Jump to content


έρευνα αγοράς για λαπτοπ


Recommended Posts

2 hours ago, etien4 said:

το αρνητικό της dell στα λαπτοπ που έχω χρησιμοποιήσει,ήταν οτι έστω και μία μνήμη έπρεπε να βγάλεις όλο το καπάκι ,ενώ σε κάτι hp που είχα πιάσει στα χέρια μου απλά άνοιγες κάτι σαν συρταράκι από κάτω,και έβαζες απλά την μνήμη!

 

Και στο δικό μου toshiba υπάρχει ξεχωριστό καπάκι για τον δίσκο, ξεχωριστό για τις μνήμες και το dvd βγαίνει με μια βιδούλα χωρίς άνοιγμα καπακίου για να μπει 2ος hdd. Το θέμα είναι ότι το toshiba μου είναι δεκαετίας....

 

Στα σύγχρονα laptop, για να ρίξουν το κόστος, αλλά και για να κάνουν πιο δύσκολη την όποια αναβάθμιση από τον απλό χρήστη (= ή τα σκας στο service ή αγοράζεις νέο laptop - και τα δυο σενάρια είναι καλά για την εταιρεία) αισθάνεσαι και τυχερός αν πρέπει να αφαιρέσεις ΜΟΝΟ το καπάκι... Σε κάποια χρειάζεται και περαιτέρω λύσιμο η όποια αναβάθμιση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, schumifer said:

πώς θα τον πάρει χαμπάρι η εταιρεία αν τους το επιστρέψει με τα αρχικά 8 (σε περίπτωση που χρειαστεί την εγγύηση);

 

6 hours ago, etien4 said:

έπρεπε να βγάλεις όλο το καπάκι

Αυτό ακριβώς, και δυστυχώς το trend του ενιαίου καπακιού έχει γίνει κυρίαρχο ανεξαρτήτως μάρκας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το νέο τρεντ είναι το λεπτό και τριανταφυλλένιο σασί, οπότε (ας πούμε ότι) δεν περισσεύει χώρος για καπάκια. Αλλά τα πράγματα θα εξελιχθούν περαιτέρω. Soldered. Όλα. Kαι ο SSD. Τη εξαιρέσει των ακριβών μοντέλων σε κάποιες περιπτώσεις. 

  • Like 1
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, gdp77 said:

Και στο δικό μου toshiba υπάρχει ξεχωριστό καπάκι για τον δίσκο, ξεχωριστό για τις μνήμες και το dvd βγαίνει με μια βιδούλα χωρίς άνοιγμα καπακίου για να μπει 2ος hdd. Το θέμα είναι ότι το toshiba μου είναι δεκαετίας....

Και στο Elitebook δύο latches τραβάς και έχεις τα πάντα "πιάτο".

They don't make'm like this anymore...

MVIMG_20210122_152450.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάντως βλέπω αρκετά παράπονα για υψηλές θερμοκρασίες στο λαπτοπ αυτό!Λέω να περιμένω μερικές μέρες ακόμα μιας και αρχίζουν να βγαίνουν κιάλλα λαπτοπ στην αγορά !

Έγινε επεξεργασία από etien4
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, etien4 said:

Πάντως βλέπω αρκετά παράπονα για υψηλές θερμοκρασίες στο λαπτοπ αυτό!Λέω να περιμένω μερικές μέρες ακόμα μιας και αρχίζουν να βγαίνουν κιάλλα λαπτοπ στην αγορά !


Το πόσο θες να περιμένεις είναι δική σου επιλογή. Μην περιμένεις όμως ότι τα προβλήματα των θερμοκρασιών σε ορισμένα μοντέλα θα εξαφανιστούν. Ισχυρά εξαρτήματα-μικρές διαστάσεις-μικρό βάρος-υψηλή αυτονομία-χαμηλή τιμή, όλα μαζί σχεδόν αδύνατον να ικανοποιούνται συγχρόνως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

όλα μαζί σχεδόν αδύνατον να ικανοποιούνται συγχρόνως.

 

 

Spoiler

macbook-air_overview__15sjf4iagj6q_og.pn
WWW.APPLE.COM

Το MacBook Air μεταμορφώνεται πλήρως χάρη στην ισχύ του σχεδιασμένου από την Apple M1 chip. Έως και 3,5 φορές ταχύτερη CPU, 5 φορές ταχύτερα γραφικά και 18 ώρες διάρκεια...

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εδώ, ελάτε όλοι να γιορτάσουμε μαζί το δώρο που μου αγόρασε ο φίλος μου.

 

5 hours ago, salde said:

Ισχυρά εξαρτήματα-μικρές διαστάσεις-μικρό βάρος-υψηλή αυτονομία-χαμηλή τιμή, όλα μαζί σχεδόν αδύνατον να ικανοποιούνται συγχρόνως.

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, salde said:


Το πόσο θες να περιμένεις είναι δική σου επιλογή. Μην περιμένεις όμως ότι τα προβλήματα των θερμοκρασιών σε ορισμένα μοντέλα θα εξαφανιστούν. Ισχυρά εξαρτήματα-μικρές διαστάσεις-μικρό βάρος-υψηλή αυτονομία-χαμηλή τιμή, όλα μαζί σχεδόν αδύνατον να ικανοποιούνται συγχρόνως.

Το καταλαβαίνω αυτό,περιμένω να δω λίγο ακομα κάποια όπως lenovo legion,hp omen,msi bravo,asus κτλ που έχουν ryzen 4000 series.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, kpetros said:

Αν ειναι να πας στο χιλιαρικο .....καλυτερα να δωσεις 100παραπανω για να παρεις αυτο ...

η διαφορα στην καρτα θα μετρησει 

 

Ενδιαφέρον δεν το είχα δει αυτό,το θέμα τώρα είναι,για μένα τι είναι καλυτερο η διαφορά rx2060vs 1650ti ή i5-9300H vs ryzen 4600-4800h?

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε για γρήγορα στην σελίδα  που έδωσε προ ημερών ο τζιντι. Πρόσεξε, τα έβαλα στην τύχη τα χαρακτηριστικά, στο περίπου, ρύθμισέ τα αναλόγως των επιλογών σου.

Όμως θα σου ξαναπώ ότι προκειμένου περί φορητού είναι επισφαλές η σύγκριση να γίνεται μονάχα βάσει των χαρακτηριστικών επεξ-κάρτας. Πρέπει να κοιτάς κι άλλα πράγματα με πρώτο το θέμα του throttling. Από κοντά την ποιότητα της οθόνης και μια σειρά «μικρών» φαινομενικά λεπτομερειών που μπορεί να σου διευκολύνουν ή να σου δυσκολέψουν τη ζωή (αντοχή κατασκευής, πληκτρολόγιο, touchpad, ήχος, είδος υποστήριξης, λειτουργικό σύστημα, δυνατότητες αναβάθμισης, βάρος, ευκολία πρόσβασης στο εσωτερικό, διαστάσεις κλπ). Ο,τιδήποτε σε ενδιαφέρει.
Φυσικά και το είδος της χρήσης, ειδικά αν πρόκειται για επεξεργαστές με διαφορετικό αριθμό πυρήνων. Άλλο gaming άλλο εφαρμογές που ωφελούνται από χρήση πολλών πυρήνων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

https://www.skroutz.gr/s/27039529/Lenovo-Legion-5-15ARH05-Ryzen-5-4600H-8GB-512GB-GeForce-RTX-2060-FHD-No-OS.html

Έχω καταλήξει εδώ παίδες αν και 8gb μνήμη! Περίμενα μπας και πέσει λίγο η τιμούλα αλλά δεν...τι λέτε? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.