Jump to content



Covid-19, μένουμε σπίτι. Με τι ασχολούμαστε;


Lakisss

Recommended Posts

πριν 7 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

Χάποελ ή την Ομόνοια

 

Απαπαπα καλύτερα να παετάξω το χειρηστήριο στην αποχετευση.

 

Σε άλλα νέα λέω να φέρω Μεσι στην ομάδα και να πάμε δυνατα για δευτερη σεζόν.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

 

Απαπαπα καλύτερα να παετάξω το χειρηστήριο στην αποχετευση.

 

Σε άλλα νέα λέω να φέρω Μεσι στην ομάδα και να πάμε δυνατα για δευτερη σεζόν.

Στο 24ο έτος στο οποίο είσαι, ο Μέσσι θα είναι λογικά γύρω στα 50. Άκου εκεί Σανκτ Πάουλι :bleh: 

  • Like 1
  • Haha 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Στο 24ο έτος στο οποίο είσαι, ο Μέσσι θα είναι λογικά γύρω στα 50. Άκου εκεί Σανκτ Πάουλι :bleh: 

Λατρεύουμε Ζανκτ Πάουλι, υποστηρίζουμε Αμβούργο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, DEADLAZARUS said:

Λατρεύουμε Ζανκτ Πάουλι,

α-μαν, τι κεραμίδα ήταν αυτή πρωινιάτικα. Δεν μου 'λεγες καλύτερα ότι έφαγες ένα ματσάκι κόλιανδρο για μπραντς. Μέσα στην όλη τύχη μου είχα πάει σε ένα αγώνα φορτούνα ντισσ-αγιο παύλο, Β εθνική έπαιζαν δεν θυμάμαι μπας κι ήταν φιλικό, να δω κάνα γκολάκι, παίζει να είναι στους5 χειρότερους αγώνες που χω δει σε γήπεδο στη ζωή μου. Κι έχω δει πολύ σκουπίδι. Με τη Ζανκτ κυριολεκτικά νύσταξα, κάποιες στιγμές έκλεινα τα μάτια. 0-0 φυσικά.

Τρεις παλιοαγώνες έχω δει Γερμανία, ο ένας μου τυχε με Ζανκτ.

Περί Κόβιντ: φαντάζομαι έχετε πληροφορηθεί όλοι ότι δεν πρέπει να τινάζετε τίποτα. Να μην κάνετε τίποτα που μπορεί να σηκώσει σωματίδια σκόνης/αέρα.  Όχι τίναγμα τα ρούχα, σεντόνια, χαλάκια, όχι καθαρίσματα με φτερό, όχι εργαλεία που μπορεί να σηκώσουν σκόνη αν δεν φοράτε μάσκα/γυαλιά, τίποτα, το παραμικρό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

όχι καθαρίσματα με φτερό

Δεν γίνεται να μην καθαρίσω με το σουίφερ, έστω ορισμένες επιφάνειες (πχ το τραπεζάκι σαλονιού). Δε το τινάζω ωστόσο, το πανάκι θα το πετάξω αμέσως αφού κάνω τη δουλειά μου. Θα αφήσω την σκόνη δηλαδή και θα βάλω σκούπα πρώτα; Αν είναι καλύτερα να μην βάζουμε σκούπα, σκόνη θα σηκωθεί έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

ναι, είναι σοβαρό αυτό το σκέλος. Το σκέφτηκα αυτό με τη σκούπα που γράφεις. Μην βάζεις προς το παρόν. το σουίφερ αν δεν σηκώνεις «αέρα» και το λειτουργείς απλώς σαν πανί βρεγμένο οκ, αν όμως εννοείς το σςιφφερ φτερό που τινάζει, όχι με τίποτα.

Έχεις παρακολουθήσει /καταλάβει αυτά που έγραφα για ντρόπλετ και αεροζόλ; Πες αν είναι να τα ξαναπούμε. Είναι (εν δυνάμει, δλδ αν το κάνεις σε περιοχή που υπάρχει ο ιός) πολύ σημαντικό. Έχει ρωτήσει κι ο xriantw κάτι σχετικό περί τρόπου μετάδοσης, έχει αφεθεί αναπάντητο κακώς. Είναι σημαντικό σκέλος της προστασίας. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν τινάζω κάτι, απλά έχω σκυλί και δεν γίνεται να μην σκουπίσω ή να μην κάνω σουίφερ σε σημεία. Τουλάχιστον όπως το περιγράφεις (σαν πανί).

Πρέπει να φύγει η τρίχα, αλλιώς "ριζώνει".

Η σκούπα είναι αδύνατον να μη μπει. Προσπαθώ να βάζω ηλεκτρική περισσότερο από το να παίρνω την κανονική (γιατί κάθε μέρα έχω τρίχα και κάθε μέρα ηλεκτρική δεν γίνεται - δεν μένουμε σπίτι, δουλεύουμε αμφότεροι).

 

Ξέρω πως μεταδίδεται.

Σκέψου, κατά τα φαινόμενα δεν έχω κολλήσει και παίρνω τα μέτρα μου γιατί αναγκαστικά μπαίνω σε ΜΜΜ για να πάω δουλειά. Είμαι μασκοφόρος νίντζα με γάντια, τα ρούχα μου πάντα στον ήλιο όταν επιστρέφω ή απευθείας πλυντήριο (το οποίο απλώνω μέσα με αφυγραντήρα, αποφεύγω να απλώνω έξω εκτός και αν έχει πολύ ήλιο φυσικά), δουλεύω μασκοφόρος, αλλάζω γάντια όσο πιο τακτικά γίνεται. Έχω 2 μάσκες πλενόμενες κλπ κλπ. Ότι μπορώ κάνω. Αντισηπτικά κλπ τα είχα από πριν (λόγω σκύλου), είμαι καλυμένος αλλά δεν ξέρω για πόσο. 

Το πρόβλημα με εμένα είναι ότι έχω αλλεργική και χρόνια ρινίτιδα σε εξάρσεις κατά καιρούς και μόνιμο σύμπτωμα είναι το μπούκωμα και κατά διαστήματα καταρροή :p Επίσης λίγος βήχας. Δηλαδή αν δεν κάνω 39 πυρετό, δεν θα ξέρω ποτέ αν έχω νοσήσει :bleh: 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είχα ξεχάσει τον σκύλο. Στο σκούπισμα/καθάρισμα, αν υποθέσουμε ότι ο ιός έχει πέσει ως ντρόπλετ (σταγονίδιο αόρατο σε γυμνό μάτι που δεν μένει για πολύ στον αέρα, πέφτει στο έδαφος ή σε επιφάνεια) στο σημείο Α του πατώματος τότε εκεί δεν πρέπει να σηκωθεί σε μορφή «σύννεφο». Δεν πρέπει να τον εισπνευσεις. Αν σε βολεύει σφουγγάρισμα καλύτερα έτσι. Αν δεν μπορείς να αποφύγεις την ηλεκτρική τουλάχιστον φόρα μάσκα κατά τη διάρκεια του σκουπίσματος. Όλα αυτά είναι όπως καταλαβαίνεις ακραία ειδικά αν στο σπίτι τα μόνα πρόσωπα είστε εσύ κι η Ολιάννα, επειδή όμως αν κυκλοφορείτε, ειδικά τα παπούτσια είναι πιθανό να το φέρουν μέσα (αλλάζω παπούτσια ακριβώς πίσω από την πόρτα αλλά αυτό είναι περιορισμένης ασφάλειας, δεν μπορώ να κάνω ζώνες στο σπίτι σα να μπαίνω σε προθάλαμο υποβρυχίου) καλό είναι να θεωρείς ότι το πάτωμα είναι επικίνδυνη ζώνη.

Αυτός ο συγκεκριμένος ιός με τα όσα λένε μέχρι στιγμής δεν μεταδίδεται ως αεροζόλ (νέφος που αιωρείται και παραμένει στοναέρα για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα) παρά μόνο σε πολύ ειδικές συνθηκες που δεν αφορούν την πλειονότητα των χώρων. Αυτό είναι πολύ καλό γιατί μας σώζει από το απόλυτο φρικάρισμα. Για τίναγμα ρούχων ξεχάστε το, για τη σκούπα όσο μπορείς κοντά σε στυλ σφουγγαρίσματος.

για τα γάντια: απλώς να τα θεωρείς δεδομένα ως μολυσμένα (ακόμα κι αν δεν είναι) και το κλειδί είναι να μην τα φέρεις καθόλου στο πρόσωπο. Αν έχεις καταρροή είναι δύσκολο. Από υγιές δέρμα  έχουν πει ότι δεν περνάει, αν έπρεπε συχνά να σκουπίζω μύτη προσωπικά θα προτιμούσα να μην φορώ γάντια και να πλένω σα διάολος τα χέριαμ ου πριν φυσήξω μύτη και μετά.

στόμα, μύτη, μάτια είναι τα επικίνδυνα σημεία για να κολλήσεις (δεν ξέρω για τα αυτιά). Το υπόλοιπο σώμα αν το δέρμα είναι υγιές, ακόμα και να πάει κάπως επάνω του ο ιός δεν θα κολλήσεις (ουσιαστικά μιλάμε για τα δάχτυλα χέρια γιατί στις υπόλοιπες περιοχές έτσι κι αλλιώς φοράς ρούχο). Δλδ αν τον πιάσεις απο κάπου (πχ καροτσάκι σουπερ μαρκετ, τηλεφωνο, χειρολαβή λεωφορείου) δεν θα κολλήσεις αν προλάβεις να πλύνεις καλά τα χέρια.
Αντισηπτικό, αν έχεις εύκολη πρόσβαση σε νιπτήρα/σαπούνι μην φρικάρεις αν δεν έχεις. Προσωπικά δεν βάζω υπό κανονικές συνθληκες. Επίσης, αντισηπτικό αν χρειαστεί να βάζεις διαρκώς θα διαλυθούν τα χέρια σου ενδεχομένως. Στο σπίτι να προτιμάς το σαπούνι.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Είναι αναπόφευκτο το σκούπισμα, σε στυλ όπως λες και εσύ, σφουγγαρίσματος. Πάντα το κάνω. Η τρίχα θα πετάξει στον αέρα αλλά αποφεύγω το σήκωμα σκόνης. Τα παπούτσια είναι σε δικό τους σημείο, μέχρι να ξαναβάλουμε παπούτσια, έχει πεθάνει ο ιός αν έχει μεταφερθεί με αυτά :p (και φυσικά πάντα αλλάζω πριν βγω και τα βγάζω πριν μπω - αυτό το έκανα πάντα, όχι τώρα μόνο). 

 

Έχω εξαλείψει κάθε κίνηση προς το πρόσωπο. Αυτή θα γίνει με καθαρά χέρια και περασμένα με αντισηπτικό ΜΟΝΟ. Τα γάντια απορρίπτονται πριν μπω σπίτι, πάντα. Η μάσκα σε καυτό νερό με πράσινο σαπούνι (υποαλλεργικό). Στο σπίτι θεωρώ πως θα είχα κολλήσει ήδη και εγώ και η Ολιάννα αν είχαμε μεταφέρει τον ιο. Το έξω είναι το πρόβλημα και το γεγονός ότι μπαίνω κάθε μέρα στα ΜΜΜ. Επειδή πλέον το ωράριο άλλαξε, πηγαίνουμε μαζί στη δουλειά, αλλιώς θα έπαιρνα το ποδήλατο.

 

Τα χέρια πλένονται και περνιούνται με αντισηπτικό με το που φτάσω στο κατάστημα και από εκεί, σπίτι. Κάθε φορά που αλλάζω γάντια, επίσης. Πράττω τα δέοντα, όπως και όλοι στο μαγαζί. Τηρούμε και τις αποστάσεις, όσο είναι εφικτό. 

 

Btw, για δουλειές σπιτιού φορούσα πάντα γάντια, για αυτό είχαμε και 3-4 πακέτα από πριν στο σπίτι :p 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, f117 said:

Πφφφφ...προσπαθώ να κάνω το raspberry να μπουταρει από τον ssd....

Από τέταρτη άδεια 2 βδομάδες...

 

Υποθέτω εννοείς RPi4. Για την ώρα χρειάζεσαι ακόμη SD card, δεν έχει βγει firmware για full USB boot (εκτός αν το έβαλαν σε κανένα beta και δεν το έχω δει).

 

Οπότε, για αρχή, βάλε καινούρια firmware (bootloader, USB). Μετά, χάζεψε λίγο το παρακάτω βιντεάκι για μια σύνοψη και μετά ακολούθησε τις οδηγίες του. Μισή ωρίτσα δουλειά, γενναιόδωρα. Υπάρχουν κι αλλού οδηγίες και 1-2 εργαλεία που αυτοματοποιούν κάποια βήματα, αλλά θα κάνεις δουλειά κι από εδώ.

 

 

Α, για να είμαι εντός θέματος, εγώ πίνω κάνα εσπρεσάκι κάνοντας απρόσκλητος tech support σε άσχετα threads. ?

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, acct said:

εγώ πίνω κάνα εσπρεσάκι κάνοντας απρόσκλητος tech support σε άσχετα threads.

δεν θα μας πειράξει να χυθεί λίγο και προς τα εμάς. Έχουμε ξεχάσει τι είναι ο εσπρέσσο αν κι ακόμα λειτουργούμε με ντιλίβερυ. Αν συνεχίσεις έτσι προκλητικά θα μπεις κι εσύ στη λίστα των πληβείων μαζί με τα χαβιάρια του Lakisss. Ο tommy έχει σκύλο οπότε τη γλύτωσε, ο Γκομάρ δεν είναι να τον πλησιάζεις, θα σε βάλει να κάνεις κάμψεις να ισιώσεις, δεν έχω πολλές επιλογές.

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

 

Υποθέτω εννοείς RPi4. Για την ώρα χρειάζεσαι ακόμη SD card, δεν έχει βγει firmware για full USB boot (εκτός αν το έβαλαν σε κανένα beta και δεν το έχω δει).

 

Οπότε, για αρχή, βάλε καινούρια firmware (bootloader, USB). Μετά, χάζεψε λίγο το παρακάτω βιντεάκι για μια σύνοψη και μετά ακολούθησε τις οδηγίες του. Μισή ωρίτσα δουλειά, γενναιόδωρα. Υπάρχουν κι αλλού οδηγίες και 1-2 εργαλεία που αυτοματοποιούν κάποια βήματα, αλλά θα κάνεις δουλειά κι από εδώ.

 

 

Α, για να είμαι εντός θέματος, εγώ πίνω κάνα εσπρεσάκι κάνοντας απρόσκλητος tech support σε άσχετα threads. ?

 

Ναι το 4 ......

Παπαρούνες μαύρες....με αυτόν τον οδηγό ξεκινήσα αλλά...έχω μπουταρει 3-4 φορές αλλά προβλήματα κ σέρνεται...τώρα έχει σκαλωσει εδώ...

Και αναβοσβηνει ο ssd...

 

 

 

15854900896361713780605.jpg

15854901230161292939448.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

δεν θα μας πειράξει να χυθεί λίγο και προς τα εμάς. Έχουμε ξεχάσει τι είναι ο εσπρέσσο αν κι ακόμα λειτουργούμε με ντιλίβερυ. Αν συνεχίσεις έτσι προκλητικά θα μπεις κι εσύ στη λίστα των πληβείων μαζί με τα χαβιάρια του Lakisss. Ο tommy έχει σκύλο οπότε τη γλύτωσε, ο Γκομάρ δεν είναι να τον πλησιάζεις, θα σε βάλει να κάνεις κάμψεις να ισιώσεις, δεν έχω πολλές επιλογές.

Έχω εσπρεσιέρα σπίτι. Και εγώ εσπρεσάκι πίνω, απλά φρέντο (αλητάμπουρας γαρ :bleh: )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνω τον καλλιτεχνικό διευθυντή σχολής μπαλέτου. Αποφασίζω αν η κόρη μου (η οποία, για τις ανάγκες του ρόλου, ονομάζεται Φελίσια) μπορεί να πάρει τον ρόλο της Οντέτ στη Λίμνη των κύκνων (εννοείται πως παίζει στο background η μουσική της παράστασης).

Εξυπακούεται πως είμαι πολύ αυστηρός:inlove:..

 

  • Like 1
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.