Jump to content



Κατασκευή αποθήκης στην ταράτσα με πορομπετόν (Alphablock ή Ytong)


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ερωτηση προς τον ts

Αδεια υπαρχει; Μελετη;

Αν οχι, που μαλλον οχι, παρολο που ειναι πολυ ενδιαφερον το θεμα θα κλειδωσει καθως συζηταμε για κατι παρανομο.

 

Ευχαριστω

Πάντως εντελώς πληροφοριακά σε αντίστοιχη αυθαίρετη αποθήκούλα, στο εξοχικό πλήρωσα για την νομιμοποιήσή της φέτος:

Αμοιβή μηχανικού = 900+ΦΠΑ

Παράβολο (κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς) = 265

Πρόστιμο = 492

Σύνολο 1700 ευρουλάκια για να βάζουμε τα φτυάρια και τα σκαλιστήρια να μην βρέχονται:hehe:

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δεν παίρνεις καλύτερα μια αποθήκη κήπου που δεν θέλει και άδεια?

Οι περισσότερες προβλέπουν αγκύρωση στο έδαφος και θα γλιτώσεις και το γιαπί το πηλοφόρι, το μυστρί.

 

https://www.skroutz.gr/s/11364732/Μεταλλική-Αποθήκη-Woodlake-1-94x1-51x1-77m.html

 

https://www.skroutz.gr/s/11364736/Μεταλλική-Αποθήκη-Enfield-1-94x1-51x1-77m.html#reviews

 

Υπάρχουν μεταλλικές γαλβανιζέ, πλαστικές και ξύλινες.

Έγινε επεξεργασία από p55
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ερωτηση προς τον ts

Αδεια υπαρχει; Μελετη;

Στο συμβόλαιο υπάρχει, άρα υποθέτω είναι νόμιμη.

Μελέτη δεν ξέρω.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση, επειδή διαβάζω το θρεντ μέρες αλλα δεν εχω προλάβει να απαντησω. Οτιδήποτε μετά το 2011 που γίνεται χωρίς άδειαούτε τακτοποιείται ούτε νομιμοποιείται. Μόνο γκρεμίζετε.

 

Η κατασκευή που θέλετε να κάνετε είναι πρόχειρη,  και από αυτά που βλέπω αποκλείεται να έχει ασχοληθεί/υπογράψει κάποιος μηχανικός άδεια.

 

Ολα αυτα ενημερωτικά και φιλικά, γιατί θα έχετε πρόβλημα στην  μελλοντική μεταβίβαση του ακίνητου, καθώς απαιτείται βεβαίωση νομιμότητας.

 

Θα επανέλθω και στο κατασκευαστικό κομμάτι.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση σχετικα με τις αδειες. και ρωταω εντελως φιλικα και ηρεμα. δεν θελω να τσακωθω ουτε δημιουργησω καποια ενταση.

οταν καποιος ρωταει πως θα το χτισω γιατι εμεις και οι mods πρεπει να ψαχνομαστε αν υπαρχει αδεια η οχι, αν την εχει υπογραψει μηχανικος η οχι? δηλαδη υπαρχει περιπτωση ποτε να ερθει καποιος και να πει οτι εισαι κατηγορουμενος γιατι ειπες βαλε σιδερα ετσι η αλλιως η χτισε με πλυθες και οχι ιτον?

εννοω δηλαδη γιατι πρεπει να το ψαξουμε?αντε και πες οτι ναι εχω αδεια και παλι πως θα ειμαστε σιγουροι οτι υπαρχει αδεια? νομιζω οτι ειμαστε πολυ υπερβολικοι σε τετοια θεματα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ηταν πιο ευκολο να κλειστει με πανελ ? Ακομα και να γινει στραβη , ξυλονονται ευκολα μετα

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vellamos said:

να κανω μια ερωτηση σχετικα με τις αδειες. και ρωταω εντελως φιλικα και ηρεμα. δεν θελω να τσακωθω ουτε δημιουργησω καποια ενταση.

οταν καποιος ρωταει πως θα το χτισω γιατι εμεις και οι mods πρεπει να ψαχνομαστε αν υπαρχει αδεια η οχι, αν την εχει υπογραψει μηχανικος η οχι? δηλαδη υπαρχει περιπτωση ποτε να ερθει καποιος και να πει οτι εισαι κατηγορουμενος γιατι ειπες βαλε σιδερα ετσι η αλλιως η χτισε με πλυθες και οχι ιτον?

εννοω δηλαδη γιατι πρεπει να το ψαξουμε?αντε και πες οτι ναι εχω αδεια και παλι πως θα ειμαστε σιγουροι οτι υπαρχει αδεια? νομιζω οτι ειμαστε πολυ υπερβολικοι σε τετοια θεματα

 

Γιατί αν αυτό πέσει θα σκοτωθεί άνθρωπος. 

 

Και όπως έλεγε και ο καθηγητής της στατικής...δεν υπάρχει ολίγον έγκυος...

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όντως δεν υπάρχει άδεια.

Όμως εδώ δεν έχει γίνει κάποια παρανομία για την οποία συζητάμε.

Δεν έχει χτιστεί ούτε ένα τούβλο.

Τα μόνα τούβλα που έχουν 'χτιστεί' είναι στο Sketchup.

Αν αυτό είναι παράνομο, τότε έχω παρανομήσει.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2020 at 12:56 ΜΜ, το μέλος exploi7ed έγραψε:

Πάντως εντελώς πληροφοριακά σε αντίστοιχη αυθαίρετη αποθήκούλα, στο εξοχικό πλήρωσα για την νομιμοποιήσή της φέτος:

Αμοιβή μηχανικού = 900+ΦΠΑ

Παράβολο (κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς) = 265

Πρόστιμο = 492

Σύνολο 1700 ευρουλάκια για να βάζουμε τα φτυάρια και τα σκαλιστήρια να μην βρέχονται:hehe:

Θα χρησιμοποιήσω το σχόλιο σου απλώς για τις τιμές και για την απορία μου....

Δηλαδή ο μηχανικός πήρε περισσότερα από την "νομιμοποίηση" !!!!

Και άντε τα πήρε αυτός τα πήρε και το κράτος ...μετά από όλα αυτά η "αυθαίρετη" αποθηκούλα έγινε ποιο σταθερή ?? " και δεν θα πέσει να σκοτώσει άνθρωπο" ???

ή γκρεμίστηκε και ξαναχτίστηκε μετά από μελέτη και επίβλεψη του μηχανικού ???

Η απορία μου είναι περισσότερο για όλη αυτή την σωρεία των νομιμοποιήσεων τα τελευταία χρόνια .... 

Κάνω λάθος ή πράγματι κάτι πάει στραβά ???

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2020 at 10:06 ΠΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ερωτηση προς τον ts

Αδεια υπαρχει; Μελετη;

Αν οχι, που μαλλον οχι, παρολο που ειναι πολυ ενδιαφερον το θεμα θα κλειδωσει καθως συζηταμε για κατι παρανομο.

 

Ευχαριστω

 

Όλες οι οικοδομικές εργασίες χρειάζονται κάποιου είδους άδεια.

Ακόμη και τα πλακάκια που έβαλες στην αυλή σου. :lol:

 

Να κλειδώνεις μόνο τις περιπτώσεις που πάει κάποιος να φτιάξει  κάτι που είναι πραγματικά επικίνδυνο.

 

Γιατί αν το πάμε έτσι, επιτρέπεται κάποιος να κάνει μετατροπές στα ηλεκτρολογικά του σπιτιού του ενώ δεν είναι ηλεκτρολόγος;

Θα έπρεπε να κλειδώνονται και αυτά τα θέματα, και άλλα πολλά.

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός που τακτοποιει ένα αυθαίρετο κάνει είτε μελέτη στατικής επάρκειας, είτε δελτίο δομική τρωτοτητας αναλαμβανοντας τις ευθύνες του. 

 

Όσον αφορά τις ηλεκτρολογικες εργασίες, συνήθως δεν χρειάζονται άδεια, αλλά πάντα εάν έχεις παρατηρήσει λέμε τζιζ ρεύμα, φώναξε ηλεκτρολόγο. 

πριν 10 λεπτά, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Όλες οι οικοδομικές εργασίες χρειάζονται κάποιου είδους άδεια.

Ακόμη και τα πλακάκια που έβαλες στην αυλή σου

 

Άρθρο 30 εργασίες που δε θέλουν κανενός είδους άδεια. (αλλά ενδεχομένως θέλουν αναγγελία στο ΙΚΑ για καταβολή ενσημων) 

 

WWW.KODIKO.GR

ΝΟΜΟΣ 4495/2017 (Κωδικοποιημένος) - ΦΕΚ Α...

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2020 at 8:02 ΜΜ, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

50 Ytong *2.30=115€.

 

Αν το υαλόνημα είναι αυτό 20τ.μ.*3€=60€.

Αστάρι;  Έχεις κάποιο λινκ;
2 25κιλες κόλλες (φτάνουν;) για πορομπετόν =20€.

Σίδερα 38€.

 

Σύνολο 233€.

Συν πάνελ οροφής 220€, όλα μαζί 450€.

Το περίμενα πιο φτηνό...και δεν έχω βάλει και τις πόρτες..

 

 Αστάρι χρησιμοποιείς, το απλό αστάρι νερού που το αραιώνεις 50%.

 

Κοντά 1.000 ευρώ Θα σου στοιχίσουν όλα.

Έχεις και βαψίματα, να περάσεις και κάνα καλώδιο για καμιά μπρίζα και κάνα φως, ...

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος osa έγραψε:

Θα χρησιμοποιήσω το σχόλιο σου απλώς για τις τιμές και για την απορία μου....

Δηλαδή ο μηχανικός πήρε περισσότερα από την "νομιμοποίηση" !!!!

Και άντε τα πήρε αυτός τα πήρε και το κράτος ...μετά από όλα αυτά η "αυθαίρετη" αποθηκούλα έγινε ποιο σταθερή ?? " και δεν θα πέσει να σκοτώσει άνθρωπο" ???

ή γκρεμίστηκε και ξαναχτίστηκε μετά από μελέτη και επίβλεψη του μηχανικού ???

Η απορία μου είναι περισσότερο για όλη αυτή την σωρεία των νομιμοποιήσεων τα τελευταία χρόνια .... 

Κάνω λάθος ή πράγματι κάτι πάει στραβά ???

Mιλάμε για κληρονομιά, η αποθηκούλα ήταν εκει αλλά ξύλινη μαζι με το σπίτι απο το 1970 και δεν ηλεκτροδοτούνταν, γύρω στο 1999 έγινε με τσιμεντόλιθους και εξακολούθησε να μην έχει ρεύμα, και το πιο παράδοξο απο όλα αυτά: αν το σπίτι είχε πάρει ρεύμα πριν το 1975 θα πλήρωνα 900+250, επειδή πήρε ρεύμα το 1976 πλήρωσα 900+757, και παρατρίχα να μου ζητούσαν και στατική επάρκεια της αποθήκης.

Αντε λοιπόν βρές άκρη με το κράτος για τον αν έγινε καλύτερή ή οχι η αποθήκη...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, vellamos said:

νομιζω οτι ειμαστε πολυ υπερβολικοι σε τετοια θεματα


συγγνώμη προκαταβολικά για το off topic, επειδή είναι γενικού ενδιαφέροντος ας σου απαντήσω εδώ:

1. το να επισημαίνεται σε κάποιον που ρωτά κάτι ένας κίνδυνος ή ακόμα μια ακίνδυνη παρανομία, ωφελεί πρώτα από όλα τον ίδιο τον άνθρωπο που ρωτά. Δεν είναι απαραίτητο πως το γνωρίζει ούτε ότι έχει περάσει από το μυαλό του.

2. είναι δημόσιο φόρουμ, εκτός από όσους συμμετέχουν γράφοντας μπορεί να υπάρχει απροσδιόριστος αριθμός ανθρώπων που απλώς διαβάζουν ένα θέμα. Κάθε είδους άνθρωποι, έξυπνοι, χαζοί, απερίσκεπτοι, επιπόλαιοι, ικανοί, ανίκανοι, έμπειροι, άπειροι, ανήλικες, ενήλικες, κάθε καρυδιάς καρύδι. Χωρίς καν να μπορούν να εκτιμήσουν μερικές φορές την βαρύτητα που έχει το πρόσωπο που γράφει. Είμαι άσχετος σε κατασκευές, είμαι κι εντυπωσιακά αδέξιος. Αν πάω να γράψω κάτι που δυνητικά οδηγεί σε κίνδυνο, αντίθετο σε κάτι ασφαλές που γράφει κάποιο άλλο μέλος, εσύ που συμμετέχεις πιθανόν το γνωρίζεις κι αντιμετωπίζεις αναλόγως την επικίνδυνη ιδέα μου. Εξηγώντας μου, διορθώνοντάς με, αστειευόμενος, κοροϊδευτικά, αγνοώντας την, όπως θέλεις.  Ένα παιδάκι που πέτυχε το νήμα από τυχαία αναζήτηση  απλώς βλέπει δυο ισοδύναμα -στα μάτια του- κείμενα.

Τα γραφόμενα σε δημόσια θέα δεν αφορούν μόνο τους συμμετέχοντες. Καλό είναι να λαμβάνεται υπόψιν από όλους μας, έστω στην άκρη του μυαλού μας.

3. «Πολύ υπερβολικοί» είναι άδικος χαρακτηρισμός για τους mods και τους admins του thelab.gr. Ειλικρινά υπάρχει έστω και μία περίπτωση που θέλησες να γράψεις κάτι εδώ κι ένιωσες να εμποδίζεσαι από σχολαστική ερμηνεία των κανόνων του φόρουμ; Όσα χρόνια διαβάζω εδώ, έχω σχηματίσει την ακριβώς αντίθετη εικόνα: ότι όλοι τους είναι όσο πρέπει και με το παραπάνω ανεκτικοί και συζητήσιμοι στο να δεχθούν ελαστική ερμηνεία των κανόνων προς όφελος της συζήτησης. Δηλαδή αν νιώθει κάποιος ότι καταπιέζεται στην έκφρασή του εντός δελαμπ, μου μοιάζει εντελώς off.

4. Πέραν του αν είναι δυνατόν να πάει κάποιος κατηγορούμενος υπάρχει και το σκέλος της προσωπικής μας υπευθυνότητας. Δεν συμπεριφερόμαστε όπως μας καπνίσει με μοναδικό κριτήριο το αν θα γλυτώσουμε την φυλακή. Αυτό δεν προστατεύει μόνο εμάς αλλά και την συνολική ακεραιότητα κι αξία του φόρουμ.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που ο χρόνος μου είναι πολυ περιορισμένος και η απάντηση που θέλω να δώσω κανονικά θέλει ανάλυση θα τα πω με συντομία. Αν ο λόγος μου μοιάζει επιθετικός δεν είναι απλά δεν έχω την πολυτέλεια αυτή τη στιγμή να τον "χτενίσω".

 

1. Για όποιον μου μίλησε προσωπικά να του αναφέρω ότι και άδεια είχα και ασφαλισμένη είμαι και ήμουν κατά τις εργασίες. Οπότε όταν δεν γνωρίζουμε απλά δεν μιλάμε.

2. Σε ένα φόρουμ πέρα από τα άτομα που συμμετέχουν στις συζητήσεις υπάρχουν και άτομα που τις διαβάζουν. Δεν μπορώ ούτε εγώ ούτε η ΔΟ να γνωρίζει την τρέλα που κουβαλάει ο κάθε ένας. 

3. Οταν μιλάμε για κατασκευή σε ταράτσα, πέρα από το θέμα του αυθαίρετου που προσωπικά δεν με απασχολεί σαν Αγαπή υπάρχει το ηθικό κομμάτι. Αν η κατασκευή γίνει στο πόδι, χωρίς μελέτη, χωρίς καμία μελέτη στατικότητας και αντοχής και σε μία κακοκαιρία την πάρει ο αέρας και πέσει στο κεφάλι ενός ανθρώπου που περπατάει με το παιδί του στον δρόμο, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν θα νιώθω καλά που άφησα αυτή τη συζήτηση να εξελιχθεί εδώ μέσα.

4. Πολλές φορές με έχετε δει και έχετε δει άτομα από τη ΔΟ και μη, να λέμε κάλεσε μάστορα να στο φτιάξει. Και ακόμα περισσότερες φορές με έχετε δει να λέω δεν είναι κακό να δώσουμε και ένα μεροκάματο σε κάποιον καθώς δεν μπορούμε να τα κάνουμε όλα.

5. Εχουν κλειδώσει πολλά θέματα στο πρόσφατο και μη παρελθόν, που κινούνταν στα όρια του γκρίζου ή και πάραπέρα.

6. Όπως λοιπόν δεν επιτρέπεται να μιλάμε εδώ μέσα για παρανομίες σε λογισμικά, έτσι και δεν επιτρέπεται να μιλάμε για παρανομίες σε πολεοδομικά ή παρανομίες σε οτιδήποτε ή να παίζουμε με τη σωματική ή ψυχική ακεραιότητα μας ή των άλλων.

 

Αυτά από εμένα και ελπίζω να κάλυψα τα όποια κενά. 

 

 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.