Jump to content



TOP ΥΔΡΟΨΥΞΕΙΣ...


Recommended Posts

Μη υπαρξη ωραιου cpu block στις custom? Μαλλον δεν εχεις δει τα block.

Υπαρχει και αυτη σε AIO 

p-0195_ekint_ek-aio_-_360_-_front_drgb_a
WWW.EKWB.COM

Take your first step into liquid-cooling with the new EK-AIO (All-In-One) CPU cooler. Simple to use and easy to install, the EK AIO is a plug-and-play water-cooling solution requiring no assembly or maintenance. Top of its class...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@fatalara

Τα corsair και τα ΕΚ δε μου αρεσουν. Μονο το limited edition EK Supremacy edge μου κανε κλικ αλλα δεν υπαρχει πουθενα (λογικο).

 

@AKISSS

Τρομερη η Arctic σε επιδοσεις, τιμη αλλα και ασχημια. Ειναι τοσο δελεαστικη η προταση που θα σκεφτομουν να τη παρω και να καλυψω το μπλοκ κλπ με οτιδηποτε.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

@fatalara

Τα corsair και τα ΕΚ δε μου αρεσουν. Μονο το limited edition EK Supremacy edge μου κανε κλικ αλλα δεν υπαρχει πουθενα (λογικο).

Phanteks Glacier C360 
Xspc raystorm pro και neo
Bitspower summit  

Link to comment
Share on other sites

Χαλια δεν ειναι (τοσο). Απλα δε θελω να το εχω, μονο για την υδροψυξη του επεξεργαστη (για RGB και pump), αλλο για την καρτα γραφικων, το iCUE για τους ανεμιστηρες κλπ κλπ.

 

Σκεφτομαι να κανω ταρζανια με custom νερο, μονο και μονο για να αποφυγω τα ελεεινα software.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...

0-02-0a-ef9ed3bec441ff053bfed92ea14325bf3279d37f95429d90f5b7a68b0c8800bb_5ef2a492.thumb.jpg.66baef40c38993b54ca1ec42e8b4dc9c.jpg0-02-0a-0df6b2e30b1651470693d9fb99cad3f2e1d28f95b8aacaf83affee65a330ac96_c64398c3.thumb.jpg.1445c32bd943ef5a5d156c9cf5bb71ee.jpg0-02-0a-f35eaaa983040d4be70d40b0b921fd5cac04a799278e29c0713f28b355f0b600_dda9dca2.thumb.jpg.4ea8a3d31de5f4b3d1545afa3f99b0b1.jpg0-02-0a-24304da8b25e8b2fffdd734687bdf432d565938c8d8ba067c42285abc8d0d1eb_c5af067.thumb.jpg.978b2158274b0af1507852f9a8a5207b.jpg0-02-0a-19ad8adeb850b4e614e799365b61f0f4bac9f4dbd16195c43b2410ea5aa8e031_b0c17232.thumb.jpg.1153800987faf119efd3656bf4b2baf8.jpg0-02-0a-88880a2235cbf58a7d938358e3b72769a0b5f4001ca923246b70c198d0f6a43d_2a95ba3e.thumb.jpg.1b1819615f560689490f1f8ba99647b4.jpg

 

...τα ρακορ της ΕΚ ειναι μεγαλα κ δε μπορω να χρησιμοποιησω κ τα τρια ports ωστε να γεμισω την υδροψυξη.

...θα παραγγειλω ενα 90αρι ρακορ λεπτοτερο για το γεμισμα. Απλα εμεινα χωρις pc. :D

...Η Χ42, το Commander, ενας WD 1TB εφυγαν κ σε λιγο θα φυγει κ ο 2.5 SSD, μολις ερθει ο nvme.

...σορρυ για τις φωτο. Ειμαι με το λαπτοπ της γυναικας κ ανεβασα οτι εβλεπα απο το viber.

  • Like 7
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, fatalara said:

Την Rtx fe που την βρηκες?

την αγόρασε από τύπο που εργαζόταν σε αλυσίδα τύπου Κωτσόβολος, στα Currys.  2080Ti, δες το spoiler στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

wcw5.thumb.jpg.c01014fd1f49692cce87d6d397de3114.jpg

 

Up & running....for now.

 

Πολλα προβληματα, γκαντεμιες κ τρεις μερες(!!) συνεχους ταλαιπωριας.

 

Το κονσεπτ

-Επελεξα να κανω υδροψυξη χωρις reservoir k ξεχωριστα block k pump, με τη λογικη να αλλαξω κουτι κ να παω σε SFF.

 

Το special component κ τα πρωιμα συμπτωματα γκαντεμιας

-Το pump block της Barrow εχει fill port (οποιοδηποτε απο τις δυο πανω εισοδους, μιας κ καταληγουν στο ιδιο μικρο τανκ που ειναι η αντλια) το οποιο ΠΡΕΠΕΙ να ειναι κ το ψηλοτερο σημειο του κυκλωματος κατα τη διαρκεια του γεμισματος.

-Λογω του orientation της μητρικης μου (σε Ιντελ πχ τα ports ειναι στο ψηλοτερο σημειο του κουτιου - 90 μοιρες αριστεροστροφα απο οτι το βλεπετε στην εικονα), τα πορτς ειναι ειτε δεξια οπως στην εικονα, ειτε αριστερα. Αυτο ηδη δημιουργησε θεμα καθως το υπολοιπο κυκλωμα, ακομα κ με soft tubes, δε μπορουσε να μετακινηθει χαμηλοτερα του pump/block. Οποτε επρεπε να γεμισει, εχοντας ολα τα κομματια στο χερι εκτος κουτιου.

-Τα ΕΚ Quantum torque fittings που χρησιμοποιησα ειναι μεγαλα κ ΔΕΝ χωρανε κ στα τρια πορτς. Οποτε ηταν αδυνατο να το γεμισω απο το μεσαιο πορτ χωρις fitting καθως ηδη τα διπλανα σημεια ηταν ψηλοτερα απο αυτο. Παρηγγειλα δυο fittings (αγνωστης μαρκας) με today delivery για να καταφερω να τη γεμισω.

 

Early filling attempt

To κυκλωμα ξεκιναει απο την αντλια κ σε συνδυασμο με το μικρο fitting στο μεσαιο πορτ, κανει αδυνατη τη φυγη αερα (κ την εισροη του νερου) απο το ιδιο πορτ. Με λιγο κουνημα ειναι εφικτη η μετακινηση του υγρου ομως γρηγορα γινεται αντιληπτο πως μεγαλα κενα με αερα μενουν εντος ενω το μικρο τανκ με την αντλια παραμενει γεματο μεχρι το fill port. H αντλια προφανως δεν ηταν δυνατο να χρησιμοποιηθει για να στειλει το υγρο στο κυκλωμα καθως ηταν πολυ λιγο σε ποσοτητα anyway.

 

First actual attempt - φερστ μπλαντ

-Tο γεμισμα εγινε απο τα back ports της καρτας γραφικων. Γεμισε ευκολα, με λιγο κουνημα ο αερας εμφανιζοταν στο μπλοκ κ κατευθυνοταν στις τρυπες. Ολα μια χαρα μεχρι που βραχυκυκλωσα το τροφοδοτικο για να βαλω την αντλια να γυρισει το υγρο κ να βγαλει τον αερα που εχει μεινει. Η αντλια ακουγοταν κανονικα, ενιωθα το vibration της αλλα το υγρο ηταν στασιμο!! Ον οφφ, Ον οφφ, μεχρι να φωτισει ο ηλιος μπλε.

-Τα διελυσα ολα - αφησα μονο αντλια κ ψυγειο κ εκανα τεστ σε ανοιχτο κυκλωμα. Ολα οκ ομως το υγρο γυριζε πολυ αργα. Ξεβιδωσα το καπακι της αντλιας για να τσεκαρω αν βουλωσε or something αν κ τα ειχαν flushαρει ολα πριν το γεμισμα. Μια χαρα η αντλια. Ξανα δοκιμη, αυτη τη φορα η αντλια ετρεχε με 1000 κ εκανε θορυβο καθως ''ηταν'' στο μεγιστο των στροφων (δεν εδωσα σημασια*).

 

Second attempt - τζατζμεντ ντεη

-Γεμισμα το κυκλωμα ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ των κομματιων μεσα στο κουτι καθως η αντλια πλεον δουλευε.

Μεχρι που πατησα το power on.

Η αντλια εκανε σαν τρακτερ κ ειχε εντονο vibration! Χωρις ιχνος υπερβολης, ηταν σαν ενα μινι κομπρεσερ πανω στο γραφειο.

Νομισα πως δε βιδωσα καλα το μπλοκ πανω στη μητρικη. Ηταν μια χαρα.

Νομισα πως η μητρικη εδινε πολυ ρευμα στην αντλια ή ζητουσε να τρεξει πανω απο τα ορια της (η Impact δινει εως 36watt στις αντλιες ενω η συγκεκριμενη ειναι 17W)

αλλα δεν ηταν αυτο. Ειτε απο το BIOS ειτε απο το ενσωματομενο στην αντλια rpm controller, η αντλια δεν αλλαζε συμπεριφορα.

Τερμα απογοητευμενος κ ετοιμος να τα ξηλωσω ολα κ να βαλω την εργοστασιακη αεροψυκτρα του 3700Χ (ουτε την Χ42 δε θα εβαζα ξανα), νιωθω στο χερι πως το καπακι της αντλιας ηταν 0,5 χιλιοστο βιδωμενο στραβα. Εχοντας εικονα το πως ειναι η αντλια στο εσωτερικο του case, δε πιστευα οτι υπηρχε προβλημα καθως το casing κραταει την αντλια περιμετρικα ενω το καπακι απλα την κρατα στο σωστο υψος.

Μη εχοντας κατι αλλο να κανω, ειπα να το βιδωσω κανονικα. Ομως το κυκλωμα ειναι γεματο υγρο, τα υλικα βιδωμενα (με αιμα) στη θεση τους κ η αντλια στο χαμηλοτερο σημειο εχοντας το κουτι σε σταση ασθενη πανω στο γραφειο.

Εψαξα για ταπερ που να χωραει μεσα το pump block, να χωραει το ιδιο αναμεσα στα αξεσουαρ της μητρικης κ το κουτι (τα case fans τα ειχα βγαλει) αλλα ματαια.

Η γυναικα μου προτεινε να χρησιμοποιησω σακουλα τροφιμων σκληρη (αεροστεγη) γυρω απο το pump block κ οντως δουλεψε. Αν κ χρησιμοποιησα soft tubes, το κυκλωμα συμπεριφερεται σαν xxxxxxxx με ελαχιστη ελευθερια κινησεων κ σχεδον μηδαμινο flexibility.

Τελικα ξεβιδωσα το καπακι εχοντας συνεχεια το χερι με πιεση πανω του για να μη κανουμε μπανιο, κ το εβαλα στη θεση του.

 

Apotheosis

Η αντλια ρυθμιστηκε να λειτουργει στο 20% σταθερα μεχρι τους 70 βαθμους (CPU temp) κ να ανεβαινει στο 35% στους 75.

Τα Noctua radiator fans ειναι στο 30% σταθερα κ ανεβαινουν στο 50% στους 70 βαθμους (CPU temp).

Τα 2 NZXT case fans ειναι στο 0% μεχρι τους 75 βαθμους (CPU temp) κ 60% πανω απο αυτους.

Αναφερω το σημειο αναφορας CPU temp για τον καθορισμο των στροφων λειτουργιας καθε υλικου καθως μεχρι κ σημερα ο αισθητηρας θερμοκρασιας νερου δεν εχει ερθει. Ειχα σκοπο να εχω αυτον ως σημειο αναφορας, τουλαχιστον για καποια υλικα.

Χρησιμοποιω Asus AI Suite 3

 

Πλεον δεν ακουγεται τιποτα, παρα μονο ενα ελαχιστο γουργουρητο απο την αντλια που αντικειμενικα ειναι δυσκολο να παρατηρησει κανεις χωρις να εστιασει στο κουτι.

Τα Noctua fans ειναι εξαιρετικα αθορυβα σε ολο το φασμα λειτουργιας τους ενω τα ΝΖΧΤ fans ειναι ελεεινα (τουλαχιστον). Εκτος του οτι ειναι θορυβωδη λογω κατασκευης, ειναι κ 3πινα. Αυτο εχει ως αποτελεσμα να μπορουν να λειτουργησουν απο 60% κ πανω (ελεγχο με το ρευμα, οχι με pwm). Γι αυτο κ τα εχω στο 0% μεχρι τους 75 βαθμους. Θα αντικατασταθουν καποια στιγμη.

 

Οι θερμοκρασιες στον επεξεργαστη εμειναν σχεδον αμεταβλητες με μικρο κερδος σε full load συνθηκες. Σε idle εχω καρδιογραφημα 35-45 βαθμους κ σε full load(cpu-z) για 15 λεπτα 70-72. Τα spikes παραμενουν στα 50ies αλλα αυτο εχει να κανει με το πως δουλευει ο 3700Χ. (εχω παλιο BIOS ακομα - περιμενω το update μιας κ πριν λιγες μερες βγηκε ΒΕΤΑ)

Η καρτα γραφικων δουλευει στους 28-29 βαθμους idle κ 42-44 μετα απο 30 λεπτα Cyberpunk 2077. Εκτος του οτι πλεον δεν εχω τον ασυλληπτο θορυβο της αεροψυκτρας κ τις αυξημενες θερμοκρασιες no matter what, η καρτα δουλευει στα 1920Mhz (με ψηλα στα 1950) σταθερα, ολα default στο Afterburner. Θα ανεβασω το power limit αλλα πρωτα πρεπει να δω πως θα παει το μοναδικο θεμα που προεκυψε απο την ολη αναβαθμιση. Το coil whine.

Στην αρχη ηταν εντονο, μετα απο μια ωρα Cyberpunk k RDR2 μειωθηκε αισθητα, αλλα δε ξερω αν θα εξαλειφθει με το καιρο. Με λιγο googling ειδα οτι ειναι συνηθες να εμφανιζεται σε υδροψυκτες καρτες καθως τα μπλοκ κλπ ειναι δυσκαμπτα κ πολλαπλασιαζουν τον παραγωμενο ηχο αλλα γενικα μειωνεται με thermal pads (if applicable).

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

BIOS update:

 

Επιτελους ο επεξεργαστης δεν εχει λοξυγκα - οι συχνοτητες των πηρηνων ακολουθουν κατα γραμμα το φορτιο κ δε ανεβαινουν τυχαιως ακομα κ σε idle.

Οι θερμοκρασιες δεν ανεβοκατεβαινουν σαν καρδιογραφημα, εχω idle ~40 και σχεδον ολοι οι πυρηνες πιανουν το μεγιστο 4,4Ghz. Well done ASUS.

 

696536301_Screenshot2021-01-0321_36_00.thumb.png.f13e3d1218cc6b0d174a0c8ade8bb87f.png

 

Επισης η χαμηλοτερη συχνοτητα (2,9Ghz) ειναι κατω απο τα 3,6Ghz του κατασκευαστη σε πολυ idle κατασταση.

 

1631302936_Screenshot2021-01-0321_54_07.png.67170060bdab37b87475d9aeee81bc86.png

Έγινε επεξεργασία από GFFermari
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έχοντας πανω στον 3800χ μια nzxt x73 αξίζει κάνεις να πάει σε ek 360?

 

Μιλάμε απο καθαρά θεμα απόδοσης. Έχω παραγγείλει την EK και πρέπει να επιλέξω ποια να να κρατησω και ποια να πουλήσω. Τι προτεινετε? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
qRmturx2ZJ8aei5C.jpg
WWW.TECHPOWERUP.COM

Since its launch in 2019, the Liquid Freezer II series has won countless awards and become a popular...

 

Οποίος έχει arctic aio ας κάνει ένα τσεκ.

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:
qRmturx2ZJ8aei5C.jpg
WWW.TECHPOWERUP.COM

Since its launch in 2019, the Liquid Freezer II series has won countless awards and become a popular...

 

Οποίος έχει arctic aio ας κάνει ένα τσεκ.

 

1 ώρα πριν, το μέλος AKISSS έγραψε:

 

 

@gdp77

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To είδα και θα το πόσταρα και εγώ. Ευτυχώς το δικό μου κουτί έχει το αυτοκόλλητο "QC" που σημαίνει ότι δεν ανήκει στις επηρεαζόμενες παρτίδες. Καλό θα ήταν να γίνει ένα θέμα στο site @astrolabos για να ενημερωθούν όλοι οι κάτοχοι arctic freezer.

 

Πάντως μπράβο στην Arctic που από μόνη της ανακίνησε το θέμα και πρόλαβε την όποια "κατακραυγή" από κάποιον tech youtuber που θα το ανακάλυπτε. Ο εξής ένας δηλαδή γιατί οι περισσότεροι από τους άλλους είναι επιφανειακοί μαϊντανοί και καραγκιόζηδες. (linus)

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.