Jump to content



Τιμές σε Xeon CPUs


Recommended Posts

On 3/5/2020 at 10:56 PM, jax7480 said:

 

Κοίτα θα το ξεκαθαρίσω για να δεις την σκοπιά που σκέφτονται οι περισσότεροι. Το Vendor lock in το αποφασίζεις και το πράττεις χωρίς να σε πιέσει κανένας. Σε πιέζουν οι ανάγκες της επιχείρησης. Και θα το δικαιολογήσω:

Έχω ένα μηχάνημα στη δουλειά το οποίο κοστίζει περίπου 250.000€ (το storage της εταιρίας). Φθηνό μεν, αλλά για την δουλειά μας είναι εντάξει. Ένα drive των 3ΤΒ κοστίζει περίπου 5500€ (για το storage). Μπορώ να πάρω και να βάλω ότι γουστάρω; σαφώς. Λογικά θα δουλέψει. Όταν "σκάσει" το drive, ζήσε Μάη μου.

Οι controllers που έχει είναι στην ουσία δύο server machines (τα λέω χοντρικά γιατί δεν είναι απλά μηχανήματα συνδεδεμένα μεταξύ τους) με Xeon και 512GB RAM. Εγώ μπορώ να βάλω μνήμη Dell Certified στο 1/4 της τιμής που μου το δίνει η Dell και να φτάσω την cache στην διπλή ποσότητα. Θα το κάνω;

Όχι βέβαια. Πρώτον γιατί όταν γίνει η στραβή θα έρθει η Dell και θα μου πει, τι έγινε εδώ ρε μεγάλε, από που μπήκε η μνήμη; θέλεις και 4ωρο support, πάρε δύο τριχωτά τώρα.  Το να παίξω εγώ κορώνα γράμματα το 4ωρο support του μηχανήματος που εκεί επάνω η εταιρεία έχει σχεδόν όλα τα συστήματά της, εγώ δεν το κάνω; εσύ πιστεύεις πως θα το έκανες; δε νομίζω. Θέλεις να το πεις vendor lock in, θέλεις να το πεις κυρία Αγλαϊα, πες το όπως θέλεις. Αλλά με κάποια πράγματα, δεν παίζεις με τις πιθανότητες. Ακόμα και δίκιο να έχεις αν υπάρχει έστω και η πιθανότητα πως θα μείνεις ξεκρέμαστος, δεν το κάνεις.

Βάζεις τα original πράγματα που θα σου δώσει ο vendor και όταν γίνει η στραβή, θα μπορείς να μιλήσεις.

 

Θα σου πω παράδειγμα επειδή μου έχει τύχει η στραβή. Την άκουσε η μητρική από μηχάνημα server 90.000€. 4 Xeon Platinum επάνω κτλ. Η μητρική ήρθε από Ιρλανδία σε 4 ώρες (και ο τεχνικός μετά από λίγο) για να γίνει η αντικατάσταση. Σε ένα τέτοιο μηχάνημα το οποίο είναι mission critical για την εταιρία, εγώ δεν θα πείραζα τίποτα και δεν θα σκεφτόμουν καν να αλλάξω κάτι, με κάτι άλλο που δεν θα είναι certified και χύστα μέσα και αγορασμένο από Dell. Εσύ πιστεύεις θα το έκανες;

Μου λείπουν οι γνώσεις; όχι γιατί όταν ήρθε η ώρα για αναβάθμιση μνήμης εγώ την έκανα, αλλά προγραμματισμένα με ενημέρωση στον κόσμο πως το μηχάνημα θα μείνει εκτός.

Όταν όμως οι ώρες μετράνε, δεν μπορείς να πεις στο αφεντικό, ξέρεις επειδή δεν πήρα γνήσιες μνήμες και το μηχάνημα την άκουσε, θα μείνει τώρα για κανά δύο μέρες κλειστό μέχρι να βρω άλλες.

Καλύτερα παραιτήσου επί τόπου παρά να κάνεις τέτοια πίπα.

 

Και για να σου απαντήσω σε αυτό που λες παραπάνω. Το ζύγισμα των αναγκών και προτεραιοτήτων δεν το κάνεις με ένα AMD vs Intel στο κεφάλι, ούτε με ένα Linux vs Windows. Όταν μιλάς για αλλαγή, οποιαδήποτε κι αν είναι αυτή, πρέπει να σκεφτείς και να ζυγίσεις ΟΛΕΣ τις παραμέτρους. Και είναι πολλές, πίστεψε με.

 

και μετα μιλαω και γω για τον 3990Χ που εχω στο μηχανημα εκπαιδευσεις......

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύουμε το corporate περιβάλλον σε σχέση με pc που έχουμε σπίτι ή έχουν την δυνατότητα downtime. Όταν ειδικά έχεις ένα συμβόλαιο συντήρησης να τρέχει δεν κάνεις ταρζανιές όπως σωστά αναφέρει ο @jax7480. 4 hours call to repair συμβόλαια μόνο φθηνά δεν είναι.

 

@tyxeros Φαντάζομαι μίλησες με reseller της HP. Η τιμή είναι απλά για τους cpu ή και για την τοποθέτηση; Μήπως θα ήταν καλύτερα να πάρεις τιμή μαζί με τοποθέτηση ώστε να αποφύγεις περίπτωση ελαττωματικού cpu? Δεν λέω ότι δεν γνωρίζεις απλά το αναφέρω ώστε να εμπλακείς οσο τα δυνατόν λιγότερο και να έχει η HP την ευθύνη (καταλαβαίνεις φαντάζομαι).

Έγινε επεξεργασία από suboy
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2020 at 10:10 AM, suboy said:

 

 

@tyxeros Φαντάζομαι μίλησες με reseller της HP. Η τιμή είναι απλά για τους cpu ή και για την τοποθέτηση; Μήπως θα ήταν καλύτερα να πάρεις τιμή μαζί με τοποθέτηση ώστε να αποφύγεις περίπτωση ελαττωματικού cpu? Δεν λέω ότι δεν γνωρίζεις απλά το αναφέρω ώστε να εμπλακείς οσο τα δυνατόν λιγότερο και να έχει η HP την ευθύνη (καταλαβαίνεις φαντάζομαι).

Με partner της HP έχω μιλήσει. Το σενάριο της ελλατωματικης CPU είναι εντελώς απίθανο αλλά αν σκασει , δουλεύω με την υφιστάμενη cpu μέχρι να γίνει αντικατάσταση.

Έχω και 4hour support στην χειρότερη.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, tyxeros said:

Με partner της HP έχω μιλήσει. Το σενάριο της ελλατωματικης CPU είναι εντελώς απίθανο αλλά αν σκασει , δουλεύω με την υφιστάμενη cpu μέχρι να γίνει αντικατάσταση.

Έχω και 4hour support στην χειρότερη.

 

2 cpu σε διαφορετικές εγκαταστάσεις πάνω σε G10 άλλαξα μέσα στο 2019 γιαυτό το ανέφερα. Και στις δύο περιπτώσεις οι G10 ήταν με 2πλά cpu (gold) και ο ένας από τους δύο ήταν ο ελαττωματικός.  Προχώρησες σε αγορά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, suboy said:

 

2 cpu σε διαφορετικές εγκαταστάσεις πάνω σε G10 άλλαξα μέσα στο 2019 γιαυτό το ανέφερα. Και στις δύο περιπτώσεις οι G10 ήταν με 2πλά cpu (gold) και ο ένας από τους δύο ήταν ο ελαττωματικός.  Προχώρησες σε αγορά;

Αυτό είναι γκαντεμιά.... μακριά από εμάς....

όχι ακόμα. Μάλλον θα το αφήσω για τέλος του έτους αν μείνει Budget.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.