Jump to content



Πρώτη φορά που βάζω Linux σε υπολογιστή


trib

Recommended Posts

9 minutes ago, Seek & Find said:

Τσκ Τσκ Τσκ αθωα μου παιδια.. "lspci" ρααααααααααααααα

 

Μην του λες για κονσόλα θα μου τον φοβίσεις....

 

59 minutes ago, trib said:

Δεν έχω ιδέα. Πώς μπορώ να το κοιτάξω; Υπάρχει CPU-Z για Linux;

 

Υπάρχουν αρκετές εφαρμογές παρόμοιες. Αυτή που του μοιάζει πιο πολύ είναι το cpu-x

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, trib said:

Στιγμιότυπο από 2020-07-02 21-03-06.png

 

Με τη μπαταρία παίζετε τον Τζέϊμις τον Μποντ που αφοπλίζει τη μπόμπα; ?

 

"The computer will shut down in 5...4...3...2...1..CHARGING!"

 

Εντάξει, θυμάμαι και μια φορά που το σταμάτησε στο 007, αλλά έκτοτε είπαν να μην κάνουν κατάχρηση του αστείου. ?

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Από το screenshot φαίνεται ότι κάνει charging. Αφού είναι τόσο παλιό το laptop μάλλον θα είναι "broken" και πιθανόν να μένει πάντα στα κόκκινα...

 

1 hour ago, trib said:

Αφού έφαγα 5 λεπτά να βρω ποιο είναι το keyboard shortcut για να αλλάζω γλώσσες. Έπρεπε να το ρυθμίσω ο ίδιος.

 

Το default είναι shift+caps lock.

Και βεβαίως, όπως ανακάλυψες, μπορείς να το αλλάξεις σε όποιον συνδυασμό πλήκτρων θέλεις.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, gdp77 said:

Από το screenshot φαίνεται ότι κάνει charging.

 

Ε, "CHARGING!" είπα, δεν είπα "BOOM!"... ?

 

1 hour ago, gdp77 said:

Το default είναι shift+caps lock.

 

Πάντως, έχει πλάκα να βάζεις κάποιον με κλειστά μάτια μπροστά από ΑΤΛ (Άγνωστης Ταυτότητας Λίνουξ) και να του ζητάς να μαντέψει τον προεπιλεγμένο συνδυασμό πλήκτρων για την αλλαγή γλώσσας. Alt + Shift; Alt + Control; Alt + Space; Shift + Control; Shift + Space; Shift + Caps; Καμία προεπιλογή; It's all part of the fun! ?

 

 

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, acct said:

 

Ε, "CHARGING!" είπα, δεν είπα "BOOM!"... ?

 

 

Πάντως, έχει πλάκα να βάζεις κάποιον με κλειστά μάτια μπροστά από ΑΤΛ (Άγνωστης Ταυτότητας Λίνουξ) και να του ζητάς να μαντέψει τον προεπιλεγμένο συνδυασμό πλήκτρων για την αλλαγή γλώσσας. Alt + Shift; Alt + Control; Alt + Space; Shift + Control; Shift + Space; Shift + Caps; Καμία προεπιλογή; It's all part of the fun! ?

 

 

 

Δεν έπιανε τπτ και έβαλα το κλασσικό shift και alt.

 

Ναι, η μπαταρία δεν κρατάει καθόλου, είναι μονίμως στο ρεύμα το laptop. 

 

Ένα χαρακτηριστικό που μου άρεσε είναι ότι αν κάνεις αναζήτηση στα Αγγλικά, σου βγάζει την εφαρμογή που ψάχνεις ακόμη κι αν έχεις Ελληνικά. Για παράδειγμα έψαξα από το Start Menu (η όπως λέγεται) για Sni... (Επηρεασμένος από το snipping tool) και μου έφερε αμέσως το Στιγμιότυπο Οθόνης. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, trib said:

Ένα χαρακτηριστικό που μου άρεσε είναι ότι αν κάνεις αναζήτηση στα Αγγλικά, σου βγάζει την εφαρμογή που ψάχνεις ακόμη κι αν έχεις Ελληνικά. Για παράδειγμα έψαξα από το Start Menu (η όπως λέγεται) για Sni... (Επηρεασμένος από το snipping tool) και μου έφερε αμέσως το Στιγμιότυπο Οθόνης. 

 

Δεν ξέρω για άλλες διανομές, αλλά η αναζήτηση του mint είναι 100 χρόνια μπροστά σε σχέση με τα windows. Είναι και το πρώτο που μου δημιουργεί πρόβλημα, κάθε φορά που πάω να δουλέψω με υπολογιστή με ελληνικά windows. Δεν  μπορώ να βρω τίποτα και εκνευρίζομαι απίστευτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δεν ξέρω για άλλες διανομές, αλλά η αναζήτηση του mint είναι 100 χρόνια μπροστά σε σχέση με τα windows. Είναι και το πρώτο που μου δημιουργεί πρόβλημα, κάθε φορά που πάω να δουλέψω με υπολογιστή με ελληνικά windows. Δεν  μπορώ να βρω τίποτα και εκνευρίζομαι απίστευτα.

 

Πράγματι είναι καλύτερη (αν και στα 10 έχει δεχτεί διαδοχικές βελτιώσεις). Όμως και στα 10 μπορείς να ψάχνεις στα Αγγλικά ακόμη κι αν η προβολή των ρυθμίσεων είναι σε άλλη γλώσσα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, minast said:

 

Πράγματι είναι καλύτερη (αν και στα 10 έχει δεχτεί διαδοχικές βελτιώσεις). Όμως και στα 10 μπορείς να ψάχνεις στα Αγγλικά ακόμη κι αν η προβολή των ρυθμίσεων είναι σε άλλη γλώσσα.

Ναι μπορείς για αρχεία κτλ. Μέχρι πρόσφατα στο λάπτοπ της συζύγου με ελληνικά win δεν μπορούσα να βρω εφαρμογές/λειτουργίες των win με τα αγγλικά ονόματά τους παρά μόνο στα ελληνικά (που δεν τα ήξερα) και με έπιαναν τα διαόλια μου. Για λόγους performance έφαγαν σουτ και τώρα της έχω περάσει linux, οπότε δεν μπορώ να δω αν ακόμα ισχύει.

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος trib έγραψε:

Το πρώτο μου reply από Linux. Καλά πάμε.

 

Αφού έφαγα 5 λεπτά να βρω ποιο είναι το keyboard shortcut για να αλλάζω γλώσσες. Έπρεπε να το ρυθμίσω ο ίδιος.

Στιγμιότυπο από 2020-07-02 21-03-06.png

 

Είναι PM965, οπότε άστο όπως είναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Πάντως, έχει πλάκα να βάζεις κάποιον με κλειστά μάτια μπροστά από ΑΤΛ (Άγνωστης Ταυτότητας Λίνουξ) και να του ζητάς να μαντέψει τον προεπιλεγμένο συνδυασμό πλήκτρων για την αλλαγή γλώσσας. Alt + Shift; Alt + Control; Alt + Space; Shift + Control; Shift + Space; Shift + Caps; Καμία προεπιλογή; It's all part of the fun! ?

Εγω ακομα και τωρα παω και το αλλαζω για να δω αντιδρασεις :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ηijack on

τώρα που σας βρήκα, για netbookάκι με intel atom μονοπύρηνο kai 1 gb ram τι διανομή προτείνετε?

Eίναι για ανηψάκι 7 ετων που μόνο σερφάρει αντε να παίζει και κανένα φλασοπαίχνιδο.

Ηijack off

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, orderlover said:

netbookάκι με intel atom μονοπύρηνο kai 1 gb ram τι διανομή προτείνετε?

 Όσο ελαφριά και να είναι η διανομή, το internet έχει βαρύνει πολύ. Θεωρώ ότι το συγκεκριμένο netbook πάει ανακύκλωση. Δεν νομίζω να μπορεί να μπορεί να αξιοποιηθεί εν έτει 2020.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2020 at 9:37 ΜΜ, το μέλος orderlover έγραψε:

Ηijack on

τώρα που σας βρήκα, για netbookάκι με intel atom μονοπύρηνο kai 1 gb ram τι διανομή προτείνετε?

Eίναι για ανηψάκι 7 ετων που μόνο σερφάρει αντε να παίζει και κανένα φλασοπαίχνιδο.

Ηijack off

Απενεργοποίησε τη Javascript και βάλε κάτι ελαφρύ. Η δώστο του με κονσόλα μόνο και python και πες του να μάθει προγραμματισμό να φτιάξει μόνο του browser :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.