Jump to content


Ryzen pc upgrade


jdogos

Recommended Posts

On 1/16/2021 at 12:15 AM, schumifer said:

Με βάλατε σε σκέψεις και ξαναμέτρησα τα σάτα, μου βγαίνουν 6 χωρίς το dvd. 5 X 2tera + 1 ssd. Αν δεν παίζουν pci κάρτες πια, πρέπει τουλάστιχον 6 σάτα να κοιτάξω. Οι εναλλακτικές με βάζουν σε... μπελάδες:

 

Εάν δεν θέλεις να αγοράσει και μια PCIe κάρτα που σου δίνει 4 SATA, τότε πρέπει να πας σε μητρική με 8 SATA ports, άρα ξεκινάς αναγκαστικά από X470

 

H πιο οικονομική πρόταση μου, που ταυτόχρονα να σου δίνει επιλογή CPU από zen+ μέχρι και zen 3 είναι ο συνδυασμός

https://www.skroutz.gr/s/26231145/MSI-B450-Tomahawk-Max-II.html

 

+

 

https://www.skroutz.gr/s/25256524/DeLock-Κάρτα-PCIe-σε-4-εσωτερικές-θύρες-SATA-70154.html

 

Για ένα σύνολο ~130€

 

Μετά διαλέγεις επεξεργαστή + μνήμες, όπως κρίνεις.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο μτχ, δε θα κοιτάξω καινούρια παρά μόνο για αν ξέρω πού κυμαίνονται οι τιμές! Έχω χρόνια να αγοράσω υπολογιστή, φορητό ή κινητό καινούριο.

Αυτό με τους δίσκους με έχει προβληματίσει μερικές φορές, αλλά δε βλέπω εύκολη διέξοδο. 2 δίσκοι για το αρχείο εγγράφων και φωτογραφιών (διπλό αντίγραφο ασφαλείας στην ουσία), δύο με αρχεία πολυμέσων. Η αλήθεια είναι ότι έχει μαζευτεί πολύ σαβούρα, ως συνήθως συμβαίνει όταν ασχολείσαι με κάτι χρόνια κι είσαι και λίγο ... ρακοσυλλέκτης!!!

Στηρίκτηκα λίγο σε κάτι που έγραψες @salde και πήρα άλλα 8 γίγα ραμ για το παρόν σύστημα, λογικά θα έρθουν στις επόμενες μέρες για δοκιμή. Αλλά δεν το πίστευα και δεν το πιστεύω.

 

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Εάν δεν θέλεις να αγοράσει και μια PCIe κάρτα που σου δίνει 4 SATA, τότε πρέπει να πας σε μητρική με 8 SATA ports, άρα ξεκινάς αναγκαστικά από X470

 

H πιο οικονομική πρόταση μου, που ταυτόχρονα να σου δίνει επιλογή CPU από zen+ μέχρι και zen 3 είναι ο συνδυασμός

https://www.skroutz.gr/s/26231145/MSI-B450-Tomahawk-Max-II.html

 

+

 

https://www.skroutz.gr/s/25256524/DeLock-Κάρτα-PCIe-σε-4-εσωτερικές-θύρες-SATA-70154.html

 

Για ένα σύνολο ~130€

Η συγκεκριμένη κάρτα για SATA θύρες είναι PCI και όχι PCI-Express, λάθος την αναφέρει το skroutz σαν PCI-Express (ενώ η φωτογραφία και τα καταστήματα λένε ότι είναι PCI).

Τώρα που κοίταξα για controller pci-e to SATA βλέπω τιμές από 35+€ για 2 SATA!

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολλα λες, εγω εχω αυτη

 

s-l400.jpg
WWW.EBAY.CO.UK

Product interface: 2 X SATA interface. Two SATA3.0 interfaces, the interface has a lock, avoid loose threads ends in use. Included: 1 X Expansion Cards. 1 X Big Case Card Board. Support IDE/AHCI mode.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, slalom said:

Πολλα λες, εγω εχω αυτη

 

s-l400.jpg
WWW.EBAY.CO.UK

Product interface: 2 X SATA interface. Two SATA3.0 interfaces, the interface has a lock, avoid loose threads ends in use. Included: 1 X Expansion Cards. 1 X Big Case Card Board. Support IDE/AHCI mode.

 

Ebay / aliexpress δεν είναι επιλογή αυτή τη στιγμή. Μπορεί να παραλάβει σε 6 μήνες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, schumifer said:

Στηρίκτηκα λίγο σε κάτι που έγραψες @salde και πήρα άλλα 8 γίγα ραμ για το παρόν σύστημα, λογικά θα έρθουν στις επόμενες μέρες για δοκιμή. Αλλά δεν το πίστευα και δεν το πιστεύω.

 


θα βοηθήσουν ελάχιστα στο παρόν. Ως προς το σιχτίρισμα όταν μπαίνεις στη σελίδα του ΙΚΕΑ κλπ που ΄γραψες πιο πάνω. Δεν αξίζει να ρίχνεις χρήμα στο τωρινό σύστημα για να του δώσεις μερικές ανάσες ακόμα.  Είναι καλύτερο ( = θα βγει στο τέλος οικονομικότερο + θα δεις μεγαλύτερη διαφορά στη χρήση) κάθε ευρώ (κορώνα) να ξοδευτεί για το νέο.
Μεταχειρισμένο δεν έχω ιδέα πώς είναι εκεί η τοπική αγορά, για παραγγελίες -χωρίς να είναι τόσο μαυρα τα πράγματα όσο φοβάται ο τζιντι με εξάμηνα- έχεις ρίσκο έτσι κι αλλιώς, αλλά το κυριότερο δεν ξέρω πόσο χρήμα γλυτώνεις τελικά. Θέλω να πω, οι φθηνές μτχ cpu λογικά θα είναι αρκετά παλιές, οι νεώτερες μπορεί να μην είναι τόσο φθηνές. Αν σε καταλαβαίνω σωστά, δεν έχεις κάποιο προκαθορισμένο προϋπολογισμό, «παίζεις στο μυαλό σου» με εντελώς διαφορετικά σενάρια (να πάρω το Χ συνδυασμό με 150 ευρώ ή να δώσω 600 ευρώ για το Χ2 που ναι αρκετά καλύτερο).

Λογικό να το σκέφτεσαι έτσι, να ξέρεις πάντως ότι όσο πλησιάζει το ποσόν στο πεντακοσάρικο+ γίνεται πιο σύνθετο το δίλημμα. Θα σε διευκολύνει να το ξεκαθαρίσεις αυτό στο μυαλό σου κάπως. Τελικά πας για κάτι χαμηλής τιμής, λίγο καλύτερο από τον phenom ή πας για σύγχρονο σύστημα του 2020/2021 που απλώς σε νοιάζει να μην είναι υψηλής τιμής;

IMHO πρέπει να δεις πρώτο πρώτο το ζήτημα των δίσκων. Σε ξεχωριστό θε΄μα. Αν οι δίσκοι είναι πενταετίας-δεκαετίας κάποια στιγμή θα πρέπει να αλλαχθούν. Σε ένα χρόνο, σε τρία χρόνια, δεν ξέρω, πάντως αιώνιοι δεν πρόκειται να είναι. Το SATA αντέχει ακόμα και θα αντέξει εντός πενταετίας, αλλά υποχωρεί ραγδαία σε οικιακά pc. Εσύ έχεις περιεχόμενο που, μέρος του τουλάχιστον, σε ενδιαφέρει να κρατηθεί μακροπρόθεσμα. Αρχειακό. Σε νοιάζει να είναι εύκολα προσβάσιμο π.χ. και σε 20 χρόνια από σήμερα. (φαντάζομαι ταινίες, μουσική, κείμενο, οικογενειακές φωτογραφίες, σημαντική προσωπική δημιουργία) όλα αυτά ναι μεν δεν σε ενδιαφέρουν σε καθημερινή βάση αλλά σε νοιάζει να μη χαθούν. Εάν το μαντεύω σωστά, οι μακροπρόθεσμες αρχειοθετήσεις είναι διαφορετικό ζωάκι από το εφήμερο/καθημερινό (καθημερινή ενασχόληση που σε νοιάζει να μην καταστραφεί ξαφνικά μεν, δεν σε πολυνοιάζει όμως τι θα γίνει με αυτήν σε 20 χρόνια). Καποια στιγμή θα είσαι αναγκασμένος να κοιτάξεις το ζήτημα αυτού του είδους αρχειοθέτησης. Παρενθετικά ισχύει για τους περισσότερους αυτό, όσο ολοένα και περισσότερο τοποθετούμε προσωπικά ενδιαφέροντα σε ψηφιακή μορφή.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, salde said:


θα βοηθήσουν ελάχιστα στο παρόν. Ως προς το σιχτίρισμα όταν μπαίνεις στη σελίδα του ΙΚΕΑ κλπ που ΄γραψες πιο πάνω. Δεν αξίζει να ρίχνεις χρήμα στο τωρινό σύστημα για να του δώσεις μερικές ανάσες ακόμα.  Είναι καλύτερο ( = θα βγει στο τέλος οικονομικότερο + θα δεις μεγαλύτερη διαφορά στη χρήση) κάθε ευρώ (κορώνα) να ξοδευτεί για το νέο.
Μεταχειρισμένο δεν έχω ιδέα πώς είναι εκεί η τοπική αγορά, για παραγγελίες -χωρίς να είναι τόσο μαυρα τα πράγματα όσο φοβάται ο τζιντι με εξάμηνα- έχεις ρίσκο έτσι κι αλλιώς, αλλά το κυριότερο δεν ξέρω πόσο χρήμα γλυτώνεις τελικά. Θέλω να πω, οι φθηνές μτχ cpu λογικά θα είναι αρκετά παλιές, οι νεώτερες μπορεί να μην είναι τόσο φθηνές. Αν σε καταλαβαίνω σωστά, δεν έχεις κάποιο προκαθορισμένο προϋπολογισμό, «παίζεις στο μυαλό σου» με εντελώς διαφορετικά σενάρια (να πάρω το Χ συνδυασμό με 150 ευρώ ή να δώσω 600 ευρώ για το Χ2 που ναι αρκετά καλύτερο).

Λογικό να το σκέφτεσαι έτσι, να ξέρεις πάντως ότι όσο πλησιάζει το ποσόν στο πεντακοσάρικο+ γίνεται πιο σύνθετο το δίλημμα. Θα σε διευκολύνει να το ξεκαθαρίσεις αυτό στο μυαλό σου κάπως. Τελικά πας για κάτι χαμηλής τιμής, λίγο καλύτερο από τον phenom ή πας για σύγχρονο σύστημα του 2020/2021 που απλώς σε νοιάζει να μην είναι υψηλής τιμής;

IMHO πρέπει να δεις πρώτο πρώτο το ζήτημα των δίσκων. Σε ξεχωριστό θε΄μα. Αν οι δίσκοι είναι πενταετίας-δεκαετίας κάποια στιγμή θα πρέπει να αλλαχθούν. Σε ένα χρόνο, σε τρία χρόνια, δεν ξέρω, πάντως αιώνιοι δεν πρόκειται να είναι. Το SATA αντέχει ακόμα και θα αντέξει εντός πενταετίας, αλλά υποχωρεί ραγδαία σε οικιακά pc. Εσύ έχεις περιεχόμενο που, μέρος του τουλάχιστον, σε ενδιαφέρει να κρατηθεί μακροπρόθεσμα. Αρχειακό. Σε νοιάζει να είναι εύκολα προσβάσιμο π.χ. και σε 20 χρόνια από σήμερα. (φαντάζομαι ταινίες, μουσική, κείμενο, οικογενειακές φωτογραφίες, σημαντική προσωπική δημιουργία) όλα αυτά ναι μεν δεν σε ενδιαφέρουν σε καθημερινή βάση αλλά σε νοιάζει να μη χαθούν. Εάν το μαντεύω σωστά, οι μακροπρόθεσμες αρχειοθετήσεις είναι διαφορετικό ζωάκι από το εφήμερο/καθημερινό (καθημερινή ενασχόληση που σε νοιάζει να μην καταστραφεί ξαφνικά μεν, δεν σε πολυνοιάζει όμως τι θα γίνει με αυτήν σε 20 χρόνια). Καποια στιγμή θα είσαι αναγκασμένος να κοιτάξεις το ζήτημα αυτού του είδους αρχειοθέτησης. Παρενθετικά ισχύει για τους περισσότερους αυτό, όσο ολοένα και περισσότερο τοποθετούμε προσωπικά ενδιαφέροντα σε ψηφιακή μορφή.

 

Έχεις 99% δίκιο, ήταν λίγο impulse αγορά από ένα σάιτ δημοπρασιών, πιθανότατα μακακία. Έχω κάνει και μεγαλύτερες.

 

Περίπου έτσι έχει το μπάτζετ. Μπορώ να κινηθώ και ψηλότερα, απλά το θεωρώ παράλογο για τα δικά μου δεδομένα. Μτχ βρίσκω πρακτικά μόνο πρώτης γενιάς αλλά δε με χαλάει. Άλλαξα στόχο για μητρική όπως μου είπατε για 450 τουλάστιχον. Μνήμες κοιτάω 2χ8 όπου βρίσκω αρκετές εναλλακτικές. Το πάω λάου λάου.

Για να καταλάβεις, αν κάθομαι στο πισί 3 ώρες στο σπίτι, τουλάστιχον οι 2 είναι στο φορητό κατά μέσο όρο. Οπότε η αναβάθμιση του κουτιού είναι εξορισμού υπερβολή! Υπάρχουν βδομάδες που το κουτί ανοίγει μόνο για εκτυπώσεις φωτογραφιών!

 

Για την ανάλυση επί των δίσκων, σωστός. Οι δύο από τους 5 δίσκους των δύο τέρα έχουν το ίδιο περιεχόμενο. Έγγραφα, παρουσιάσεις, βιβλία, φωτογραφίες και άλλα που θα ήθελα να υπάρχουν για πάντα. Για αυτό και 2 δίσκοι ξεχωριστοί, ελπίζοντας ότι θα προλάβω να αναπληρώσω τον έναν αν χαλάσει πριν τα κακαρώσει ο άλλος. Το να κάνω όλο το αρχείο ... συννεφιακό δεν το βλέπω. Αν ακόμη και ο γούγλης αλλάζει/μειώνει το χώρο που δίνει Online δωρεάν, και αυξάνει πού και πού το κόστος για τις επί πληρωμή Online χωρητικότητες, τότε δεν έχω εμπιστοσύνη να τα έχω όλα στο σύννεφο. Έχω κάποια στο σύννεφο, και το σύνολο τοπικά.

Οι δίσκοι θα μου χαλάσουν λίγο τη σούπα αλλά θα δω τι θα κάνω, ας έχω 6 σάτα και στη χειρότερη αφήνω εκτός τα dvd, λες και τα χρησιμοποιώ καθόλου!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις οικονομικές μητρικές Β350/Β450/Β550 έχε υπόψιν σου ότι τα sata είναι μοιραζόμενα ενδεχομένως με nvme ή με κάποιο PCIe x4. Τσέκαρε να δεις πόσα sata χάνεις και σε ποιες περιπτώσεις. Το γράφω αυτό γιατί τελικά μπορεί να μην αποφύγεις την αγορά PCIe κάρτας που να σου δίνει έξτρα SATA. 

 

Επίσης, αν τελικά καταλήξεις σε 1st gen ryzen, σιγουρέψου ότι η μητρική υποστηρίζει τις μνήμες που έχεις/θα πάρεις, διότι η πρώτη γενιά ήταν ιδιαίτερα επιλεκτική με τις μνήμες. Με samsung b-dies ήσουν 100% σίγουρος. Για όλα τα άλλα, βλέπε το QVL. Βέβαια με τελευταία BIOS τα προβλήματα επιλύθηκαν εν πολλοίς, αλλά δεν εξαφανίστηκαν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, acct said:

ΤΑ dvd;;;

Xaxaxa, ναι έχω δύο τέτοιες αρχαιολογίες. Μάλλον δεν ήμουν ξεκάθαρος ότι το πισί είναι στημένο πριν από περισσότερα από 10 χρόνια. Ως 939 οπτερον 144 αρχικά , όπου το 2014 βρήκα πεταμένο ένα πακετάκι με τον παρόντα τριπύρηνο σε ένα μόμπο της κακιάς ώρας, του έβαλα λίγη ραμ και το άφησα να δουλεύει!

Οπότε ναι, τα DVDrw! ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ότι επεξεργαστή και αν πάρεις στην ΑΜ4 πλατφόρμα - με εξαίρεση την προ Ryzen σειρά που ήταν Bulldozer - θα έχεις σαφέστατα καλύτερες επιδόσεις από τον τριπύρινο. Εδώ ο διπύρηνος (αλλά με 4 threads) Athlon 3000G, ήταν ίδια αίσθηση στο desktop με τον Thuban. Μόνη διαφορά αν ξεκίναγες κάποια βαρβάτη εφαρμογή π.χ..... antivirus scanning και ταυτόχρονα πήγαινες να δεις και κανένα youtube video. Κόλλαγε. Αλλά σε γενικές γραμμές, όπως αναφέρθηκε ήδη και τον ταπεινό 1200 να πάρεις, θα δεις καλές διαφορές.

 

Η GT 620 είναι μια χαρά για desktop χρήση. Οπότε σε θέμα "θέλω να στέλνω εικόνα στο monitor" είσαι παραπάνω από καλυμμένος. Με GT 620 ή GT 710 παίζω στο ιντερνετόπισο. Τα ενσωματωμένα πάντως στους Ryzen και πιθανόν και στους Intel είναι ανώτερα επειδή έχουν και τους σύγχρονους codecs για ταινίες/video. Ακόμα και αν υστερούν σε 3D, υπερέχουν εκεί που πιθανόν θα τα χρειαστείς. Video playback.

 

Τα 8GB είναι οριακά πλέον. Για απλή χρήση φτάνουν και η αλεπού νομίζω δεν έχει τα προβλήματα του Chrome, αλλά δύσκολα θα μείνεις με 8GB τα επόμενα χρόνια. Οπότε καλύτερα από την αρχή 16GB να ξεμπερδεύεις με αυτό.

 

B350 δεν έχει νόημα όταν τα B450 διαθέτουν σαφέστατα καλύτερη υποστήριξη επεξεργαστών και μνημών, ενώ η διαφορά στην τιμή είναι μικρή. Εκτός και αν βρεις κοψοχρονιά κανένα πακετάκι με επεξεργαστή και μητρική σε συμφέρουσα τιμή. Β550 και Χ570 ξεχνάς τα Windows 7, αν τυχόν έχεις μείνει σε αυτά, όπως εγώ. Επίσης με Ryzen 3000 και Ryzen 5000 επίσης τα ξεχνάς τα 7άρια. Δεν θυμάμαι τι παίζει με τους Intel. Σίγουρα νομίζω οι τελευταίες γενιές (μετά την 7?) δεν υποστηρίζουν 7.

 

Όσον αφορά τους δίσκους, θα σου πρότεινα να πάρεις ΜΙΑ εξωτερική θήκη με USB 3. Γιατί; Διότι αν έχεις σημαντικά αρχεία και από ότι κατάλαβα έχεις, δεν θέλεις να τα προστατέψεις μόνο στην περίπτωση που ο ένας δίσκος χαλάσει. Θέλεις να τα προστατέψεις και στην περίπτωση που γίνει καμιά στραβή με τροφοδοτικά και ρεύματα και.... ΔΕΕς. Οπότε θα σου έλεγα ή έναν εξωτερικό με 4+ TB για back ups ασφαλείας, οπότε ίσως να σου δοθεί η ευκαιρία να ξεφορτωθείς και κάποιον 2TB, ελευθερώνοντας μια SATA θύρα, είτε μια εξωτερική θήκη και να βάλεις τον έναν 2TB εκεί.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.