Jump to content


Μετατροπέας 12v αυτοκινήτου σε 220v για netbook


Recommended Posts

πριν 31 λεπτά, το μέλος fits79 έγραψε:

Το παραπάνω το είπα γιατί ρώτησα άτομα από συνεργείο αυτοκινήτων και οι δυο μου είπαν ότι για 40watt θα έχεις πρόβλημα μετά τις 15 ώρες και μου είπαν το παράδειγμα για τα φώτα του αυτοκινήτου.

 

Όλα είναι σχετικά.

 

Εάν με το αυτοκίνητο κάνεις μικρές διαδρομές και πάνω από 3εις-4εις εκκινήσεις την ημέρα τότε η μπαταρία δεν φορτίζεται σωστά, εάν είναι και πάνω από 4-5 χρόνια τότε 6-8 ώρες είναι αρκετές με ανοιχτά τα φώτα για να αποφορτιστεί η μπαταρία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και αυτό γιατί δεν μου το είπαν δύο άτομα που ρώτησα που δούλευαν σε συνεργείο αυτοκινήτων. 

 

Μου τόνισαν ότι τα 40watt είναι πολύ λίγα για να ρουφηξουν όλη την μπαταρία. 

 

Τι να πω θα δείξει. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος fits79 έγραψε:

Η μπαταρία του αυτοκινήτου θα κρατήσει πιστεύω άνετα για 8 με 10 ώρες και αυτό γιατί αν κάποιος ξεχάσει τα φώτα του αυτοκινήτου ανοιχτά με κλειστή τη μηχανή θέλει τουλάχιστον μισή μέρα για να τελειώσει όλη η μπαταρια και τα φώτα αυτοκινήτου θέλουν σίγουρα περισσότερο ρεύμα από τα 40watt που θέλει το netbook. 

 

Και μπαταρία να αλλάξω στο netbook δεν προκειτε να κρατήσει 8 με 10 ώρες που θέλω ακόμα και καινούργια να είναι η μπαταρία. 

 

Ορίστε

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος fits79 έγραψε:

Και αυτό γιατί δεν μου το είπαν δύο άτομα που ρώτησα που δούλευαν σε συνεργείο αυτοκινήτων. 

 

Μου τόνισαν ότι τα 40watt είναι πολύ λίγα για να ρουφηξουν όλη την μπαταρία. 

 

Τι να πω θα δείξει. 

Πόσα Ah είναι η μπαταρία του Netbook (φωτογραφία με τα χαρακτηριστικά εάν είναι δυνατόν) ?

Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες των μεσαίων με μια τρίχα γράφουν επάνω 55watt ή μια. Άρα μέγιστη κατανάλωση και οι δύο έχουν 110watt το netbook έχει 1/5 με 1/4 αυτής της κατανάλωσης.

Εγώ θα έκανα δοκιμή σε safe περιβάλλον (φορτιστής μπαταρίας και μπρίζα κοντά) με ένα καταναλωτή παραπλήσιας κατανάλωσης και θα μέτραγα ώρες.

 

 

ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΜΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ

Υ.Γ. Νομίζω ότι οι πίσω λάμπες θέσεως έχουν τέτοια κατανάλωση ~20watt, εγώ θα δοκίμαζα με μια λάμπα πάνω σε αποσυνδεδεμένη μπαταρία και πολύμετρο μέχρι να πέσει στα 12volt και στα 11,5volt και θα μέτραγα ώρες. Αλλά ίσως το πιο ασφαλές αλλά και κοντά στο σενάριο: βγάλε τις εμπρος και τη μια πίσω θέσεως και άφησε το γυρνώντας το κλειδί μέχρι να δώσει ρεύμα αλλά να μην πάρει μπρός και αναψε τα θέσεως. Έτσι θα καίει η μια πίσω θέσεως και τα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου (για να σου δίνει ρεύμα θα το έχεις έτσι γυρισμένο) και μέτρα. Μετά βάλε την μπαταρία για μια καλή φόρτιση. ΠΡοσοχή η μπαταρία να μην πέσει κάτω από 11volt.

Link to comment
Share on other sites

Εν μεροι είναι σωστά αυτα που λες αλλά δεν προκειτε να βγάλω τα φώτα από το αμάξι για να κάνω τις δοκιμές που λες.

Και εννοείτε ότι δεν προκειτε να δοκίμαζα κάτι τέτοιο με την καμία. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος fits79 έγραψε:

Και μπαταρία να αλλάξω στο netbook δεν προκειτε να κρατήσει 8 με 10 ώρες που θέλω ακόμα και καινούργια να είναι η μπαταρία.

Θα αναβεις τη μηχανη μονο για να φορτισεις την καινουρια μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος fits79 έγραψε:

Εν μεροι είναι σωστά αυτα που λες αλλά δεν προκειτε να βγάλω τα φώτα από το αμάξι για να κάνω τις δοκιμές που λες.

Και εννοείτε ότι δεν προκειτε να δοκίμαζα κάτι τέτοιο με την καμία. 

 

Μα για αυτό το πρότεινα έτσι. 

Πάντως του λάχιστον στα δικά μου αυτοκίνητα υπάρχει η επιλογή αν παρκάρεις σε σκοτεινό μέρος να αφήσεις τα φώτα θέσης ανοικτά. Έχει τύχει και 10 ώρες αναμένα να τα αφήσω χωρίς πρόβλημα στην εκκίνηση το επόμενο πρωί.

Τότε σίγουρα καίει πάνω από 50watt (2x5watt εμπρός και 2x20watt πίσω) να η δοκιμή και χωρίς πατέντες. Απλώς μέτρα το voltage της.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος IOANNISTSA έγραψε:

Πόσα Ah είναι η μπαταρία του Netbook (φωτογραφία με τα χαρακτηριστικά εάν είναι δυνατόν) ?

 

πριν 13 ώρες, το μέλος fits79 έγραψε:

Ρε παιδιά ποσταρετε που ποσταρετε κάντε και ένα κόπο να δείτε τα προηγούμενα ποστ.

 

Που έχεις παραθέσει φωτογραφία με τα Ah της μπαταρίας ? !

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Θα αναβεις τη μηχανη μονο για να φορτισεις την καινουρια μπαταρια

Τελικά τι έγινε είχα γράψει γιατί δεν παίρνω νέα μπαταρία ρεεε;;; 

Και πάμε ακόμα μια φορά. 

Και. Καινούργια να είναι η μπαταρία ΔΕΝ ΚΡΑΤΆΕΙ 8 ΜΕ 10 ΩΡΕΣ. 

πριν 7 λεπτά, το μέλος IOANNISTSA έγραψε:

 

 

Που έχεις παραθέσει φωτογραφία με τα Ah της μπαταρίας ? !

Έχω παραθέσει φώτο με το τι δείχνει το τροφοδοτικό του netbook.

Αν το ίδιο το τροφοδοτικό δεν λέει τα ah που θέλεις δεν φταίω εγώ.

  

On 1/6/2020 at 3:04 ΜΜ, το μέλος fits79 έγραψε:

Ορίστε και μια φώτο του τροφοδοτικού του netbook

Hp-mini-210-3000ev-power.jpg

 

Με βάση το τροφοδοτικό θέλει 40watt.

 

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος fits79 έγραψε:

Τελικά τι έγινε είχα γράψει γιατί δεν παίρνω νέα μπαταρία ρεεε;;; 

Και πάμε ακόμα μια φορά. 

Και. Καινούργια να είναι η μπαταρία ΔΕΝ ΚΡΑΤΆΕΙ 8 ΜΕ 10 ΩΡΕΣ. 

Έχω παραθέσει φώτο με το τι δείχνει το τροφοδοτικό του netbook.

Αν το ίδιο το τροφοδοτικό δεν λέει τα ah που θέλεις δεν φταίω εγώ.

  

 

 

Δεν σου ζήτησα τα χαρακτηριστικά του τροφοδοτικού και επιπλέον κανένα τροφοδοτικό δεν αναφέρει τα χαρακτηριστικά της μπαταρίας που φέρουν οι συσκευές που τροφοδοτεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία του αυτοκινήτου δε χρειάζεται να αποφορτιστεί πλήρως για να μην πάρει μπρος, αρκεί να πέσει κάπως το φορτίο, και να χρειαστείς πάνω από 1-2 προσπάθειες για να πάρει μπρος το αμάξι. Ίσως ένας οικονομικός αλλά πάντα φορτισμένος εκκινητής να είναι καλή λύση.

Σκέφτομαι επίσης τα νούμερα. 40 βατ, αν τα τραβήξεις από 12 βολτ μας κάνουν 3.4 ampere. Επί 10 ώρες 34Ah. Συν απώλειες.

Μήπως αν έπαιρνες αυτόν τον πολλαπλαστή τάσης και έβρισκες μία μτχ μπαταρία αυτοκινήτου και την είχες στο αμάξι;

Έγινε επεξεργασία από schumifer
Link to comment
Share on other sites

Ηρεμία!

Οταν δεν καταλαβαινετε τι σας λεει καποιος, αντι να κανετε αναφορες οτι σας ειρωνεύεται, ρωτηστε τον γιατι μπορει να εννοει κατι που δεν γνωριζετε κ ισως σας βοηθησει.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.