Jump to content


AMD ZEN 2 7nm και θερμοκρασίες


UltraB

Recommended Posts

πριν 14 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Πετάει ο γάιδαρος.

 

Πούλα τον Ryzen και πάρε core 10xxx να έχεις καλύτερη θερμική συμπεριφορά.

 

Και back to school να ξεκινήσεις κατανόηση ελληνικών. 

 

Πες μου από ποια τάξη θες να σου προτείνω βιβλία.

 

Φιλικά.

 

ΥΓ δεν έχω ρόλο υπεύθυνου. News ανεβάζω. Δεν εκπροσωπώ τη διοίκηση του thelab παρά μόνο τον εαυτό μου.

H φάση που ο 10core ΟΝΤΩΣ έχει καλύτερες temps..πως το λένε...αχαχαχαχαχ

Το παίρνω από forum του εξωτερικού..

Summary for those for can't be bothered watching the whole video:

(Kraken Z63 280mm AIO, CB R20 loops for stress testing)
10900K stock - 46C
10900K 4.9GHz - 61C
10900K 5.2GHz - 91C !!
('auto' voltage)
10900K 5.2GHz - 65C
('tuned' voltage)

Moral of the story? Don't let the mobo 'auto tune' your voltage when you overclock. I can attest to this personally.

The 10900K doesn't run 'hot', but it still consumes a ton of power nonetheless, especially overclocked.

I also agree with jayz2cents comment about it taking Intel getting spanked by AMD before they even implemented these improvements to the die thickness / IHS. Too little, too late, but hey, you still have the worlds fastest 'gaming' CPU

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUS νταξει, χέρι στη φωτιά δε βάζω ποτέ και για τίποτα.. αλλά το χω ελέγξει πολλές φορές. Σε λίγες μέρες θα ανοιχτεί για τακτικό καθάρισμα οπότε όλα θα ελεγθουν ξανά.

Αλλά αν δεν υπήρχε σωστή επαφή, τότε το πρόβλημα θα υπήρχε μόνο σε idle? Είναι λογικό να έχω πανύψηλες idle temps ενώ σε παιχνίδι η κάποια άλλη βαρύς εφαρμογή οι θερμοκρασίες να είναι υποδειγματικά χαμηλές;; Περίεργο μου φαίνεται...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@AKISSS

 

Ό,τι είπα και στον άλλο + για δες κάτι temps από KITGURU

 

Technical-temps.jpg

 

Κοίτα τους άσχετους... 30 βαθμούς idle ο 3900X των 12 πυρήνων , 40-42 ο 3950Χ των 16 πυρήνων. Ελεεινοί και τρισάθλιοι. chiller έβαλαν οι απατεώνες.

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Για θερμοκρασίες λέγαμε:p...

 

Μα αυτό είναι το υπονοούμενο, Λέσβιε φίλε Γιώργο! Είπα κι εγώ να δροσιστούμε... ?

 

@gdp77, @giorgos2187, @AKISSS (άντε, καλά, εσένα απλώς σε πήρε η μπάλα),

παρακαλώ να ηρεμήσουμε όλοι λίγο, ε;

  • Like 2
  • Agree 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, giorgos2187 said:

Δεν ξερω τι γινεται αλλα κι εγω συνεχιζω να εχω ανεξηγητα υψηλες θερμοκρασιες σε idle. Χρησιμοποιω ΥΔΡΟΨΥΞΗ και παλι ο λογος για τον οποιο την αγορασα, εξακολουθει να υπαρχει ως προβλημα. 

1)Εκλεισα ολα τα rgb apps

2) τα απεγκατεστησα

3) δοκιμασα  διαφορα settings μεσα στο bios. Καποια που εχουν προταθει εδω και καποια που βρηκα και στα ιντενετς

4) δοκιμασα την υδροψυξη σε ολα τα επιπεδα perormance.

 

Ε, αυτο το ρημαδι δε λεει να δουλεψει σε χαμηλα voltages , δε λεει να κατεβασει ρολογια, δε λεει να δουλεψει ψυχρα. Με τιποτα. Σκεπτομενος οτι προκειται για επεξεργαστη με 65 watt tdp , το χαρακτηριζω εως και απαραδεκτο. Τελικα επανεφερα τις εφαρμογες που ηθελα, εβαλα και την υδροψυξη εκει που δεν ενοχλει ο ηχος της και να πα να πνιγει. Το οτι εχω συμπεριφορες που ποτε πριν δεν ειχα ομως, ειναι κατι που με ενοχλει....

 

Η δε wraith, νταξει, πεταμα απο το παραθυρο. Πολυ θορυβοτερη και πολυ χειροτερη ακομα και απο την ιντελ του 4790Κ που ειχα.

Με uninstall δυστυχώς δεν γίνεται δουλειά. Θέλει φόρματ μόλις κάνεις αν όλες οι άλλες ρυθμίσεις είναι σωστές τότε θα πέσουν τα volt στο idle και θα δεις κάτω από 30 αν έχεις νερό. Εμένα πάει μέχρι 26. Το είχα και εγώ το πρόβλημα τον rgb shits programs. μόλις έκανα φόρματ έστρωσε . και εννοείται δεν έβαλα ξανά καμία μπούρδα . ούτε ryzen Master ούτε το cam πχ. Τπτ απόλυτος 

Έγινε επεξεργασία από zyx
  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος zyx έγραψε:

Με uninstall δυστυχώς δεν γίνεται δουλειά. Θέλει φόρματ μόλις κάνεις αν όλες οι άλλες ρυθμίσεις είναι σωστές τότε θα πέσουν τα volt στο idle και θα δεις κάτω από 30 αν έχεις νερό. Εμένα πάει μέχρι 26. Το είχα και εγώ το πρόβλημα τον rgb shits programs. μόλις έκανα φόρματ έστρωσε . και εννοείται δεν έβαλα ξανά καμία μπούρδα . ούτε ryzen Master ούτε το cam πχ. Τπτ απόλυτος 

 

Νομιζω πως ακομα και μετα απο φορματ, πριν την εγκατάσταση αλλων εφαρμογων η idle temp ηταν σχετικα υψηλη. Για το πειραμα και μονο ομως, ισως ξανακανω φορματ και αφησω πανω στο pc μονο τα αναγκαια parts και τα απολυτως απαραιτητα προγραμματα. Ας τελειωσει με το καλο η γυναικα μου με τα διαδικτυακα μαθηματα, και θα το ξεζουμισω στις δοκιμες. 

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις φόρματ μην βάλεις τπτ πάνω κανένα πρόγραμμα. Στο power option τον windows τι έχεις? Εγώ έχω Ryzen balance. Και μέσα πας στο processor power management  και στο minimum βάζεις 5%. Τα έχεις κάνει αυτά?εφόσον έχεις καθαρό install βάλε hwinfo και δες πόσο πέφτουν τα volt. Αν είναι όλα σωστά τότε βάλε σιγά σιγά τα πρόγραμμα και βλέπε 

Έγινε επεξεργασία από zyx
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει και με ryzen balanced και με windows balanced. Τωρα αυτη τη στιγμη το clean install δεν ειναι εφικτο δυστυχως... σε κανενα μηνα... proessor power management δεν εχω πειραξει, οχι. Ισως το δω αυτες τις μερες αυτο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Ερώτηση. Τι το κακό εχουν οι 40 βαθμοί idle?

 

Θεωρεις πως δεν εχουν; Τι να σου πω, εχω διαβασει και αυτη την αποψη. Πολλοι, σε διαφορα fora και αλλα sites θεωρουν τα 40αρια ως φυσιολογικη idle θερμοκρασια των ryzen 3000. Αλλα για cpu με υδροψυξη που χρησιμοποιω τουλαχιστον εγω, μου φαινονται καπως αρκετα προσωπικα. Εσενα που παιζουν οι idle temps?

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Θεωρεις πως δεν εχουν; Τι να σου πω, εχω διαβασει και αυτη την αποψη. Πολλοι, σε διαφορα fora και αλλα sites θεωρουν τα 40αρια ως φυσιολογικη idle θερμοκρασια των ryzen 3000. Αλλα για cpu με υδροψυξη που χρησιμοποιω τουλαχιστον εγω, μου φαινονται καπως αρκετα προσωπικα. Εσενα που παιζουν οι idle temps?

Κοίτα, εξαρτάται. Αν στο δωμάτιο έχει 30 βαθμούς πχ, προφανώς και είναι μια χαρά, αν έχεις 10 βαθμούς εε κάτι δεν πάει καλά αν έχεις 40 σε idle.

 

Αναφορές σε θερμοκρασίες χωρίς αναφορά στη θερμοκρασία δωματίου είναι κάπως ανούσιες.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, giorgos2187 said:

 

Θεωρεις πως δεν εχουν; Τι να σου πω, εχω διαβασει και αυτη την αποψη. Πολλοι, σε διαφορα fora και αλλα sites θεωρουν τα 40αρια ως φυσιολογικη idle θερμοκρασια των ryzen 3000. Αλλα για cpu με υδροψυξη που χρησιμοποιω τουλαχιστον εγω, μου φαινονται καπως αρκετα προσωπικα. Εσενα που παιζουν οι idle temps?

oι περισσότεροι 3900 που έχουμε παίζουν στα 40+  και ο 3970χ επίσης. που είναι με υδροψυξη και σε χώρο με ac.

Υπόψιν δεν έχουμε πειράξει τπτ απο ρεύματα.

Προσωπικά περισσότερο με νοιάζει πόσο πιάνει σε full load παρα se idle.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@GoMaR

Μια τελευταια ερωτηση. Εχεις παρατηρησει και αλλα στοιχεια τους οταν ειναι σε idle κατασταση; Δηλαδη τι voltage και ποσα mhz εχουν; 

Ρωτω γιατι παρολο που η κοκορομαχια αναλωθηκε πληρως σε θερμοκρασιες, εγω στο αρχικο μου μυνημα εγραψα οτι σε idle κατασταση, με τον task manager  να δειχνει 2% cpu usage, εχω και ανεβασμενα voltages αλλα και mhz. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Δίνει κάποια peaks της τάξεως 1.40+ και ανεβάζει.

Στο δικό μου 3900 έχω καρφωτό ρεύμα βέβαια γιατί είμαι σταθερά 4,2 all cores.

Οι άλλοι είναι stock όλα με pbo ανοιχτό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giorgos2187 said:

@GoMaR

Μια τελευταια ερωτηση. Εχεις παρατηρησει και αλλα στοιχεια τους οταν ειναι σε idle κατασταση; Δηλαδη τι voltage και ποσα mhz εχουν; 

Ρωτω γιατι παρολο που η κοκορομαχια αναλωθηκε πληρως σε θερμοκρασιες, εγω στο αρχικο μου μυνημα εγραψα οτι σε idle κατασταση, με τον task manager  να δειχνει 2% cpu usage, εχω και ανεβασμενα voltages αλλα και mhz. 

Σε idle εγώ έχω 0% utilization με τους 6 πυρήνες, τόσο σε windows όσο και σε Linux. Παίζει βέβαια μέχρι το 1-2%, αλλά κυρίως κάθεται στο 0% με browser ανοικτό και να μην κάνω κάτι. Αν με 8 πυρήνες έχεις καρφωμένο 2%, σημαίνει ότι κάτι απασχολεί/ξυπνάει τον επεξεργαστή σου και έτσι εξηγείται και το θέμα σου με τα volts και τα temps κατά τη γνώμη μου, πέρα από την επίδραση όλων των άλλων παραμέτρων που επηρεάζουν τη θερμοκρασία του επεξεργαστή.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Σε idle εγώ έχω 0% utilization με τους 6 πυρήνες, τόσο σε windows όσο και σε Linux. Παίζει βέβαια μέχρι το 1-2%, αλλά κυρίως κάθεται στο 0% με browser ανοικτό και να μην κάνω κάτι. Αν με 8 πυρήνες έχεις καρφωμένο 2%, σημαίνει ότι κάτι απασχολεί/ξυπνάει τον επεξεργαστή σου και έτσι εξηγείται και το θέμα σου με τα volts και τα temps κατά τη γνώμη μου, πέρα από την επίδραση όλων των άλλων παραμέτρων που επηρεάζουν τη θερμοκρασία του επεξεργαστή.

 

Αν θυμάμαι καλά, ακόμα και από εποχές windows xp, ποτέ δεν είχα απολύτως 0% cpu usage. Τεσπά, ας τελειώσει η γυναίκα τα διαδικτυακά μαθήματα και μετά θα κάνω φορμάτ και θα παρακολουθώ λεπτομερώς τη συμπεριφορά του συστήματος πριν καν αρχίσω να εγκαθιατω third party εφαρμογες.

 

Επίσης θα αναφέρω κάτι που μάλλον βλακεία είναι αλλά μου πέρασε σαν σκέψη. Εδώ και καιρό έχω παράσιτα στον ήχο που γίνονται πολύ πιο έντονα όταν το pc "ζοριζεται" . Έχω ήδη πάρει ένα καινουριο τροφοδοτικο και θα το βάλω κι αυτό. Ίσως υπάρχει ένα απειροελάχιστο ποσοστό πιθανότητας τομπροβλημα να ξεκινάει από ρεύματα... Ποιος ξέρει... Τις προάλλες ας πούμε έκλεισα το pc αλλά έμειναν αναμμένα τα leds του πληκτρολογίου........

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.