Jump to content


Καινούργιο PC build + Οθόνη.


Recommended Posts

αν και δεν είναι εντελώς ακριβής η αντιστοιχια, το 32 θα σήκωνε 4Κ. Το 1440 θα ταίριαζε καλύτερα μέχρι 30. Όπως γράφετε αυτό όλο έχει πράγματι αρκετά υποκειμενικά στοιχεία, υπάρχει και το θέμα της όρασης του καθενός μας (δυστυχώς η ηλικία παίζει ρόλο). Πάντως στην αρχική ερώτηση του lefteriz η όλη συζήτηση γίνεται για την κάρτα και τα χρήματα. Αν γνωρίζει ακριβώς την προτίμησή του σε μέγεθος/ανάλυση διευκολύνει, για να μην του γράφουμε πράγματα με τις δικές μας προτιμήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Aν θεωρείς ότι 24" ---> 1080p τότε για να έχεις το ίδιο scaling 32" --> 1440p. Στις 27" 1440p θα τα βλέπεις μικρότερα.

Μη μου παραποιεις αυτα που εγραψα, γραφω 22-24" -> 1080p

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπέρα!

 

Γι' αυτό αγαπάω thelab, σταθερή αξία  :D

 

Παιδιά... πρόκειται για παιδάκι 8 χρονών. Τωρα πχ παιζει Μινεκραφτ σε λαπτοπ. Οπότε δε τρελαινόμαστε και πολύ. Κάτι "καλό "στα λεφτα του, και όσο πιο futureproof θα μπορούσε. 

 

32αρα 1440p νομιζω ειμαστε οκ.  μη πεσει σε FHD.  και η AOC με 75Hz στα 200 ευρώ δεν φαίνεται άσχημη.  ή την αλλη AOC στα 300 ευρώ, θα δούμε...

 

Θα δω τις προτάσεις και θα επανέλθω παιδιά αναλυτικά, σας ευχαριστώ πολύ όλους!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος lefteriz έγραψε:

Παιδιά... πρόκειται για παιδάκι 8 χρονών.

 

 

 

 

Θα ταλαιπωρηθεί ο σβέρκος του στην 32αρα και δεν έχει καν διαμορφωθεί ακόμα. Και σε σωστή απόσταση να τον βάλεις να κάτσει, η ζημιά θα γίνει. Τεράστιο το μέγεθος για παιδί.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

Καταρχάς, είσαι off topic.

Κατά δεύτερον, δεν εκτιμώ καθόλου το ύφος σου, διότι αν απαντήσω κι εγώ χρησιμοποιώντας τη γνωστή φράση "καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς" θα ξεφύγουμε και δεν θέλουμε κάτι τέτοιο.

Το βιβλίο, λοιπόν, δεν είναι οριακά χρήσιμο. Έχει τη θέση του στον κόσμο της πληροφορίας και πάντοτε θα πρέπει να την έχει.

Συμφωνώ ως προς το ότι η σύγχρονη εκπαιδευτική διαδικασία οφείλει να χρησιμοποιεί και άλλες μορφές διάδοσης της πληροφορίας και δεν θα πρέπει να περιορίζεται στα βιβλία.

Καταθέτω και την προσωπική μου άποψη (ότι το βιβλίο είναι απαραίτητο δεν συνιστά προσωπική άποψη αλλά πανθομολούμενη αλήθεια): προτιμώ το παιδί μου να διαβάσει ένα βιβλίο το οποίο θα του δώσει το ερέθισμα να πλάσει ιστορίες με τη φαντασία του παρά να το αφήσω να "σαπίζει" μπροστά σε μια οθόνη, αμίλητο και χαμένο στη μετάφραση.

 

Έχω σοβαρό αντίλογο αλλά θα το κάνω report στους mods για να το μεταφέρουν και να ανοίξουν νέο θέμα, ώστε αν επιχειρηματολογήσω εκεί.

 

Σόρι για το ύφος μου, πραγματικά δεν κατάλαβα τι σε ενόχλησε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.