Jump to content


πρόταση για ηχομπάρα


Recommended Posts

και πού θέλει να τα τοποθετήσει; Σε γραφείο δίπλα στην οθόνη υπολογιστή για να ακούει από κοντά ή σε άλλο σημείο να καλύπτεται άλλη θέση ακρόασης; (καναπές κλπ)

Αυτά με «να ακούγονται στους άλλους ορόφους, να ακούγονται απέναντι» ας τα ξεχάσεις. Είναι μόνο για πλάκα τέτοιο ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Θα πηγαινα χωρις δευτερη σκεψη σε ενργα

 

https://www.skroutz.gr/s/15259807/Adam-T7V.html

 

https://www.skroutz.gr/s/17145319/JBL-308P-MkII.html

 

Αυρα που σου προτεινω εχουν τιμη ΑΝΑ ΤΕΜΑΧΙΟ. Αν σε εξυπηρετουν οι εισοδοι που εχουν, τοτε μην ψαξεις για παντρςματα ενισχυτων με ηχεια κλπ. Πηγαινε εδω και δε θα χασεις. Αργοτερα προσθετεις και sub της σειρας τους και καθαριζεις.

Δυστηχως ξεφευγει πολυ, και θελω καταστημα για θεσσαλονικη να ειναι

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

και πού θέλει να τα τοποθετήσει; Σε γραφείο δίπλα στην οθόνη υπολογιστή για να ακούει από κοντά ή σε άλλο σημείο να καλύπτεται άλλη θέση ακρόασης; (καναπές κλπ)

Αυτά με «να ακούγονται στους άλλους ορόφους, να ακούγονται απέναντι» ας τα ξεχάσεις. Είναι μόνο για πλάκα τέτοιο ερώτημα.

Δεν θα ακουγονται δηλαδη; να μην παρω τιποτα; και να περιμενω να μαζεψω λεφτα να παρω κατι καλυτερο 

πριν 3 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Sorry για το double post.

Τι πηγες θελεις να χρησιμοποιησεις;;

Τι  πηγές; δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος panos 12 έγραψε:

Δυστηχως ξεφευγει πολυ, και θελω καταστημα για θεσσαλονικη να ειναι

 

Μεσα στο μπατζετ των 370 ευρω ειναι αυτα που προτεινα....

 

πριν 6 ώρες, το μέλος panos 12 έγραψε:

Τι  πηγές; δηλαδη;

 

Τις συσκευες αναπαραγωγης ηχου που θελεις να ακους μεσω των ηχειων εννοω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος panos 12 έγραψε:

πιστεύω με 22€ τον ενισχυτή έναν απλό,

 

 

οι class D δεν ειναι "ενας απλος ενισχυτης". Το οτι ειναι φθηνοι δε σημαινει κατι, αντιθετα την εποχη που ο Faterman προσπαθουσε να βγαλει ΟΤL σχεδια για να παρακαμψει τα προβληματα της εποχης του θα εδινε και τα δυο του νεφρα + του γειτονα του για μια σχεδιαση class D.

Κι ενα ψηφιακο ρολοι φθηνο ειναι (ουτε δυο τρια σεντ δε στοιχιζει σαν παραγωγη και πουλιεται για μερικα ευρω) αλλα λειτουργικα ειναι ΑΠΙΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ανωτερο απο ενα πανακριβο ρολεξ.

Εχω βαλει διπλα διπλα για μετρησεις αριστες και ακριβες  υλοποιησεις ΑΒ  απεναντι σε  κατι D που σαν υλικα δε στοιχιζουν ουτε 5 ευρω και οι πρωτοι δε κερδιζουν ΟΥΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ τους δευτερους

πριν 20 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

Νταξει, τα Jbl ειναι Jbl... εγγυηση...

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα την πρώτη επιλογή που ειχα βάλει, και ενισχυτής είναι μικρός στις διαστάσεις και θα χωρέσει άνετα, και τα ηχεία πιστεύω θα κάνουν καλή δουλειά, αν δω καμιά δυσκολία θα σας πω, επίσης το καλώδιο για να τα συνδέσω με είπε αυτός ότι θέλει 1,5 μέτρο το λίγο λίγο για να έχει αέρα, άλλα το είχε ακριβό 7€ 10€ λέω κανένα με 1,5€ δεν έχεις; επίσης πόσα mm πάχος πρέπει να είναι 

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος panos 12 έγραψε:

Τελικά πήρα την πρώτη επιλογή που ειχα βάλει, και ενισχυτής είναι μικρός στις διαστάσεις και θα χωρέσει άνετα, και τα ηχεία πιστεύω θα κάνουν καλή δουλειά, αν δω καμιά δυσκολία θα σας πω, επίσης το καλώδιο για να τα συνδέσω με είπε αυτός ότι θέλει 1,5 μέτρο το λίγο λίγο για να έχει αέρα, άλλα το είχε ακριβό 7€ 10€ λέω κανένα με 1,5€ δεν έχεις; επίσης πόσα mm πάχος πρέπει να είναι 

 

 

για τη συνδεση ενισχυτη προενισχυτη (η πηγης, ηενικοτερα τα interconnect τεσπα) το βασικο ειναι να ειναι μπλενταρισμενο. (κι ακομα καλυτερα διπλομπλενταρισμενο) Ολα τα υπολοιπα περι καλωδιων ειναι απλα βλακειες. (το οτι θελει σωστη θωρακιση δε σημαινει πως πρεπει να ειναι ακριβο. Η belden πχ βγαζει αριστα καλωδια με 1.5 ευρω το μετρο, αλλα εσυ δε μπορεις να τα παρεις γιατι τα θες ετοιμα τερματισμενα)

Οσον αφορα τη συνδεση ηχειων, ειτε βαλεις καλωδιο απο χρυσαφι, ειτε μπαλαντεζα, ειτε ξερω γω  αλουμινοχαρτο  ειναι ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ, 

Τελος οσον αφορα το καλωδιο τροφοδοσιας... ...οποιος εχει πει οτι βλεπει ηχητικες διαφορες πρεπει να του κοψουν το δικαιωμα ψηφου

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Nick74 έγραψε:

 

 

για τη συνδεση ενισχυτη προενισχυτη (η πηγης, ηενικοτερα τα interconnect τεσπα) το βασικο ειναι να ειναι μπλενταρισμενο. (κι ακομα καλυτερα διπλομπλενταρισμενο) Ολα τα υπολοιπα περι καλωδιων ειναι απλα βλακειες. (το οτι θελει σωστη θωρακιση δε σημαινει πως πρεπει να ειναι ακριβο. Η belden πχ βγαζει αριστα καλωδια με 1.5 ευρω το μετρο, αλλα εσυ δε μπορεις να τα παρεις γιατι τα θες ετοιμα τερματισμενα)

Οσον αφορα τη συνδεση ηχειων, ειτε βαλεις καλωδιο απο χρυσαφι, ειτε μπαλαντεζα, ειτε ξερω γω  αλουμινοχαρτο  ειναι ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ, 

Τελος οσον αφορα το καλωδιο τροφοδοσιας... ...οποιος εχει πει οτι βλεπει ηχητικες διαφορες πρεπει να του κοψουν το δικαιωμα ψηφου

Αυτό δεν το κατάλαβα το μπλενταρισμενο, θα παω σε ενα μαγαζί με ηλεκτρονικά και θα ζητήσω καλώδιο ήχου 1,5 μέτρο άλλα να τον πω να είναι όπως το λες; ξέρω ότι πρέπει να τα κόψω αν δεν είναι έτοιμα για να φανεί ο χαλκός, από εκεί απο το +- περνάει ρεύμα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος panos 12 έγραψε:

Αυτό δεν το κατάλαβα το μπλενταρισμενο, θα παω σε ενα μαγαζί με ηλεκτρονικά και θα ζητήσω καλώδιο ήχου 1,5 μέτρο άλλα να τον πω να είναι όπως το λες; ξέρω ότι πρέπει να τα κόψω αν δεν είναι έτοιμα για να φανεί ο χαλκός, από εκεί απο το +- περνάει ρεύμα;

Πανο αν δεν μπορεις να κολλησεις βυσματα θα παρεις ετοιμο τερματισμενο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Nick74 έγραψε:

Πανο αν δεν μπορεις να κολλησεις βυσματα θα παρεις ετοιμο τερματισμενο.

 

Δεν είναι δηλαδή το καλώδιο που απλά το κόβεις λίγο και ενώνεις τον χαλκό στη υποδοχή του ηχείου, άλλο βύσμα είναι δηλαδή; επίσης το δίχτυ θα πρέπει να τον βάλω στα ηχεία; ή δεν χρειαζεται; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panos 12 έγραψε:

Δεν είναι δηλαδή το καλώδιο που απλά το κόβεις λίγο και ενώνεις τον χαλκό στη υποδοχή του ηχείου, άλλο βύσμα είναι δηλαδή; επίσης το δίχτυ θα πρέπει να τον βάλω στα ηχεία; ή δεν χρειαζεται; 

 

ξαναλεω: για τη συνδεση ενισχυτη με ηχεια βαλε ΟΤΙ ΘΕΣ (απ το ηλεκτρολογειο της γειτονιας ειναι μια χαρα) κι εχεις ΑΚΡΙΒΩΣ ιδια ποιοτητα με τους μουρλους που δινουν 30000 για καλωδια  -ναι υπαρχουν και τετοιοι και δυστυχως ψηφιζουν κι ολας- (ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ)

Η διατομη δεν ειναι τοσο κρισιμη. (ενα 2χ0.75 η 2χ1 η 2χ1.5 η τι αλλο σ αρεσει ειναι μια χαρα)

 

Για τις συνδεσεις πηγων -ενισχυτη η προενισχυτη θελει θωρακισμενο και στην περιπτωση που δε ξερεις να κολλας βυσματα τερματισμενο με τα βυσματα του

 

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/20/2020 at 12:53 PM, Nick74 said:

μπα, επειδη εχει εναμισι χιλιαρικο δε νομιζω πως γινεται να ακουστει καλυτερα ακομα και απο τα ηχειακια που θελει να παρει για να μην πω ακομα και απο τιποτα φθηνιαρικα αν στηθουν σωστα στο χωρο. Ακομα κι αν οι μοναδες και τα cross που χρησιμοποιει ειναι οτι πιο τελειο κυκλοφορει, και ακομα κι αν εχει πεσει ολη η μελλετη του κοσμου, παντα θα υπαρχει το θεμα της γωνιας ακροασης που θα κανει τη στερεοφωνικη εικονα αχταρμα, και αντε να πουμε στις χαμηλομεσαιες να εχει μελλετηθει η ψευδοστερεoφωνικη εικονα να μπερδευει το αυτι, και τα φωνητικα δεν ειναι προβλημα να ερχονται απ το κεντρο ΑΛΛΑ απ τα 4-5 KHz και πανω που απ το DNA μας καταλαβαινουμε απολυτα την κατευθυντικοτητα τι θα σου δωσει?

 

Γι'αυτό μίλησα για περιορισμούς. Απαιτεί να είσαι μπροστά της και να στηθεί σε όσο το δυνατόν πιο συμμετρικό χώρο. To αυτό όμως ισχύει (ιδανικά) και για ένα αμιγώς δικάναλο σύστημα.

 

Πίστεψέ με, το τελευταίο που κοιτάω είναι η τιμή. Απλά με δεδομένη την τεχνογνωσία της Paradigm και την ύπαρξη ισοστάθμισης χώρου (ARC), εξακολουθώ να υποστηρίζω ότι θα ήταν άριστη επιλογή για ένα μεγάλο μέρος από "χαϊφιντελάδες" που έχουν το ένα ηχείο κρυμμένο πίσω από το μπράτσο του καναπέ και το άλλο στριμωγμένο δίπλα στο σκρίνιο. Κι ας έχουν "καλά καλώδια" (sic). :) Δε σου πιάνω καν αυτούς που έχουν συνδέσει τα ηχεία εκτός φάσης και δεν το παίρνουν χαμπάρι (αν είσαι αρκετά χρόνια στο χώρο, θα ξέρεις ότι είναι αληθινές και πολύ συχνές ιστορίες)...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Nick74 έγραψε:

 

ξαναλεω: για τη συνδεση ενισχυτη με ηχεια βαλε ΟΤΙ ΘΕΣ (απ το ηλεκτρολογειο της γειτονιας ειναι μια χαρα) κι εχεις ΑΚΡΙΒΩΣ ιδια ποιοτητα με τους μουρλους που δινουν 30000 για καλωδια  -ναι υπαρχουν και τετοιοι και δυστυχως ψηφιζουν κι ολας- (ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ)

Η διατομη δεν ειναι τοσο κρισιμη. (ενα 2χ0.75 η 2χ1 η 2χ1.5 η τι αλλο σ αρεσει ειναι μια χαρα)

 

Για τις συνδεσεις πηγων -ενισχυτη η προενισχυτη θελει θωρακισμενο και στην περιπτωση που δε ξερεις να κολλας βυσματα τερματισμενο με τα βυσματα του

 

Ναι εκείνο έτοιμο θα το πάρω, 3€ έχει και είναι 2RCA σε jack στην κάρτα ήχου του υπολογιστή, απλά δεν ξέρω αν είχε διαφορά  ο ενισχυτής με οπτική ίνα, τέλος πάντων τα διχτακια να τα βάλω ως προστασία των ηχείων; αυτός με είπε δεν χρειάζεται, γιατί λίγο σκεπάζουν τον ήχο 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Shaman έγραψε:

εξακολουθώ να υποστηρίζω ότι θα ήταν άριστη επιλογή για ένα μεγάλο μέρος από "χαϊφιντελάδες" που έχουν το ένα ηχείο κρυμμένο πίσω από το μπράτσο του καναπέ και το άλλο στριμωγμένο δίπλα στο σκρίνιο. Κι ας έχουν "καλά καλώδια" (sic). :) Δε σου πιάνω καν αυτούς που έχουν συνδέσει τα ηχεία εκτός φάσης και δεν το παίρνουν χαμπάρι (αν είσαι αρκετά χρόνια στο χώρο, θα ξέρεις ότι είναι αληθινές και πολύ συχνές ιστορίες)...

 

 

Ναι σε αυτο συμφωνουμε 100% 

Υπαρχουν ανθρωποι που δινουν λεφτα με το τσουβαλι (μιλαμε οχι απλα για δεκαδες αλλα ακομα και για εκατονταδες χιλιαρικα) και το αποτελεσμα τους ειναι φυσικα μια μπουρδα και μιση. Καθονται και αναλωνονται σε πανακριβα καλωδια που "ακουνε τις διαφορες" (αν το πουν σε ψυχιατρο θα τους πει πως λεγεται αυτη η παθηση) κωνους, βαριδια για να μη γλυστρανε τα ηλεκτρονια και ενα σωρω new age ηλιθιοτητες, και δε ξερουν να στησουν ενα συστημα η ακομα χειροτερα οπως λες μπορει να συνδεσουν ηχεια εκτος φασης (και να συνδεσουν και τα δυο αναποδα δε τρεχει τιποτα, αλλα αν εχουν ενα κι ενα εκει κατανταει τραγικο, και ειναι οι ιδιοι που θα σου πουν για την υπεροχη αναλυση υψηλων ενος καλωδιου ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑΣ με 15 χιλιαρικα! ). Προκειται συνηθως για ατομα που η ακοη τους λογο ηλικειας ειναι αρκετα πεσμενη, ειδικα στις υψηλες ενω οι τσεπες τους παραφουσκωμενες.

Εχω διαβασει highend-α να γραφει ως προτεινομενο κοστος καλωδιων το 30 η και το 40% του κοστους ενος συστηματος, δηλαδη αν του δωσεις 10000 να φτιαξει ενα συστημα θα δωσει 3-4 χιλιαρικα στα ηχεια και μπορει και λιγοτερα και  αλλα 3-4 σε καλωδια!!! και τα υπολοιπα για λοιπες μπουρδες (εχεις ακουσει φανταζομαι τους περιφημους "παθητικους προενισχυτες" ? ...δε ξερω αν ειναι ιδια παθηση με τα καλωδια η διαφορετικη)

 

btw λιγο ασχετο με το θεμα, αλλα σε κατασκευη ηχειου υπαρχει και η "σχολη" που λεει οτι τα τουιτερ αν συνδεθουν εκτος φασης υπαρχει καλυτερο αποτελεσμα, και οσο κι αν ακουγεται παραξενο κατι τετοιο εχει μια λογικη (γιατι και το woofer η το midrange, οσο καλη crossover αποκοπη κι αν εχεις θα αναπαραγουν εστω κατα -6 η κατα -12 db και ενα ποσοστο υψηλων συχνοτητων γυρω απ την cross Frequency, οποτε εχοντας αυτα τα δυο σηματα με διαφορα φασης 180 μοιρες τα αλληλοεξουδετερωνεις ανεβαζοντας κατα επι πλεον αρκετα db την αποκοπη του crossover). Σε πειραματα που εχω κανει παντως,  ακουστικα δεν εχω καταλαβει αυτη τη διαφορα (οταν μιλαμε για -12db που γινεται ας πουμε -18 δε ξερω καν αν υπαρχουν πολλοι ανθρωποι να το καταλαβαινουν... ισως καποιος πολυ εμπειρος μαεστρος η καποιος παρα πολυ ψαγμενος ηχοληπτης). Επισεις δεν την εχω δει ουτε σε μετρησεις (ναι εχω αριστο επαγγελματικο εξοπλισμο, αλλα για αλλο σκοπο και τελειως αλλο τομεα των ηλεκτρονικων.  Το audio ειναι απλα χομπυ οποτε το μικροφωνο αναφορας για κατασκευες ηχειων και στησιμο στο χωρο που εχω ειναι ενα  αρκετα αξιοπρεπες της audiotechnica αλλα τετοιου ειδους λεπτομερειες εννωειται δε μπορει να τις ποιασει)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος panos 12 έγραψε:

Ναι εκείνο έτοιμο θα το πάρω, 3€ έχει και είναι 2RCA σε jack στην κάρτα ήχου του υπολογιστή, απλά δεν ξέρω αν είχε διαφορά  ο ενισχυτής με οπτική ίνα, τέλος πάντων τα διχτακια να τα βάλω ως προστασία των ηχείων; αυτός με είπε δεν χρειάζεται, γιατί λίγο σκεπάζουν τον ήχο 

 

 

δυχτακια, ηχοπερατα υφασματα και λοιπα καλυτερα να μη χρησιμοποιεις. Ο σκοπος τους ειναι ο ιδιος που ελεγα πιο πανω (η παντοφλα).

Θεωρητικα ενα καλο ηχοπερατο υφασμα επηρρεαζει ολο το φασμα στην ιδια ενταση, αλλα πρακτικα αυτο δεν υπαρχει περιπτωση να συμβει ποτε και με κανενα υλικο (παντα οι υψηλες θα επηρρεαζονται περισσοτερο)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Nick74 έγραψε:

 

 

δυχτακια, ηχοπερατα υφασματα και λοιπα καλυτερα να μη χρησιμοποιεις. Ο σκοπος τους ειναι ο ιδιος που ελεγα πιο πανω (η παντοφλα).

Θεωρητικα ενα καλο ηχοπερατο υφασμα επηρρεαζει ολο το φασμα στην ιδια ενταση, αλλα πρακτικα αυτο δεν υπαρχει περιπτωση να συμβει ποτε και με κανενα υλικο (παντα οι υψηλες θα επηρρεαζονται περισσοτερο)

Και ο υπάλληλος με είπε να μην το βάλω, απλά επειδή το έχουνε μέσα τα ηχεία για να τα <<ντύσεις>>, τώρα από ένταση δεν ξέρω πόσο θα φτάνουν αυτά, άλλα με είπε αυτός ότι τον ενισχυτή όχι πάνω από την μέση η  ένταση  για τα ηχεία δεν είναι καλό, και επίσης το bass και το treble που δεν ξέρω τι είναι αυτό λέει να τα έχω χαμηλωμένα στο 0 

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος panos 12 έγραψε:

Και ο υπάλληλος με είπε να μην το βάλω, απλά επειδή το έχουνε μέσα τα ηχεία για να τα <<ντύσεις>>, τώρα από ένταση δεν ξέρω πόσο θα φτάνουν αυτά, άλλα με είπε αυτός ότι τον ενισχυτή όχι πάνω από την μέση η  ένταση  για τα ηχεία δεν είναι καλό, και επίσης το bass και το treble που δεν ξέρω τι είναι αυτό λέει να τα έχω χαμηλωμένα στο 0 

 

 

ειναι ΣΠΑΝΙΟ να πεφτεις σε πωλητη που να γνωριζει το αντικειμενο που πουλαει, αλλα οπως φαινεται ο συγκεκριμενος πρεπει να ναι του αθληματος. Ολα σωστα στα ειπε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Nick74 έγραψε:

 

 

ειναι ΣΠΑΝΙΟ να πεφτεις σε πωλητη που να γνωριζει το αντικειμενο που πουλαει, αλλα οπως φαινεται ο συγκεκριμενος πρεπει να ναι του αθληματος. Ολα σωστα στα ειπε

Ναι μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση, μπράβο του, έκατσε την πρώτη φορά που πήγα και τον ρώτησα για την ηχομπαρα έκατσε να μου πει πως είμαι λάθος μου τα απέδειξε όλα, πάνω από μισή ώρα ασχολήθηκε  ενώ είχε κι αλλη δουλειά, την δεύτερη φορά που πήγα για απορίες πάλι μου τις έλυσε όλες, τι να πω δεν έχω λόγια, θα δούμε βέβαια και το αποτέλεσμα 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος panos 12 έγραψε:

Και ο υπάλληλος με είπε να μην το βάλω, απλά επειδή το έχουνε μέσα τα ηχεία για να τα <<ντύσεις>>, τώρα από ένταση δεν ξέρω πόσο θα φτάνουν αυτά, άλλα με είπε αυτός ότι τον ενισχυτή όχι πάνω από την μέση η  ένταση  για τα ηχεία δεν είναι καλό, και επίσης το bass και το treble που δεν ξέρω τι είναι αυτό λέει να τα έχω χαμηλωμένα στο 0 

 

 

ειτε εχεις 1w ενιχυτη ειτε 1000 το σωστο ειναι να μη φορτωνεται πανω απ το 50% της ισχυος του (υπαρχουν καμπυλες υλικων που βλεπεις αναλογα την εμπεδιση που πρεπει να φορτωνει, αλλα αυτο ειναι πολυυυυυ εξειδικευμενο, παντως σε πολυ γενικες γραμμες παρε σα δεδομενο οτι ενα οποιοδηποτε ενεργο στοιχειο στο max της ισχυος του εχει 10% παραμορφωση ενω στο 0.25% της ισχυος του εχει μηδεν -θεωρητικο- σε λογαριθμικη καμπυλη. Μεχρι το 50-60% της ισχυος η παραμορφωση ειναι πολυ χαμηλη, ενω απ το οριο αυτο και μετα αυξανεται εκθετικα), οποτε απ τον ενισχυτη αν ειναι 25w στο καθε καναλι θα πας στα 10-12. Με 88db/W /m spl που εχουν τα ηχεια, εχεις 97db στα 8w και 100 στα 16. κι αν προσθεσουμε και τα 6db της στερεοφωνικης εικονας μπορεις να ποιασεις ακουστικη πιεση 112db   Δεν ειναι καθολου ασχημα (ειναι αξιοπρεπεστατη ενταση... ...για σπιτι μιλαμε ).  Ta 115db ειναι το υψος μαεστρου οπου για να ξεχωρισεις τα οργανα θες ειδικες ωτασπιδες και τα 120db το οριο του πονου.

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.