Jump to content



Απάτη με τις ασφάλειες αυτοκινήτου;


gdp77

Recommended Posts

Ποσες ιστοριες εχω ακουσει και ζησει (λογω εν μερη επαγγελματος )

Το ρεζουμε.Η ασφαλιστικη χ@στηκε αν εχεις παλιο αμαξι /μοτοσυκλετα που την συντηρεις

αψογα και λογω οτι κανεις την δουλεια σου + δεν μπορεις οικονομικα για αλλο μενεις με αυτο.

Ακομα και καινουργιο να ειναι το παζαρι ιδιως απο συγκεκριμενες του χωρου παει συννεφο.

Απο εκει και περα θες να το κυνηγησεις και αντεχεις οικονομικα να το κανεις? Το κανεις.

Ξερω αρκετες περιπτωσεις για υλικες ζημεις αλλα και για σωματικες βλαβες ( αλλο μελανο σημειο)

που το ψαξαν και δικαιωθηκαν αργα μεν αλλα δικαιωθηκαν.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, 2cpu said:

Ξερω αρκετες περιπτωσεις για υλικες ζημεις αλλα και για σωματικες βλαβες ( αλλο μελανο σημειο)

 

Φαντάζομαι κατά την ίδια λογική, αν είσαι μεγάλος σε ηλικία δεν σε αποζημιώνουν πολύ γιατί "έχεις λίγα χρόνια να ζήσεις" ?

 

'Να τη χαιρόμαστε τη δημοκρατία μας και τους νόμους μας.... 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, gdp77 said:

 

Φαντάζομαι κατά την ίδια λογική, αν είσαι μεγάλος σε ηλικία δεν σε αποζημιώνουν πολύ γιατί "έχεις λίγα χρόνια να ζήσεις" ?

 

'Να τη χαιρόμαστε τη δημοκρατία μας και τους νόμους μας.... 

 

Σε όλες τις χώρες που ξέρω είναι έτσι, σε αποζημιώνει μέχρι ενός ορίου, του ορίου του κόστους μεταχειρισμένου.

Το ότι ένα αυτοκίνητο το συντηρείς καλά κλπ. δεν έχει κάποια διαφορά για την ασφαλιστική, διότι γνωρίζουν ότι στην πιάτσα η διαφορά ασυντήρητου από συντηρημένο είναι συνήθως η διαφορά κάτω και άνω ορίου ασφαλιστικής αξίας. Προφανώς αυτό δεν ισχύει γιατί ένα καλό αυτοκίνητο ή ένα με λίγα χιλιόμετρα πολλές φορές δεν πωλείται, αλλά αυτό είναι το σύστημα. 

 

Εσύ αυτό που μπορείς να κάνεις αν πας δικαστικά, είναι να απαιτήσεις την αποζημίωση στο ποσό που ασφαλίζεις το όχημα. Αν δηλαδή το ασφαλίζεις για 2000 και η ασφάλεια του άλλου σου λέει πάρε 1000 και σκάσε, δικαστικά θα πάρεις τα 2000 (δεν το έχω κάνει εγώ ο ίδιος, αλλά το έχω ακούσει). Αν όμως εσύ έχεις κάποιο αυτοκίνητο που θεωρείς ότι δεν συμβαδίζει η αξία που σου προτείνουν με το αυτοκίνητο (το οποίο ισχύει σε αρκετές περιπτώσεις), για να καλυφθούν χρειάζεσαι ειδικό ασφαλιστήριο συμβόλαιο (το είχε κάνει φίλος μου με αυτοκίνητο αρκετά "ειδικό" που η αξία ασφάλισης δεν κάλυπτε ούτε προφυλακτήρα) το οποίο νομίζω συνδυάζεται με μεικτή ασφάλιση και δεν το διαθέτουν όλες οι εταιρίες (σίγουρα η Εθνική ας πούμε είναι πιο εύκολη σε αυτά - και εννοείται θα πληρώσεις παραπάνω).

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε με την πρώτη λαμογιά… Παίρνουν τιμές μεταχειρισμένων από το autotriti ενώ το υπουργείο έχει άλλη μέθοδο καθορισμού αξίας. Ψάξε πόσο αξίζει πραγματικά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει κάτι τέτοιο, αν το ποσό είναι μικρό μόνο τη ψυχική φθορά να σκεφτείς.. Είναι λίγο άδικο αλλά για να το διεκδικήσεις δικαστικά μπαίνεις σε λούκι.

Δεν είναι απάτη btw, λάθος διατύπωσης στον τίτλο.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Simon said:

Δεν αξίζει κάτι τέτοιο, αν το ποσό είναι μικρό μόνο τη ψυχική φθορά να σκεφτείς.. Είναι λίγο άδικο αλλά για να το διεκδικήσεις δικαστικά μπαίνεις σε λούκι.

Δεν είναι απάτη btw, λάθος διατύπωσης στον τίτλο.

 

Από τη δικιά μου οπτική είναι απάτη και ανισότητα. Γιατί ο ιδιοκτήτης καινούργιου αυτοκινήτου μπορεί να το επαναφέρει στην "προτέρα κατάσταση" ενώ ο ιδιοκτήτης παλιού αυτοκινήτου δεν έχει το ίδιο δικαίωμα ενώ πληρώνουν την ίδια ασφάλεια? Αναφέρομαι πάντα στην επισκευή ζημιών με υπαιτιότητα τρίτου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν ένα χρόνο περίπου που με είχε τρακάρει ένας από πίσω, κάναμε φιλική δήλωση και συνεννοήθηκα μόνο με την ασφαλιστική μου (ευτυχώς, γιατί θα ήταν λίγο μπέρδεμα να συνεννοηθώ με την ασφαλιστική του άλλου στα τσέχικα).

Τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία της ασφαλιστικής του υπαίτιου δεν ανελάμβαναν να επισκευάσουν τη ζημιά λόγω παλαιότητας/σπανιότητας του αμαξιού (Saab 9-3 του 2007).

Εντέλει το πήγα στο συνεργείο που το πήγαινα για σέρβις, όπου και επισκευάστηκε. Αφού τους έστειλε τις αποδείξεις, την επόμενη μέρα μου έστειλαν στο λογαριασμό το ποσό, γιατί είχα πληρώσει εγώ το συνεργείο.

Για την ιστορία η ζημιά βγήκε περίπου 22.000 κορώνες (προφυλακτήρας, πορτ μπαγκάζ, φανάρι) ενώ η αξία του αυτοκινήτου ήταν περίπου 50.000 σύμφωνα με τις αγγελίες.

Σίγουρα δεν έπρεπε ο ιδιοκτήτης της BMW να προχωρήσει στην επισκευή χωρίς να έχει πάρει έγκριση πρώτα για το ύψος της ζημιάς. Ίσως να μπορούσε να ζητήσει κάποιο αμάξι να κάνει τη δουλειά του ή αποζημίωση για ενοικιαζόμενο, μέχρι να επισκευαστεί ή να αποφασιστεί το ύψος της αποζημίωσης.

πριν 14 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

ενώ πληρώνουν την ίδια ασφάλεια? Αναφέρομαι πάντα στην επισκευή ζημιών με υπαιτιότητα τρίτου.

Αναφέρεσαι σε μικτή; Διότι αν πληρώνουν την ίδια ασφάλεια, σημαίνει ότι είναι για αστική ευθύνη και ζημιές άλλων.

Σε μεικτή, κλοπή, βανδαλισμούς κλπ αποκλείεται να πληρώνει την ίδια ασφάλεια ένα παλιό και ένα νέο όχημα, επειδή ακριβώς είναι ασφαλισμένα για διαφορετικά ποσά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Από τη δικιά μου οπτική είναι απάτη και ανισότητα. Γιατί ο ιδιοκτήτης καινούργιου αυτοκινήτου μπορεί να το επαναφέρει στην "προτέρα κατάσταση" ενώ ο ιδιοκτήτης παλιού αυτοκινήτου δεν έχει το ίδιο δικαίωμα ενώ πληρώνουν την ίδια ασφάλεια? Αναφέρομαι πάντα στην επισκευή ζημιών με υπαιτιότητα τρίτου.

 

Αν αγοράσεις σήμερα ένα όχημα καινούριο 15.000 και αύριο πας και το ρίξεις από ένα γκρεμό 100 μέτρων και πάθει ζημιά 20.000, θα αποζημιωθείς το μέγιστο 15.000.

Αν δεν σε αντιλήφθηκα σωστά ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη.

Φιλικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Simon said:

Αν αγοράσεις σήμερα ένα όχημα καινούριο 15.000 και αύριο πας και το ρίξεις από ένα γκρεμό 100 μέτρων και πάθει ζημιά 20.000, θα αποζημιωθείς το μέγιστο 15.000.

Αν δεν σε αντιλήφθηκα σωστά ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη.

Φιλικά.

 

Μάλλον δεν με αντιλήφθηκες. Αν το καινούργιο όχημα που αναφέρεις πάθει ζημιά 20.000 με υπαιτιότητα τρίτου, τότε δεν θα επισκευαστεί το αυτοκίνητο ώστε να επανέλθει στην προτέρα κατάσταση? Έστω και αν η ζημιά είναι 20.000? 

 

Μάλλον θα πρέπει να ορίσουμε τις έννοιες. Κάθε ασφαλιστήριο στην Ελλάδα έχει αποζημίωση για υλικές ζημιές και σωματικές βλάβες τρίτων 1.000.000. Αυτό είναι το ποσό που αναλαμβάνει η ασφαλιστική σου να πληρώσει αν εσύ που είσαι ασφαλισμένος προκαλέσεις ατύχημα σε άλλους

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Μάλλον δεν με αντιλήφθηκες. Αν το καινούργιο όχημα που αναφέρεις πάθει ζημιά 20.000 με υπαιτιότητα τρίτου, τότε δεν θα επισκευαστεί το αυτοκίνητο ώστε να επανέλθει στην προτέρα κατάσταση? Έστω και αν η ζημιά είναι 20.000? 

 

Ανεξαρτήτως της υπαιτιότητας, δεν θα αποζημιωθεί πέραν των 15.000, δηλαδή του ποσού αγοράς. Δεν είναι τελείως παράλογο κατά τη γνώμη μου.

 

Το 1εκ είναι το μέγιστο ποσό που μπορεί αθροιστικά να αποζημιώσει η ασφαλιστική το ασφαλισμένο όχημα έναντι τρίτων (πρόσωπα, αντικείμενα)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

τζιντι, σε δύο προηγούμενα ποστς, εσύ κι ο άλλος Γιώργος δείχνετε τα δύο «όρια» μεταξύ των οποίων κινείται η ουσιαστική διαφορά. Έχετε κι οι δυο «δίκιο», συνάμα κι οι δυο «άδικο». 
2000 (η αξία που υπολογίζουν με κάποιο τρόπο) ή 6001+ (η αξία που κατά τον ιδιοκτήτη έχει το αυτοκίνητό του στα δικά του μάτια).

Αν κόστος επισκευής > αξίας ολικής καταστροφής τότε = σου πληρώνουν την ολική καταστροφή. Είναι λογικό αυτό.
Οπότε το ερώτημα γίνεται πώς θα υπολογίσουμε την αξία ολικής καταστροφής, ποια θα είναι, σε ποιο χρονικό σημείο.

Χρονικό σημείο = η αξία πριν την ζημιά. Αυτήν θα πληρώσει ο υπαίτιος. Αν από την στιγμή που υπόγραψες το ασφαλιστήριο μέχρι πριν τη ζημιά έχει για κάποιο λόγο μειωθεί η αξία του αντικειμένου (2 μέρες πριν το τρακάρισμα ήρθε με ένα σφυρί ο salde και σου έσπασε το παρμπρίζ, το αυτοκίνητο έχει χάσει αξία, δεν είναι ούτε λογικό ούτε δίκαιο να περιμένεις ο υπαίτιος του τρακαρίσματος να σε αποζημιώσει και για λογαριασμό του salde). Ο υπαίτιος μέχρι εκεί αποζημιώνει, την ζημιά που προκάλεσε ο ίδιος, όχι τυχόν ζημιές/φθορες που προϋπήρχαν του τρακαρίσματος.

Αυτοί κοιτούν π.χ. τους πίνακες του autotriti που λέτε. Πόσο κάνει ένα ομοειδές πριν το τρακάρισμα. Θες να αμφισβητήσεις την μέθοδο ή την πραγματικότητα (να  ισχυριστείς ότι οι τιμές του autotriti είναι κουκουρούκου); Ίσως τα καταφέρεις αν και όσο πιο κοντά πέφτουν στην τιμή τους (τα 800 ευρώ που γράφει ο άλλος Γιώργος, πράγματι να σου δίνουν αντίστοιχο) τόσο δυσκολεύει. Κι όσο μεγαλώνει η απόκλιση ανάμεσα στο 2000 που υπολογίζουν και το κόστος επισκευής τόσο δυσκολεύει.

Ας δεχθούμε λοιπόν ότι η «αντικειμενική» αξία προ τρακαρίσματος είναι τα 2χιλ. που προσφέρουν. Απαντάς εσύ -με το δίκιο σου- «Φίλε δεν είναι πάντα έτσι τα πράγματα. Το όχημα του οδηγού Α ήταν στην πένα (πρόσφατα είχε βάλει ανταλλακτικά αξίας 700€ δεν θυμάμαι τι άλλαξε, κάτι με το σύστημα διεύθυνσης). Μεταχειρισμένο τόσο καλοσυντηρημένο με 2000€ δεν πρόκειται να βρει»
Έχεις δλδ στο νου σου μια «υποκειμενική» αξία (βασισμένη κυρίως στο ότι εσύ γνώριζες πολύ καλά τι έχει πάθει και τι όχι το κατεστραμένο όχημα ενώ αγοράζοντας ένα αντίστοιχο δεν έχεις τέτοια γνώση). Τα «υποκειμενικά» είναι ταυτοχρόνως δίκαια κι άδικα.
Για να δεις δε το «άδικο» καλύτερα, δες το από την ανάποδη: θα δεχόσουν ο Γρίγας να πληρώνει φθηνό «αντικειμενικό» ασφάλιστρο κι εσύ ακριβότερο «υποκειμενικό» για ίδιο όχημα εικοσαετίας ή θα διαμαρτυρόσουν για ανισότητα τότε;

Περί ανταλλακτικών, πρόσθετων που τυχόν έχεις βάλει (εσύ μπορεί να είχες βάλει ζάντες από πολύτιμο μέταλλο, καθίσματα από πολύτιμο δέρμα, κινητήρα από  αγωνιστικό, τιμόνι από ελεφαντόδοντο κλπ) διάβασε τι γράφει ο Σωτήρης. Είχε αναπροσαρμόσει το ασφάλιστρο ώστε να αντανακλά αυτές τις αξίες; Αν όχι τότε ζητώντας να σου το αποζημιώσουν πάνω από το όριο που το έχεις ασφαλίσει είναι σαν να ζητάς «παιδιά εγώ θα σας πληρώνω ασφάλιστρο με βάση την αξία autotriti αλλά όταν είναι να καλύψετε τον ασφαλιστικό κίνδυνο (στον οποίον αντιστοιχεί το ασφάλιστρο) θα το υπολογίζουμε με βάση αξίες κοσμηματοπωλείου.

Εδώ να ξέρεις ότι σε γενικές γραμμές είναι εντελώς αρνητικοί σε εξωπραγματικές αξίες (να πάω να ασφαλίσω τροφοδοτικό TurboX για 100.000) ακόμα και αν δέχομαι να πληρώνω το ασφάλιστρο για 100.000, μεταξύ άλλων επειδή είναι ισχυρότατο κίνητρο για ασφαλιστικές απάτες.

Σε ότι αφορά το γενικό, εμπορικό θέμα: μην έχεις αμφιβολία ότι η «λογική» Γρίγα, αν γίνει δεκτή οδηγεί σε χαμηλότερα ασφάλιστρα, η «λογική» τζιντι σε υψηλότερα ή και σε έξοδο ασφαλιστικών από την αγορά (δλδ μην έχεις την αυταπάτη ότι τελικά θα επικρατήσει μια λογική που συστηματικά θα τους ζημιώνει). Δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα, κερδοσκοπικές εταιρίες είναι. Αν αντιληφθούν ότι τα δικαστήρια τους χαντακώνουν, απλώς θα ρυθμίσουν αναλόγως τις τιμές τους κι αν δεν μπορούν θα κόψουν ρόδα μυρωμένα.

Τότε τα κάνουν όλα σωστά οι ασφαλιστικές;
Όχι, το σημαντικότερο πρόβλημα με αυτά είναι η έλλειψη διαύγειας, διαφάνειας και πλήρους ενημέρωσης του ασφαλιζόμενου προ υπογραφής όσο και μετά. Υπάρχουν κι άλλα (αυτό που γράφει ο Σωτήρης, δεν είναι όλες το ίδιο δεκτικές στην υπογραφή διαφορετικού συμβολαίου, μερικές ενδέχεται να σου πουν «μόνο αυτό έχουμε κι αν σου αρέσει»). Αυτό επίσης ενδέχεται να βοηθήσει σε ενδεχόμενο δικαστικής διαμάχης, απλώς εκεί μπορεί τελικά να μην πάρεις το κόστος επισκευής που ζητάς αλλά μόνο κάποιου είδους επιστροφή μέρους του ασφάλιστρου.
Έχουν κάποιες ομοιότητες με την συμπεριφορά των παρόχων (τάζουν λαγούς με πετραχείλια στις διαφημιζόμενες ταχύτητες), των τραπεζών κλπ

Όλα τα παραπάνω στα γράφω για να εξηγήσω για ποιο λόγο μιλώ ταυτοχρόνως για δίκιο κι άδικο καθώς και  γιατί κακώς παρασύρεσαι κατά τη γνώμη μου σε ορισμένες εκφράσεις (απάτη, η δημοκρατία σας, οι νόμοι σας κλπ). Ξεκινάς από κάτι απολύτως λογικό, όπου έχεις κι αρκετά δίκια (τι διάολο, δεν μπορώ με 2χιλ να αντικαταστήσω αυτό που μου κατάστρεψες) αλλά επεκτείνεσαι σε σημεία άδικα ή έστω όχι τόσο ξεκάθαρα δικαια.

Πάντως το σημαντικότερο για τον ενδιαφερόμενο της περίπτωσης είναι να εντοπίσει τι κάνουν στην πράξη κι αν έχει ελπίδα να κερδίσει τα 6χιλ που θέλει ή έστω μέρος αυτών, μετά ας συζητήσει όσο θέλει τα δικια και τα άδικα.

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ και πιστεύω ότι δεν έχει σχέση το "πόσο ασφαλίζω το αυτοκίνητο" με το ότι έχει υποχρέωση η ασφαλιστική του οδηγού Β, που κατέστρεψε το αυτοκίνητό μου, να το επισκευάσει.

 

Το "πόσο ασφαλίζω το αυτοκίνητό μου" έχει σχέση με το τι λεφτά περιμένω να πάρω από τη ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ασφαλιστική αν π.χ. μου το κλεψουν.

 

Αν κάποιος τρίτος μου το ξεσκίσει σε ένα τρακάρισμα με δικιά του ευθύνη, η ασφαλιστική του οφείλει να μου το φτιάξει. Δεν ζητάω καινούργιο αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

@gdp77 έπεσα λίγο καθυστερημένα στην κουβέντα, αλλά είδα διαγώνια όλες τις απαντήσεις. Έχεις πάρει σε 2-3 σημεία σωστές συμβουλές.

 

Στο ασφαλιστήριο συμβόλαιο πρέπει να αναφέρεται η ασφαλιζόμενη αξία του οχήματος. Αν όχι στο συνοπτικό φύλλο, λογικά στο πλήρες συμβόλαιο που πλέον πια σπάνια τυπώνουν. Οι περισσότερες εταιρείες έχουν κίνητρο να βάζουν την ελάχιστη δυνατή, αφού μειώνει πολύ λίγο το κόστος του ασφαλίστρου, αλλά περιορίζει σημαντικά την έκθεσή τους σε περίπτωση ατυχήματος. Η ασφαλιζόμενη αξία προκύπτει αλγοριθμικά, κυρίως με βάση την παλαιότητα και είναι χοντρικά η "εμπορική" αξία του οχήματος.

 

Είτε είσαι σε φιλικό (μιλάς με τη δική σου ασφαλιστική κι εκείνη με την ασφαλιστική του άλλου οδηγού) είτε όχι (μιλάς απευθείας με την ασφαλιστική του άλλου), το μέγιστο ποσό που μπορείς να διεκδικήσεις εύκολα είναι η ασφαλιζόμενη αξία. Έτσι κι αλλιώς απαιτείται η συναίνεση της ασφαλιστικής του άλλου οδηγού.

 

Η δικαστική απόφαση που παρατέθηκε πιο πάνω δεν είναι χαρακτηριστική. Για να είσαι βέβαιος ότι θα αποζημιωθείς για τη δαπάνη επισκευής γενικά χρειάζεται η σύμφωνη γνώμη του τεχνικού συμβούλου της ασφαλιστικής (πραγματογνωμοσύνη), κάτι που φαίνεται να έλειπε στην περίπτωση του τύπου με τη ΜπεΕμΒε.

 

Αν μπορείς εύκολα να αποδείξεις ότι είχες κάνει πρόσφατα δαπάνες που διαφοροποιούν σημαντικά την αξία του οχήματός σου από την εκτιμώμενη εμπορική (πρόσφατες ακριβές συντηρήσεις, καινούρια ανταλλακτικά), αξίζει να στείλεις τα τεκμήρια στις εμπλεκόμενες ασφαλιστικές και να ζητήσεις μεγαλύτερο ποσό. Γενικά όμως δε θα περίμενα να συναινέσουν εύκολα εξωδικαστικά. Η μόνη καταφυγή σου αν αποτύχουν οι διαπραγματεύσεις είναι αγωγή (κοίτα και το συμβόλαιό σου αν καλύπτει νομική προστασία). Και σε αυτήν την περίπτωση, συνήθως περιμένουν να περάσουν 2-3 χρόνια μέχρι να φτάσει η δικάσιμος (παίρνουν και όσες αναβολές μπορούν) και σε πλησιάζουν μερικές μέρες πριν με μια βελτιωμένη προσφορά, για να αποσύρεις και την αγωγή.

 

Το 1+ εκατομμύριο που έχει ως όριο για Αστική Ευθύνη η εταιρεία του υπαίτιου είναι το όριο μέχρι του οποίου η εταιρεία έχει την υποχρέωση καταβολής αποζημίωσης. Από εκείνο το ποσό και μετά οι παθόντες πρέπει να διεκδικήσουν αποζημίωση απευθείας από τον υπαίτιο. Το όριο δεν είναι ανά εμπλεκόμενο όχημα. Για να προσεγγίσεις αυτό το ποσό πρέπει λογικά να έχει επέλθει θάνατος ή τουλάχιστον βαρύτατος τραυματισμός και σε ενδεχόμενη δίκη να μπαίνουν διεκδικήσεις για ψυχική οδύνη και ηθική βλάβη.

 

Δες πχ ένα Ασφαλιστήριο Συμβόλαιο της Εθνικής (το δικό σου μπορεί να διαφέρει βέβαια): https://www.ethniki-asfalistiki.gr/files/Documents/biblio_orwn_auto_062016.pdf

 

image.png

 

Disclaimer: ό,τι γράφω προκύπτει από την προσωπική εμπειρία μου ως δικαιούχος αποζημίωσης από ατυχήματα που έχουν προκαλέσει τρίτοι εις βάρος μου, εντός και εκτός συστήματος φιλικού διακανονισμού. Δεν υποκαθιστά τη γνώμη του ασφαλιστή ή του δικηγόρου σου...

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Simon έγραψε:

 

Αν αγοράσεις σήμερα ένα όχημα καινούριο 15.000 και αύριο πας και το ρίξεις από ένα γκρεμό 100 μέτρων και πάθει ζημιά 20.000, θα αποζημιωθείς το μέγιστο 15.000.

 

πριν 16 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Μάλλον δεν με αντιλήφθηκες. Αν το καινούργιο όχημα που αναφέρεις πάθει ζημιά 20.000 με υπαιτιότητα τρίτου, τότε δεν θα επισκευαστεί το αυτοκίνητο ώστε να επανέλθει στην προτέρα κατάσταση? Έστω και αν η ζημιά είναι 20.000?

 

Όχι θα βγει ολική καταστροφή, θα σου δώσουν 15.000 και θα πάρεις ένα ίδιο καινούργιο.

 

Ο @salde έπαθε @Seafalco; ???

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 6
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ύψιστη τιμή, φευ... ούτε στο μικρό του δαχτυλάκι :p

Πάντως στην περίπτωση του νήματος, αν δεν ικανοποιείται ο ιδιοκτήτης από την προσφορά της ασφαλιστικής και δεν έχει νομική κάλυψη στο ασφαλιστήριό του ώστε να απευθυνθεί σε εκείνους, αν δεν βαριέται και πριν απευθυνθεί σε δικηγόρο μπορεί να δοκιμάσει στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή/στο εποπτικό των ασφαλιστικών να δει τι θα του απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Μάλλον δεν με αντιλήφθηκες. Αν το καινούργιο όχημα που αναφέρεις πάθει ζημιά 20.000 με υπαιτιότητα τρίτου, τότε δεν θα επισκευαστεί το αυτοκίνητο ώστε να επανέλθει στην προτέρα κατάσταση? Έστω και αν η ζημιά είναι 20.000? 

 

 

Αυτοκίνητα μέχρι ενός έτους σε περίπτωση ολικής καταστροφής την οποία πιστοποιεί πραγματογνώμονας αποζημιώνονται στην τιμή κτίσης (βάση τιμολογίου αγοράς) + ότι επιπλέον εξοπλισμό έχει τοποθετήσει ο κάτοχος.

 

Σε περίπτωση μη ολικής καταστροφής η επισκευή γίνεται με γνήσια ανταλλακτικά καταβάλλεται στο ακέραιο από την ασφαλιστική.

 

Πέραν του έτους οι ασφαλιστικές έχουν δικό τους τρόπο που υπολογίζουν την αξία του μεταχειρισμένου πλέον οχήματος και στο κόστος επισκευής χρησιμοποιούν τιμές μεταχειρισμένων ή ιμιτασιόν ανταλλακτικών κατά το δοκούν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση ολικής καταστροφής καμιά ασφαλιστική δεν σε αποζημιώνει στην πραγματική αξία του αυτοκινήτου, ούτε καν στην  εμπορική αξία βάση τιμών πώλησης σε Autotriti.gr , Car.gr κ.λ.π.

 

Η μόνη οδός είναι η δικαστική.

 

2007

 

Ταξιτζής παραβιάζει προτεραιότητα και τρακάρει το αυτοκίνητό μου και άλλα δύο στην συνέχεια.

 

Αυτοκίνητο 10 ετών, ατρακάριστο,  άψογα συντηρημένο με 69000 χλμ. Κόστος αγοράς 18000 ευρώ

 

Η ασφαλιστική δίνει 2000 ευρώ.

 

Φυσικά δεν δέχθηκα και προχώρησα σε αγωγή.

 

Στο δικαστήριο κατέθεσα οτιδήποτε ήταν χρήσιμο στο να αποδείξω ότι το αυτοκίνητο ήταν ατρακάριστο και άψογα συντηρημένο (τα χιλιόμετρα δεν αμφισβητούνται).

 

Η εμπορική αξία στο Autotriti.gr εάν θυμάμαι καλά ήταν 4500 ευρώ στο βασικό εξοπλισμό με 10000 χλμ το χρόνο.

 

Πήρα δικάσιμο σε ένα χρόνο. Η απόφαση του δικαστηρίου ήταν άμεσα εκτελεστέα λόγο (μάλλον) του ότι ο οδηγός είχε παραβιάσει προτεραιότητα και αναγκαστικά είχε υποβάλλει θετική δήλωση υπαιτιότητας και αποζημιώθηκα περίπου με 6900 ευρώ μαζί με τους τόκους. Το Δικαστήριο επιδίκασε και το εύλογο ποσό των  1100 ευρώ λόγω ηθικής βλάβης (ή κατι τέτοιο) για αγορά καινούριου αυτοκινήτου όπου ο δικηγόρος κατέθεσε αντίστοιχο δεδικασμένο

Έγινε επεξεργασία από IOANNISTSA
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, IOANNISTSA said:

Φυσικά δεν δέχθηκα και προχώρησα σε αγωγή.

στο χρονικό διάστημα που μεσολάβησε,  σου έκαναν κάποιου είδους καλύτερη προσφορά πάνω από τα αρχικά 2χιλ; Πριν τη δίκη. Σε σένα απευθείας ή αν σου είπε κάτι σχετικό ο δικηγόρος σου.
Τα 8 χιλιάρικα που γράφεις, τα πήρες καθαρά ή πλήρωσες και από την τσέπη σου τον δικηγόρο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

στο χρονικό διάστημα που μεσολάβησε,  σου έκαναν κάποιου είδους καλύτερη προσφορά πάνω από τα αρχικά 2χιλ; Πριν τη δίκη. Σε σένα απευθείας ή αν σου είπε κάτι σχετικό ο δικηγόρος σου.
Τα 8 χιλιάρικα που γράφεις, τα πήρες καθαρά ή πλήρωσες και από την τσέπη σου τον δικηγόρο;

Μου έκαναν προσφορά μετα στα 2500 ευρώ αλλα τους είπα ότι για να αποσύρω την αγωγή θέλω 5000 ευρώ. 

Το δικαστήριο επιδίκασε 6900 ευρώ μαζί με το ποσό της ηθικής βλάβης.

Τα έξοδα της δίκης βάρυναν την ασφαλιστική και τα έξοδα του δικηγόρου εμένα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, IOANNISTSA said:

Μου έκαναν προσφορά μετα στα 2500 ευρώ αλλα τους είπα ότι για να αποσύρω την αγωγή θέλω 5000 ευρώ. 

Το δικαστήριο επιδίκασε 6900 ευρώ μαζί με το ποσό της ηθικής βλάβης.

Τα έξοδα της δίκης βάρυναν την ασφαλιστική και τα έξοδα του δικηγόρου εμένα.

 

Μέχρι την απόφαση του δικαστηρίου, πόσος χρόνος μεσολάβησε? Πόσες αναβολές πήρε ή άλλη πλευρά? Στο μεταξύ εσύ τι έκανες με το αυτοκίνητο? Το επισκεύασες μόνος σου ή αγόρασες άλλο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.