Jump to content


Μεγάλος προβληματισμός στην επιλογή οθόνης-ες


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

για τον λόγο ακριβώς που το θες: λίγο περισσότερο χώρος. Νόμιζα ότι υπάρχει το ultrasharp ακόμα.

 

Η κλασική εκπρόσωπος της κατηγορίας είναι η U2412M, αλλά έχει παλιώσει πλέον. Κι εγώ συμπαθώ το 16:10, αλλά QHD is the new 16:10 ;). Καλή διαθεσιμότητα, καλή σχέση ποιότητας/τιμής, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει ένα μικρό "καπέλο".

Μάλιστα έχω κάνει στο παρελθόν το τολμηρό βήμα να πάρω 25" QHD. Δεν θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα, γιατί χάνει μέρος του πλεονεκτήματος λόγω του σχεδόν απαραίτητου scaling. Η διαφορά αίσθησης σε σχέση με 24" 16:10 δεν είναι άξια λόγου, αλλά και η λίγο μεγαλύτερη διαφορά με 24" 16:9 δεν δικαιολογεί απαραίτητα την διαφορά στην τιμή.

 

Χάρη, με το καλό να τις πάρεις. Ο αλγόριθμος της επιλογής σου είναι άρτιος (δεδομένων των περιορισμών) και νομίζω ότι θα μείνεις ευχαριστημένος...

 

 

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, minast said:

 

 

 

Χάρη, με το καλό να τις πάρεις. Ο αλγόριθμος της επιλογής σου είναι άρτιος (δεδομένων των περιορισμών) και νομίζω ότι θα μείνεις ευχαριστημένος...

 

 

Μπερδεύτηκα ? μιλάς για τις U2419h (16:9) η για τις P2421 (16:10);

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος haris013 έγραψε:

Μπερδεύτηκα ? μιλάς για τις U2419h (16:9) η για τις P2421 (16:10);

 

Για όλες, αν και το ξέρω ότι δεν σε βοηθάει πολύ...

Αυτή την περίοδο, το πιο επιθυμητό θα ήταν 2x 27" QHD. Από τη στιγμή που δεν είναι πρακτικό, οποισδήποτε από τους άλλους συμβιβασμούς είναι μία ισορροπία μεταξύ κόστους και χαρακτηριστικών.

Ο καλύτερος που μπορεί να τα ζυγίσει για τη δική σου περίπτωση είσαι εσύ. Την έρευνά σου την έχεις κάνει, και οι τρίτες γνώμες που παρατέθηκαν στο θέμα εν γένει συγκλίνουν με τη δικιά σου. Το μόνο που μένει είναι να μετρήσεις τα κουκιά και να πατήσεις τη σκανδάλη.

 

Αν η δική μου εμπειρία αποτελεί ένδειξη, σε διαβεβαιώ για δύο πράγματα, ό,τι και να αποφασίσεις.

1. Θα ευχαριστηθείς την επιλογή σου

2. Θα βρεις πράγματα που θα τα ήθελες διαφορετικά για την επόμενη φορά

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Με ψήσατε αλήτες ?

 

Τωρα ψάχνω να βρω σπίτι με μεγαλύτερο χώρο, πήρα την u2719d και την έβαλα διπλα από την hp 27xw που είχα.

 

Είδα και έπαθα να χωρέσω τα ηχεία από πίσω, επίσης έβγαλα το monitor riser που ειχα γιατι δεν χωράνε οι 2 οθόνες εκεί. Θα δω αν παρω 2 monitor risers και τα βαλω διπλα διπλα.

 

Εξαιρετική η οθόνη, εβαλα μονο drivers (color profile) και το display manager.

 

Το μόνο που έκανα είναι να ρίξω τη φωτεινότητα γιατί ηταν στο 75% και με στραβωνε. Την έριξα στο 40% και ειναι οκ τωρα. Χρειάζεται να κανω καποια ρύθμιση ωστε να παρω στο έπακρο το performance της οθόνης; για καποιο λόγο μεσα στα Windows μου δείχνει ότι η οθόνη τρέχει στα 59hz και όχι στα 60 που τρέχει η Hp μου. Ειναι συνδεδεμένη η dell με DP στην 1050ti .

 

Θελω να φτιάξω την εργονομία του γραφείου τωρα γιατι δεν εχω καθολου χώρο τωρα και δεν μπορω να τοποθετήσω τα πράγματα μου. Αν παιζει καμια καλή ιδέα για οργάνωση γραφείου και χώρου πείτε μου.

20200825_170831.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος haris013 έγραψε:

Με ψήσατε αλήτες ?

 

Τωρα ψάχνω να βρω σπίτι με μεγαλύτερο χώρο, πήρα την u2719d και την έβαλα διπλα από την hp 27xw που είχα.

 

Είδα και έπαθα να χωρέσω τα ηχεία από πίσω, επίσης έβγαλα το monitor riser που ειχα γιατι δεν χωράνε οι 2 οθόνες εκεί. Θα δω αν παρω 2 monitor risers και τα βαλω διπλα διπλα.

 

Εξαιρετική η οθόνη, εβαλα μονο drivers (color profile) και το display manager.

 

Το μόνο που έκανα είναι να ρίξω τη φωτεινότητα γιατί ηταν στο 75% και με στραβωνε. Την έριξα στο 40% και ειναι οκ τωρα. Χρειάζεται να κανω καποια ρύθμιση ωστε να παρω στο έπακρο το performance της οθόνης; για καποιο λόγο μεσα στα Windows μου δείχνει ότι η οθόνη τρέχει στα 59hz και όχι στα 60 που τρέχει η Hp μου. Ειναι συνδεδεμένη η dell με DP στην 1050ti .

 

Θελω να φτιάξω την εργονομία του γραφείου τωρα γιατι δεν εχω καθολου χώρο τωρα και δεν μπορω να τοποθετήσω τα πράγματα μου. Αν παιζει καμια καλή ιδέα για οργάνωση γραφείου και χώρου πείτε μου.

20200825_170831.jpg

 

Καλορίζικη!

Μία ιδέα για παραπάνω χώρο πάνω στο γραφείο είναι βραχίονες VESA.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα του VESA το εχουμε υπερ-αναλυσει

πριν 3 ώρες, το μέλος haris013 έγραψε:

Θελω να φτιάξω την εργονομία του γραφείου τωρα γιατι δεν εχω καθολου χώρο τωρα και δεν μπορω να τοποθετήσω τα πράγματα μου. Αν παιζει καμια καλή ιδέα για οργάνωση γραφείου και χώρου πείτε μου.

Ο,τι περισσευει βαλ'το στο desktop ?

πριν 3 ώρες, το μέλος haris013 έγραψε:

επίσης έβγαλα το monitor riser

25_1500.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος haris013 έγραψε:

Θελω να φτιάξω την εργονομία του γραφείου τωρα γιατι δεν εχω καθολου χώρο τωρα και δεν μπορω να τοποθετήσω τα πράγματα μου. Αν παιζει καμια καλή ιδέα για οργάνωση γραφείου και χώρου πείτε μου.

 

να εξαφανίσεις το πολύπριζο που βόσκει στα αριστερά και να πάρεις ένα τέτοιο

 

https://www.skroutz.gr/s/5013299/Brennenstuhl-Desktop-Power-1153540.html

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, GriGaS said:

 

να εξαφανίσεις το πολύπριζο που βόσκει στα αριστερά και να πάρεις ένα τέτοιο

 

https://www.skroutz.gr/s/5013299/Brennenstuhl-Desktop-Power-1153540.html

ωραίος, πρόχειρα το είχα εκεί, κανονικά θέλω να βάλω επιτραπέζιο πρίζες με μηχανισμό όπου πατάς και ανοίγει η πρίζα.

 

Δεν είναι άσχημη λύση το συγκεκριμένο όμως. ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.