Jump to content


COVID-19


sotiris

Recommended Posts

%CE%9A%CE%9A%CE%9A-1.jpeg
WWW.IN.GR

Τον κώδωνα του κινδύνου για την εξέλιξη της πανδημίας του κοροναϊού...

Θα μας γαργαλήσει ο Χαρδαλιάς στο τέλος.

Χωρίς τραγούδια και χορούς....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 14 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

την πρώτη μέρα της καραντίνας, που σκεφτόμουν πώς θα οργανωθώ, εσύ είσαι από τους πρώτους που μου είχαν έρθει στο μυαλό. Μηχανάκι δεν μπορείς να οδηγήσεις, να αγοράζατε κανα μικρό; Μόνο ποδήλατο κάνεις; (είχα σκεφτεί να σου προτείνω να αγοράσετε ποδήλατο και να την μάθεις αλλά ακόμα κι αν δεχόταν δεν είναι καλή ιδέα γιατί δεν μπορεί να το οδηγήσει στην διαδρομή προς κέντρο)

Τα Α2 συνεχίζουν να φτάνουν Ακαδημία ή θα τα κόβουν κι αυτά στου Φιξ με τον παλιοπερίπατο;

Μπορώ ποδήλατο, απλά σύντομα θα πρέπει να πηγαίνω σε διαφορετικό σημείο (διπλάσια +βάλε απόσταση) και έτσι δεν έχει νόημα να το χρησιμοποιώ, δυστυχώς. Ίσως να το βάζω στο μετρό, κάπως έτσι. Ή στον Ηλεκτρικό. Αλλά τα ΜΜΜ δε τα γλιτώνω. Για μηχανάκι, nope, δεν παίζει! 

Τα Α2 φτάνουν κανονικά ακαδημία. Τα Β2 τα έχουν κόψει εδώ και κάνα χρόνο και πηγαίνουν Φιξ, είχα εναλλακτική μέχρι τότε (μοιράζονταν και ο κόσμος).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μπορώ ποδήλατο, απλά σύντομα θα πρέπει να πηγαίνω σε διαφορετικό σημείο (διπλάσια +βάλε απόσταση) και έτσι δεν έχει νόημα να το χρησιμοποιώ, δυστυχώς. Ίσως να το βάζω στο μετρό, κάπως έτσι. Ή στον Ηλεκτρικό. Αλλά τα ΜΜΜ δε τα γλιτώνω. Για μηχανάκι, nope, δεν παίζει! 

Τα Α2 φτάνουν κανονικά ακαδημία. Τα Β2 τα έχουν κόψει εδώ και κάνα χρόνο και πηγαίνουν Φιξ, είχα εναλλακτική μέχρι τότε (μοιράζονταν και ο κόσμος).

Ρε, μάθε να οδηγείς αυτοκίνητο. Θα λυθούν τα χέρια σου.

Δεν χρειάζεται να οδηγείς σαν τον Michael Knight, η δουλειά σου να γίνεται και τέλος.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ρε, μάθε να οδηγείς αυτοκίνητο. Θα λυθούν τα χέρια σου.

Δεν χρειάζεται να οδηγείς σαν τον Michael Knight, η δουλειά σου να γίνεται και τέλος.

 

Υπάρχει κάτι που λέγεται αυτογνωσία, Γιώργο. Όταν κάποιος ξέρει ότι ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για αυτοκίνητο, καλό θα ήταν να μην οδηγεί. Εγώ ας πούμε. 

Οι περισσότερες βλακείες γίνονται γιατί όλοι νομίζουν πως μπορούν να οδηγήσουν. Εγώ ξέρω ότι δεν μπορώ, δεν είναι για μένα and that's it. Δεν θα θέσω κανενός ανθρώπου την υγεία σε κίνδυνο. Και την δική μου, ψυχική κυρίως (μιας και όπως έχω ξαναπεί, το καλάσνικοφ θα το'χω σίγουρα κάτω απο το κάθισμα).

Στα του ιου, θα ήθελα να τραβήξω και σήμερα μια φώτο. Πρώτα πρώτα, στις στάσεις , όπου ανακοινώθηκαν τα θερινά δρομολόγια, δηλαδή ακόμη πιο αραιά. Και μετά εντός αστικών, αλλά δεν θέλω να με πάρουν χαμπάρι :hehe: 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

Υπάρχει κάτι που λέγεται αυτογνωσία, Γιώργο. Όταν κάποιος ξέρει ότι ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για αυτοκίνητο, καλό θα ήταν να μην οδηγεί. Εγώ ας πούμε. 

Οι περισσότερες βλακείες γίνονται γιατί όλοι νομίζουν πως μπορούν να οδηγήσουν. Εγώ ξέρω ότι δεν μπορώ, δεν είναι για μένα and that's it. Δεν θα θέσω κανενός ανθρώπου την υγεία σε κίνδυνο. Και την δική μου, ψυχική κυρίως (μιας και όπως έχω ξαναπεί, το καλάσνικοφ θα το'χω σίγουρα κάτω απο το κάθισμα).

Στα του ιου, θα ήθελα να τραβήξω και σήμερα μια φώτο. Πρώτα πρώτα, στις στάσεις , όπου ανακοινώθηκαν τα θερινά δρομολόγια, δηλαδή ακόμη πιο αραιά. Και μετά εντός αστικών, αλλά δεν θέλω να με πάρουν χαμπάρι :hehe: 

 

Κοίτα, δεν θα επιχειρηματολογήσω υπέρ του αυτοκινήτου σ' αυτό το θέμα, αλλά ελπίζω ότι καταλαβαίνεις το παράδοξο της υπόθεσης.

 

Αν θεωρείς εκ προοιμίου ότι είσαι δυνητικά επικίνδυνος πίσω από το τιμόνι, αναγκαστικά θα είσαι πιο συντηρητικός και προσεκτικός και δε θα πλησιάζεις τα δικά σου όρια ή εκείνα του οχήματος. Ως αποτέλεσμα, θα είσαι ακίνδυνος. Παραδοσιακά, το πρόβλημά μου είναι με όσους θεωρούν ότι είναι ακίνδυνοι γιατί είναι γεννημένοι πιλότοι. ?‍♂️

 

Φαντάζομαι ότι έχεις διαβάσει το Catch-22 του Heller. Ε, τέτοιο είναι.

 

Τέλος πάντων, έσο ασφαλής (που θα λέγανε κι οι πρόσκοποι) κι ας είσαι και με τα πόδια...

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Αν θεωρείς εκ προοιμίου ότι είσαι δυνητικά επικίνδυνος πίσω από το τιμόνι, αναγκαστικά θα είσαι πιο συντηρητικός και προσεκτικός και δε θα πλησιάζεις τα δικά σου όρια ή εκείνα του οχήματος. Ως αποτέλεσμα, θα είσαι ακίνδυνος. Παραδοσιακά, το πρόβλημά μου είναι με όσους θεωρούν ότι είναι ακίνδυνοι γιατί είναι γεννημένοι πιλότοι. ?‍♂️

 

Δεν είναι εκ προοιμίου, προφανώς ;) Για να το λέω, έχω δοκιμάσει και απλά δεν είμαι για "πιλότος", συν τα νεύρα που τα ξέρω και κάνουν add στο γενικότερο "πρόβλημα"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Υπάρχει κάτι που λέγεται αυτογνωσία, Γιώργο. Όταν κάποιος ξέρει ότι ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για αυτοκίνητο, καλό θα ήταν να μην οδηγεί. Εγώ ας πούμε. 

Οι περισσότερες βλακείες γίνονται γιατί όλοι νομίζουν πως μπορούν να οδηγήσουν. Εγώ ξέρω ότι δεν μπορώ, δεν είναι για μένα and that's it. Δεν θα θέσω κανενός ανθρώπου την υγεία σε κίνδυνο. Και την δική μου, ψυχική κυρίως (μιας και όπως έχω ξαναπεί, το καλάσνικοφ θα το'χω σίγουρα κάτω απο το κάθισμα).

Στα του ιου, θα ήθελα να τραβήξω και σήμερα μια φώτο. Πρώτα πρώτα, στις στάσεις , όπου ανακοινώθηκαν τα θερινά δρομολόγια, δηλαδή ακόμη πιο αραιά. Και μετά εντός αστικών, αλλά δεν θέλω να με πάρουν χαμπάρι :hehe: 

Εάν πας για mad max, πάσο:hehe:.

Δεν χρειάζεται να νευριάζεις στο τιμόνι. Εδώ οδηγούν άλλοι κι άλλοι (κι άλλες).

Και επειδή έχεις επίγνωση των δυνατοτήτων σου, πιστεύω ότι θα είσαι καλός οδηγός.

Εάν, όμως, είσαι αποφασισμένος να μην πάρεις το δίπλωμα (για τους λόγους που εξήγησες), έχεις τον σεβασμό μου.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το πάχος βοηθά τον κορωνοϊό – Η επιστημονική μελέτη και τα μέτρα του Τζόνσον

 

 

 

Παράθεση

Σύμφωνα με την καθηγήτρια διατροφής και υγείας στο πανεπιστήμιο της Οξφόρδης, Σούζαν Τζεμπ, «η παχυσαρκία ασκεί επιπλέον πίεση και μεταβολικό βάρος σχεδόν σε κάθε οργανικό σύστημα του σώματος και επομένως, μάλλον δεν αποτελεί έκπληξη ότι αυξάνει τον κίνδυνο επιπλοκών από την Covid-19”. Ο ένοχος φαίνεται ότι είναι «ο λιπώδης ιστός, γνωστός και ως αδιπικός ιστός, ο οποίος περιλαμβάνει υψηλά επίπεδα ενός ενζύμου που αποκαλείται ένζυμο μετατροπής της αγγειοτενσίνης ή ACE2. Αυτό το ένζυμο χρησιμοποιείται από τον νέο κορωνοϊό για να εισέλθει στα κύτταρα. Έτσι, όσοι έχουν υψηλότερα επίπεδα του ACE2 στο αίμα τους και σε άλλους ιστούς είναι πιθανόν πιο επιρρεπείς σε μια μόλυνση από Covid-19».

 

  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, tommybertsen said:

Υπάρχει κάτι που λέγεται αυτογνωσία, Γιώργο. Όταν κάποιος ξέρει ότι ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για αυτοκίνητο, καλό θα ήταν να μην οδηγεί. Εγώ ας πούμε. 

Οι περισσότερες βλακείες γίνονται γιατί όλοι νομίζουν πως μπορούν να οδηγήσουν. Εγώ ξέρω ότι δεν μπορώ, δεν είναι για μένα and that's it. Δεν θα θέσω κανενός ανθρώπου την υγεία σε κίνδυνο. Και την δική μου, ψυχική κυρίως (μιας και όπως έχω ξαναπεί, το καλάσνικοφ θα το'χω σίγουρα κάτω απο το κάθισμα).

Στα του ιου, θα ήθελα να τραβήξω και σήμερα μια φώτο. Πρώτα πρώτα, στις στάσεις , όπου ανακοινώθηκαν τα θερινά δρομολόγια, δηλαδή ακόμη πιο αραιά. Και μετά εντός αστικών, αλλά δεν θέλω να με πάρουν χαμπάρι :hehe: 

 

Αν όμως κάνεις ποδήλατο, μπορείς να ακολουθήσεις τη δανέζικη λύση.

Πάρε ένα πολύ καλό ποδήλατο με μπαταρία. Μπορέις είτε να το φτιάξεις μόνος σου, είτε καλύτερα να το αγοράσεις έτοιμο.

Έτσι θα κάνεις στις ανηφόρες απλό πετάλι και θα σου δίνει ώθηση η μπαταρία (ή μπορείς και να το πηγαίνεις σα μηχανάκι). 

Θα σου βγει πολύ πιο φτηνά από αυτοκίνητο, γλιτώνεις όλα τα έξοδα τύπου τέλη ασφάλειες κλπ., θα επενδύσεις σε ένα καλό κράνος και οπωσδήποτε εξάρτηση για μες στην αθήνα, και είσαι κομπλέ. Τώρα με το μεγάλο περίπατο ίσως και να αρχίσει να γίνεται επιλογή. Επίσης μην έχεις στο μυαλό σου ότι πρέπει να το παρκάρεις σαν να ναι αυτοκίνητο Tesla δίπλα στο ρεύμα, ανάλογα τις προδιαγραφές μπορείς και να ξεκουμπώσεις την μπαταρία και να τη φορτίζεις σπίτι / γραφείο.

 

Το μειονέκτημα είναι ότι θα πρέπει να το παρκάρεις εντός του χώρου εργασίας σου κάπου για να μη στο τσιμπήσουν (για κέντρο), και κάπου με ασφάλεια στο σπίτι.

 

Η άλλη εναλλακτική είναι να πάρεις κάποιο από τα piaggio mp3. Προσωπικά τα θεωρώ πιο ασφαλή από παπιά / μηχανές, μιας και είναι δύσκολο να πέσουν. Το κακό είναι ότι όταν πηγαίνεις παράλληλα με τα αυτοκίνητα ρισκάρεις. 

 

Το αυτοκίνητο στην Αθήνα είναι πολύ δύσκολο μέσο αν δεν μπορείς να συγκρατήσεις τα νεύρα σου. Εγώ έχω έρθει πολλές φορές στα όριά μου, και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Η λύση είναι να πάρεις ένα καλό αυτοκίνητο με ηχομόνωση, και μέσα να είσαι εντελώς απομονωμένος με μουσικούλα κλπ. Κι άσε έξω να γίνεται της τρελής το πανηγύρι. Και πας με την κίνηση, ούτε σφήνες, ούτε αλλαγές λωρίδας, τίποτα. Κι ας φτάσεις 5 λεπτά πιο μετά, αλλά με σώας τας φρένας. Και αν έχεις θέμα, αυτόματο ακόμη καλύτερα, δεν ασχολείσαι με τίποτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Simon said:

 

Ντε και καλά να τον σπρώξεις στα ναρκωτικά ρε Σωτήρη; :lol:

 

Εκεί που είσαι ήμουνα κι εδώ που είμαι θά 'ρθεις :hehe: 

 

 

exartysi.jpg
WWW.IN.GR

Ένα χαρακτηριστικό δείγμα ομοήχων

 

Εξάρτιση είναι το σωστό, indeed :):)

 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

06_004mm_07058_sooc1595330403.jpg
WWW.IN.GR

Την επέκταση του μέτρου της χρήση μάσκας και σε άλλους χώρους ανακοίνωσε ο υφυπουργός Πολιτικής Προστασίας Νίκος Χαρδαλιάς...

 

?‍♂️

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, acct said:

Παραδοσιακά, το πρόβλημά μου είναι με όσους θεωρούν ότι είναι ακίνδυνοι γιατί είναι γεννημένοι πιλότοι.


στα φωνάζω Μπέρτσεν, δεν με ακούς! Αθώε Τόμμυ! Όλα θα είχαν λυθεί αν άκουγες τον σοφό salde: ναι, είμαι γεννημένος πιλότος κι ακίνδυνος, αλλά με τις δημοκρατίες έχουν δώσει διπλώματα κι άδειες σε σας τους επικίνδυνους, αρνούμαι να οδηγήσω ανάμεσά σας. Ας μας φτιάξουν δρόμο να κυκλοφορούμε μόνοι μας και βλέπουμε. Να λυθούν κι οι απορίες του slalom, τι πάει κάθετα, τι πάει εντός, εκτός και επί τα αυτά.

Δεν σ΄άρεσε να τα γράψεις έτσι, ήθελες να τους δώσεις δικαιώματα, «δεν κάνω για τιμόνι» και τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος honda22 έγραψε:
06_004mm_07058_sooc1595330403.jpg
WWW.IN.GR

Την επέκταση του μέτρου της χρήση μάσκας και σε άλλους...

 

?‍♂️

 

Να θες να μείνεις μακριά από το Δημόσιο και να μην μπορείς, ρε παιδί μου.

Βέβαια, με ηλεκτρονικούς λογαριασμούς και e-banking, έχω να πατήσω κάτι χρόνια σε τράπεζες και ΔΕΚΟ.

Άντε, τα πανηγύρια έμειναν και κλείσαμε για το φετινό καλοκαίρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα ηλεκτρικά ποδήλατα υπάρχουν και τα ηλεκτρικά πατίνια.

Και τα δυο μου φαίνονται καλές λύσεις για μικρές αποστάσεις.

Το πατίνι έχει το πλεονέκτημα του μικρού μεγέθους, το βάζεις στο γραφείο σου κι έτσι είσαι σίγουρος ότι δεν θα στο κλέψει κανείς.

Αλλά έχει το μειονέκτημα ότι έχει μικρές ρόδες και μπορεί να σε....καταπιεί καμιά λακουβίτσα. Κι ως γνωστόν δεν έχουμε λακουβίτσες αλλά λακουβάρες...

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

On 7/27/2020 at 4:55 PM, tommybertsen said:

Υπάρχει κάτι που λέγεται αυτογνωσία, Γιώργο. Όταν κάποιος ξέρει ότι ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για αυτοκίνητο, καλό θα ήταν να μην οδηγεί. Εγώ ας πούμε. 

Οι περισσότερες βλακείες γίνονται γιατί όλοι νομίζουν πως μπορούν να οδηγήσουν. Εγώ ξέρω ότι δεν μπορώ, δεν είναι για μένα and that's it. Δεν θα θέσω κανενός ανθρώπου την υγεία σε κίνδυνο. Και την δική μου, ψυχική κυρίως (μιας και όπως έχω ξαναπεί, το καλάσνικοφ θα το'χω σίγουρα κάτω απο το κάθισμα).

μια χαρα κανεις και εσυ για αυτοκινητο αμα βρεις τον καταλληλο δασκαλο(δεν μαθαινουμε ολοι με τον ιδιο τροπο,σιγουρα υπαρχει τροπος και για σε'να).....................τωρα για το θεμα της ψυχικης υγειας οταν οδηγας δυστηχως δεν υπαρχει κατι............φαντασου οτι η δουλεια μου ειναι οδηγος(πολλα ναρκωτικα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δημοσιευτηκε καπου η σημερινη ΚΥΑ για την επεκταση της δικτατοριας της μασκας?

ψαχνω στις σελιδες των υπουργειων και σε διαφορα αλλα lawsites ,αλλα τιποτα.

Αρα ουτε αυριο φοραμε μασκα ,χωρις δημοσιευμενη αποφαση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.