Jump to content



Μετατροπέας 12v αυτοκινήτου σε 220v για netbook


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Σκέφτομαι να προβώ στην αγορά ενός μετατροπέα 12v από τη θήρα αναπτήρα του αυτοκινήτου σε 220v για να δώσω τροφοδοσία σε ένα netbook επειδή θα το χρειαστώ για μερικές ώρες 8-12 και δεν κρατάει καθόλου η μπαταρία του netbook.

 

Να μερικά.

 

Έχει κάνει κανείς κάτι παρόμοιο?

Αν ναι έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις:

 

01. Αρχικά δουλεύει κανονικά ή θα έχω προβλήματα?

02. Θα τρώει πολύ από τη μπαταρία του αυτοκινήτου σε σημείο να την αδειάσει εντελώς και να μην ξεκινάει καν το αμάξι?

03. Εσείς πιο θα προτείνατε και γιατί?

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Η λύση να νοικιάσεις γεννήτρια; 

 

Βαζω εικονα με τη γεννητρια στο πίσω καθισμα και την εξατμιση να βγαινει απο το παραθυρο :p

 

 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

01. Αρχικά δουλεύει κανονικά ή θα έχω προβλήματα?
       Θα δουλευει

 

02. Θα τρώει πολύ από τη μπαταρία του αυτοκινήτου σε σημείο να την αδειάσει εντελώς και να μην ξεκινάει καν το αμάξι?

      Θα στην αδειασει ΣΙΓΟΥΡΑ

 

03. Εσείς πιο θα προτείνατε και γιατί?

      Υπολογισε 50% πανω απο τα W που θελει το τροφοδοτικο του Netbook για να εισαι καλυμενος.

 

 

Για μενα.....Η λυση του @GoMaR ειναι η πιο λογικη για να ξερεις (και οχι δεν το λεω ειρωνικα).

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως η 12άρα του αυτοκινήτου έχει ασφάλεια και δε ρουφάει πολλά αμπέρ, θα χρειαστεί να φέρεις καλώδιο από την μπαταρία και να πάρει καλό inverter.

Υπάρχει power bank για τέτοιες δουλειές (ναι, για φόρτιση υπολογιστή!)

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος fits79 έγραψε:

Αν υπάρχει πόσο θα κοστίζει και που μπορώ να βρω τέτοιου είδους power bank?

 

 

Και δεν μπορεί να τραβάει τόσο ρεύμα ρε παιδιά ένα απλό netbook είναι. Όχι κανονικό laptop.

 

μέγιστο μετρημένο 10-20watt lenovo s10-2 με μηχανικό δίσκο, με ssd νομίζω πέφτει 2watt ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση το τροφοδοτικό θέλει 40watt.

 

Βρήκα μερικά που λένε ότι είναι και μπαταρίες που λογικά κάνουν αλλά το σκέφτομαι γιατί είναι από κίνα και δεν ξέρω πόσο ποιοτικά είναι.

Ορίστε μερικά:

Να το πρώτο

Να το δεύτερο

Να το τρίτο

Να το τέταρτο

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε για Power 12V DC to 20v dc σαν το παρακάτω ...

 

s-l400.jpg
WWW.EBAY.COM

Aluminium case which can help heat dissipation avoid fire hazard due to overheat. Output : 12-24.5V / Max 5A 22 & 24V/ Max 4A. 1 set 8 pcs...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος fits79 έγραψε:

Τον έχεις δοκιμάσει εσύ αυτόν?

Ειδικά σε αυτοκίνητο.

Τέτοιου είδους τροφοδοτικά είναι και για χρήση σε αυτοκίνητο στην υποδοχή του αναπτήρα.

Δεν έχω δοκιμάσει τίποτα τέτοιο γιατί απλούστατα δεν έχω ούτε netbook ούτε Laptop.

Γιατί να πάρεις όπως ανέφερες «μετατροπέα 12v από τη θήρα αναπτήρα του αυτοκινήτου σε 220v»  και να συνδέσεις το τροφοδοτικό του Netbook που θα μετατρέψει τα 220v σε 19,5v και να μην πάρεις «μετατροπέα» από 12v σε 19,5v ?

Οι ώρες που αναφέρεις είναι πολλές και σίγουρα η μπαταρία θα αποφορτιστεί με κινητήρα σε μη λειτουργία.

Μια άλλη λύση είναι να αλλάξεις μπαταρία στο Netbook ή να δανειστείς από κάποιο γνωστό σου ένα Netbook χωρίς πρόβλημα στην μπαταρία και να το φορτίσεις όταν χρειάζεται με τον κινητήρα σε λειτουργία.  

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία του αυτοκινήτου θα κρατήσει πιστεύω άνετα για 8 με 10 ώρες και αυτό γιατί αν κάποιος ξεχάσει τα φώτα του αυτοκινήτου ανοιχτά με κλειστή τη μηχανή θέλει τουλάχιστον μισή μέρα για να τελειώσει όλη η μπαταρια και τα φώτα αυτοκινήτου θέλουν σίγουρα περισσότερο ρεύμα από τα 40watt που θέλει το netbook. 

 

Και μπαταρία να αλλάξω στο netbook δεν προκειτε να κρατήσει 8 με 10 ώρες που θέλω ακόμα και καινούργια να είναι η μπαταρία. 

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Το Netbook τραβάει 1a έως 2a σε 10 ώρες θέλει 10Ah έως 20Ah χωρίς απώλειες λόγω μετατροπής εάν βάλουμε και απώλειες τότε στο περίπου είμαστε στα 12Ah έως 24Ah.

 

Μια πλήρως φορτισμένη μπαταρία σε άριστη κατάσταση πάνω από 70Ah (μάλλον) δεν θα έχει πρόβλημα εάν η κατανάλωση είναι γύρω στα 12Ah αλλά για παν ενδεχόμενο έχε και έναν εκκινητή μαζί σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω το είπα γιατί ρώτησα άτομα από συνεργείο αυτοκινήτων και οι δυο μου είπαν ότι για 40watt θα έχεις πρόβλημα μετά τις 15 ώρες και μου είπαν το παράδειγμα για τα φώτα του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Για να αλλάξω την μπαταρία στο netbook είπα πιο πάνω γιατί δεν το κάνω. 

Καλά την πρώτη μέρα εννοείτε ότι θα βάλω τη μηχανή να δουλέψει στις 4 ώρες. 

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.