Jump to content



Nvidia RTX 30X0 Ampere Architecture


Recommended Posts

πριν 5 ώρες, το μέλος steve_m έγραψε:

πολλοι σοβιετικοι μαζευτηκανε στο φορουμ,οποιος θελει ας ανοιξει μαγαζι και να πουλαει στο μαγαζι του την 3060 450ε,την 3070 600ε και την 3080750-800

φυσικα οταν

Συγγνώμη αλλά δεν σε καταλαβαίνω.

Θεωρώ απαράδεκτη τη διαμορφωθείσα κατάσταση, αλλά it is what it is.

Κάνω υπομονή και περιμένω.

Άλλοι πάλι (ίσως οι περισσότεροι) θέλουν απλά να εξωτερικεύσουν τον εκνευρισμό τους, διότι, εδώ που τα λέμε, φαίνεται πως το 600άρι για μια mid range gpu θα μας συντροφεύει για πολύ καιρό ακόμα.

Πρέπει, όμως, να δούμε και τη μεγάλη εικόνα: ναι, ίσως η Amd βολεύεται καλύτερα τη δεδομένη στιγμή, λόγω της διείσδυσής της στον χώρο των κονσολών, ίσως η Nvidia, που απλώνει κι αυτή τα πλοκάμια της όπου μπορεί, ώστε να μην έχει όλα τα πέτσινα σ' ένα καλάθι, αδιαφορεί για το νέο mining boom, αλλά υπάρχει κι ένα gaming κοινό που παρακολουθεί αποσβολωμένο τις τιμές των καρτών.

Ακόμη χειρότερα, η πράσινη ρίχνει αλάτι στην πληγή, παριστάνοντας την καλή και ψυχοπονιάρα, ρίχνοντας στη μάχη τη φοβερή και τρομερή 3060 (μια απλή mid range gpu), η οποία είναι ειδικά φτιαγμένη για gamers και όχι για miners (wow, δηλαδή), αλλά, να, κοστίζει κομματάκι παραπάνω. 

Εμείς, όμως, πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι που μας σκέφτηκε ο Jensen.

Προσωπικά, δεν έχω πρόβλημα να περιμένω, αλλά την κοροϊδία, όχι, δεν τη συγχωρώ. Ειδικά όταν αυτή είναι εμφανής και αναίσχυντη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

EVGA - EU - Products - Graphics - GeForce 30 Series Family - RTX 3060 Ti

 

Μια χαρα μου φαινεται η τιμούλα. Πατάτε στο notify και οταν ερθει η σειρά σας αγοράζετε. Απλά χωρίς αγχος. Σε ενα μήνα, σε 2? Καποια στιγμή θα ερθει. Στην 3080 μου εκανε 2 μηνες αλλα άνοιξε σε τιμή 840 ευρώ.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, steve_m said:

πολλοι σοβιετικοι μαζευτηκανε στο φορουμ,οποιος θελει ας ανοιξει μαγαζι και να πουλαει στο μαγαζι του την 3060 450ε,την 3070 600ε και την 3080750-800

φυσικα οταν

facepalm

image.jpeg.ca0f3f3ba72c84cd14280287f549a7f1.jpeg

Με καθε καρτα απο την "ελευθερη' αγορα δωρο.

Spoiler

image.jpeg.d4388dd362ceed42797ca99f144ecb4b.jpeg

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος steve_m έγραψε:

οχι φιλαρακι δεν ειναι ψωμι ή γαλα ειναι ενα premium αγαθο 

 

Μιλάς για ελεύθερη αγορά και υπερασπίζεσαι ποιον; τον κατασκευαστή (nvidia); τα καταστήματα που την είδαν scalpers ή τους scalpers;

 

(δεν αναφέρομαι σε καταστήματα που αγοράζουν ακριβά από τους προμηθευτές αλλά στα άλλα που συναγωνίζονται τους scalpers στο ebay)

 

Υποθέτω και η EVGA είναι σοβιετική και φασιστική καθώς πουλάει όσο κοντά στο msrp μπορεί με περιορισμό τεμαχίων.

 

Μιλάς για ελεύθερη αγορά ενώ μόλις την προηγούμενη εβδομάδα έγινε αυτό με το gamestop που ΑΦΑΙΡΕΣΑΝ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ στους μικρο επενδύτες να αγοράζουν την συγκεκριμένη μετοχή επιτρέποντας μόνο πώληση.....

 

 

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος steve_m έγραψε:

οχι φιλαρακι δεν ειναι ψωμι ή γαλα ειναι ενα premium αγαθο 

 

Τουλάχιστον στην Ελλάδα, η νομοθεσία περί αισχροκέρδειας δεν αφορά μόνο στα είδη πρώτης ανάγκης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γκουχ γκουχ και όχι δεν έχω κορονοϊό

Κάνω ένα μικρό edit στα post σας για να μην αρχίσω με το άγριο και φροντίστε να ειστε κόσμιοι κύριοι

  • Like 2
  • Sad 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Trooper said:

EVGA - EU - Products - Graphics - GeForce 30 Series Family - RTX 3060 Ti

 

Μια χαρα μου φαινεται η τιμούλα. Πατάτε στο notify και οταν ερθει η σειρά σας αγοράζετε. Απλά χωρίς αγχος. Σε ενα μήνα, σε 2? Καποια στιγμή θα ερθει. Στην 3080 μου εκανε 2 μηνες αλλα άνοιξε σε τιμή 840 ευρώ.

 

Έχει τελωνείο; είδα αποστολή γίνετε από Taiwan.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ο καταναλωτής δεν επιβαρύνεται με τελωνείο και ας γίνεται η αποστολή από Taiwan.

Όμως οι μήνες αναμονής μάλλον (αν δεν υπάρξει δηλαδή καμία απότομη μεταβολή στο ρυθμό παραγωγής των καρτών) θα είναι περισσότεροι.

3 μήνες μετράω από τότε που έκανα notify για 3070, και mail δεν έχω δει ακόμα.

Υπολογίστε ότι οι 3060Ti και οι 3080 έχουν παραπάνω ζήτηση από τις 3070...

 

Να προσθέσω ότι -αν δεν έχει αλλάξει κάτι- από τη στιγμή που σου στέλνουν το mail έχεις ακριβώς 6 ώρες για να παραγγείλεις, μετά το notification πάει στον επόμενο στο queue.

 

Έγινε επεξεργασία από virus777
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

NVIDIA-GeForce-RTX-3060-Hero.jpg
VIDEOCARDZ.COM

NVIDIA GeForce RTX 3060 Performance An exclusive first look at Geforce RTX 3060 synthetic benchmark results. NVIDIA’s...

 

Αν ισχύουν αυτά τα νούμερα, η Rtx 3060 είναι πολύ κοντά στην 2060 super και έχει αρκετά μεγάλη διαφορά με την 3060ti (~39%!).

Κατώτερη των προσδοκιών θαρρώ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ κοίταζα για αυτή(~300€ gpu) αλλά απογοήτευση, περίμενα σαν επόμενη γενιά να είναι ίση ή και καλύτερη από 2070s αλλά διαβάζω το αντίθετο... το θετικό είναι ότι ακόμα και αν πέσουν τα shit coins, μέχρι να επανέλθουν οι τιμές και το stock θα κοντεύει ή και θα έχει βγει η σειρά 4000 οπότε δεν υπάρχουν και διλήμματα :hehe:.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 20/2/2021 at 12:53 ΠΜ, το μέλος Havic έγραψε:

 

Έχει τελωνείο; είδα αποστολή γίνετε από Taiwan.

 

Η αποστολή δε γινεται απο taiwan, ειναι ευρωπαικό το μαγαζι και δεν υπαρχει τελωνειο. Στην τιμη το μονο που προσθετετε ειναι 20 ευρω για UPS μεταφορικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Trooper said:

 

Η αποστολή δε γινεται απο taiwan, ειναι ευρωπαικό το μαγαζι και δεν υπαρχει τελωνειο. Στην τιμη το μονο που προσθετετε ειναι 20 ευρω για UPS μεταφορικά.

Δεν μου κατεβηκε από το κεφάλι, το λέει η ίδια η εβγα, οπότε σίγουρα έχει μεταφορικά και φπα αλλά για τελωνείο δεν ξέρω (π.χ μπορεί να είναι τριγωνική αποστολή, μπορεί και όχι).

 

https://eu.evga.com/products/product.aspx?pn=08G-P5-3663-KR

 

image.png.731b79ac3f557a926978d2865fb1767e.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από Taiwan πρέπει να γίνεται απευθείας η αποστολή, γιατί οι κάρτες είναι ήδη sold out και δεν συμφέρει την evga να τις περάσει από τις αποθήκες της στην Ολλανδία.

Παρόλα αυτά το import fee είναι πληρωμένο από τη ίδια την evga και ο πελάτης πληρώνει μόνο τα μεταφορικά.

 

Όποιος θέλει ας ρίξει μια ματιά

https://forums.evga.com/Huge-Customs-Fee-for-European-Customers-m3170631.aspx

https://www.reddit.com/r/EVGA/comments/k28l0e/deevgacom_shipped_from_taiwan_instead_of_the/

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η rtx 3060 είναι ελάχιστα πάνω από 2070 με 12 Gb Vram και λίγο καλύτερες RT επιδόσεις από την προαναφερόμενη.

Δεν είναι η φάβα που φάνηκε χτες στο videocardz, αλλά η διαφορά με την 3060Τi παραμένει ψηλά, στο 28%.

 

Relative Performance 1920x1080

 

Relative Performance 2560x1440

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.