Jump to content


Nvidia RTX 30X0 Ampere Architecture


Recommended Posts

πριν 3 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Νο order button ομως. Αρα το οτι αναγραφει αυτες δεν ειναι αναγκαιο οτι θα ισχυουν και 100%.

 

Πιθανόν να ισχύσουν, είναι κοντά σε αυτά που περιμένουμε. Ίσως βάλει preorder button κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Το Πλαίσιο, που δείχνει παρακάτω ο sstav, τα έχει ως «Εξαντλημένα». Σε τιμές ακόμα πιο θεϊκές.

Όλη την πραμάτεια της Ευρώπης αγόρασες ρε τζιντι, άσε κάτι και για μας.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι ουσιαστική μειωση τιμών στον κύκλο ζωής των προϊόντων της nVIDIA δεν υπάρχει (εννόω ότι η τιμή (εκτός Ελλάδας) πάνω κάτω παραμένει σταθερή , +50 ευρώ όταν υπάρχει ζήτηση -50 ευρώ όταν έχει ανταγωνισμό-σπάνια),  στα 800 ευρώ που θα κάνει μια 3080 (πχ υλοποίηση zotac) δεν ξέρω αν αξίζει να περιμένεις κάποτε στα 2 χρόνια να πέσει  πόσο; αντε να πάει στα 700 ;  Το εκνευριστικό ειναι στις αγγελίες μεταχειρισμένω σου  κόβουν ένα 50αρικο (αρκετές φορές ειναι ίδια τιμή απλά τα μαγαζια ίσως δεν την έχουν ετοιμοπαράδοτη) και σου πασάρουν ότι έχει εγγύηση μέσω τιμολογίου (Στο όνομα τριτου) έχοντας κερδίσει ουσιαστικα 750-800/1,24 (Ελλ.ΦΠΑ)=105 ευρώ... Τουλάχιστο από Γερμανία έχετε περίπου ίδιο "κερδος" 750-800/1,16 (γερμΦΠΑ)=60€

Εχει κάνει κανείς ερευνα αν έπεσαν οι τιμές αγοράς των Τuring τα τελευταία 2 χρόνια και σε τι ποσοστό;

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, salde said:

Το Πλαίσιο, που δείχνει παρακάτω ο sstav, τα έχει ως «Εξαντλημένα». Σε τιμές ακόμα πιο θεϊκές.

Όλη την πραμάτεια της Ευρώπης αγόρασες ρε τζιντι, άσε κάτι και για μας.

Ναι εφεραν απο μια και την εβαλαν στα ραφια για αυτο εξαντληθηκε ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, sstav said:

ουσιαστική μειωση τιμών στον κύκλο ζωής των προϊόντων της nVIDIA δεν υπάρχει


παλαιότερα υπήρχε, ραγδαία μάλιστα μερικές φορές, στις 20ΧΧ εμφανίστηκε αυτό που γράφεις, αν δεν με απατά η μνήμη μου. Σε αυτές το κλειδί για την πορεία των τιμών, πέραν της AMD και της intel όταν και εάν, θα είναι οι κατασκευαστικές αποδόσεις, τα yields. Αν είναι πράγματι αρκετά βελτιωμένα λογικά θα ισορροπήσουν κάπως σε πιο συνηθισμένες καταστάσεις.

 

 

3 minutes ago, GoMaR said:

Ναι εφεραν απο μια και την εβαλαν στα ραφια για αυτο εξαντληθηκε 

ΕΣΥ μη μου γράφεις για κάρτες (ατομικές εννοώ, της δουλειάς επιτρέπεται να γράψεις). Πιο ασυγκράτητος από τον Πέτα μου χεις γίνει, έχεις κάνει αγορές προσφάτως, δεν έχει κάρτα για σένα! :p

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

κατάλαβες φίλε μου; ουτε asseto δεν παίζει πλέον και θέλει και κάρτες...και θα παρει ο Gomar 2-3-4  κάρτες για την "δουλειά του" (το ΦΠΑ θα εκπιπτει) και μεις οι πληβείοι θα μείνουμε με το ...στο χέρι

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις Nvidia ίσχυε μέχρι την νέα σειρά. Οι τιμές δεν έπεφταν με τίποτα και δεδομένο ότι κάθε νέα σειρά ερχόταν με +30% μεν επιδόσεις, αλλά και ένα +10% πάνω στην τιμή, δεδομένα δεν περίμενες να πέσουν οι τιμές τους. Για αυτό και έγραφα στον @gdp77 ότι σε 5 χρόνια θα βρίσκεις 2080 Ti με 300€ και θα κάνεις πάρτι. Τελικά ήρθε η Nvidia και τα ρήμαξε όλα με την μία. Τα έφερε όλα τούμπα.

Αντίστοιχο.... φαινόμενο είχαμε με τους επεξεργαστές της Intel. Και πολλοί πωλητές έχουν ακόμα αυτή την νοοτροπία. Έβλεπες π.χ. 4ης i7 και τον πούλαγαν στην τιμή που αγόραζες καινούριο 6ης γενιάς i7. Ήρθε η AMD με τους Ryzen και τα τίναξε όλα στον αέρα. Η πλάκα είναι ότι τώρα βλέπεις παρόμοια φαινόμενα με τους Ryzen. Κοιτάς π.χ. για κανέναν 1Χ00/2Χ00 και με ελάχιστες εξαιρέσεις τους πουλάνε σε τιμές "όσο τον αγόρασα". Αν μπει κανένας σε φυσιολογική τιμή για μεταχειρισμένο, η αγγελία έχει κλείσει στα πρώτα 10 λεπτά.

 

Κατά κάποιο τρόπο ίσως να έχουμε μπει σε μια περίοδο όπου η καλύτερη περίοδος αγοράς είναι όταν ανακοινώνεται κάτι. Ώστε να το απολαύσεις από την πρώτη μέρα ή μάλλον για να το πω αλλιώς, να προλάβεις να το απολαύσεις και εσύ και αυτό να προλάβει να βγάλει τα λεφτά του, πριν βγει το νέο.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, sstav said:

κατάλαβες φίλε μου; ουτε asseto δεν παίζει πλέον και θέλει και κάρτες...και θα παρει ο Gomar 2-3-4  κάρτες για την "δουλειά του" (το ΦΠΑ θα εκπιπτει) και μεις οι πληβείοι θα μείνουμε με το ...στο χέρι

Οχι οχι...κομμενες οι αγορες τωρα..αγορασα αμαξι :p

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

aBSEgtAuLKAzSJVzCLN8YZ-1200-80.jpg
WWW.PCGAMER.COM

Factory overclocked models could take the GeForce RTX 3090 well beyond its...

Undervolt δεν θα κάνετε, ρε παιδιά; Ήρεμα ρωτάω...

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, yanni said:

Τελικά ήρθε η Nvidia και τα ρήμαξε όλα με την μία. Τα έφερε όλα τούμπα.

 

Έχω την αίσθηση ότι δεν το έκανε η Nvidia για μας. Κάτι ξέρει για την RDNA2. Θα δούμε αν έχω δίκιο τις επόμενες εβδομάδες.

 

Επίσης κρατήστε λίγο μικρότερο καλάθι από αυτό που φαντάζεστε για τις πραγματικές επιδόσεις όταν βγουν τα reviews. Ήταν πολύ πολύ επιλεγμένοι οι τίτλοι για τους οποίους έδειξε επιδόσεις η Nvidia...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, SpirosKGR said:

17/7 15:00 ανοίγουν στο caseking οι παραγγελίες

17/09 Σεπτεμβρίου για τις 3080, 24 Σεπτεμβρίου για τις 3090

Επίσης αναφέρει ότι οι τιμές που φαίνονται δεν είναι ακόμα τελικές. Η δε λέξη που χρησιμοποιούν είναι «προπαραγγελίες», προσέχετε αν αγοράσει κάποιος από εκεί να έχετε διευκρινίσει πριν πληρώσετε για πότε εννοούν ότι θα τις στείλουν. Μη τυχόν υπάρχει πρόσθετη καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

17/09 Σεπτεμβρίου για τις 3080, 24 Σεπτεμβρίου για τις 3090

Επίσης αναφέρει ότι οι τιμές που φαίνονται δεν είναι ακόμα τελικές. Η δε λέξη που χρησιμοποιούν είναι «προπαραγγελίες», προσέχετε αν αγοράσει κάποιος από εκεί να έχετε διευκρινίσει πριν πληρώσετε για πότε εννοούν ότι θα τις στείλουν. Μη τυχόν υπάρχει πρόσθετη καθυστέρηση.

17/9 sorry έγραψα 17/7 ? -3080

πριν 30 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Την εκάστοτε ημερομηνία κυκλοφορίας, λογικά.

Λένε κάποιοι 14/9

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Έχω την αίσθηση ότι δεν το έκανε η Nvidia για μας. Κάτι ξέρει για την RDNA2. Θα δούμε αν έχω δίκιο τις επόμενες εβδομάδες.

 

Επίσης κρατήστε λίγο μικρότερο καλάθι από αυτό που φαντάζεστε για τις πραγματικές επιδόσεις όταν βγουν τα reviews. Ήταν πολύ πολύ επιλεγμένοι οι τίτλοι για τους οποίους έδειξε επιδόσεις η Nvidia...

 

Έδειξε αρκετά βαριά παιχνίδια. Και σίγουρα μέχρι να βγούν 3rd party reviews, μπορεί ο καθένας να μη πιστεύει. Το videaki με το Doom Eternal και τη side by side σύγκριση 2080ti το είδες? Εγώ δε χρειάζεται να δω και τίποτα άλλο, αυτό ήταν αρκετό. Σε αντίθεση με την AMD που θα θα θα βγάλει κάτι καλό, η nvidia εδώ και χρόνια βγάζει κάτι καλό. Οπότε εαν στην καλύτερη περίπτωση βγάλει μια κάρτα που θα είναι λίγο καλύτερη από την 3070, ποιος ο λόγος να περιμένει κανείς? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το doom όμως σε καμια περίπτωση δεν ειναι αυτό που λέμε "βαρύ" παιχνίδι ...Metro Exodus. / RDR2 / Cyperpunk όταν βγει...

@DEADLAZARUS αν...λέμε αν ...πάω σε 3080 και έχετε καιρό να με "ακούσετε" βάλτε amber alert... 

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.