Jump to content



Nvidia RTX 30X0 Ampere Architecture


Recommended Posts

3 hours ago, yanni said:

Γιατί έχει σήμερα η 2080 Ti στην τιμή που πωλείται;

Εμενα προσωπικά με βολεψε που πωλειται ακομα τοσο γιατι μεσα σε 2 χρονια εχασα απο την καρτα μονο 120 ευρω. Τωρα τους αγοραστες σιγουρα δεν τους συμφέρει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Τελικα η 3090 με την 3080ti τι διαφορες θα εχουν? Γιατι αν μιλαμε για 10% με 50% price premium τοτε δεν εχει νοημα η 90.

Μήπως η 3090 (αν ονομάζεται έτσι) είναι η νέα Titan; 

Κάτσε μην δούμε και καμιά 3090ti, αν η AMD βγάλει κάτι καλό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Εμενα προσωπικά με βολεψε που πωλειται ακομα τοσο γιατι μεσα σε 2 χρονια εχασα απο την καρτα μονο 120 ευρω. Τωρα τους αγοραστες σιγουρα δεν τους συμφέρει

 

Ναι το ξέρω ότι πολλοί παίζετε έτσι με το hardware και καλά κάνετε. Ιδίως αυτή την περίοδο που η Nvidia παίζει μόνη της και άρα η τιμή του ακριβότερου μοντέλου διατηρείται για καιρό.

Αλλά όπως αναφέρεις και εσύ, το 99% εν το συμφέρει. Διότι βλέπει μια κάρτα που θα την αγοράσει 1200€ και σε 5-6 χρόνια θα την πετάξει σε ένα συρτάρι ή θα την πουλήσει 300€. Οπότε εκεί η τιμή λαμβάνεται υπόψιν στο ακέραιο της.

 

Υποθέτω και με την 3090 το ίδιο θα παίξετε μπάλα. Θα περιμένετε να δείτε τι θα κάνει η AMD και αν αυτή κάνει μια τρύπα στο νερό θα ακολουθήσετε την ίδια στρατηγική. Αλλά αν τώρα πρέπει να δώσεις €1500, πόσο εύκολο θα είναι να πάρεις την απόφαση; Μετά στο επόμενο μοντέλο θα είναι €1800 το ποσό και μετά €2000.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο πέτσινος, πάντως, μάς έφτασε στο σημείο να θεωρούμε (ψιλό)νορμάλ το χιλιάρικο plus για μια κάρτα γραφικών.

Όταν καταλήξουμε σε χαρτόκουτα στο πάρκο, θα μπορούμε, άραγε, να ενεργοποιήσουμε τα rtx+dlss αυτού του μάταιου κόσμου, ώστε να αισθανόμαστε ότι βρισκόμαστε ακόμη στο σπίτι μας:bleh:;

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, yanni said:

θα την αγοράσει 1200€ και σε 5-6 χρόνια θα την πετάξει σε ένα συρτάρι ή θα την πουλήσει 300€.

 

Ποια κάρτα gaming μετά από 5-6 χρόνια πωλείται 300€ οέο?

 

Και από πλευράς W και από πλευράς επιδόσεων, μόνο για ανακύκλωση θα είναι κατάλληλη...

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

Ο πέτσινος, πάντως, μάς έφτασε στο σημείο να θεωρούμε (ψιλό)νορμάλ το χιλιάρικο plus για μια κάρτα γραφικών.

 

Συγγνώμη, αλλά εγώ δεν το θεώρησα ΠΟΤΕ normal. Έγραφα και γράφω πάντα ότι η πιο ακριβή gaming gpu θα έπρεπε να κοστίζει 600€. Δεν είναι κατόρθωμα του πέτσινου. Είναι τα ζώα στην AMD που τόσα χρόνια δεν κατάφεραν να έχουν ανταγωνιστικό προϊόν στο high end + η άτιμη η συγκυρία, για μια διετία-τριετία νομίζω, με τους miners. Βρήκαν ευκαιρία και τα έκαναν. 

7 hours ago, yanni said:

Υποθέτω και με την 3090 το ίδιο θα παίξετε μπάλα. Θα περιμένετε να δείτε τι θα κάνει η AMD και αν αυτή κάνει μια τρύπα στο νερό θα ακολουθήσετε την ίδια στρατηγική. Αλλά αν τώρα πρέπει να δώσεις €1500, πόσο εύκολο θα είναι να πάρεις την απόφαση; Μετά στο επόμενο μοντέλο θα είναι €1800 το ποσό και μετά €2000.

 

Οι φήμες αναφέρουν ότι επειδή η Nvidia θα παρουσιάσει πρώτη τις κάρτες, θα κάνει το ίδιο. Θα έχει firmware blocked κάποια χαρακτηριστικά τα οποία θα ενεργοποιήσουν εκ των υστέρων αν δουν ότι η AMD θα κυκλοφορήσει ανταγωνιστική κάρτα στο high end.

 

Φτάσανε οι καταναλωτές να είναι τα ΑΠΟΛΥΤΑ κορόιδα. Θα τους πουλάνε κάρτες με κλειδωμένα χαρακτηριστικά τα οποία θα ξεκλειδώνουν ΑΝ ο αντίπαλος παρουσιάσει κάτι καλό. Το κολπάκι αυτό νομίζω το ξεκίνησε η AMD με τις 5600XT και τώρα θα το πάει η Nvidia σε άλλο επίπεδο.  Ρε μπας και μας δουλεύουν παρέα; Είναι και μακρινά ξαδέρφια η Lisa με τον πέτσινο διαβάζω.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2020 at 5:22 ΜΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ποια κάρτα gaming μετά από 5-6 χρόνια πωλείται 300€ οέο?

 

Μπορούσα να σου έδινα ως παράδειγμα ήδη διαθέσιμα μοντέλα που είχαν βγει στα $600 - $800 πριν 3-4 χρόνια (GTX 1080 - 2016, GTX 1080 Ti - 2017) και μεταχειρισμένα ακόμα πιάνουν 250-300 ευρώ ή και παραπάνω, αλλά είπα να περιμένω να βγουν οι φήμες για τις τιμές των νέων μοντέλων. Οπότε έχουμε την 2080 Ti να έχει κυκλοφορήσει από το 2018 και ήδη δύο χρόνια αργότερα να μην έχει χάσει από την αξία της και οι νέες κάρτες της Nvidia να φημολογούνται με τιμές άνω των $1500 για το κορυφαίο μοντέλο. Όποιος σε 3 χρόνια βρίσκει 2080 ti με 300 ευρώ θα κάνει τριήμερο γλέντι, έτσι όπως εξελίσεται η κοστολόγηση στις κάρτες γραφικών, σε συνδυασμό το ότι τα τελευταία χρόνια έχουμε ένα ξεκάθαρο φρενάρισμα στο pure performance.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, yanni said:

 

Μπορούσα να σου έδινα ως παράδειγμα ήδη διαθέσιμα μοντέλα που είχαν βγει στα $600 - $800 πριν 3-4 χρόνια (GTX 1080 - 2016, GTX 1080 Ti - 2017) και μεταχειρισμένα ακόμα πιάνουν 250-300 ευρώ ή και παραπάνω, αλλά είπα να περιμένω να βγουν οι φήμες για τις τιμές των νέων μοντέλων. Οπότε έχουμε την 2080 Ti να έχει κυκλοφορήσει από το 2018 και ήδη δύο χρόνια αργότερα να μην έχει χάσει από την αξία της και οι νέες κάρτες της Nvidia να φημολογούνται με τιμές άνω των $1500 για το κορυφαίο μοντέλο. Όποιος σε 3 χρόνια βρίσκει 2080 ti με 300 ευρώ θα κάνει τριήμερο γλέντι, έτσι όπως εξελίσεται η κοστολόγηση στις κάρτες γραφικών, σε συνδυασμό το ότι τα τελευταία χρόνια έχουμε ένα ξεκάθαρο φρενάρισμα στο pure performance.

 

Οι κάρτες γραφικών, τουλάχιστον με τη δικιά μου εμπειρία, έχουν υψηλό failure rate μετά το πέρας της εγγύησης. Αναφέρθηκες σε 5ετία-6ετία, εντάξει το ρίχνεις σε 3-4 χρόνια μεταχειρισμένες που πιάνουν 300€. Προσωπικά ποτέ δεν θα αγόραζα κάρτα 3-4 ετών στα 300 ευρώ, παρά τις καλές τις επιδόσεις, γνωρίζοντας ότι μπορεί να μου μείνει στο χέρι. Καλύτερα 300€ και καινούρια παρά κάρτα τόσων ετών. Σε κάθε περίπτωση δεν νομίζω gaming κάρτα να μπορεί να πιάσει τέτοια χρήματα μετά από τόσα χρόνια. Το ότι βάζω αγγελία μια 1080 300€ (αν υπάρχουν τέτοιες) δεν σημαίνει ότι την πουλάω κιόλας σε αυτή την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Οι κάρτες γραφικών, τουλάχιστον με τη δικιά μου εμπειρία, έχουν υψηλό failure rate μετά το πέρας της εγγύησης. Αναφέρθηκες σε 5ετία-6ετία, εντάξει το ρίχνεις σε 3-4 χρόνια μεταχειρισμένες που πιάνουν 300€. Προσωπικά ποτέ δεν θα αγόραζα κάρτα 3-4 ετών στα 300 ευρώ, παρά τις καλές τις επιδόσεις, γνωρίζοντας ότι μπορεί να μου μείνει στο χέρι. Καλύτερα 300€ και καινούρια παρά κάρτα τόσων ετών. Σε κάθε περίπτωση δεν νομίζω gaming κάρτα να μπορεί να πιάσει τέτοια χρήματα μετά από τόσα χρόνια. Το ότι βάζω αγγελία μια 1080 300€ (αν υπάρχουν τέτοιες) δεν σημαίνει ότι την πουλάω κιόλας σε αυτή την τιμή.

 

Ειλικρινά για αυτό πολλές φορές δεν σου απαντάω.

 

Η δική σου εμπειρία δεν είναι παγκόσμια σταθερά και αν εξαιρέσεις τις προβληματικές 8000/9000 της Nvidia, δεν έχουμε δείγματα καρτών που αυτοκτονάνε μετά από κάποια χρόνια σε ποσοστό που να δημιουργείται θέμα. Δείξε μου χίλιες περιπτώσεις. Θα υπάρχουν εκατομμύρια αντιπαραδείγματα. Και για θύμισέ μου. Σε πιο σημείο χώσαμε και το failure rate στην κουβέντα απλά για να εφεύρουμε ΑΛΛΟ επιχείρημα; Επιπλέον το τι θα έκανες ΕΣΥ, επίσης δεν είναι επιχείρημα. Σεβαστή η άποψή σου για τα μεταχειρισμένα, αλλά δεν είναι επιχείρημα το τι ΕΣΥ θα έκανες, το τι ΕΣΥ πράττεις.

 

Αναφέρθηκα σε 3-4 χρόνια - και αμέσως βρήκες πάτημα - διότι πολύ απλά έχουμε 2020 και όχι 2021 για να χρησιμοποιήσω την 1080 ως παράδειγμα. Του χρόνου θα σου γράψω για 4-5 χρόνια και το 2022 για 5-6 χρόνια. Το ότι εσύ δεν βλέπεις αγγελίες με 1080 επίσης δεν είναι επιχείρημα μη ύπαρξής τους. Το ότι ΕΣΥ δεν θα αγόραζες 1080 στα 3 κατοστάρικα, επίσης δεν είναι επιχείρημα.

 

Επιπλέον η 1080 είναι κάρτα των 600€ και πωλείται 4 χρόνια μετά μεταχειρισμένη 3 κατοστάρικα. Μια κάρτα των 1200 ευρώ, δηλαδή διπλάσιας αξίας, πόσο θα πωλείται; Πολύ περισσότερο όταν και οι δύο εταιρίες πλέον κοιτάνε το profit margin και τα άλματα επιδόσεων στις κάρτες γραφικών είναι και μικρότερα, από γενιά σε γενιά και λιγότερο συχνά, μιας και πλέον δεν έχουμε μια νέα γενιά κάθε χρόνο, αλλά κάθε 2-3 χρόνια. Πόσο μάλλον όταν πλέον κάθε άλμα επιδόσεων συνδυάζεται και με αύξηση στην τιμή.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

@yanni

 

Γι΄ αυτό και αναφέρθηκα στη ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ και στο ότι δεν θα αγόραζα ΕΓΩ μεταχειρισμένη 4ετίας στα 300€. ΕΓΩ!!!!

Δεν ισχυρίστηκα ότι η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ είναι παγκόσμια σταθερά. Αυτά τα βγάζεις από το μυαλό σου. Ηρέμησε. 

 

Στα πλαίσια της κουβέντας επιχειρηματολόγησα μια χαρά γιατί δεν θα αγόραζα ΕΓΩ. Δεν επιχειρηματολογώ για όλον τον κόσμο.

 

Θέλω σε παρακαλώ να μου δώσεις ένα link κάρτας 4 ετών που πωλείται σήμερα 300€. Ποιος θα αγοράσει 1080 μτχειρισμένη 300€ όταν αγοράζει ισοδύναμη καινούργια 5600ΧΤ με λιγότερα χρήματα και με 2 χρόνια εγγύηση?

 

WWW.GPUCHECK.COM

RX 5600 XT versus GTX 1080 performance comparison. Compare graphics card gaming performance in 49 games and in 1080p, 1440p, and 4K at Ultra, High, Medium, and Low quality settings. Compare specifications, price...

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2020 at 5:22 ΜΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ποια κάρτα gaming μετά από 5-6 χρόνια πωλείται 300€ οέο?

 

Και από πλευράς W και από πλευράς επιδόσεων, μόνο για ανακύκλωση θα είναι κατάλληλη...

 

Το υφάκι εδώ το διακρίνεις; Λοιπόν, κάθομαι και σου απαντάω λεπτομερέστατα και

 

- κάθεσαι και μου λες ότι οι κάρτες χαλάνε

- κάθεσαι και μου λες τι κάνεις εσύ και αφού το κάνεις εσύ, ποιος σοβαρός άνθρωπος θα κάνει κάτι διαφορετικό;

- κάθεσαι και μου λες "σήμερα δεν πωλούνται GTX 1080 στα 300€"

 

Γενικά από αυτά που σου έγραψα, δεν απαντάς πουθενά. Μία το πας αλλού, μία το πας στο τι κάνεις εσύ, μία δεν είδες δεν άκουσες.

 

Αλλά ναι, τα βγάζω από το μυαλό μου. ΟΚ. Καλό βράδυ. Βλακεία μου που ασχολήθηκα.

 

 

Και γαργάρα ότι το αρχικό παράδειγμα είχε να κάνει με μια κάρτα των 1200€.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, yanni said:

Και γαργάρα ότι το αρχικό παράδειγμα είχε να κάνει με μια κάρτα των 1200€.

 

Μου είναι αδιάφορο ακόμα και αν κόστιζε 5000€

 

Η τιμή μεταπώλησης καθορίζεται από τις τρέχουσες επιδόσεις σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Δεν είναι έπιπλα ή δεν ξέρω γω τι άλλο που η αξία προκύπτει από άλλες παραμέτρους.

 

Όσο για αυτά που γράφεις, απλά βάζεις "λόγια στο στόμα μου". Δεν ξέρω τι φαντάζεσαι ότι γράφω.

 

Εδώ πωλούνται ακόμα 1080 κοντά στο χιλιάρικο, ψάχνουν για κορόιδα.

 

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=gtx+1080

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

 Ναι ρε συ κατάλαβα σου λέω. Δεν χρειάζεται να το εξηγήσεις. Διάλογος/συζήτηση είναι μία διαδικασία η οποία καταλήγει στο ότι έχεις δίκιο.

 

Κατάλαβα σου λέω.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

nvidia_green_symbol_5646_1920x1080.jpg
WWW.DSOGAMING.COM

Now we are hearing rumors that the reference ‘Founders Edition/FE’ RTX...

Α, εάν ισχύουν οι φήμες, i'll pass, πέτσινέ μου, i'll pass. 

Είπαμε αλλά όχι κι έτσι. 

Και η κόκκινη καλή είναι.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.