Jump to content



Βαψιμο τοιχου


Recommended Posts

Βαλε μια φωνη να ερθω να το κανουμε σε μιση βδομαδα :hehe:

 

Δεν ειναι τιποτα παντως. Αρκει να κανεις την πρώτη. Μετα θα καραλαβεις πως να πας κ θα δεις οτι το μονο που χρειαζεσαι ειναι η τριγωνη ξυστρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983

 

Τα "κατω" λουκια ειναι πιο πλατια .... δοκιμασα με το δραπανο . Ομολογω πως επρεπε να μου κοψει απο πριν οτι η περιστροφη θα με παρασερνε . 

Τα πανω ειναι με την τριγωνη , δοκιμασα με το καλεμι να το ξεκιναω αλλα μετα διαπιστωσα οτι και με το μυτερο του σφυριου ειναι το ιδιο πραμα . Εξακολουθει να θελει αρκετη δυναμη και αυτα τα λιγα που εκανα , πρεπει να μου πηραν γυρο στο τεταρτο.Αρα ....μια μερα ο καθε τοιχος ?

 

 

 

Αν υπαρχει τροπος να κρατησω το pattern , θα ψηνομουν αγρια , μαρεσει αυτο το abstract των ρωγμων.?

 

IMG_20200831_183000.jpg

IMG_20200831_183008.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 1/9/2020 at 11:31 ΠΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Καθάρισε και βάλε αστάρι πριν να στοκάρεις

 

Την έχω πατήσει, στόκαρα χωρίς αστάρωμα και ξεφλουδίσει ο τοίχος μετά από ένα χρόνο.  :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Γιώργος 1 said:

 

Την έχω πατήσει, στόκαρα χωρίς αστάρωμα και ξεφλουδίσει ο τοίχος μετά από ένα χρόνο.  :)

Εμενα σε 1 εβδομαδα που ειχε στοκαρει μαστορας ξεφλουδισε. Προφανως δε καθαρισε/ασταρωσε, μετα που το εβαψα εγω ειναι τελειο 1 χρονο μετα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με λιγη εξασκηση γινεται με ενα περασμα κρατώντας δυο σπατουλες ταυτοχρονα. Με την ειδικη σπατουλα προσωπικα δε τα καταφερα ποτε.

Διαφορετικα σπατουλαρεις ξεπερνώντας ελαφρα τη νοητή ακμη και με τριψιμο το φέρνεις εκει που πρεπει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 19/9/2020 at 9:27 ΜΜ, το μέλος kpetros έγραψε:

Μπεζ ειναι αυτο το χρωμα? Σκεφτομαι για ασπρο το ταβανι και γκρι του παγου τους τοιχους 

oχι ακριβως ...ειναι οι κωδικοι P636L , P639L της berling ...

Aναλογα το φως δειχνουν τελειως διαφορετικα ολα τα χρωματα μεσα στο σπιτι, μη νομισεις οτι αυτο που θα  δεις στο δειγματολογιο , θα δειχνει κ το ιδιο οταν βαψεις!!!!!!!!![δες φωτο απο πανω πως διαφερουν με διαφορετικο φωτισμο]

πριν 17 ώρες, το μέλος Parhs έγραψε:

Αν εχουμε να στοκαρουμε η να σπατουλαρουμε εξωτερικη γωνια υπαρχει κανενα κολπο; εκτος απο ειδικη σπατουλα 

Εκτος απο τον τροπο της Αγαπης η την γωνιακη σπατουλα μπορεις να βαλεις γωνιακα πηχακια στις γωνιες οπως εγω...

Δειχνουν ομορφα, κ ταυτοχρονα σου λυνουν το προβλημα προστατευοντας κ τις γωνιες απο χτυπηματα κ σπασιματα...[δες τις φωτο απο τα βαψιματα]

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οποιος θέλει ας μου πει τη γνώμη του. Θέλω να βάψω σιγα σιγα το σπιτι που φτιάχνω. Επειδη δε περισσεύουν λεφτα και για αυτο λεω να βαψω σιγα σιγα καποιους χωρους. Με τοσα χρηματα που εχω δωσει εως τωρα επερνα bmw καινουργια.

 

Το θέμα ειναι πως παρότι δεν ειναι πολυ παλιό  περιπου 2005 ισως  εχει αρκετές ρωγμές σε καποια δωματια. 

Μερικές ειναι απλές δηλαδη τριχοειδης ή στη τελικη στρωση σοβα. Για αυτες δε ξερω αν ειναι καλύτερα να βαλω ακρυλικος στοκο ή τσιμεντοειδη σπατουλαρισματο μιας και θα σπατουλαριστουν καποια σημεια επειδη ειχε  πλυμηρησει και εχει φτυσει το στοκο και λιγο σοβα.

Οι αλλες ειναι μεταξύ τουβλου και κολωνων ή δοκαριου. Σε ενα σημειο ειναι σα να πηγε πισω ο τοιχος.

Σε μερικα σημεια εχει ξεκολησει ο σοβας οπως μεταξυ τουβλων κολωνας και με ευκολια πεφταν κοματια οπως βλεπετε. 

Δεν ειναι σιγουρος αν αξιζει σε αυτα να σκάψω με το πιστολετο γυρω στα 10cm και να βαλω καποιο τσιμεντοειδες R2 και σοβατισμα με υαλοπλεγμα για παραδειγμα.

Τελος οσο αφορά τις ρωγμες κατα μηκος των καλώδιων δε ξέρω κατα πόσο αξίζει να ανοιχτουν.. παντως φαινεται πως εχει ρωγμη σε ολο το βαθος. Σκεφτομαι μηπως καπω ελαστομερες σφραγιστικο να διορθωνε το προβλημα χωρις να φτιαχτει ολος ο σοβας.

 

20201002_164244.jpg

20201002_164230.jpg

20201002_164236.jpg

20201002_164341.jpg

20200930_163806.jpg

20200930_111140.jpg

Έγινε επεξεργασία από Parhs
Link to comment
Share on other sites

On 8/25/2020 at 6:49 AM, karmen1983 said:

Εδω εισαι

 

Υπαρχει ειδικη τριγωνικη ξυστρα γι αυτη τη δουλεια. Αλλα αν εχεις πολυεργαλειο με προσαρτημα για σοβα ή γενικα δομικα θα κανεις δουλειά εστω κ πιο αργα. ( με γωνιακο τροχο επισης αλλα η σκονη ειναι ανυποφορη)

 

1425122566_1-28-955-900x900_0.jpg

Δοκιμασα αυτη τη σπατουλα αλλα επειδη ειναι λεπτο το σιδερο στραβωνε στις ακρες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

hello!

Σε τοιχο βαμμενο με καλης ποιοτητας πλαστικο, σε καλη κατασταση που δεν εχει ομως λεια υφη, ειναι σοβας παραδοσιακος, ποια ειναι η διαδικασια για να γινει (σαν) σπατουλαριστο? 

Πρεπει να ασταρωθει και μετα να σπατουλαριστει ή στοκαριστει με λειο σοβα? Και μετα βάψιμο?

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Nektar2018 said:

hello!

Σε τοιχο βαμμενο με καλης ποιοτητας πλαστικο, σε καλη κατασταση που δεν εχει ομως λεια υφη, ειναι σοβας παραδοσιακος, ποια ειναι η διαδικασια για να γινει (σαν) σπατουλαριστο? 

Πρεπει να ασταρωθει και μετα να σπατουλαριστει ή στοκαριστει με λειο σοβα? Και μετα βάψιμο?

Δεν ειμαι ειδικος αλλα νομιζω πως μονο σπατουλαρισμα γινεται. Ο σοβας δεν εχει τοσο λεπτο κοκκο εκτος αν σου κάνει και τυπου μαρμαροσοβας οχι σπατουλαριστο. Βεβαια αν ειναι πολυ χοντρο τωρα δε θες λεπτο στοκο λιγο πιο χοντρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα! Να παραθέσω ένα θέμα που με απασχολεί. Πριν από 6 μήνες βάψαμε το σπίτι μας με χρώματα γνωστής εταιρίας με πλαστικο οικολογικό χρώμα. Η μπογιά αφού στέγνωσε άρχισε να μυρίζει ελάχιστα το πρώτο διάστημα και με την πάροδο του χρόνου αυτό εχει επιδεινωθεί. Η εταιρία δεν αναλαμβάνει καμία ευθύνη και δεν ξέρω τι να κάνω! Έχει κανείς ιδέα που μπορεί να οφείλεται αυτό? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.