Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

8 hours ago, colt3003 said:

Αν συνυπολογίσεις ότι υπάρχουν πολλοί ιατροί που ακόμα εναντιωνονται στη χρήση μάσκας, καθώς και ισχυρές αντενδείξεις τόσο για άτομα με ΧΑΠ (τα οποία κατά πλειοψηφία αγνοούν την κατάστασή τους) όσο και για επεισόδια υποξίας, έχω κάθε δικαίωμα να αμφισβητώ του πάντες. Και τους ειδικούς, και τους ''ειδικούς'' του thelab.

 

Το δικαίωμα να αμφισβητείς οποιονδήποτε το διατηρείς έτσι κι αλλιώς. Όπως γενικά με τους νόμους, δε χρειάζεται να συμφωνείς μαζί τους, αρκεί να τους εφαρμόζεις.

 

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί εσύ και ένα αντίπαλο δέος εδώ μέσα (από την απέναντι πτέρυγα του πολιτικού φάσματος) έχετε μια αλλεργία στους "επιστήμονες", τους "ειδικούς" και τις "μελέτες", που βελτιώνονται συνεχώς, αλλά προσεταιρίζεστε ευκολότατα "μπλόγκερς", "δημοσιογράφους" και κάθε μορφής "αντιρρησίες", που μένουν εμμονικά στάσιμοι σε αστήρικτες θέσεις.

 

Ως "ειδικός" του Lab νομίζω ότι δεν έχω επικαλεστεί πουθενά τις σπουδές μου, παρότι κάποιες είναι και σχετικές με αντικείμενα που συζητάμε. Το νόημα δεν είναι η επίκληση στην αυθεντία. Απλώς παραθέτω στοιχεία και σημειώνω τα συμπεράσματα που συνάγω. Αλλά ακόμη και τα στοιχεία έχεις κάθε δικαίωμα να τα αγνοείς και δε χρειάζεσαι καν λόγο.

 

Η χαλαρής εφαρμογής (πχ υφασμάτινη ή χειρουργική) μάσκα αντενδείκνυται κατά κύριο λόγο σε εξαιρετικά βαριές περιπτώσεις ΧΑΠ (όχι σε αυτούς που κλινικά ίσα που γνωματεύονται) και σε εξαιρετικά βαριές περιπτώσεις άσθματος και κυστικής ίνωσης. Και μάλιστα όχι εξαιτίας της επίδρασης στον κορεσμό (υποξία; ήμαρτον!). Όμως, ιδίως αυτοί οι άνθρωποι είναι σχεδόν καταδικασμένοι αν νοσήσουν από την COVID-19, οπότε έχουν κάθε κίνητρο να προστατευτούν με άλλους τρόπους και εσύ έχεις κάθε κίνητρο να φορέσεις μάσκα για να τους κρατήσεις ασφαλείς.

 

Έτσι, φτάνουμε και στην ουσία: η μάσκα βοηθά περισσότερο να μη μεταδόσεις τον ιό από ό,τι να μην κολλήσεις ο ίδιος. Το νόημα είναι να προστατευτούν οι υγιείς από τους νοσούντες, ακόμη και τους ασυμπτωματικούς. Σίγουρα κάποιοι δεν είναι πρόθυμοι να υποστούν μια αμελητέα προσωρινή δυσφορία για να περιορίσουν την πιθανότητα να θέσουν σε κίνδυνο τους συνανθρώπους τους. Ειδικά γι αυτούς υπάρχουν τα πρόστιμα, που βέβαια είναι κοινωνικά άδικα, γιατί θα έπρεπε να είναι ανάλογα του εισοδήματος, αλλά χαλάλι.

 

Οπότε, πρακτικά κανείς δε σε υποχρεώνει να φορέσεις μάσκα. Μπορείς απλώς να πληρώνεις 150€ ανά επίσκεψη στο S/M για το δικαίωμα να εκθέσεις κάποιον σε θανάσιμο κίνδυνο, στη μκρή πιθανότητα που νοσείς. Viva la revolución!

Έγινε επεξεργασία από acct
a word
  • Like 8
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

τα νούμερα δεν βγαίνουν απο εκεί και πέρα ... ο καθένας ας πιστέψει ότι θέλει !

απλά πάμε για ένα μεγάλο κραχ παγκοσμίως και θέλουν να ρίξουν κάπου το φταίξιμο για να μην τους πάρουμε στο κυνήγι

Link to comment
Share on other sites

Δε θα πάψει να με εκπλήσει πώς ο καθείς προβάλλει την άποψή του ως σωστή, μη όντας επαΐων στο εκάστοτε θέμα. Ο μέσος ιατρός μη λοιμωξιολόγος είναι ανειδίκευτος εργάτης μπροστά στην εμπειρία και γνώση του εκάστοτε Τσιόδρα, στο συγκεκριμένο θέμα. Καθείς εφ ώ ετάχθη.

Ο μέσος μη ιατρός θα πρέπει να αισθάνεται τυχερός να έχει έναν άνθρωπο τέτοιας εμβέλειας να φροντίζει για τη δημόσια υγεία του κράτους μας. Είναι σαφώς φαινόμενο της εποχής ο κάθε ημιμαθής να γράφει ό,τι νά'ναι στο ίντερνετ, αλλά ο νοήμονες υπόλοιποι οφείλουμε πρώτα στον εαυτό μας να ελέγχουμε τις πηγές μας και να αποφασίζουμε με σύνεση προς τα πού θα βαδίσουμε.

Το θέμα της μάσκας αναλύθηκε όμορφα πιο πάνω, ίσως να υπάρχει και η παράμετρος της ανά περίοδο διαθεσιμότητας που είναι δυστυχώς μία πραγματικότητα. Δε φυτρώνουν στα δέντρα...

Αυτό με τη μάσκα και τους ΧΑΠίτες με εντυπωσιάζει, είναι κάποιος που το ισχυρίζεται ή κάποιος που το έχει αποδείξει; Σε ΧΑΠ gold D (χείριστο στάδιο)  με έξαρση και οξυγονοθεραπεία ακόμη έχουμε πάντα μάσκα. Και μιλάμε για ανθρώπους εξ ορισμού υποξικούς που παλεύουν να πάρουν κάθε ανάσα όσο οι υπόλοιποι να ανέβουμε 2 σκαλοπάτια.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, sotiris said:

Ο πολύπειρος λοιμωξιολόγος ακολουθεί αυτά που λέει ο ΠΟΥ. Σε μια κατάσταση που ο ΠΟΥ έχει πέσει έξω σε βαθμό ποινικά κολάσιμο (λογικά λόγω παρέμβασης της Κίνας) το να δείχνουμε δηλώσεις του Τσιόδρα που έλεγε όχι στη μάσκα (με το σκεπτικό του ότι δεν φτάνουν για όλους, οπότε δίνουμε πρώτα στους ιατρούς και τους νοσηλευτές - μην ξεχνάς τι γινόταν στην αρχή με τις μάσκες, τις είχαν πάρει όλες οι κινέζοι), είναι τουλάχιστον αφελές.

 

Αν πραγματικά νοιάζεσαι για τον κόσμο που έχεις ταχθεί να ενημερώνεις για τη ζωή του, δεν αναλώνεσαι σε πολιτικούς τακτικισμούς, αλλά του δίνεις την πραγματική διάσταση των πραγμάτων, ώστε ο καθένας να είναι σε θέση να προφυλάξει τον εαυτό του, όπως καλύτερα μπορεί. Το: ''η μάσκα δεν ωφελεί'' επειδή βρίσκονταν σε ανεπάρκεια, ενώ τώρα ''ωφελεί'' επειδή βρίσκονται σε αφθονία, για εμένα δε μαρτυρά, έντιμη ενημέρωση, αλλά κάποιον, στον οποίο προστέθηκαν ''νέοι παράγοντες'' στο payroll του, ακολουθώντας απο κοντά οι διαμορφωτές με το αζημίωτο) γνώμης. ( 18 πυκνογραμμένες σελίδες.... μπούκωσε χρήμα, μέχρι και ''η αλήθεια'' της κάτω τραχανοπλαγιάς).  Το λάθος (και η διαφωνία μας εν μέρει) είναι ότι ο πολύς κόσμος θεωρεί ότι το κράτος αγωνίζεται για το καλό του, την προστασία του. Τα πρόσφατα (και φυσικά διαχρονικά και ουχί πρωτότυπα) νέα μαρτυράνε με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο, ότι this is not the case. Ασφαλώς η συμπαθής συνομοταξία ''χέρι που σε ταΐζει δεν το δαγκώνεις'' διαφωνεί, ενίοτε άκομψα, επιδεικνύοντας το ποιόν της. Ας είναι. Εν απουσία μου, τους επιτρέπω και να με δείρουν. 

 

Quote

Το άλλο μεγάλο λάθος που βλέπω εγώ, είναι η σύγκριση συνεπειών καραντίνας με συνέπειες ιού. Μετράνε όλοι το τι συνέπειες έχει ο ιός (π.χ. 150000 νεκρούς) και συγκρίνουν με τι συνέπειες έχει η καραντίνα (500.000 νεκρούς σε βάθος 5 ετίας). Κανείς δε λέει όμως ότι τα δύο αυτά σύνολα δεν είναι ανεξάρτητα αλλά το ένα σύνολο (του ιού) μεγαλώνει όταν μικραίνει το άλλο. Οπότε αλλάζουν και οι αναλογίες, και τα μαθηματικά, και οι κοσμοθεωρίες. 

 

Τα στατιστικά που παρουσιάζονται, μόνο ακριβή δεν μπορεί να τα πει κανένας. Θες παράδειγμα? Αν στήσω έναν άνθρωπο έξω από κάθε καρδιολογική κλινική στα νοσοκομεία της χώρας, και όποιον εισέρχεται του κάνω μόνο ένα ερώτημα: ''έχετε καρδιολογικά προβλήματα ??'' πόσοι λες να απαντήσουν θετικά ?? δεν θα είναι η πλειοψηφία ? Μπορείς αυτό το δείγμα να το χρησιμοποιήσεις με αναγωγή, για να βγάλεις συμπέρασμα πόσο % επί των Ελλήνων πάσχουν από καρδιολογικά προβλήματα ?? (είναι το περίφημο ''λάθος'' του Τζορτζ Γκάλοπ -πατέρα των δημοσκοπήσεων- )  Γιατί αυτό συμβαίνει τώρα. Τα τεστ γίνονταν (μέχρι πολύ πρόσφατα) μόνο σε όσους πέρναγαν τις πόρτες του νοσοκομείου και ο αριθμός των νεκρών αλλοιωνόταν συνειδητά (το γιατί δεν το ξέρω, αλλά μπορώ να κάνω μια εικασία...), όπως πολύ κυνικά παραδέχτηκε ο ίδιος ο Τσιόδρας.  

 

 

Τέλος, για τις συνέπειες, του εγκλεισμού, μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα. Ακόμα δεν έχει κλείσει ο κύκλος, μας περιμένει και 2ος εγκλεισμός (και ας λέει ότι θέλει ο Χαρδαλιάς). Πρέπει μήπως να είναι μάγος κανείς, για να εξάγει το ότι δεν θα ασχοληθεί κανένας εκείνη τη φορά με αριθμούς νεκρών ?? (γιατί τα καρδιαγγειακά, οι καρκίνοι και οι αυτοκτονίες, έχουν μακρόχρονη καταγραφή, και εύκολα θα μπορέσει κάποιος να διαβάσει μια ''περίεργη'' απότομη αύξηση) 

 

Ο ιός είναι μια πραγματικότητα. Πλην όμως επιμένω, (από τα στοιχεία που παρουσιάζονται και την ποιότητα αυτών) ότι είναι πολύ μακριά από κάτι το τραγικό που παρουσιαζόταν στην αρχή με θνησιμότητες της τάξης του 5% (τα ξεχάσαμε αυτά ?) για να δικαιολογεί τα μέτρα που ελήφθησαν, και τα οποία δεν ήταν για την προστασία του κόσμου, αλλά για την κάλυψη της κρατικής ανεπάρκειας στον τομέα της υγείας, και που, αν εξετάσουμε διάφορες περιπτώσεις (κρατάω συνήθως την περίπτωση του Βελγίου, που έκλεισε 3 εβδομάδες πριν απο εμάς, χωρίς όμως τα ίδια αποτελέσματα), όπως και την ομολογία (και πάλι) του Τσιόδρα ότι ''όλοι θα ασθενήσουμε'', τελικά δεν θα τα χαρακτήριζες και επιτυχή (παρά μόνο στο σκέλος του ''ισιώματος της καμπύλης'') . Φυσικά από τη στιγμή που άνοιξε το κουτί της Πανδώρας, με τους εγκλεισμούς, και το επερχόμενο τράκο της παγκόσμιας οικονομίας,  πιστεύεις αλήθεια ότι θα υπήρχε οποιοσδήποτε να παραδεχτεί ότι έσφαλλε στις εκτιμήσεις του ?? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, SpirosKGR said:

Ισχύει ότι οι Γερμανοί έριξαν στο 16% το ΦΠΑ τους λόγω Covid για να ανακάμψουν οικονομικά;

 

Βέβαια. Μείωσαν κι εκείνοι προσωρινά διάφορους συντελεστές. Τον "υψηλό" από το 19% στο 16% και τον "χαμηλό" από το 7% στο 5%. Αν δεν απατώμαι, μετέφεραν κι αυτοί την εστίαση στον χαμηλό συντελεστή (όπως κι εμείς).

 

Εδώ επιπλέον μειώσαμε τον συντελεστή και στις μεταφορές και προφανώς στα είδη που κρίθηκαν αναγκαία για την αντιμετώπιση της πανδημίας (αντισηπτικά, μάσκες, γάντια, ...).

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@colt3003

1. Δεν έχω κάποιο λόγο να υποστηρίξω τον εκάστοτε Τσιόδρα. Εμένα αυτό που μου άρεσε ήταν ότι όταν του γίνονταν τεχνικές / δύσκολες ερωτήσεις, απαντούσε αμέσως, και αυτό που έλεγε είχε νόημα (για μένα). Είχε πει πολλές φορές δεν ξέρουμε, είναι πολύ νωρίς κλπ κπλ.Για τη μάσκα θεωρώ ότι ήξερε εκ προοιμίου ότι είναι χρήσιμη, και απλά για να μη γίνει πανικός, είχε πει δεν είναι απαραίτητη κλπ. (το έφερνε απέξω απέξω). Νομίζω ότι αυτό σημαίνει ενημέρωση, αλλιώς απλά θα είχαμε το Χαρδαλιά να μας λέει τις χαζομάρες του. Συμφωνώ μαζί σου όμως ότι θα έπρεπε να είναι καθαρός εξ' αρχής. Δεν διαχώριζε όμως εύκολα τη θέση του από τον ΠΟΥ, γιατί όταν είσαι σε θέση ευθύνης, δεν μπορείς να λες ότι πιστεύεις ή ότι σου κατέβει, ακόμη κι αν είσαι ειδήμων.

 

2. Τα στατιστικά δεν νομίζω ότι είναι πειραγμένα. Είχε βγει ο πρόεδρος / επικεφαλής ιατροδικαστών και είχε δηλώσει ότι σωστά καταγράφονται έτσι. Δεν ξέρω αν αυτό είναι το σωστό άρθρο, αλλά κάποιο από αυτά.

unnamed.png
WWW.TANEA.GR

Πολλοί αναρωτιούνται γιατί δεν συνίσταται η διενέργεια νεκροψίας – νεκροτομής στους ανθρώπους που άφησαν την τελευταία τους πνοή στα...

Για το αν γίνεται επαρκής αριθμός τεστ κλπ. μιλάμε για δύσκολες αναλύσεις και όχι για κάποιο πάμφθηνο τεστ. Αφενός είναι ευτύχημα ότι υπάρχει τεστ (θα μπορούσαμε ακόμη να το ψάχνουμε), αφετέρου είναι ευτύχημα ότι μετά από μόνο 6 μήνες πλέον γίνονται τεστ μαζικά.

 

3. Τα ποσοστά, δεν είναι μακριά από αυτό που παρουσιαζόταν. Στη Wuhan το ποσοστό το είχα βγάλει 20%. Άργησε να πέσει στο 5, και άργησε ακόμη περισσότερο να πέσει στο 2%. Σε αυτές τις καταστάσεις, δεν μπορέις να γνωρίζεις τα ποσοστά ακριβώς με την έξαρση της επιδημίας. Είναι καλύτερο να πας με το worst case scenario, παρά να αιθεροβατέις. Δυστυχώς, κανείς δεν πήγε με το worst case scenario και δεν έκανε γρήγορα καθολικό ban στην Κίνα. Κανείς δεν περίμενε ότι ο συγκεκριμένος ιός θα μεταδιδόταν με τόση ευκολία σε σχέση με τους συγγενείς του. Μετά από 2 μήνες βγήκε ότι παρ'όλο που στοχεύει τον ίδιο υποδοχέα, η spike protein έχει λίγο διαφορά στη στερεοδομή και προσδένεται τάξεις μεγέθους καλύτερα στους υποδοχείς των ανθρώπινων κυττάρων. 

 

4. Η Αμερική είναι το #1 αντιπαράδειγμα όσων λένε ότι δεν έπρεπε να παρθούν μέτρα. Άσε την Ελλάδα, στην Ελλάδα ούτε νοσοκομεία έχουμε, η διαφθορά είναι μέχρι εκεί που δεν παίρνει άλλο (Πρωθυπουργό Μητσοτάκη, Δήμαρχο Μητσοτακέικο, Ειδήσεις από τη γυναίκα του Δημάρχου και ένα από τα πιο μεγάλα και "καλά" κανάλια στην υπηρεσία του κόμματος με στυλ που έχουμε να δούμε από την ΥΕΝΕΔ και τη Χούντα), πάρε παράδειγμα την Αγγλία με το NHS (το καλύτερο Δημόσιο σύστημα υγείας του πλανήτη), την Αμερική (το καλύτερο Ιδιωτικό σύστημα υγείας του πλανήτη) κλπ. 

 

Δεν λέει κανείς ότι η καραντίνα είναι το ιδανικό μέτρο. Είναι από τα χειρότερα. Αλλά ακόμη χειρότερα είναι τα μη-μέτρα, ή τα ημίμετρα, που καταλήγουν σε απίστευτη διασπορά του ιού με ένα ρίσκο που κανείς δεν γνωρίζει με σαφήνεια (τι μεταλλάξεις μπορεί να κάνει και πόσο επικίνδυνο είναι να γίνει ίδιο με τα ξαδερφάκια του που ξεπαστρεύουν 20 και 50% αντίστοιχα). 

 

Τώρα για μένα το χαστούκι στην οικονομία είνια ηχηρό και είναι δείγμα του τι πάει λάθος. Υπάρχει υπερπληθυσμός στον πλανήτη και είναι σαφές ότι η χώρα με το μεγαλύτερο πρόβλημα έιναι η ρίζα του κακού. Όσο πιο γρήγορα παρθούν μέτρα αποφυγής περεταίρω γιγάντωσης της Κίνας, τόσο το καλύτερο για τους υπόλοιπους.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Simon έγραψε:

 

Για μένα ηλίθιος δεν είναι "αυτός που δεν φοράει μάσκα" αλλά αυτός που αμφισβητεί την ύπαρξη του ιού ή αυτός που σκόπιμα πηγαίνει σε μαζώξεις χωρίς μάσκα και χορεύει κολλητά με αγνώστους κ.ο.κ.

Δηλαδή να φοβηθώ τη μάζωξη με 5-10 "αγνώστους" αλλά να μην φοβηθώ να πάω στην δουλειά σαν σαρδέλα στο αστικό κάθε μέρα. 

Σε αστικό πότε κοίταξες τελευταία; Ο χαρδαλιάς πότε κοίταξε;

  Και φυσικά είναι ηλίθιος όποιος αμφισβητεί την ύπαρξη του ιού.

 

Υπάρχει ένα βασικό πρόβλημα. 

 

Το "ρίχνω στον πολίτη το φταίξιμο" έτσι απλά γιατί "δεν φταίω εγώ σαν πολιτεία". Ανέλαβε ευθύνες ο πολίτης (καλά, όχι όλοι), το ίδιο κάνω κι εγώ όπου και όποτε μπορώ και οι συνευρέσεις μου αφορούν γνωστούς και μόνο (και αυτοί μπορούν να νοσήσουν αλλά περιορίζομαι τουλάχιστον - μέχρι και παραλία με άπειρη απόσταση μεταξύ των υπολοίποων , βρήκαμε, με κάμποσο ψάξιμο, εκτός Αττικής) ,αλλά το ανα 25λεπτο αστικό δε μπορώ να το χωνέψω και εκεί αλλάζω "αγνώστους" καθημερινά. Αν μέχρι τώρα έχω (ή δεν έχω) κολλήσει κάτι, δεν το γνωρίζω, και πιθανότατα δεν θα το μάθω, αλλά τι πιθανότητες δίνεις όταν αγκαλιάζομαι στο αστικό ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ με αγνώστους; Εγώ δίνω πολλές.

 

 

Για του λόγου το αληθές:

image.png

Το προηγούμενο αστικό πέρασε 4 λεπτά πριν. Μισή ώρα απόσταση αστικό με αστικό, ώρες αιχμής, φέτος που γίνεται όλο αυτό και ακόμη και τώρα, έχει κίνηση.

Μέσα στο όχημα  σου λένε "κρατάτε αποστάσεις - αν το ένα είναι γεμάτο πάρτε το επόμενο". 

Δε λένε "εντάξει μωρέ, αν αργήσετε ρίχτε τα σε μας αν φάτε κράξιμο". 

Αυτό το θέατρο του παραλόγου με τον καταλογισμό/καταμερισμό ευθυνών δεν μπορώ. Και πολύς κόσμος. 

Εμμένω στο θέμα των ΜΜΜ γιατί είναι μια μικρογραφία του ότι συμβαίνει γενικότερα. 

Τα κλαμπ με πήχτρα κόσμο, είναι επίφοβα, προφανώς. Όλα επίφοβα είναι, και ο καφές σου και τα πάντα. Όμως αυτό το ρίξιμο της ευθύνης στον κόσμο και μόνο...Είναι ηλίθιο as well.

  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Το "ρίχνω στον πολίτη το φταίξιμο" έτσι απλά γιατί "δεν φταίω εγώ σαν πολιτεία". 

 

Είναι ηλίθιο as well.

 

Το έγραφα εξ αρχής ότι γίνεται επικοινωνιακή διαχείριση. Στην πραγματικότητα δεν ενδιαφέρονται για την υγεία του κόσμου. Ανάλογα με τις εξελίξεις, αξίζουν έπαινοι στην κυβέρνηση για τη διαχείριση, ή μομφές στον πληθυσμό για την ανυπακοή στους κανόνες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Η πολύ σωστή παρατήρηση πιο πάνω παραμένει: αν η χρήση μάσκας είναι (σωστά) υποχρεωτική, θα έπρεπε και η διάθεσή της να είναι δωρεάν, ειδικά σε οικονομικά ευαίσθητες ομάδες του πληθυσμού και σε δημόσιους χώρους, στους οποίους η συνάθροιση δεν μπορεί να αποφευχθεί.

 

Υφασμάτινη πλενόμενη μάσκα βρίσκεις πλέον με και με λιγότερο από 1 ευρώ... Οπότε νομίζω πως δεν είναι θέμα κόστους.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mask-patients-pain-belly.jpg
WWW.IATROPEDIA.GR

Ο κορωνοϊός Covid-19 δεν προκαλεί την ίδια νόσο σε όλους τους ασθενείς. Υπάρχουν έξι χαρακτηριστικοί τύποι, σύμφωνα με νέα έρευνα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Simon έγραψε:

 

Το έγραφα εξ αρχής ότι γίνεται επικοινωνιακή διαχείριση. Στην πραγματικότητα δεν ενδιαφέρονται για την υγεία του κόσμου. Ανάλογα με τις εξελίξεις, αξίζουν έπαινοι στην κυβέρνηση για τη διαχείριση, ή μομφές στον πληθυσμό για την ανυπακοή στους κανόνες.

Διαχείριση το λες αυτό; Παίζουμε με το μυαλό του κοσμακη το λέω εγώ, και τον δουλεύουμε ψιλό γαζί  ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού ο καθένας λέει το δικό του εγώ θα πω ότι είναι μία πραγματιστική διαχείριση, βασισμένη στις εκάστοτε κρίσιμες παραμέτρους. Η μάζα χρειάζεται διαχείριση, ειδικά από τη στιγμή που ο καθένας μπορεί να νομίζει ότι ξέρει καλύτερα.

Και όποιος θεωρεί ότι όντως γνωρίζει καλύτερα γράφει τις επιστημονικές του προτάσεις επίσημα, με ανάλυση ρίσκου και επιπτώσεων. Εκ των υστέρων πολλά μπορεί να ειπωθούν, αναρωτιέμαι μόνο ποιος από εδώ μέσα θα ήθελε να έχει στους ώμους του το βάρος μία πιθανής αποτυχίας στη διαχείριση της μεγαλύτερης κρίσης δημόσιας υγείας στη δική μας ζωή.

Η διαχείριση μιας τέτοιας τεράστιας πολυεπίπεδης κρίσης απαιτεί σύνεση, κοινή γραμμή, επιστημονική επάρκεια, συναίνεση και διαχείριση πόρων. Τα όνειρα για τεστ και μάσκες δωρεάν σε όλους δεν είναι δυστυχώς εφικτά για φτωχά κράτη σαν το δικό μας.

Μπορούμε πάντα να συγκρίνουμε με άλλες χώρες και σε αυτήν την περίπτωση δε νομίζω ότι θα διαπιστώσουμε μεγάλες ανεπάρκειες. Πάντα σε σχέση με τις δυνατότητές μας

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 18/7/2020 at 3:50 ΜΜ, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Φάτε μεσογειακή διατροφή και δεν παθαίνεται τίποτα

Καλά κάνεις και τρως διατροφή (και μάλιστα μεσογειακή) αλλά ρε φίλε, φάε και κάνα φαγάκι μην πεθάνεις της πείνας...

 

  

On 19/7/2020 at 3:26 ΜΜ, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

τα νούμερα δεν βγαίνουν απο εκεί και πέρα ... ο καθένας ας πιστέψει ότι θέλει !

απλά πάμε για ένα μεγάλο κραχ παγκοσμίως και θέλουν να ρίξουν κάπου το φταίξιμο για να μην τους πάρουμε στο κυνήγι

Ποιοι;

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

On 7/19/2020 at 9:54 AM, DEADLAZARUS said:
4266917b4dba444c87c2243274efcdcd.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Ο αριθμός των θανάτων που συνδέονται με τον ιό διπλασιάστηκε σε λίγο...

 

 

 

worldometers-fb.jpg
WWW.WORLDOMETERS.INFO

Ζωντανά παγκόσμια στατιστικα σχετικα με τον πληθυσμο, κυβερνήσεις, οικονομίες, κοινωνία, ΜΜΕ, περιβάλλον, τροφή, νερό, ενέργεια και υγεία...

 

Link to comment
Share on other sites

525cfbe3870243659a68932c249f1552.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Το υποψήφιο εμβόλιο της CanSino έδειξε θετικά αποτελέσματα...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

MASK1.jpeg
WWW.IN.GR

Καθημερινά την δημοσιότητα βλέπουν αρκετές έρευνες που επιβεβαιώνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα: Ότι δηλαδή η μάσκα είναι το...

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

την πρώτη μέρα της καραντίνας, που σκεφτόμουν πώς θα οργανωθώ, εσύ είσαι από τους πρώτους που μου είχαν έρθει στο μυαλό. Μηχανάκι δεν μπορείς να οδηγήσεις, να αγοράζατε κανα μικρό; Μόνο ποδήλατο κάνεις; (είχα σκεφτεί να σου προτείνω να αγοράσετε ποδήλατο και να την μάθεις αλλά ακόμα κι αν δεχόταν δεν είναι καλή ιδέα γιατί δεν μπορεί να το οδηγήσει στην διαδρομή προς κέντρο)

Τα Α2 συνεχίζουν να φτάνουν Ακαδημία ή θα τα κόβουν κι αυτά στου Φιξ με τον παλιοπερίπατο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.