Jump to content


gdp77 live: νεκρό pc, panic mode on, προβλέπεται ξενύχτι....


Recommended Posts

3 hours ago, billpeppas said:

 

Χαχαχα, μια χαρά βαστάει το HX850.

 

Το review sample του HX620 που είχα, είναι ακόμα στο PC του ξαδερφού μου, δουλεύει και εγω δεν ξέρω πόσα χρόνια με 24/7 ανοιχτά PC ( πάντα σε κάποιο gaming rig ήταν που εκτός gaming έκανε seeding ) ζεί και βασιλεύει ο μίστερ Κορσάιρ :D

 

Πραγματικά σκυλί τροφοδοτικό.
Όπως αντίστοιχα σκυλί έχει αποδειχθεί το Antec TruePower Quattro 1200W το οποίο ακόμα αντέχει dual Xeon με 2 1080 Ti πάνω και 24/7 fully loaded CPUs & GPUs :D

 

( σκορδάκι! )

Μη το γρουσουζεύεις και μπούμε σε περιττά έξοδα τώρα. χαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/21/2020 at 12:56 PM, gdp77 said:

Πάντως μετά τα χθεσινά, επειδή κυριολεκτικά επαγγελματικά είμαι στα κόκκινα και ένα downtime θα μου προκαλούσε σοβαρό πρόβλημα, σηματοδοτεί και την ανάγκη να υπάρχει backup τροφοδοτικό. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα ακριβώς γι΄ αυτόν τον λόγο... Ίσως είμαι υπερβολικός, δεν ξέρω... Αλλά χθες τα χρειάστηκα...


το είχα ξεχάσει το νήμα. Με καθυστέρηση: χωρίς να είναι λάθος η χρησιμότητα εφεδρικού τροφοδοτικού σε ρίχνει σε μια σειρά από διλήμματα. 
Αν απορρίψεις την εφεδρεία φθηνού τροφοδοτικού κι οδηγηθείς σε αγορά κάποιου ανάλογου με το βασικό (100€+) μπαίνει το δίλημμα μήπως θα ήταν καλύτερα το ποσόν να δοθεί σε βελτίωση κάποιου υποσυστήματος που χρησιμοποιείται διαρκώς όπου το όφελος του κατοστάρικου+ θα είναι πιο απτό.

Αν κριτήριο είναι η απόλυτη αποφυγή του παραμικρού downtime, δεν είναι η οθόνη ή π.χ. η CPU εξίσου σημαντικά υποσυστήματα; Εκτός αν υπάρχουν σε όλα τα υπόλοιπα αναγκαια εφεδρείες και λείπει μόνο το τροφοδοτικό. Προκειμένου δε περί τηλεεργασίας μπαίνει κι ο παράγοντας δικτύου στην εικόνα.

Αν πάει κάποιος σε εφεδρεία για όλα, θεωρώντας ότι οι τιμές αγοράς είναι κανονικές (δεν στα χαρίζει κάποιος ή τα βρίσκεις κοψοχρονιά) το κόστος ακόμα και για αδύναμο σύστημα ανεβαίνει αρκετά ώστε να μπαίνουν στην εικόνα πρόσθετες εναλλακτικές: χτίσιμο δεύτερου συστήματος, αγορά φορητού που μπορεί προσωρινά να υποκαταστήσει τις ζωτικές λειτουργίες του πρώτου υπολογιστή όπου επιστρέφουμε στην κουρτίνα 1.

Αν πρόκειται να υπάρχουν δύο τροφοδοτικά μήπως είναι υπερβολή η αγορά με κριτήριο την μακρά εγγύηση; Ποιος ο λόγος να προβεί κάποιος σε αγορά πανάκριβου τροφοδοτικού με εγγύηση π.χ. δεκαετή+ αντί να προμηθευθεί εξαρχής δύο τροφοδοτικά φθηνότερα λόγω χαμηλότερης εγγύησης. Αν είναι να πληρωθούν 250+100+=350€ μήπως είναι προτιμότερο να αγοραστούν δύο των 150-175 το ένα;

Μήπως αξίζει στην συγκεκριμένη περίπτωσή σου να εξεταστεί η πιθανότητα επισκευής του χαλασμένου τροφοδοτικού (από όσο καταλαβαίνω στην περίπτωση που η βλάβη αφορά πυκνωτές ίσως είναι εφικτό να επισκευαστεί με μικρό κόστος, ας πούμε κάνα πενηντάρικο ανταλλακτικά μαζί με την αμοιβή του ανθρώπου που θα κάνει την επισκευή). Αν ισχύει κάτι τέτοιο και δεν είμαι εντελώς λάθος στο ποσόν, μοιάζει ενδιαφέρουσα επιλογή καθώς με μικρό σχετικά κόστος βρίσκεσαι με «καλό» τροφοδοτικό, ανάλογο του οποίου δεν βρίσκεις στο πενηντάρικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, salde said:

το είχα ξεχάσει το νήμα. Με καθυστέρηση: χωρίς να είναι λάθος η χρησιμότητα εφεδρικού τροφοδοτικού σε ρίχνει σε μια σειρά από διλήμματα. 
Αν απορρίψεις την εφεδρεία φθηνού τροφοδοτικού κι οδηγηθείς σε αγορά κάποιου ανάλογου με το βασικό (100€+) μπαίνει το δίλημμα μήπως θα ήταν καλύτερα το ποσόν να δοθεί σε βελτίωση κάποιου υποσυστήματος που χρησιμοποιείται διαρκώς όπου το όφελος του κατοστάρικου+ θα είναι πιο απτό.

Με ~100€ το μόνο υποσύστημα που θα μπορούσα να αγοράσω για καθημερινή χρήση είναι επιπρόσθετη μνήμη. Πραγματικό όφελος από μια τέτοια αγορά δεν θα έχω.

 

8 hours ago, salde said:

Αν κριτήριο είναι η απόλυτη αποφυγή του παραμικρού downtime, δεν είναι η οθόνη ή π.χ. η CPU εξίσου σημαντικά υποσυστήματα; Εκτός αν υπάρχουν σε όλα τα υπόλοιπα αναγκαια εφεδρείες και λείπει μόνο το τροφοδοτικό. Προκειμένου δε περί τηλεεργασίας μπαίνει κι ο παράγοντας δικτύου στην εικόνα.

Έχεις δίκιο. Η οθόνη όμως δεν είναι πρόβλημα. Στο χειρότερο σενάριο μπορώ να συνδέσω τον υπολογιστή στη 46" tv. Από κει και πέρα, στην πολυετή επαφή μου με PC, δεν έχω χάσει ποτέ CPU και μητρική. Μου έχει καεί όμως GPU και μνήμη. Οπότε σωστά λες ότι για την αποφυγή του παραμικρού downtime δεν αρκεί μόνο ένα spare τροφοδοτικό.

 

8 hours ago, salde said:

Αν πάει κάποιος σε εφεδρεία για όλα, θεωρώντας ότι οι τιμές αγοράς είναι κανονικές (δεν στα χαρίζει κάποιος ή τα βρίσκεις κοψοχρονιά) το κόστος ακόμα και για αδύναμο σύστημα ανεβαίνει αρκετά ώστε να μπαίνουν στην εικόνα πρόσθετες εναλλακτικές: χτίσιμο δεύτερου συστήματος, αγορά φορητού που μπορεί προσωρινά να υποκαταστήσει τις ζωτικές λειτουργίες του πρώτου υπολογιστή όπου επιστρέφουμε στην κουρτίνα 1.

Ναι η αγορά κάποιου laptop είναι ίσως η ορθότερη επιλογή για λύση ανάγκης, όταν είσαι στα κόκκινα και δεν θες να μείνεις χωρίς υπολογιστή. Έχω ένα laptop 10ετίας, το οποίο με την προσθήκη SSD και μνήμης είναι κομπλέ και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για spare σε τέτοια σενάρια. Δυστυχώς αυτή την περίοδο χρησιμοποιείται από την σύζυγο/γιο για τηλεκπαίδευση, οπότε δεν ήταν διαθέσιμο. Γι' αυτό άλλωστε και πανικοβλήθηκα όταν μου κάηκε το τροφοδοτικό, διότι γνώριζα ότι δεν μπορώ να βασιστώ στο laptop.

8 hours ago, salde said:

Αν πρόκειται να υπάρχουν δύο τροφοδοτικά μήπως είναι υπερβολή η αγορά με κριτήριο την μακρά εγγύηση; Ποιος ο λόγος να προβεί κάποιος σε αγορά πανάκριβου τροφοδοτικού με εγγύηση π.χ. δεκαετή+ αντί να προμηθευθεί εξαρχής δύο τροφοδοτικά φθηνότερα λόγω χαμηλότερης εγγύησης. Αν είναι να πληρωθούν 250+100+=350€ μήπως είναι προτιμότερο να αγοραστούν δύο των 150-175 το ένα;

Με ~110€ αγοράζεις gold τροφοδοτικό με δεκαετή εγγύηση. Δεν αξίζει να πας παρακάτω αν ο υπολογιστής σου είναι εργαλείο δουλειάς και έχεις σημαντικά αρχεία. Προσωπικά ούτε παραπάνω θα έδινα, καθώς είναι υπερβολή. 
 

8 hours ago, salde said:

Μήπως αξίζει στην συγκεκριμένη περίπτωσή σου να εξεταστεί η πιθανότητα επισκευής του χαλασμένου τροφοδοτικού (από όσο καταλαβαίνω στην περίπτωση που η βλάβη αφορά πυκνωτές ίσως είναι εφικτό να επισκευαστεί με μικρό κόστος, ας πούμε κάνα πενηντάρικο ανταλλακτικά μαζί με την αμοιβή του ανθρώπου που θα κάνει την επισκευή). Αν ισχύει κάτι τέτοιο και δεν είμαι εντελώς λάθος στο ποσόν, μοιάζει ενδιαφέρουσα επιλογή καθώς με μικρό σχετικά κόστος βρίσκεσαι με «καλό» τροφοδοτικό, ανάλογο του οποίου δεν βρίσκεις στο πενηντάρικο.

Δεν θα μπορώ να εμπιστευτώ ένα τέτοιο τροφοδοτικό. Δεν έχω τις ειδικές γνώσεις για να αξιολογήσω την "ποιότητα" της όποιας επισκευής, συνεπώς πάντα θα έχω τον φόβο πριν συνδέσω το επισκευασμένο. Δύσκολα θα προχωρήσω σε μια τέτοια λύση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.