ τους. Ζουν μαζί, κινούνται μαζί, αν είναι να κολλήσουν θα το μεταδώσει χαλαρά το ένα στο άλλο. Δεν πειράζει που κάθησαν δίπλα αρκεί να είχαν την απόσταση με οποιονδήποτε τρίτο.

Φυσικά και πειράζει που κάθισαν δίπλα - δίπλα γιατί αυτόματα καταργούσαν την απόσταση ασφαλείας από έναν τρίτο, δηλαδή εμένα.

Στα δύο διαγώνια καθίσματα επιτρέπεται να κάθονται, αφού αυτή είναι η μέγιστη απόσταση που μπορεί να επιτευχθεί σε ένα τετράγωνο.

Αν αυτό παραβιαστεί τότε πάει περίπατο η απόσταση με τον τρίτο.

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, panoss1442169303 said:

Φυσικά και πειράζει που κάθισαν δίπλα - δίπλα γιατί αυτόματα καταργούσαν την απόσταση ασφαλείας από έναν τρίτο, στην περίπτωσή μου εμένα.

ναι, έχεις δίκιο, εσύ εννοείς την τετράδα στο μετρό 2+2, είχα κατά νου την τετράδα του τραμ που είναι σε σειρά. Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι αν π.χ. κάθονταν κι οι 4 (γονείς+δυο παιδια) στην τετράδα του μετρό, ενώ τυπικά ίσως παραβιάζουν τον κανόνα, ουσιαστικά δεν θα πείραζε επειδή είναι μία οικογένεια που μένει μαζί.

Ο σκοπός με τις αποστάσεις είναι να τηρούνται ανάμεσα σε ανθρώπους που δεν μένουν στο ίδιο σπίτι. Έτσι κι αλλιώς δεν τις τηρεί σχεδόν κανείς πουθενά ακόμα και σε συνθήκες που είναι πανεύκολο να τηρηθούν με ελάχιστη καλή θέληση κι ελάχιστη κοινή λογική.

 

 

16 minutes ago, panoss1442169303 said:

Εδώ δεν σ' έπιασα, δεν έχεις μεταφορικό μέσο κι έχεις ξεγράψει τα ΜΜΕ;

όπου μπορώ περπατώντας μόνο, όταν με το κακό χρειαστεί μεγαλύτερη μετακίνηση, ταξί ή κάπως αλλιώς. Έχω αυτήν την «πολυτέλεια» κι όσο αντέξω έτσι. Αλοίμονο σε όποιον πραγματικά χρειάζεται τα ΜΜΜ για να πάει στην εργασία του ή σε κάποια αναπόφευκτη υποχρέωση χωρίς να διαθέτει δικό του μέσον.
Πάντως τους επισκέπτς της πόλης δεν μπορείς να τους αποκλείσεις από ΜΜΜ.
Ισχυει σίγουρα η περιγραφή μου για Αθήνα-Θεσσαλονίκη συν οποιαδήποτε άλλη πόλη της χώρας δεν μπορεί να λειτουργήσει εύρυθμα με κάποια εναλλακτική αστικών συγκοινωνιών.
(αυθαίρετα θα έλεγα ότι μπορεί να ισχύει σε Πάτρα, Λάρισα, ίσως Ηράκλειο)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

nos-3.jpg
WWW.IN.GR

Ο συνολικός αριθμός των κρουσμάτων κοροναϊού στη χώρα μας είναι 3287, εκ των οποίων το 54.9% άνδρες αφορά άνδρες.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.