Jump to content


Αναβάθμιση τώρα ή αναμονή;


Recommended Posts

Παίδες πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση και σας ευχαριστώ όλους. Για τις Χ570 μητρικές δεν είδα τιμές και παρασύρθηκα από ένα σχόλιο που έγραφε ότι ξεκινάνε από 300 €, εξ ου και τα δικά μου σχόλια. Όσον αφορά τις θύρες, όχι δεν μου αρκεί ένα nvme. Έχω ήδη έναν nvme δίσκο και θα πάρω και δεύτερο.

 

ΥΓ. Σας ιντριγκάρισε γερά η πιθανότητα να πάρω amd, έτσι; :) Σοβαρά τώρα, δε βγαίνουν τα νούμερα σε Intel, μιλάμε για αυτογκόλ. Δλδ δεν μου δίνει ούτε ένα σοβαρό πλεονέκτημα ώστε να πιαστώ απ αυτό και να το μεγιστοποιήσω. Έλεος κάπου!

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Trexx said:

Όσον αφορά τις θύρες, όχι δεν μου αρκεί ένα nvme. Έχω ήδη έναν nvme δίσκο και θα πάρω και δεύτερο.

 

Οι Β550 υποστηρίζουν και 2ο Nvme (PCIe 3.0) με απενεργοποίηση των 2 από τα 6 SATA. Δηλαδή αν θες 2ο nvme και μέχρι 4 SATA είσαι ΟΚ με B550

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Trexx said:

Ένα με δύο sata χρειάζομαι.

E τότε δεν έχεις θέμα με μητρικές όπως η TUF GAMING Β550 που σου πρότεινα

 

 

8 minutes ago, Trexx said:

Ποιό είναι το πιο δοκιμασμένο mobo μέχρι 200 ευρώ ας πούμε;

Τα B550 είναι πολύ φρέσκα. 

Χ570 δεν θα έπαιρνα μέχρι 200€. Λένε ότι είναι κορυφαίο το X570 MSI TOMAHAWK αλλά δεν έχει έρθει στα καταστήματα ακόμα και θα είναι κοντά στα 200€

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο msi που αναφέρω, κούμπωσα έναν 970 evo και στο δεύτερο port έναν msata, στο Bios απ'όσο είδα
ανέφερε ως disable τα 4 sata ports από 6 σύνολο, δεν έκατσα να το ψάξω παραπάνω μιας και δεν χρειάζεται άλλες θύρες,
κι αν χρειαστεί στο μέλλον θα είναι 1-2 το πολύ.

Οπότε αυτό που αναφέρουν, έλεγξε πόσα sata ports και nvme θα χρειαστείς.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2020 at 9:57 ΠΜ, το μέλος Trexx έγραψε:

Καλημέρα. Για να μην πολυλογώ

πιο βαριά χρήση: gaming

απαιτήσεις: 1440p ultra @ 75Ηz

κάρτα >=2070 super

 

 

 

Aν το >= 2070 super, συγκεκριμενοποιηθεί σε 2080 ti, κατά πόσο αλλάζουν τα δεδομένα; Εκεί θα δικαιολογούσε ο 10700K το 120αρικο σε σχέση με τον 3700Χ?

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Trexx said:

5% διαφορά βλέπω σε 1440p σε benchmarks , αλλα όλα τα games που τεστάρουν είναι gpu bound. ACO, wildlands ή και unity δεν υπάρχουν πουθενά.

 

Υπάρχει game 1440p ultra που κερδίζει περισσότερο από τον επεξεργαστή παρά από το gpu? Πολύ θα ήθελα να μάθω ποιο είναι αυτό.

 

Για οτιδήποτε πάνω από 1080p ultra οι επιδόσεις εξαρτώνται καθαρά από την κάρτα γραφικών και δεν βλέπεις διαφορές ανάμεσα στους 10700Κ vs RYZEN. Επομένως διαλέγεις RYZEN γιατί είναι απείρως καλύτερο value + έχεις αναβάθμιση σε ZEN 3.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 1/7/2020 at 12:50 ΜΜ, το μέλος Trexx έγραψε:

 

Aν το >= 2070 super, συγκεκριμενοποιηθεί σε 2080 ti, κατά πόσο αλλάζουν τα δεδομένα; Εκεί θα δικαιολογούσε ο 10700K το 120αρικο σε σχέση με τον 3700Χ?

 

Tελικά ο κύβος ερρίφθη και η 2080 ti θα διασχίσει τον ατλαντικό για να εγκατασταθεί μόνιμα στον κουρσάρο. Το σχέδιο λέει να δοκιμαστεί για τις ανάγκες των bench το ανήκουστο συνοικέσιο μεταξύ 3770Κ και 2080 ti μέσα στο καλοκαίρι με στόχο να καταρριφθεί το επιχείρημα ότι σε αναλύσεις >=1440p δεν παίζει ρόλο ο επεξεργαστής, και ο γάμος μάρκου σεφερλή και έλενας τσαβαλιά να λήξει με το καλό τον Σεπτέμβρη με βάση τα τότε δεδομένα. Ευχαριστώ ξανά όσους απάντησαν στο θέμα μου.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.