Jump to content



κάρτα γραφικών για ταινίες/σειρές σερφάρισμα σε 4K σε συνδυασμό με ενισχυτή Yamaha rx-v377


Recommended Posts

1 minute ago, UltraB said:

Αφού ρε συ φαίνονται οι είσοδοι AV στα αριστερά :p
Δεν είναι μόνο για ήχο.

Τι εννοείς δεν είναι μόνο για ήχο; Ο ενισχυτής είναι για να οδηγήσει τα ηχεία που παίζουν τον ήχο, σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Αν ναι, δεν υπάρχει λόγος για 60Hz refresh rate.

Και αυτο; Δλδ στις ταινιες δε θα δω lag οπως στον browser που λες;

Και πιο βασικη ερωτηση γιατι καποιος θα με κρεμασει. Οταν παιζει ποδοσφαιρο ο ote ή η nova θα εχει διαφορα; :p

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, karmen1983 said:

Και αυτο; Δλδ στις ταινιες δε θα δω lag οπως στον browser που λες;

Και πιο βασικη ερωτηση γιατι καποιος θα με κρεμασει. Οταν παιζει ποδοσφαιρο ο ote ή η nova θα εχει διαφορα; :p

 

 

Όχι, στις ταινίες δεν θα δείς κάτι, γιατί ούτως ή άλλως οι ταινίες είναι γυρισμένες στα 23/24/25/30p ( όπου frames το ίδιο ακριβώς και σε Hz ).
Στο ποδόσφαιρο από Nova/OTE δεν σου αλλάζει τίποτα, γιατί πρός το παρών είναι σε 1080p, και φυσικά πάλι έχουμε δεδομένα σε 25/30Hz και όχι φυσικά 4K @ 60p/Hz.


Αν πάει ποτέ σε 4K και αυτό είναι και στα 50/60Hz ( πολύ δύσκολο εώς απίθανο )... θα έχεις ήδη αλλάξει και ενισχυτή και TV.

23 minutes ago, gdp77 said:

Εξηγήστε μου κάτι και σε μένα τον άσχετο. Η @karmen1983 ποσταρε εικόνα από το manual του ενισχυτή που λέει repeater mode 4k/30Ηz. Αυτό γιατί το αναγράφει ο ενισχυτής? Μόνο για ήχο δεν είναι; Τι σχέση έχει το video? Δεν καταλαβαίνω...

EDIT: Κατάλαβα... Στέλνουμε με HDMI στον ενισχυτή για να πάρει ήχο και με HDMI out στέλνουμε στην τηλεόραση για να πάρει την εικόνα?

 

όπως στο edit:

δίνεις τις πηγές στον ενισχυτή ( που συνήθως έχει παραπάνω HDMI inputs από οποιαδήποτε TV ) και από τον ενισχυτή έχει HDMI Out που το στέλνεις στην TV/Projector/etc.

Προτιμάται για πολλούς λόγους αυτή η σύνδεση, για τον ήχο ( υποστήριξη φορμά που δεν υποστηρίζονται αλλιώς ), καθώς και για την δυνατότητα σύνδεσης των συσκευών και σε περισσότερων των 1 TV/Projector μιας και μπορούν να στείλουν και σε 2 εξόδους ταυτόχρονα ή χωριστά οι ενισχυτές.

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξει τοτε αφηνω το setup ως εχει ρε συ κ απλα θα εχω ενα θεματακι στο λιγο browsing που κανω αν καταλαβα καλα

Thanks!

Οποτε για να ανακεφαλαιωσω

 

Θελω μια καρτουλα κ καλωδια hdmi 2.0 για pc και tv σωστα;

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, karmen1983 said:

Ε ενταξει τοτε αφηνω το setup ως εχει ρε συ κ απλα θα εχω ενα θεματακι στο λιγο browsing που κανω αν καταλαβα καλα

Thanks!

Συγγνώμη, εσύ browsing στα 4k θα κάνεις? Κάνε σε χαμηλότερη ανάλυση και πάλι μια χαρά θα είσαι. Και όταν stream-άρεις ταινία πήγαινέ το 4k

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τότες με ένα απλό καλωδιάκι σαν αυτό π.χ. ( https://www.skroutz.gr/s/4562027/Inakustik-HDMI-2-0-Cable-HDMI-male-HDMI-male-1-5m-00324515.html )

είσαι αρχόντισσα ( για το 4K αυτό, δηλαδή 1 για το PC και 1 για την σύνδεση TV -> AV Receiver )

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Και επειδή αισθητικά (ω ναι παίζει το ρόλο του στο true violet Αυτό :p ) μου αρέσει αυτή, θα είμαι οκ?

https://www.skroutz.gr/s/11975748/Gigabyte-GeForce-GT-1030-2GB-Silent-Low-Profile-GV-N1030SL-2GL.html

 

 

Συμφωνουμε κ σε αυτην;

Πειτε ενα ναι σύσσωμοι πλζ :hehe:

Δε θελω να ερθει η tv και να περιμενω :p

 

Link to comment
Share on other sites

Να σε μπριζώσω λίγο ?

 

Αν η TV που έχεις δεν έχει καλό scaler, και θες να βλέπεις ταινίες που... αγοράζεις στα 1080p σε 4K ανάλυση, θες upscaling, που για να είναι καλό οπτικά/ποιοτικά θες κάτι καλό σαν τον MadVR ( Video Renderer ) που κάνει καλό upscaling, αλλά... θέλει πόρους στην γραφικών.
Ανάλογα τα settings και το αρχικό υλικό, μπορεί να ξεζουμίσει ακόμα και 2080 Ti :D

Για λογικά settings ( φαντάζομαι δεν έχεις 75αρα-85αρα :p ) κάνεις καλή δουλειά με μια 1060 / 1660 Ti.

 

Sorry!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

86αρα παραγγειλα γαμω το φελεκι σου μεσα βραδιατικα :p

 

Δεν μπορω να τροφοδοτησω την καρτα εχε υπόψιν :p

Εκτος αν μπω στο εργαστηριο κ.κλειστω 2 με 3 μερες για να προσαρμοσω το τροφοδοτικο, οποτε λυπήσου με :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για το 4Κ ισχύει "και τα μεταξωτά βρακιά, πηδέξια σκέλια θένε"... ?

 

Πάντως το upscaling παίζει πάρα πολύ στις νέες κάρτες γραφικών (και η Intel το κυνηγάει) για εξειδικευμένη επιτάχυνση. Τώρα κατάλαβα τον λόγο....

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, karmen1983 said:

86αρα παραγγειλα γαμω το φελεκι σου μεσα βραδιατικα :p

 

Δεν μπορω να τροφοδοτησω την καρτα εχε υπόψιν :p

Εκτος αν μπω στο εργαστηριο κ.κλειστω 2 με 3 μερες για να προσαρμοσω το τροφοδοτικο, οποτε λυπήσου με :p

 

 

Well, για να μην μπαίνεις σε... μαστορέματα ( άλλο που δεν το θες :D ), ξεκίνα να αγοράζεις 4K Blu-ray "discs" :D

 

p.s. Απόσταση θέασης έχεις τοποθετήσει την καναπεδούρα στην σωστή ή είσαι "άπλας" και έχεις δώσει έξτρα μέτρα μεταξύ σας ( με την TV εννοώ :D )

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Θα στο χαλάσω :D

 

Είσαι μακριά :D

Είσαι αρκετά μακριά ώστε σε τυφλό τεστ ( να μην ξέρεις δηλαδή αν είναι 4K ή Full HD η τηλεόραση που παίζει ) να μην μπορείς να πείς αν είναι 4K ή Full HD η TV :D

 

Αν σε παίρνει να πλησιάσεις έστω στα 2.8μ - 2.95μ θα... έχεις καλύτερη "ευκρίνεια" και πιο σωστό field of view ( αν κλείσεις κινητά, και κοιτάς μόνο την ταινία θα έχεις καλύτερο "enveloping" ).

Αν δεν πλησιάσεις ούτε καν έστω στα 3.1μ max distance, παίρνεις GT 1030 / 1050 Ti μιας και δεν θα δεις την διαφορά μεταξύ του απλού upscaling με το καλό.

 

Είμαι άτιμος το ξέρω.

και επειδή δεν είμαι καλό παιδί...

 

πρέπει να ακούσεις και Atmos σε οικιακή εγκατάσταση :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα σου δωσω ευχη δεν παιζει. Αληθεια λεω :p

δεν μου το επιτρέπει η θεση μου βεβαια στο forum γιατι θα αναγκασω καποιον mod να μου τη βαρεσει :p

 

στο σοβαρο δεν παιζει να παει πιο κοντα ο καναπες λογω διαταξης. Φαντασου οτι ειμαι με 55αρα αυτη τη στιγμη σστα 1920χ1080.

Νομιζω θα μου ειναι μια χαρα με οσα ειπαμε. Ελπιζω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω και εγώ μια μεταχειρισμένη rx 460 που παίζουν μπόλικες στο διπλανό site? Στα ίδια λεφτά βγαίνει.60-80 απ'ότι είδα στα γρήγορα.
50% πάνω σε βγαίνει σε επιδόσεις περίπου. Και ας υπάρχει που λέει ο λόγος.


EDIT: Δεν χρειάζεται έξτρα τροφοδοσία παρόλο που μερικές έχουν.  Έχω βάλει σε φίλο την nitro και παίζει μια χαρά.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, karmen1983 said:

Θα σου δωσω ευχη δεν παιζει. Αληθεια λεω :p

δεν μου το επιτρέπει η θεση μου βεβαια στο forum γιατι θα αναγκασω καποιον mod να μου τη βαρεσει :p

 

στο σοβαρο δεν παιζει να παει πιο κοντα ο καναπες λογω διαταξης. Φαντασου οτι ειμαι με 55αρα αυτη τη στιγμη σστα 1920χ1080.

Νομιζω θα μου ειναι μια χαρα με οσα ειπαμε. Ελπιζω...

 

Καλά θα είσαι.

Απλά στο μέλλον ( μακρινό ή κοντινό... μπορώ να στο επισπεύσω με μια επίσκεψη στο batcave μου :D ) θα θες μεγαλύτερη οθόνη ( αναγκαστικά πανί :p )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου οτι πηρα πανι αλλα για αλλη δουλεια :hehe:

 

received_1253314651546172.jpeg

 

Θα το ψαξω λιγο αυριο για μεταχειρισμένα, αν κ επειδη βιαζομαι πολυ μαλλον την τριτη θα παω να παρω οτι χρειαζομαι για να τελειώνω. Σας ευχαριστω ολους κ θα γραψω εντυπώσεις :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ήδη κάνει τη μισή δουλειά ( εντάξει, θα σε ψήσω να αναβαθμιστείς έστω σε Elite Screens και σε κάτι λίγο πιο... μεγάλο :D ).

 

Έχει πολύ πράγμα στο παζάρι, ξέρεις, το δίπλα "τεχνολογικό" forum ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.