Jump to content



Κατασκευη βασης δεξαμενης


Recommended Posts

Εγώ μία φορά τέτοια θερμομόνωση που στην ουσία είναι θερμοπρόσοψη σε ταράτσα, δεν θα έκανα.

Αυτή είναι καινούργια μόδα των τελευταίων χρόνων και δεν ξέρουμε ακόμη την αντοχή της.

 

Από όσα έχω δει,  ούτε το υπερδέσμο θα το έβαζα σαν πρώτη επιλογή.

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος rastafari έγραψε:

Ποιες οι διαστασεις του πατου ?

140x90 ειναι

πριν 36 λεπτά, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Εγώ μία φορά τέτοια θερμομόνωση που στην ουσία είναι θερμοπρόσοψη σε ταράτσα, δεν θα έκανα.

Αυτή είναι καινούργια μόδα των τελευταίων χρόνων και δεν ξέρουμε ακόμη την αντοχή της.

 

Από όσα έχω δει,  ούτε το υπερδέσμο θα το έβαζα σαν πρώτη επιλογή.

 

Εγω εχω κακιστη εμπειρια απο τη παλια μεθοδο με το πισοχαρτο+μονοωτικο και αφρολεξ απο πανω και τελος πετρες και πλακες, και δε το πατας και μαζευει νερα.
Τουλαχιστο στο πατρικο απετυχε παταγωδως μετα απο 5-6 χρονια.

Σιγουρα υπαρχουν καλυτερες λυσεις αλλα τα λεφτα ειναι συγκεκριμενα και με αυτα μπορουν να γινουν συγκεκριμενα πραγματα.

Εαν ειχα τα χρηματα θα εβαζα σκεπη να τελειωνει το θεμα αλλα το εξοικονομω δε δικαιολογει καταστευη σκεπης και δεν εχω τα χρηματα για να βαλω σκεπη εγω...

Οποτε πορευομαστε με οτι διαθετουμε...

 

παντως στην ουσια θερμοπροσωψη ειναι ναι, αλλα δε βρισκω το λογο γιατι ειναι κακο, στο πατρικο η θερμοπροσωψη ειναι οπως τη πρωτη μερα και ο βορεινος τοιχος που τον βαραει ηλιος και βροχη ολη μερα δεν εχει παθει τιποτα απο 2012...  (η ταρατσα αλλο θεμα οπως ανεφερα)

 

 

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Από όσα έχω δει,  ούτε το υπερδέσμο θα το έβαζα σαν πρώτη επιλογή.

Δυστυχως για μενα οπου εχω ρωτησει ακουω διαφορετικα λογια καθε φορα για καθε προιον, αναλογα τις εμπειριες του καθενος και το καθε μαστορα.

Ρωτησα για τα αντιστοιχα αλλων εταιριων και ο καθε ενας μου ελεγε για το προιον που δουλευε....
Καπως καπου πρεπει να παρθει μια αποφαση.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

140x90 ειναι


Προτιμησε να το βαλεις κοντρα το 50x30 που εχεις δηλαδη να βλεπεις το 30 απο πανω τουλαχιστον στο περιμετρικο πλαισιο αν το κανεις ετσι οπως σου προτεινα...

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Βορεινός τοίχος πού να τον βαράει ο ήλιος δεν υπάρχει.

Εκτός αν είμαστε στο νότιο ημισφαίριο.

 

Αποτυχία υγρομόνωσης μπορούμε να έχουμε ή από αποτυχία υλικού ή από κακή εφαρμογή.

Στα κλασσικά πισόπανα σχεδόν πάντα έχουμε αποτυχία λόγω κακής εφαρμογής.

Στο υπέρδεσμο  η εφαρμογή του είναι πανεύκολη, οπότε είναι σπάνια τέτοια αποτυχία.

Αλλά εγώ έχω δει στο υπερδέσμο αρκετές αποτυχίες υλικού, που δεν έχουν καμία σχέση με την εφαρμογή, οπότε δεν έχω πια εμπιστοσύνη σε αυτό το υλικό.

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Βορεινός τοίχος πού να τον βαράει ο ήλιος δεν υπάρχει.

Εκτός αν είμαστε στο νότιο ημισφαίριο.

Έχεις δίκιο βλέπει και προς ανατολή (Παναχαϊκό μεριά στη Πάτρα) ΒΑ δηλαδη αλλά τρώει όλη τη βροχα το χειμώνα και το καλοκαίρι έχει ήλιο μέχρι το μεσημέρι (και γιαυτό μπήκε θερμοπροσωψη γιατί ζεματουσε) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Αλλά εγώ έχω δει στο υπερδέσμο αρκετές αποτυχίες υλικού, που δεν έχουν καμία σχέση με την εφαρμογή, οπότε δεν έχω πια εμπιστοσύνη σε αυτό το υλικό.

 

Άλλο προϊόν ώστε να πάω να ρωτήσω;

Δεν έχω καταλήξει κάπου είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε άποψη. 

πριν 22 λεπτά, το μέλος rastafari έγραψε:


Προτιμησε να το βαλεις κοντρα το 50x30 που εχεις δηλαδη να βλεπεις το 30 απο πανω τουλαχιστον στο περιμετρικο πλαισιο αν το κανεις ετσι οπως σου προτεινα...

Έχω σίδερο γωνίες 40χιλ γαλβανισμενες όπως και ο κοίλο δοκός, μπορώ να τις κολλήσω περιμετρικά μεσα έξω ώστε να αυξηθεί το πάτημα κατά 80χιλ να γίνει δηλαδή 110χιλ σε κάθε πλευρά, και μια στο κέντρο για δέσιμο στο ορθογώνιο. 

 Thx για το tip?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτεται κάποιος να κάνει παρόμοια δουλειά με αυτή που λες  για την ταράτσα σου, αλλά αντί για κόλλα, πλέγμα, κόλλα, υπερδέσμο πάνω στη πολυστερίνη, σκέφτηκε να βάλει πισόπανο.

Αν πήγαινε να κολλήσει το κλασικό πισόπσνο με φλόγιστρο θα καιγόταν η πολυστερίνη.

Σκέφτηκε να βάλει αυτοκόλλητο πισόπανο που παρεμπιπτόντως είναι αρκετά ακριβότερο από το απλό.

Ρωτάει τον αντιπρόσωπο και του λέει ότι κολλάει στην πολυστερίνη δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Φτιάχνει την ταράτσα του εξοχικού του το καλοκαίρι και το χειμώνα τον παίρνουν τηλέφωνο οι γείτονες ότι κομμάτια πισόπανο και  πολυστερίνης πέφτουν στην αυλή τους.  ?

Το πισόπανο είχε αρχίσει να ξεκολλάει και ένας δυνατός αέρας το πήρε σχεδόν όλο.

 

Συμπέρασμα, καλύτερα οι δοκιμασμένες λύσεις.

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.