Jump to content



Σοβαρό πρόβλημα σε παιδικό κάθισμα


trib

Recommended Posts

δε χρειαζεται να βγαινεις απο τα ρουχα σου, αυτη ειναι η παγκοσμια πραγματικοτητα, υπαρχουν απειρα ενδιαμεσα επιπεδα απο τον τελειως ανευθυνο μεχρι τον υπερβολικα υπευθυνο ανθρωπο, γι αυτο υπαρχουν και απειρα καθισματακια απο 50 ευρω μεχρι ποσα δε ξερω, με διαφορων ειδων αποτελεσματα σε test.

 

στα του θεματος, πιστευω πως πρεπει να πας στο μαγαζι και να ζητησεις τα λεφτα σου πισω απλα, και να παρεις ενα αλλο καθισμα. και να μην εχεις αποδειξη δε πειραζει θα τη βρουν αν χρειαστει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

@GriGaS

Τί νόημα έχει να ζητήσει επισκευή ή αντικατάσταση; Έστω ότι το αντικαθιστούν με καινούριο, εσύ θα έβαζες το παιδί σου μέσα;

 

Το service απλά θα διαπιστώσει ότι το κάθισμα έχει βλάβη. Τα καθίσματα αυτοκινήτου δεν επισκευάζονται, αλλά πετιούνται.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σαν μη γονιός δεν έχω ψάξει ποτέ για καθισματάκια, δεν υπάρχουν αντίστοιχοι οργανισμοί όπως ADAC, Euro NCAP που να πραγματοποιούν τα αντίστοιχα crash test για καθισματάκια παιδιών με τις ίδιες συνθήκες, ίδιο αυτοκίνητο κλπ;

 

Γιατί οκ, είδα ότι υπάρχουν αρκετά βίντεο στο YouTube αλλά δε μπορείς να συγκρίνεις ένα καθισματάκι με ένα άλλο σε διαφορετικό αυτοκίνητο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@trib

Και συ βρε αθεόφοβε πηγές και αγόρασες προϊόν από τους ημι-siemka? Δεν παίζεις καθόλου online παιχνίδια μάλλον. Αλλιως όπου έβλεπες τα αρχικά "PL" θα έβριζες...

 

Report μέχρι να σβήσει ο ήλιος...

?

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Μιας και είπε ο Ζάχος πώς διάλεξε καθίσματα, ας πω και εγώ.

 

Αρχές 2012 ήμουν χάπατο όσον αφορά το θέμα. Πήρα ενα Britax first class plus (ωραίες εποχές με amazon uk free shipping) το οποίο είχα ανάποδα για λίγο παραπάνω από ένα χρόνο και μετά το γύρισα μπροστά. Όταν η κόρη το 2016 χρειάστηκε νέο κάθισμα, με σαφώς περισσότερο ψάξιμο πήρα το Recaro Monza Nova 2 Ιsofix το οποίο είχε καλά αποτελέσματα στα τεστ και το βρήκα και σε πάρα πολύ καλή τιμή (παλι απο αμαζον uk).

 

Εντωμεταξύ ο Ζάχος μας είχε ζουρλάνει με τα i-size, η μέση μου πήγαινε από το κακό στο χειρότερο και έτσι όταν ήρθε η ώρα για κάθισμα του μπέμπη τα έσκασα και πήρα το Cybex Sirona S i-size. Ελλάδα έπαιζε κοντά στα 500, το uberkids δεν το έστελνε, τελικά το βρήκα στο ebay store του uberkids στα 310 και το πήρα. Για κάποιους λίγους μήνες έκανε κάπου 500 χιλιόμετρα σε ενα αυγό chicco της αδερφής μου (το οποίο είχα ελέγξει ότι δεν έχει λήξει) και εδώ και κάπου 10 μήνες κάθε φορά που τον βάζω να κάτσει σκέφτομαι τι καλά που έκανα που τον έχω σε περιστρεφόμενο κάθισμα γιατί θα είχα φάει μέση και γόνατα. Στην ηλικία του η κόρη είχε ήδη γυρίσει προς τα μπροστά, αυτός βολεύεται με τον μεγάλο καθρέπτη με τον οποίο βλέπει εμένα, συν ότι έχει την αδερφή του δίπλα. Θα κάτσει τουλάχιστον μέχρι 2 ετών προς τα πίσω και από εκεί και πέρα όσο αντέξω γκρίνια. Στόχος είναι το κάθισμα να μη γυρίσει ποτέ προς τα εμπρός και να καθίσει με φορά μπροστά με το νέο του κάθισμα group 2-3 όταν φτάσει το όριο βάρους ή ύψους.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, GriGaS said:

 

Το service απλά θα διαπιστώσει ότι το κάθισμα έχει βλάβη. Τα καθίσματα αυτοκινήτου δεν επισκευάζονται, αλλά πετιούνται.

 

Να αναφέρω απλά πως το ίδιο ισχύει και σε ένα κάθισμα το οποίο είναι μέσα σε αυτοκίνητο που έχει εμπλακεί σε σύγκρουση. Ακόμα και αν οπτικά φαίνεται εντάξει δεν το ξαναχρησιμοποιούμε.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GriGaS έγραψε:

 

Το service απλά θα διαπιστώσει ότι το κάθισμα έχει βλάβη. Τα καθίσματα αυτοκινήτου δεν επισκευάζονται, αλλά πετιούνται.

 

Εννοείται Γιώργο, πάντως εγώ δεν θα το χρησιμοποιούσα ποτέ και το καινούριο. Αν χαλάει αραχτό σκέψου τί μπορεί να πάθει την ώρα που το χρειάζεσαι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έδωσα λάθος εντύπωση ότι προτείνω να δεχθεί αντικατάσταση με νέο. Απλά είπα στον trib να ζητήσει τα στοιχεία του service διότι φοβάμαι ότι δεν υπάρχει service, αλλά από το μαγαζί θα πουν ότι θα το στείλουν στο service. Σιγά μην είχαν service στην ελλάδα και δεν το έλεγαν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.