Jump to content



Ενός κακού μύρια έπονται - Ανεξήγητο random freeze στο CoD Warzone


Recommended Posts

1 hour ago, Trexx said:

Θα πω κάτι γενικό που προφανώς το ξέρεις αλλά όταν ξεκινάς troubleshooting το πρώτο που κάνεις είναι να θέσεις το σύστημα σε στοκ κατάσταση. Κλοκαρισμένο cpu που έτρεχε χρόνια απροβλημάτιστα και πέρασε ώρες όλων των ειδών τα στρες τεστ και τα παιχνίδια, πρώτη φορά μου έκανε κόνξες με το ac odyssey. Επίσης, το παιχνίδι είναι στημένο σε έναν από τους δύο ssd της υπογραφής σου; Οι μνήμες δουλεύουν στοκ;

Οσο για την κάρτα, αφού ακουμπάς το τρακοσάρι, πήγαινε για rtx 2060 κατά τη γνώμη μου. Ίδιες επιδόσεις με την 5600 αλλά σε όλα τα άλλα υπερέχει.

Με ~285 δεν βρίσκω 2060 και κάνω ήδη υπέρβαση από τα 230 της 1660 super

 

Όπως ήδη ανέφερα οι nvidia είναι αρκετά υποδεέστερες στο Linux για πολλούς λόγους. 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

On 6/28/2020 at 2:25 PM, giorgos2187 said:

Για δοκιμασε λιγο χωρις oc. Μην σου φανει περιεργο αν δουλεψει. Γενικα αποφασισες να ξαναπιασεις το  gaming με ενα game που αποτελει τη ντροπη του προγραμματισμου, σε ενα client που αποτελεί τη ντροπη των online υπηρεσιων. Δεν υπηρχε κατι χειροτερο να διαλεξεις για να ξαναπιασεις το gaming....

 

 

On 6/29/2020 at 7:07 PM, Trexx said:

Θα πω κάτι γενικό που προφανώς το ξέρεις αλλά όταν ξεκινάς troubleshooting το πρώτο που κάνεις είναι να θέσεις το σύστημα σε στοκ κατάσταση. Κλοκαρισμένο cpu που έτρεχε χρόνια απροβλημάτιστα και πέρασε ώρες όλων των ειδών τα στρες τεστ και τα παιχνίδια, πρώτη φορά μου έκανε κόνξες με το ac odyssey. Επίσης, το παιχνίδι είναι στημένο σε έναν από τους δύο ssd της υπογραφής σου; Οι μνήμες δουλεύουν στοκ;

 

 

Τελικά είχατε δίκιο. Μετά από δεκάδες πειραματισμούς, αλλαγές ρυθμίσεων, απενεργοποίηση apps, μείωση ποιότητας γραφικών, stress tests κτλ, δηλαδή κυνηγούσα ψήλους στα άχυρα, αποδείχτηκε ότι ήταν το oc.

 

Το απενεργοποίησα και κανένα πρόβλημα...

 

Έλεος. 2,5 χρόνια με αυτά τα settings, stress test, video rendering, compiling, gaming, multi-tasking, δεν είχα ποτέ κόλλημα που να δείχνει ότι το OC δεν είναι οκ. Απλά έλεος... Τελικά το σωστό τεστ για να δεις αν το OC σου είναι bullet-proof είναι το gaming με διάφορους τίτλους.

 

Ευτυχώς το πρόβλημα λύθηκε με ένα μικρό bump στο vcore από offset 0,03125 το πήγα 0,0375 και το warzone παίζει κομπλέ.

 

ΥΓ εν τω μεταξύ δεν κολλούσε όλο το μηχάνημα όπως συνήθως γίνεται από ασταθές OC. Απλά με πετούσε στο desktop με directX error ή dev error... Τι να πω... Τώρα είμαι σταθερός (μέχρι το επόμενο παιχνίδι που δεν θα παίζει ? )

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Ευτυχώς το πρόβλημα λύθηκε με ένα μικρό bump στο vcore από offset 0,03125 το πήγα 0,0375 και το warzone παίζει κομπλέ.

 

ΥΓ εν τω μεταξύ δεν κολλούσε όλο το μηχάνημα όπως συνήθως γίνεται από ασταθές OC. Απλά με πετούσε στο desktop με directX error ή dev error... Τι να πω... Τώρα είμαι σταθερός (μέχρι το επόμενο παιχνίδι που δεν θα παίζει ? )

 

Το HWinfo στο monitor τέρμα κάτω έχει μια ένδειξη "Windows Hardware Errors". Εκεί έχω δει να καταγράφει cpu internal error χωρίς εγώ να παρατηρήσω κάτι. Δλδ ούτε freeze, ούτε bluescreen, τίποτα. Όταν έδωσα offset +0.005 ακόμη, σταμάτησε να το καταγράφει. Ήμουν πάνω απο τρία χρόνια με vcore 1.168v χιλιοτσεκαρισμένο οκ και το odyssey μου έδειξε ότι χρειάζομαι 1.172v. Για τόσο μικρές διαφορές μιλάμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gdp77 έγραψε:

Εξηγείς λίγο περισσότερο; Είναι κάτι να κάνω;

 

ΥΓ Μόνο το Warzone έχω

Ο φάκελος στο documents θα υπάρχει κανονικά, απλά ακολουθείς τη διαδρομή, βρίσκεις το αρχειάκι και κάνεις απλά ένα edit + save

Και γραφικά εγώ παίζω με αυτά αλλά πειραματίσου σε ότι έχω ultra / high μια σκάλα παρακάτω 

ayWOshEh.jpg
IMGUR.COM

Post with 0 views. Modern Warfare 5700xt // gfc settings 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης πολύ σημαντικό - για τα κρασαρίσματα εκτός από κάποιο κακό patch εάν τύχει συνήθως το παιχνίδι ειναι ΠΟΛΥ ευαίσθητο σε "πρόχειρο" oc

με τη σειρά τσεκάρεις

α) επεξεργαστή 

β) ραμ

γ) κάρτα ( undervolt κτλπ )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, SpirosKGR said:

Επίσης πολύ σημαντικό - για τα κρασαρίσματα εκτός από κάποιο κακό patch εάν τύχει συνήθως το παιχνίδι ειναι ΠΟΛΥ ευαίσθητο σε "πρόχειρο" oc

με τη σειρά τσεκάρεις

α) επεξεργαστή 

β) ραμ

γ) κάρτα ( undervolt κτλπ )

Έχεις δίκιο. Το δικό μου "πρόχειρο" oc δεν έκανε κιχ πουθενά δυομισι χρόνια . Έ στο warzone με πετάει στο desktop. Έχω ξαναρχίσει να διαβάζω για τα settings στο bios να το στρώσω. Μα να περνάει prime 95, urigine ,,

 Τα πάντα όλα και να κρασάρει στο warzone????

 

Μπορεί να το κυνηγαω ασκοπα ..... Το ψάχνω.... Θα δείξει αν θα το καταφέρω... Άσε που μπορεί να θέλουν format τα windows ..

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... update.... 

 

Μετά από 4 μέρες δοκιμές, το μαμημένο με πετάει στο desktop είτε με dev error xxxx είτε με directX unrecoverable error. Είναι το μοναδικό κομμάτι λογισμικού που εδώ και 3 χρόνια μου δημιουργεί θέμα. Και αφού έφαγα 800 ώρες με τεστ και αλλαγές στα ρεύματα, ενώ τα errors αυξάνονται σε συχνότητα, λέω "αει στο διάτανο" και παίζω τον επεξεργαστή σε default. Και μου ξαναπετάει error!!!!! Είμαι χαζός. Είναι θέμα του παιχνιδιού. Κάτι έχει στραβώσει με τα win ή με το παιχνίδι. Θα κάνω μια φρέσκια εγκατάσταση win. Δεν μπορεί σε όλα τα stress test να είμαι ok και το ρημάδι να μη θέλει να παίξει αξιόπιστα.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

@gdp77 

 
Αυτό το έχεις δει;
Στην αρχή που μου πέταγε και εμένα dev error και με το -d3d11 είχε σταματήσει. Επίσης μου βγάζει καμιά φορά memory error γιατί απότι φαίνεται θέλει και τα 16 gb ram για πάρτη του. Αν κλείσω τον browser πριν μπω δεν το βγάζει ποτέ.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Gregorypeg1000 said:

Στην αρχή που μου πέταγε και εμένα dev error και με το -d3d11 είχε σταματήσει.

 

Το έχω δοκιμάσει....

Θα δοκιμάσω και με το DX12, δεν την ήξερα την επιλογή.

 

Θα δοκιμάσω και τα άλλα που αναφέρονται  και θα αναφέρω... Έλεος.

 

Σκέφτομαι και για αναβάθμιση bios, μήπως και.... 

 

Αλλά την αφήνω για τελευταία επιλογή (ακόμα και μετά την επανεγκατάσταση λειτουργικού).

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Έχεις δίκιο. Το δικό μου "πρόχειρο" oc δεν έκανε κιχ πουθενά δυομισι χρόνια . Έ στο warzone με πετάει στο desktop. Έχω ξαναρχίσει να διαβάζω για τα settings στο bios να το στρώσω. Μα να περνάει prime 95, urigine ,,

 Τα πάντα όλα και να κρασάρει στο warzone????

 

Μπορεί να το κυνηγαω ασκοπα ..... Το ψάχνω.... Θα δείξει αν θα το καταφέρω... Άσε που μπορεί να θέλουν format τα windows ..

 

 

Ε και γω περνούσα prime, itb very high αλλά στο occt small έτρωγα ερρορ. Ε τσεκαρα λίγο το cpu overclock, τσεκαρα και το undervolt στη κάρτα, την είχα 1090mv @1950 ε τελικά ήθελε 1110.

Μια φορά ΟΜΩΣ είχε στρώσει και με.φορματ αλλά τα errors ήταν λιγότερα. Είναι σίγουρα κάποιο.conflict. Πρέπει να το δεις 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, SpirosKGR said:

Ε και γω περνούσα prime, itb very high αλλά στο occt small έτρωγα ερρορ. Ε τσεκαρα λίγο το cpu overclock, τσεκαρα και το undervolt στη κάρτα, την είχα 1090mv @1950 ε τελικά ήθελε 1110.

Μια φορά ΟΜΩΣ είχε στρώσει και με.φορματ αλλά τα errors ήταν λιγότερα. Είναι σίγουρα κάποιο.conflict. Πρέπει να το δεις

Η θεωρία του oc μας τέλειωσε. Όλα στο default και εξακολουθεί και με πετάει desktop στο 5λεπτο. Αν δεν λυθεί με επανεγκατάσταση λειτουργικού, θα τρελαθώ. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.