Jump to content


Σοβαρό πρόβλημα σε παιδικό κάθισμα


trib

Recommended Posts

Δεν με έχει απασχολήσει το θέμα, αλλά 200 ευρώ για ένα κάθισμα μπεμπέ αυτοκινήτου δεν είναι και λίγα. Δεν είναι με 50 ευρώ από το lidl δηλαδή :p 

 

Πάντως θα πρέπει να αρχίσετε να λέτε και καμιά εταιρία για να έχει και νόημα η συζήτηση! Αν εγώ αγοράσω μια χαζομάρα και για το xyz λόγο το αναφέρω, δεν νομίζω ότι είναι συκοφαντική δυσφήμιση. Είναι προσωπική άποψη. Αν απαγορεύεται να εκφράζουμε αρνητικές απόψεις για εταιρίες, ας τα κλείσουμε τα φόρα τελείως να μιλάμε στο φου μπού υπ' ευθύνη του Μαρκου του Ζουκενμπέργιου.

 

Εγώ από μάρκες για παιδικά ξέρω μόνο την chicco :p 

 

@jax7480 προφανώς και ήταν τύχη! ή, για να το πω όπως τα 80s, θα ήταν ατυχία αν συνέβαινε κάτι :p αλλά οκ, νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολή το όλο θέμα και λίγο μάρκετινγκ, αν τα καθισματάκια πιάνουν σωστά και έχουν τις σωστές κλίσεις, πόση διαφορά μπορεί να έχει? το άλλο κακό με αυτά είναι ότι υπάρχουν πολλά που κάνουν τα πάντα όλα, τύπου καροτσάκι κανονικό, αφαιρείς το πάνω, κούνια, γαμιστρώνα για όταν μεγαλώσει κλπ. Ε λογικό είναι να προτιμήσεις ένα που τα κάνει όλα και να μην κουβαλάς μαζί σου έξτρα καρότσι! 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Και γω έχω μείνει στην Chicco. Το συγκεκριμένο είχε αγοραστεί το 1999. Μετά το πήρε ο κουνιάδος και μεγαλώνει ακόμα παιδιά. Όταν αγοράστηκε δεν υπήρχε ADAC, ΕΤΑΚ και ΕΝΦΙΑ. Υπήρχαν και υπάρχουν όμως συμβατικά μη ασφαλή αυτοκίνητα. Φουλ δεμένο το παιδάκι στο κάθισμα του αλλά οι γονείς χωρίς ζώνη! Φουλ ασφάλεια για το πιτσιρίκι δηλαδή. Δεν θα του μπει καμία λαμαρίνα, αλλά αν του έρθει η μάνα που το υπεραγαπαει στο κεφάλι δεν το σχολιάζουμε. Τέσπα.

 

Πείτε όνομα της εταιρείας. Καμία δεν κλείνει από τέτοιες περιπτώσεις και κανείς δεν έτρεχε στα δικαστήρια για δυσφήμιση.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χθες μπήκα στον πειρασμό να γράψω μία απάντηση στο ίδιο ύφος με του Ζάχου. Την έγραψα αλλά τελικά δεν πάτησα υποβολή. Μετά η συζήτηση κάπου πήγε να ξεφύγει.

 

@trib είσαι σίγουρος ότι το κάθισμα έχει περάσει από crash test? Ψάχνοντας τόσο στις λίστες της ADAC όσο και της ÖAMTC δεν το βρήκα. Μήπως το μπερδεύεις με τίποτα πιστοποιητικά τύπου TUV;

 

(σημείωση προς τους υπόλοιπους : έχω μιλήσει με pm με τον trib και ξέρω ποιο είναι το κάθισμα)

 

@sotiris τα 200 ευρώ (που το συγκεκριμένο στο σκρουτζ παίζει στα 160) μπορεί να είναι πολλά, μπορεί να είναι και λίγα, ανάλογα το είδος του καθίσματος και το ηλικιακό εύρος που καλύπτει. Το συγκεκριμένο είναι 0-36 δηλαδή καλύπτει από νεογέννητο μέχρι το παιδί να μη χρειάζεται κάθισμα. Γενικώς είναι λίγο δύσκολο να βρεις κάθισμα της προκοπής που να καλύπτει όλες αυτές τις ηλικίες και αν το βρεις θα το χρυσοπληρώσεις. Εντωμεταξύ επειδή τα καθίσματα σε μεγάλο βαθμό είναι πλαστικά, εάν το αυτοκίνητο παρκάρει σε εξωτερικό χώρο διατηρώ επιφυλάξεις για την κόπωση των πλαστικών λόγω θερμοκρασιών και ήλιου μετά από 5-6-7 χρόνια. Γι αυτό άλλωστε και τα καθίσματα έχουν ημερομηνία λήξης.

 

Και μιας και αναφέραμε την ημερομηνία λήξης, το κάθισμα έχει κάπου πρεσαριστή στο πλαστικό την ημερομηνία παραγωγής. Από όσο είδα το συγκεκριμένο έχει 5 έτη εγγύηση, άρα θεωρώ πως μπορεί εύκολα να αποδειχθεί ότι είναι εντός εγγύησης.

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Snips said:

Και γω έχω μείνει στην Chicco. Το συγκεκριμένο είχε αγοραστεί το 1999. Μετά το πήρε ο κουνιάδος και μεγαλώνει ακόμα παιδιά.

 

 

Εχουν ημερομηνια ληξης τα καθισματα. Οχι τοσο για τα πλαστικα και μεταλλικά τους μερη, οσο για την στηριξη που παρέχουν απο τα διαφορα αφρολεξ που χρησιμοποιουν. 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, GriGaS said:

Χθες μπήκα στον πειρασμό να γράψω μία απάντηση στο ίδιο ύφος με του Ζάχου.

 

 

Δεν υπαρχει καμια απαντηση. Οπως ειπα ο καθενας ας πραξει συμφωνα με τα δικα του κριτηρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι και το οικονομικό στη μέση, όσο και αν δεν το θέλουμε. Θα ήταν τέλειο να μπορώ να δώσω κι εγώ 500€ για ένα κάθισμα, όπως και 1.000€ για καρότσι/2.000€  για κούνια κ.ο.κ. Στην πραγματικότητα της Ελλάδας είναι περίπου αδύνατο αυτό. Αλλά και η γνώμη σου @jax7480 είναι ένας γνώμονας για να έχουμε μια ιδέα άλλης πραγματικότητας. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι τα χρήματα που ξοδεύει ένας γονιός για το παιδί του -έστω και για την ασφάλειά του- αποδεικνύουν την αγάπη του. Ωστόσο το να μεριμνήσεις για ένα σωστό κάθισμα δείχνει ότι ενδιαφέρεσαι για πράγματα πιο σοβαρά από το χρώμα της μπλούζας του.

 

Για τα καθίσματα τώρα, έχουν ημερομηνία λήξης προφανώς @Snips. Αλλά -γενικά μιλώντας- και καινούριο να είναι, από σοβαρή εταιρεία, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα μας σώσει 100% όταν γίνει το ατύχημα. Είναι και λίγο θέμα πιθανοτήτων, όπως το ότι δεν σκοτωθήκαμε εμείς όσο μεγαλώναμε χοροπηδώντας στα πίσω καθίσματα ( τί ωραία χρόνια btw ? )

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, GriGaS said:

είσαι σίγουρος ότι το κάθισμα έχει περάσει από crash test? Ψάχνοντας τόσο στις λίστες της ADAC όσο και της ÖAMTC δεν το βρήκα. Μήπως το μπερδεύεις με τίποτα πιστοποιητικά τύπου TUV;

 

Η εταιρία έχει βίντεο στο YouTube με crash test.

 

Το κείμενο που έχει επισυνάψει στο βίντεο (επειδή δεν είναι στα Αγγλικά) η μετάφραση Google Translate μου δίνει το παρακάτω:

Quote

 

Το ΧΧΧΧΧ έχει δοκιμαστεί από το φημισμένο ανεξάρτητο εργαστήριο Tass International. Οι δοκιμές συντριβής περιελάμβαναν εγκατάσταση εμπρός και πίσω κατά την εγκατάσταση με χρήση ISOFIX + Top Tether ή ζώνες αυτοκινήτου.

 

Σύμφωνα με έρευνα, οι πιο συνηθισμένοι τραυματισμοί είναι στο κεφάλι του παιδιού (45%) και στο λαιμό (29%). Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι στην περίπτωση των μωρών, το κεφάλι είναι σίγουρα μεγαλύτερο και βαρύτερο σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα από ό, τι σε μεγαλύτερα παιδιά και ενήλικες, κάτι που απαιτεί προσαρμογή των μέτρων ασφαλείας σε αυτό.

 

Εκτός από το βάρος και το μέγεθος του κεφαλιού, ένα μεγάλο πρόβλημα είναι επίσης οι μη εκπαιδευμένοι μύες του λαιμού, του λαιμού και της γύρω σπονδυλικής στήλης, οι οποίοι μπορούν να οδηγήσουν σε σοβαρό τραυματισμό. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο αυτές οι περιοχές πρέπει να προστατεύονται ιδιαίτερα κατά τη διάρκεια συγκρούσεων.

 

Το παρακάτω βίντεο παρουσιάζει μια προσομοίωση μετωπικής σύγκρουσης (σύμφωνα με στατιστικά στοιχεία, την πιο κοινή αιτία ατυχημάτων). Η ανάλυση περιελάμβανε, μεταξύ άλλων, τη μέγιστη κλίση κεφαλής ή τη σταθερότητα της δομής και του προσαρτήματος του καθίσματος (κατά την τοποθέτηση εμπρός και πίσω, καθώς και τη χρήση του ιμάντα ISOFIX + Top Tether ή μόνο ζώνες ασφαλείας αυτοκινήτου). Κατά τη διάρκεια κάθε δοκιμής σύγκρουσης που πραγματοποιήθηκε, το κάθισμα αυτοκινήτου ΧΧΧΧΧΧ παρείχε επαρκή προστασία, που δεν υπερβαίνει τα επιτρεπόμενα πρότυπα ασφαλείας, συμπεριλαμβανομένου του κεφαλιού και του λαιμού του παιδιού.

 

Κατά την τοποθέτηση του καθίσματος προς τα πίσω κατά τη διάρκεια ενός ατυχήματος, η δύναμη πρόσκρουσης ωθεί το κεφάλι του παιδιού στο προσκέφαλο, έτσι ώστε το κεφάλι και ο λαιμός να μην φορτώνονται τόσο πολύ - ένα μεγάλο μέρος της ενέργειας κρούσης απορροφάται από το προσκέφαλο και την πλάτη του καθίσματος. Συνιστούμε τη μεταφορά παιδιών προς τα πίσω όσο το δυνατόν περισσότερο.

 

Σύμφωνα με έρευνα, το 48% των θανατηφόρων αυτοκινήτων στα παιδιά οφείλεται σε ακατάλληλη τοποθέτηση του καθίσματος αυτοκινήτου (ανεξάρτητα από τον τύπο και τη μάρκα του), γι 'αυτό η ΧΧΧΧΧ καταβάλλει κάθε προσπάθεια να παρέχει στους γονείς σαφείς και ακριβείς γνώσεις σχετικά με τον τρόπο σωστής τοποθέτησης των καθισμάτων αυτοκινήτων μας:

 

  • λεπτομερείς οδηγίες χαρτιού που επισυνάπτονται στο κάθισμα αυτοκινήτου,
  • εκπαιδευτικά βίντεο,
  • τηλεφωνική υποστήριξη από την Ομάδα Εξυπηρέτησης Πελατών μας,
  • δυνατότητα τοποθέτησης από ειδικούς στο κατάστημα.

 

Εάν έχετε απορίες σχετικά με την ασφάλεια του ταξιδιού με παιδιά, επικοινωνήστε μαζί μας.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι η εταιρία θα μου απαντήσει εντός εύλογου χρονικού διαστήματος.΄Είτε δω είτε όχι ανταπόκριση εντός κάποιων ημερών, θα αναφέρω μοντέλο, εταιρία και θα επισυνάψω όλες τις σχετικές φωτογραφίες. 

 

Η αλήθεια είναι ότι αν ανταποκριθεί να με βοηθήσει, τουλάχιστον θα μπορώ να δω τη θετική πλευρά ότι ενδιαφέρεται για την ασφάλεια των προϊόντων της, οπότε και μιλάμε για ατυχές γεγονός. Που και πάλι είναι απαράδεκτο να συμβαίνει, παρ΄ όλα δεν μπορώ να αναιρέσω το γεγονός ότι πρόκειται για αστοχία υλικού.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω νεότερα.

 

Η εταιρία μου απάντησε σε ουδέτερο τόνο και μου είπε να απευθυνθώ στο service center μέσω του καταστήματος. Τρεχαγυρευόπουλος.

Quote

Dear Customer,

 
As the Polish technical support department of the Lionelo brand, we have not reported similar complaints about the Lionelo Bastiaan product. Please send the mentioned photos. Of course, the product will have to be verified directly by the service. Any repairs or replacements will take place in accordance with the warranty. Please use the service center in your country of origin or contact the seller of the goods.

 

Θα κάνω άλλη μία προσπάθεια στέλνοντας τις φωτογραφίες. Στο κείμενο δεν έσβησα το brand και το μοντέλο του καθίσματος γιατί....

 

έχω άλλα ανησυχητικά νέα. Υπάρχει άλλο κάθισμα της ίδιας εταιρίας το οποίο βρίσκεται σε λίστα της Ευρωπαϊκής Ένωσης με προβλήματα ασφάλειας και στο οποίο έγινε ανάκληση.

 

FB-EU-Safety-Gate.gif
EC.EUROPA.EU

Stay informed, get involved! The Rapid Alert System enables quick exchange of information between 31 European countries and the European Commission about dangerous non-food products posing a risk to health...

 

Αν ψάξετε για Lionelo θα σας το βγάλει λίγο παρακάτω.

 

image.thumb.png.bfd7e07744d56d3b0805e95ba25e7ee1.png

 
Δυστυχώς, την πατήσαμε :(
Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 1
  • Agree 1
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

(εμείς οι μη ρηβιούερς έχουμε το μαγικό quote που εμφανίζει το σβησμένο μήνυμα λίγο πιο κάτω)

Για την συγκεκριμένη υπόθεση: ο trib έχει προς το παρόν μια εκκρεμότητα και περιμένει απάντηση της εταιρείας. Ας περιμένουμε να δούμε τι θα απαντήσουν, εδώ θα είμαστε να πληροφορηθούμε ονόματα, δεν υπάρχει λόγος βιασύνης σε αυτό. Η μόνη σχετική συμβουλή μου στον φίλο τριμπ, αν χρειαστεί επομενη επικοινωνία στα αγγλικά, να δεχθεί την προηγούμενη ευγενική προσφορά του δαιμόνιου ΤζιΑρ και να αφήσει τον ΤζιΑρ να διατυπώσει το κείμενο.

Για το ενδιαφέρον ρητορικό ερώτημα του Ζάχου που συμμερίζεται κι ο ΤζιΑρ, «πόσο αξίζει η ζωή...»
Το μειονέκτημα της ερώτησης είναι ότι δεν επιδέχεται οποιοδήποτε ποσόν ως απάντηση. Είτε δοθούν τρία χιλιάρικα για το προϊόν είτε τρία εκατομμύρια, κανένα ποσόν δεν απαντά το ερώτημα. (το απαντούν αναγκαστικά τα δικαστήρια κι οι ασφαλιστικές αλλά δεν μας ενδιαφέρει στην συζήτηση)
Αντιθέτως επιδέχεται ποσοτική απάντηση το ερώτημα «πόσο κάνει το κάθισμα». Για αυτόν τον λόγο, οποιαδήποτε αναφορά -εκ μέρους μου τουλάχιστον- σε χρηματικά ποσά περιστρέφεται γύρω από αυτήν την δεύτερη ερώτηση. «Πόσο κάνει το κάθισμα/πόσο πλήρωσες για το κάθισμα». Αποκλειστικά, χωρίς καμία συσχέτιση, χωρίς καμία αξιολόγηση.

Για το ζήτημα του τρόπου επιλογής παιδικού καθίσματος
Κανονικά θα έπρεπε ο,τιδήποτε κυκλοφορεί να καλύπτει ένα ελάχιστο προϋποθέσεων ασφαλείας. Είτε τιμολογείται 1 ευρώ είτε 1000. Η χαμηλή τιμή οποιουδήποτε προϊόντος δεν δικαιολογεί ελαττώματα στο θέμα ασφάλειας. Κανονικά. Ακανόνιστα, βοήθειά μας. Αν η μέση τιμή μιας σοκολάτας είναι 2 ευρώ και σου πουλήσω μία με 30 λεπτά, δεν δικαιολογούμαι με τίποτα να σου πουλήσω δηλητηριασμένη.

 

1 hour ago, jax7480 said:

Ετσι ειναι αν εχεις φιλιες με τον αντμιν αυτού του σάιτ.

Ω Ζευ! Γιατί με βασανίζεις τόσο, προσπαθώ τόσο πολύ να είμαι σοβαρός. Σε κάθε θέμα, από όταν έριξε την ροπαλιά ο Λάκιςςς, για λίνουξ, για καθισματάκια αυτοκινήτου, για καλημέρες, για ο,τιδήποτε, κάποιος εμφανίζεται κρατώντας ρόπαλο. Άλφα, αυτοκίνητο με Νόμπελ Λογοτεχνίας! Beat me Napoleon! If you can...

Edit: Τριμπ, σε τίποτα δεν την πάτησες. Μίλα με τον ΤζιΑρ και κάνε ότι σου πει, μην βιάζεσαι κι εσύ.

 

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 2
  • Agree 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένης της απάντησης της εταιρείας, εγώ θα έγραφα τα εξής


 

Παράθεση

 

Dear Sirs/Madams

 

First of all, I'd like to thank you for your quick response.

 

In the attached photos you can see the points of failure of the ISOFIX connectors.

 

Since I'd prefer to directly contact your authorized service center, please provide me their contact details, as there is no mention of a service center in Greece.

 

Kind Regards

 

trib

 

 

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτήν την απάντηση εγώ θα έφτιαχνα βίντεο με τη βλάβη και θα τους έστειλα λινκ στο Youtube με σαφή τίτλο και για αρχή ιδιωτικό λινκ.

Απαράδεκτη απάντηση. Είμαι πάντα πρόθυμος να πιστέψω ότι έτυχε μια στραβή, δεν γκρινιάζω όσο και να έχω πληρώσει αλλά απαιτώ η εταιρεία να μου σταθεί τίμια.

Αυτή η απάντηση ήταν στα τέτοια μου σε γράφω. Gloves off

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω πως το θέμα πηγαίνει πάλι στο οικονομικό θα αναφέρω απλά δύο λόγια για να σας πω, πως το σκέφτηκα αυτό που ανέφερα γιατί μάλλον παρερμηνεύτηκε όπως το είπα. Πριν 4 χρόνια λοιπόν, έφτασα στο σημείο να ψάξω για κάθισμα αυτοκινήτου για τα παιδιά. Το πρώτο κάθισμα που είχαν (το στυλ port bebe που κούμπωνε σε βάση και το κουβαλούσες μαζί σου δεν ήταν αρκετό πια οπότε έπρεπε να το αλλάξω). Έκατσα και έψαζα λοιπόν για καθίσματα ηλικιακής ομάδας 1 ως 3 χρονών και 9 ως 18 κιλών (group 0+1 νομίζω). Αφού έψαξα όλα τα τεστ του ADAC και μερικών ακόμα οργανισμών, είδα πως σε αυτη την κατηγορία τα 3-4 πρώτα καθίσματα με τις μεγαλύτερες βαθμολογίες, κοστίζουν από 300-350€ ώς 600+. Διάλεξα για τη δική μου περίπτωση τα Recaro Zero.1 i-size (προσοχή στο i-size γιατί υπάρχει λόγος που το αναφέρω) γιατί ήταν και περιστρεφόμενα και με δύο παιδιά (και συνεπώς δύο καθίσματα) μέσα στο αυτοκίνητο θα ήταν πιο βολικό να τα βάζουμε/βγάζουμε όταν χρειάζεται. Έχοντας λοιπόν γνώση του κόστους ενός τέτοιου καθίσματος, συμπέρανα πολύ απλά πως τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει μέχρι σήμερα. Αυτός είναι και ο λόγος που είπα πως για 100-200-300€ δεν αξίζει να κοιτάξεις κάτι άλλο.  Γιατί με αυτή τη διαφορά τιμής αγοράζεις το καλύτερο που κυκλοφορεί από τις γνωστές εταιρίες του χώρου (δοκιμασμένα πάντα και μετά από έρευνα πάνω στο θέμα).

 

Τα Recaro Zero.1 i-size λοιπόν κυκλοφόρησαν τη χρονιά που τα αγόρασα. Πριν κυκλοφορούσε το απλό Recaro Zero.1 το οποίο και αυτό ήταν ISOFIX και περιστρεφόταν και φυσικά ήταν φθηνότερο από το νέο μοντέλο. Γιατί άραγε δεν το αγόρασα. Τα καθισματάκια έμοιαζαν ίδια ακριβώς. Σε ένα βίντεο όμως που βρήκα στο Youtube έδειχνε πως το καθισματάκι ξεκόλλησε από τη βάση του σε δοκιμή crash test. Είπαν τότε πως δεν μπόρεσαν να επαναλάβουν το τεστ με ίδια αποτελέσματα και πως στη νέα έκδοση δεν έγινε ποτέ αυτό. Οπότε δεν είναι θέμα κόστους. Γιατί και ένα ακριβό καθισματάκι μπορεί να μην είναι καλό. Επίσης τα καθισματάκια που χρησιμοποιώ τώρα έχουν 180€ το ένα. Ναι αλλά είναι ήταν η καλύτερη επιλογή όταν τα αγόρασα στα τεστ και το μόνο μειονέκτημα που ανέφερε ο ADAC ήταν πως το ύφασμα αν βγει για πλύσιμο δεν ξαναμπαίνει εύκολα.

 

Γιατί λοιπόν απάντησα έτσι (και δεν πάει προσωπικά αυτό στον trib αλλά είναι γενικό)

Πρώτον γιατί αν γίνει η σχετική έρευνα αγοράς (και όχι ρωτάω την ξαδέρφη μου την Κούλα που πήρε και αυτή και ξέρει) θα καταλήξεις σε συγκεκριμένα συμπεράσματα. 1,2,3,4,5. Τα βάζεις κάτω, βλέπεις μέχρι που σε παίρνει και αγοράζεις.

Δεύτερον γιατί βγαίνω από τα ρούχα μου όταν σαν φόρουμ και σαν άνθρωποι μπορεί να ξοδέψουμε δεκάδες ώρες για να δούμε αν η νέα RTX5800XT της AMD είναι γρηγορότερη από την αντίστοιχη σε λεφτά Nvidia, αλλά σε ένα σημαντικό ζήτημα που αφορά το παιδί μας δεν θα ανοίξουμε ένα thread να ρωτήσουμε, αλλά ούτε και θα ξοδέψουμε τον απαιτούμενο χρόνο για να μάθουμε 5 πράγματα.

Τρίτο και τελευταίο γιατί νομίζω πως κούρασα είναι το κόστος. Ναι ξέρω πως στην Ελλάδα όντως τα πράγματα είναι δύσκολα οικονομικά, αλλά σε ένα φόρουμ που κάποιοι ξοδεύουν 1000€ για κάρτα γραφικών, 300 για επεξεργαστή και 250 για κάθισμα την ώρα του gaming, δεν μπορώ να δεχτώ να μου πουν πως το καθισματάκι των 200€ είναι ακριβό. Δεν αναφέρομαι εννοείται σε όλους. Και μάλιστα σε μία χώρα η οποία δεν τα πάει καλά στα στατιστικά των τροχαίων ατυχημάτων.

 

Τέσπα. Αυτά τα λίγα από μένα

@trib Εύχομαι να βγάλεις άκρη. Ελπίζω η επόμενη σου αγορά να είναι ψαγμένη και συνειδητοποιημένη.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.