Jump to content


COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

latin-america.jpg
WWW.CNN.GR

Για μήνες η Λατινική Αμερική παρακολουθούσε τον υπόλοιπο...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

f215ba336320482fb2a764dcf4347020.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Αναλυτικά όλη η ΚΥΑ με τα πρωτόκολλα υγειονομικού περιεχομένου για τις...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθες σουηδία σε ένα ελληνικό εστιατόριο, κι έπιασα λίγο την κουβέντα με το παλικάρι που το δουλεύει. 

70% κάτω μου είπε. Εντάξει δεν είναι ικανό στατιστικό δείγμα ο 1 άνθρωπος στη Σουηδία, αλλά πιστεύω είναι ενδεικτικό της θεωρίας που έχω ότι δεν φταίνε τα μέτρα για την πτώση του τζίρου, αλλά ο ίδιος ο ιός. Θα μου πείτε καλύτερα 30% από 0%, εκεί δεν μπορώ να απαντήσω κάτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

Πήγα χθες σουηδία σε ένα ελληνικό εστιατόριο, κι έπιασα λίγο την κουβέντα με το παλικάρι που το δουλεύει. 

70% κάτω μου είπε. Εντάξει δεν είναι ικανό στατιστικό δείγμα ο 1 άνθρωπος στη Σουηδία, αλλά πιστεύω είναι ενδεικτικό της θεωρίας που έχω ότι δεν φταίνε τα μέτρα για την πτώση του τζίρου, αλλά ο ίδιος ο ιός. Θα μου πείτε καλύτερα 30% από 0%, εκεί δεν μπορώ να απαντήσω κάτι.

Η τοπική αγορά (της Μυτιλήνης εννοώ) κινήθηκε λίγο μόλις άνοιξαν τα καταστήματα (λες και ήθελαν να πάρουν όλοι τη δόση τους μετά από 2 μήνες κλεισούρας) και μετά έπεσε περονόσπορος.

Τον χειμώνα θα κλαίμε...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάποια καταστήματα έκλεισαν εδώ πάνω, κάποια φυτοζωούν, κάποια πολύ λίγα έχουν βγάλει απίστευτο χρήμα μέσω του ηλεκτρονικού εμπορίου. Στη Σουηδία από όσο κατάλαβα οι μικροεπιχειρηματίες πόνεσαν πολύ από το ό,τι έμειναν ανοικτά τα μαγαζιά. Οι περισσότεροι είχαν ασφάλεια για περίπτωση που κλείσουν λόγω ανωτέρας βίας, αλλά δεν έχουν μπορέσει να την αξιοποιήσουν μιας και δεν έπαιξε lockdown, ανταυτού συνέχισαν τα έξοδα με λίγα έσοδα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σάββατο έξοδο με φίλους σε ψησταριά. Όχι 1,5 μέτρο, ούτε μισό. Σαν να μην είχε συμβεί ποτέ η ιστορία του κορονοιού.

 

Το πιο γελοίο πάντως είναι στις συγκοινωνίες. Με τα μισά καθίσματα να είναι καλυμένα από ταμπελάκια "Μην χρησιμοποιείται αυτή τη θέση" και καλά για την προστασία των επιβατών, οι επιβάτες στριμώχνονται όρθιοι στον διάδρομο του λεωφορείου.

 

Ελλάδα, η χώρα του παραλόγου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, sotiris said:

Πήγα χθες σουηδία σε ένα ελληνικό εστιατόριο, κι έπιασα λίγο την κουβέντα με το παλικάρι που το δουλεύει. 

70% κάτω μου είπε. Εντάξει δεν είναι ικανό στατιστικό δείγμα ο 1 άνθρωπος στη Σουηδία, αλλά πιστεύω είναι ενδεικτικό της θεωρίας που έχω ότι δεν φταίνε τα μέτρα για την πτώση του τζίρου, αλλά ο ίδιος ο ιός. Θα μου πείτε καλύτερα 30% από 0%, εκεί δεν μπορώ να απαντήσω κάτι.

 

Σε ποια περιοχή πήγες;

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, yanni said:

Ελλάδα, η χώρα του παραλόγου.

IMG_6627.thumb.JPG.67ceacedcb7cab568897b8455b068d67.JPG

 

Δανία, χθες :hehe: 

Μιλάμε για τον κακό χαμό, κυρίως 15-20 χρονών.

 

8 hours ago, Nickzzz said:

 

Σε ποια περιοχή πήγες;

 

1. Τα σύνορα εδώ είναι κλειστά προς Δανία, ανοιχτά προς Σουηδία. Οπότε αν θέλω να πάω Σουηδία πάω ελεύθερα. Όταν γυρνάς, έχει έλεγχο. Οι Σουηδοί απαγορεύεται να μπουν Δανία. Εγώ επιτρέπεται δείχνοντας το Διαβατήριό μου και την κάρτα ασφάλισης (που πιστοποιεί τη μόνιμη κατοικία μου Δανία). Επίσης οι Σουηδοί που δουλεύουν Δανία, επιτρέπεται να εισέλθουν με Διαβατήριο + συμβόλαιο εργασίας. Κοινώς δεν επιτρέπεται να έρθεις για τουρισμό. Η Σουηδία είναι 100% ανοιχτή.

 

2. Λαντσκρόνα (

1200px-Gamla_Vattentornet_Landskrona.JPG
EN.WIKIPEDIA.ORG

, είναι ένα ... ψαροχώρι μεταξύ Μάλμε και Χέλσινγκμποργκ. Δανία / Σουηδία στο πέρασμα του Χέλσινγκμποργκ είναι 20 λεπτά με το φέρρυ (Καμίνια - Σαλαμίνα φάση) ενώ αν πας από τη γέφυρα πρακτικά κάνεις πιο μεγάλο κύκλο. Στη γέφυρα έχει πιο πλάκα ο έλεγχος, γιατί μπαίνοντας Δανία σε παρακάμπτουν σε ένα νησάκι στη μέση του πουθενά και σε ελέγχουν εκεί (η γέφυρα είναι υπέργεια στο τμήμα που ανήκει στη Σουηδία και υπόγεια στο τμήμα που ανήκει στη Δανία, με ένα νησάκι στη μέση του ... transition).

 

Το point είναι ότι η κρίση οφείλεται πρωτίστως στον ιό και δευτερευόντως στα μέτρα. Τα μέτρα, βλέποντας τις εικόνες σε όλες τις χώρες, είναι υποχρεωτικά, δε νομίζω ότι η εθνική καταγωγή παίζει κάποιο ρόλο, πιο πολύ το πόσο αραιοκατοικημένη είναι μια περιοχή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χθες ο Τσιόδρας δήλωσε ότι το R0 στη χώρα μας υπολογίζεται σε 0.3. Λαμβάνοντας υπόψη ότι και ο λαός έχει ξεθαρρέψει, αλλά και ότι αρκετές δραστηριότητες έχουν ανοίξει πλέον έστω και με μέτρα ασφαλείας, δε θα έπρεπε κανονικά το R0 να αυξηθεί; Υπενθυμίζω ότι περίπου πριν 1 μήνα κατά τη διάρκεια του περιορισμού κίνησης η ίδια εκτίμηση ήταν λίγο κάτω του 0.5. Η διαφορά θερμοκρασίας και ηλιοφάνειας δε νομίζω ότι είναι αρκετή για να μειώσει τόσο τη μετάδοση και μάλιστα υπό συνθήκες σημαντικής χαλάρωσης.

 

Το σενάριο για εξασθένηση ή εξάλειψη του ιού λόγω μεταλλάξεων είχε συζητηθεί στην επιτροπή λοιμωξιολόγων (της δικής μας χώρας) εδώ και περίπου 2 μήνες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

«Συναγερμός» για πτήση από Κατάρ με 12 κρούσματα - Σε καραντίνα οι επιβάτες

Παράθεση

Εννέα (9) από τους θετικούς επιβάτες είναι υπήκοοι Πακιστάν, προερχόμενοι από την πόλη Γκουχράτ, με άδεια διαμονής στην Ελλάδα, δύο (2) Έλληνες υπήκοοι προερχόμενοι από την Αυστραλία και ένα (1) άτομο ιαπωνικής υπηκοότητας, μέλος ελληνοϊαπωνικής οικογένειας.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

b68fd46bc68f4c7ca09619f59d28f7fa.jpg
WWW.CAPITAL.GR

O ΠΟΥ δυσκολεύτηκε να πάρει τις πληροφορίες που ήθελε.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2020 at 12:04 ΜΜ, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Χθες ο Τσιόδρας δήλωσε ότι το R0 στη χώρα μας υπολογίζεται σε 0.3. Λαμβάνοντας υπόψη ότι και ο λαός έχει ξεθαρρέψει, αλλά και ότι αρκετές δραστηριότητες έχουν ανοίξει πλέον έστω και με μέτρα ασφαλείας, δε θα έπρεπε κανονικά το R0 να αυξηθεί; Υπενθυμίζω ότι περίπου πριν 1 μήνα κατά τη διάρκεια του περιορισμού κίνησης η ίδια εκτίμηση ήταν λίγο κάτω του 0.5. Η διαφορά θερμοκρασίας και ηλιοφάνειας δε νομίζω ότι είναι αρκετή για να μειώσει τόσο τη μετάδοση και μάλιστα υπό συνθήκες σημαντικής χαλάρωσης.

 

Το σενάριο για εξασθένηση ή εξάλειψη του ιού λόγω μεταλλάξεων είχε συζητηθεί στην επιτροπή λοιμωξιολόγων (της δικής μας χώρας) εδώ και περίπου 2 μήνες...

 Ένας αριθμός είναι απλά. Όταν θέλουν να προσπαθήσουν να μας πείσουν πάλι ότι κινδυνεύει το σύνολο του πληθυσμού για τον α β λόγο, θα τον αυξήσουν. 

 

Σταματήστε να αισθάνεστε δυσφορία για την συγκέντρωση του κόσμου παντού. Φυσιολογικό είναι. 

Να αισθάνεστε δυσφορία για την ηλίθια συγκέντρωση του κόσμου όπου μαζεύονται σαν τις παστές σαρδέλες ανεξαρτήτως covid. ΜΜΜ δηλαδή. Αν αρχίσουμε και σχολιάζουμε τώρα αρνητικά και την συγκέντρωση του κόσμου για να λιαστεί το έχουμε χάσει το μέτρο.

 

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Snips έγραψε:

 Ένας αριθμός είναι απλά. Όταν θέλουν να προσπαθήσουν να μας πείσουν πάλι ότι κινδυνεύει το σύνολο του πληθυσμού για τον α β λόγο, θα τον αυξήσουν. 

 

Άρα προπαγάνδα το R0 (ή όποιος άλλο δείκτης μετάδοσης πχ Rt) που ανακοινώνεται κατά τη γνώμη σου;

Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2020 at 7:04 AM, sotiris said:

...

1. Τα σύνορα εδώ είναι κλειστά προς Δανία, ανοιχτά προς Σουηδία. Οπότε αν θέλω να πάω Σουηδία πάω ελεύθερα. Όταν γυρνάς, έχει έλεγχο. Οι Σουηδοί απαγορεύεται να μπουν Δανία. Εγώ επιτρέπεται δείχνοντας το Διαβατήριό μου και την κάρτα ασφάλισης (που πιστοποιεί τη μόνιμη κατοικία μου Δανία). Επίσης οι Σουηδοί που δουλεύουν Δανία, επιτρέπεται να εισέλθουν με Διαβατήριο + συμβόλαιο εργασίας. Κοινώς δεν επιτρέπεται να έρθεις για τουρισμό. Η Σουηδία είναι 100% ανοιχτή.

 

2. Λαντσκρόνα (

1200px-Gamla_Vattentornet_Landskrona.JPG
EN.WIKIPEDIA.ORG

, είναι ένα ... ψαροχώρι μεταξύ Μάλμε και Χέλσινγκμποργκ. Δανία / Σουηδία στο πέρασμα του Χέλσινγκμποργκ είναι 20 λεπτά με το φέρρυ (Καμίνια - Σαλαμίνα φάση) ενώ αν πας από τη γέφυρα πρακτικά κάνεις πιο μεγάλο κύκλο. Στη γέφυρα έχει πιο πλάκα ο έλεγχος, γιατί μπαίνοντας Δανία σε παρακάμπτουν σε ένα νησάκι στη μέση του πουθενά και σε ελέγχουν εκεί (η γέφυρα είναι υπέργεια στο τμήμα που ανήκει στη Σουηδία και υπόγεια στο τμήμα που ανήκει στη Δανία, με ένα νησάκι στη μέση του ... transition).

 

Το point είναι ότι η κρίση οφείλεται πρωτίστως στον ιό και δευτερευόντως στα μέτρα. Τα μέτρα, βλέποντας τις εικόνες σε όλες τις χώρες, είναι υποχρεωτικά, δε νομίζω ότι η εθνική καταγωγή παίζει κάποιο ρόλο, πιο πολύ το πόσο αραιοκατοικημένη είναι μια περιοχή.

 

Ελληνική ταβέρνα στην Λαντσκρόνα των 30000 ατόμων δεν μπορώ να πω ότι περίμενα να δω.

Spoiler

Στείλε μήνυμα αν ξαναπεράσεις απέναντι.

 

Έγινε επεξεργασία από Nickzzz
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα το τεστ! Drive in, λίγο καθυστέρηση με κάτι σάψαλα μπροστά αλλά υπό ΚΣ 5 λεπτά υπόθεση. Σου σκανάρουν την κάρτα ασφάλισης και παίρνουν δείγμα από το φάρυγγα (ρινοφαρυγγικό επίχρυσμα πρέπιε να είναι η επιστημονική ονομασία). Αποτελέσματα σε 72 ώρες.

Νομίζω το τεστ είναι -ελπίζω- άχρηστο για μένα, χρήσιμο για τη Δανία, μιας και από αυτό βγαίνουν μόνο στατιστικά συμπεράσματα εξάπλωσης.

Εγώ προσωπικά ενδιαφερόμουν για τεστ αντισωμάτων να ξέρω αν το έχω περάσει στο ντούκου (=και να μπορώ μετά να αλωνίζω ελεύθερος)!

 

4 hours ago, Nickzzz said:

 

Ελληνική ταβέρνα στην Λαντσκρόνα των 30000 ατόμων δεν μπορώ να πω ότι περίμενα να δω.

  Reveal hidden contents

Στείλε μήνυμα αν ξαναπεράσεις απέναντι.

 

 

Δυνατός παίχτης! Που είσαι Σουηδία??

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.