Jump to content



Packet loss κατα το streaming


giorgos2187

Recommended Posts

Εχει κανεις ιδεα για το τι μπορει να προκαλει in-game packet loos κατα τη διαρκεια του streaming (twitch);

Οταν ΔΕΝ κανω στριμ, τοτε ολα δουλευουν κανονικα. Οταν ομως ανοιγω το στριμ τοτε εχω μονιμα αναμμενο το εικονιδιο του packet loss σε πολλα απο τα παιχνιδια που δοκιμασα. 

Εχω τρεξει τεστ για τη γραμμη μου και ειναι ολες οι μετρησεις κανονικες. Κατεβασα ενα tool για να μετρησω τα bitrate στους ευρωπαϊκους σερβερ του twitch και εχω δυνατοτητα για πολυ μεγαλυτερα bitrates απο αυτα που εχω ρυθμιοσει στο obs. Συγκεκριμενα στο obs εχω επιλεξει 3000Kbps ενω το διαγνωστικο μου βγαζει αποτελεσματα για πανω απο 4000 σε ολους τους σερβερς που βρισκονται ευρωπη. Επισης τα settings του stream ειναι αρκετα αμυντικα. 720p, 48fps, 96Khz για τον ηχο. H γραμμη ειναι 50αρα vdsl ote

 

 

twitchtest.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Papakitou έγραψε:

Το ρουτερ ειναι το speedport?

 

Ναι

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος Papakitou έγραψε:

Εχεις αλλες συσκευες συνδεδεμενες παραλληλα; Που να κανουν κατι εννοω;

 

Το πολυ πολυ να χαζευει τιποτα στο ιντερνετ η γυναικα μου απο το κινητο της.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος Papakitou έγραψε:

Για bufferbloat εχεις τσεκαρει;

 

Τι ειναι αυτο παλι; ? 

Link to comment
Share on other sites

Η γραμμη ειναι σταθερη ή εχεις διαπιστώσει τιποτα περιεργο ;

 

dslr-default-og.png
WWW.DSLREPORTS.COM

Use our NEW speed test tool to test how fast your broadband or mobile internet connection really is. Read broadband news, information and join...

 

 

 

Κανε μερικα τεστ εδω να δουμε το bufferbloat..

Οχι οτι ειναι το τελειο τεστ, αλλα παιρνεις μια ιδεα..

Να φανταστω εισαι ethernet ετσι ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος trendy έγραψε:

Χρειάζεσαι κάποιο QoS γιατί όταν χρησιμοποιείς τη γραμμή σου έχεις καθυστερήσεις και χάνεις πακέτα.

 

 

Επειδη δεν εχω πολυασχοληθει, εχεις καποιον οδηγο να μου προτεινεις για το τι ρυθμισεις να κανω;

Link to comment
Share on other sites

C??

Δυσκολα τα πραγματα.. Και εγω με speedport plus ειμαι, Και μου βγαινει Α..

Δοκιμασε για αρχη οταν δεν χρησιμοποιει η γυναικα τη γραμμη..

Αλλιως παμε για ρουτερακι με σωστο qos..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το τεστ αυτο ειναι διαφορετικο απο τα υπολοιπα speedtest, διοτι μετραει pings ταυτοχρονα με τα download/upload..

Οποτε το speedport φαινεται να τα βρισκει σκουρα..

 Το ετρεξες 2-3 φορες; τα ιδια βγαζει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι το 2i εχει κατι ψιλά, δεν το ειχα πειραξει ποτέ..

Αν ειναι το plus, δεν εχει τιποτα.

Εγω εχω το plus τωρα, μολις εκανα ενα τεστ πηρα Α+

Αλλα εχω κι αλλο ρουτερ που μοιραζει το wifi , ενα xiaomi 3.. Απο εκει παιρνει ethernet το πισι μου και δινω και το wifi..

Αν εχεις πολυ καιρο να κανεις restart το speedport, ετσι απο περιεργεια ριχτου ενα, και κανε παλι το τεστ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια στο διπλανο φορουμ ,adslgr, γιατι δεν εχω καποιον οδηγο.. Σιγουρα θα υπαρχει εκει παντως

 

Edit:

adslgr-logo.png
WWW.ADSLGR.COM

Ο ΟΤΕ μου έδωσε ο ΟΤΕ ως αντικατάσταση, ένα SpeedPort Entry 2i παρότι δεν έχω VDSL ούτε ip τηλεφωνία. Φυσικά προσπαθώντας να στήσω QoS...

 

@giorgos2187

Έγινε επεξεργασία από Papakitou
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο την πρώτη σελίδα του οδηγού διάβασα και μου έφυγε το κεφάλι. Και το αστείο είναι ότι σε αυτόν τον οδηγό δεν είδα να υπάρχει κάπου "πρόβλεψη" για το twitch.... Δηλαδή μπορεί να κάτσω να κάνω όλα αυτά και μετά πάλι να μη δουλέψει....

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Μόνο την πρώτη σελίδα του οδηγού διάβασα και μου έφυγε το κεφάλι. Και το αστείο είναι ότι σε αυτόν τον οδηγό δεν είδα να υπάρχει κάπου "πρόβλεψη" για το twitch.... Δηλαδή μπορεί να κάτσω να κάνω όλα αυτά και μετά πάλι να μη δουλέψει....

Που να ειχες και Mikrotik δηλαδη..?

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.