Jump to content


Nvidia RTX 30X0 Ampere Architecture


Recommended Posts

Καλα και εγω θα μπορουσα να δωσω 350 ευρω παραπανω απο αυτα που πληρωσα για να παρω αμεσα αλλα αρνουμαι να τα δωσω. Οποτε ερθει... Αλλωστε εχω την δανεικη 2080ti ακομα...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, icy20 said:

Καλα και εγω θα μπορουσα να δωσω 350 ευρω παραπανω απο αυτα που πληρωσα για να παρω αμεσα αλλα αρνουμαι να τα δωσω. Οποτε ερθει... Αλλωστε εχω την δανεικη 2080ti ακομα...


1532E καθαρη αξια πληρωσα και για τις 2.

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

ε καλα δε σημαινει κατι αυτο ρε συ. Δλδ τι ; Νομιζεις οτι εχεις κανει την σουπερ αγορα;
Να το χεσω το περιμενε τοσο καιρο. Πραγματικα.
Ουτε θα προπληρωσω κατι μεχρι και αν ερθει.. 

Τις βρηκα διαθεσιμες, μου εκαναν εκπτωση, τις αγορασα και σε 3-4 μερες θα τις εχω. Απλα και ωραια.

Ναι δεν ειναι οι φοβερες υλοποιησεις. Τις gigabyte εψαχνα που ειναι λιγο πιο φθηνες, αλλα αυτες βρηκα τωρα. 
 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, GoMaR said:

ε καλα δε σημαινει κατι αυτο ρε συ. Δλδ τι ; Νομιζεις οτι εχεις κανει την σουπερ αγορα;
Να το χεσω το περιμενε τοσο καιρο. Πραγματικα.
Ουτε θα προπληρωσω κατι μεχρι και αν ερθει.. 

Τις βρηκα διαθεσιμες, μου εκαναν εκπτωση, τις αγορασα και σε 3-4 μερες θα τις εχω. Απλα και ωραια.

Ναι δεν ειναι οι φοβερες υλοποιησεις. Τις gigabyte εψαχνα που ειναι λιγο πιο φθηνες, αλλα αυτες βρηκα τωρα. 
 

Ολα ειναι στο μυαλο. Θελω να νομιζω οτι οτι αγοραζω το αγοραζω με 0 ευρω διαφορα απο το παλιο ?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καποια γρηγορα benchmarks.

 

4χ2070 vray CUDA only 1679 3970x
2x3080 vray CUDA only 2595 3970x
2x3080 vray CUDA only 2730 1700x


4x2070 vray RTX 2968 3970x
2x3080 vray RTX 4670 3970x
2x3080 vray RTX 4300 1700x


4x2070 redshift  1min 43sec 3970x
2x3080 redshift  1min 43sec 3970x
2x3080 redshift  1min 38sec 1700x

 

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Είσαι ικανοποιημένος από τη διαφορά επιδόσεων vs τα λεφτά που έδωσες? Ρωτάω επειδή δεν είμαι επαγγελματίας του χώρου και δεν μπορώ να καταλάβω από τα γρήγορα benchmarks που έδωσες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ικανοποιημενος δεν ειμαι απο τις θερμοκρασιες που εχουν γινει sandwitch οι καρτες ?

Γενικα οι καρτες σκοτωνουν.  Ολα γινονται πιο γρηγορα. Σε αυτο που λες δεν ειναι τοσο απλο. Πχ, μειωνεις τον χρονο παραγωγης σε αριθμο renders.. αυτο ομως απευθυνεσαι σε μια εταιρια που 24/7 βαραει ρεντερς, η στην περιπτωση μου που εχεις πολυ πιο γρηγορα ενα αποτελεσμα, αρα πιο γρηγορα θα φερεις ενα πιο καλο αποτελεσμα. Που και αυτο ειναι μεγαλο κερδος.
Οπως επισης στη συνεχεια του γρηγορου αποτελεσματος, μπορεις να μαθεις πολλα περισσοτερα πραγματα που αυτο σε βοηθα στην εξελιξη σου.

Τα benchmarks που εδωσα αφορουν πιο πολυ να δειτε την αντιστοιχια των 2 καρτων με τις 4 2070.
Στο vray ειναι πολυ πιο γρηγορες πχ απο τις 4 χ 2070.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GoMaR said:

ικανοποιημενος δεν ειμαι απο τις θερμοκρασιες που εχουν γινει sandwitch οι καρτες ?
 

Νομίζω είναι λάθος η επιλογή μοντέλου για τέτοιο σκοπό. Δυστυχώς στις 3080 δεν υπάρχει η Gigabyte Turbo που ειναι blower.

Επομένος η καλύτερη επιλογή είναι η Founders Edition γιατί βγάζει το ένα μέρος της ζέστης εκτός κουτιού και είναι 2 slot thick που αφήνει ένα extra αέρα να αναπνεύσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, GoMaR said:

θα την βρω την ακρη.. θα παρω το thermaltake p3

θυμάμαι! Εκτός αν με το «πάρω» εννοείς κάτι άλλο από «αγοράσω». Θα το πάρω τηλέφωνο, θα το πάρω βόλτα, θα το κλέψω, αυτά επιτρέπονται

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Και εμεις ψαχνουμε καρτες. Εχουμε καταντησει να πρεπει να εισαι streamer η να εχεις βυζγια για να παρεις τα προιοντα που θες. 
Παιρνουν τα παντα, πας να βρεις collectors edition σε οτιδηποτε και τα εχουν παρει ολα οι streamer - youtuber για να κανουν unboxing...

9A34B9C0-D9A9-4D8B-8FAB-AF81C9EEA8ED.jpeg

  • Like 4
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

θα έρθει καιρός που θα έχετε λεφτά αλλά δεν θα μπορείτε να αγοράσετε !

 

Τώρα η παραπάνω έχει βγει στην γύρα κοιτάξτε τι μου αγόρασε ένας sub ...

μετάφραση "για να δούμε υπάρχει μεγαλύτερος μ@@@@κας από αυτόν θέλω κότερο ελικόπτερο, βίλα , αμάξι καμια φεράρρι "  κλπ

 

 

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Επίσης γιατί NVIDIA εεε ?

Tέλος η φασιστική Nvidia

Boycott Nvidia NOW

 

image.thumb.png.7b031dac525da03f3a2f0f7f921ee6cf.png

Δύο αναγνώσεις: 

1) Ο Steve, γνωστός κοκκινοφρουρός, το παράκανε αυτήν τη φορά με την απαξίωση των rt/dlss, οπότε έπεσε ο πέτσινος πέλεκυς της δικαιοσύνης.

Διότι, όσο κι αν το rt είναι σε βρεφικό στάδιο, ως reviewer έχεις υποχρέωση να καλύψεις κι αυτήν την πλευρά, με αντικειμενικότητα και αναλυτικά γραφήματα.

2) Ο Steve, γνωστός κοκκινοφρουρός, το παράκανε αυτήν την φορά με την απαξίωση των rt/dlss, οπότε έπεσε ο πέτσινος πέλεκυς της δικαιοσύνης. Λανθασμένη κίνηση, διότι η αντίθετη άποψη (ακόμα κι αν είναι αστήρικτη/επιθετική/αναιτιολόγητη), αντικρούεται και δεν φιμώνεται-τιμωρείται.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.