Jump to content


Recommended Posts

4 minutes ago, salde said:


εάν το πρόβλημα είναι όντως στην καμπίνα, είναι ίσως καλύτερα να έχεις τον ίδιο πάροχο που ελέγχει εκεί την καμπίνα. Τον ΟΤΕ αν κατάλαβα. Το πλεονέκτημα είναι ότι γλυτώνεις ένα ενδιάμεσο στάδιο συνεννοήσεων.

Το «αλλαγή ζεύγους» είναι η ενέργεια που έκαναν δοκιμάζοντας να λύσουν το πρόβλημα. Για να συνεχίζονται οι αποσυνδέσεις προφανώς το πρόβλημα δεν έχει λυθεί με την αλλαγή. Για να δουν επάνω στην καμπίνα ποιο είναι το καλύτερο διαθέσιμο ζεύγος, απαιτείται όργανο και χρόνος (να δοκιμάσει επιτόπου ένα ένα). Δεν το κάνουν σχεδόν ποτέ παρά μόνο ως χάρη. Αν έχετε δύσκολες καιρικές συνθήκες στην περιοχή κι αν τα καλώδια είναι παλαιά, καλ΄τύχη. Εσύ συνέχιζε να δηλώνεις βλάβες.

Έχει κάνα 3 χρόνια που πέρασαν καλώδια (πριν περάσουν άσφαλτο στο δρόμο. Στη περιοχή δεν έχει τραγικές καιρικές συνθήκες. Μπορεί η καμπίνα να είναι ελαττωματική (ίσως). Εφόσον ξανά έκλεισα το SRA, θα συνεχίζω να δηλώνω βλάβη, μέχρι να κουραστούν να ακούνε την φωνή μου.

 

Τώρα, δεν κάνει αποσυνδέσεις, αναμένεται το βραδάκι έως το πρωί να κάνει, καθώς και το ΣΚ, όπου την Κυριακή γίνεται χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Και που λες, από εκείνη τη στιγμή που έκλεισα ξανά το SRA, δεν ξανά έκανε αποσύνδεση. Βέβαια η ταχύτητα ανεβοκατέβαινε, όχι σε τραγικά επίπεδα. Είχε μαζέψει 4k σφάλματα crc (του οποίου στη προκειμένη περίπτωση που αντιμετωπίζω, θα έχανε συγχρονισμό). Και με SNR 3db στη λήψη, εξακολουθούσε την περισσότερη ώρα να δίνει το μέγιστο. Βέβαια, είναι νωρίς, θα το επιτηρώ για μερικές ημέρες, άμα ξεκινήσει ανελέητα να κάνει ξανά τις αποσυνδέσεις, θα δηλώσω βλάβη.

 

Υ.Γ.: Διάβασα ή εδώ ή σε άλλο φόρουμ, πως ένας, με του που έκλεισε το sra, δεν είχε αποσυνδέσεις...

 

To Speedport Entry 2i έχει από προεπιλογή ενεργό το SRA;

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση 23/10: με κλειστό το SRA, προς το παρόν καμία αποσύνδεση. Είναι θετικό αυτό. Βέβαια τα ξημερώματα της Πέμπτης, έκλεισε το Online και το Telephony αλλά το DSL παρέμεινε ενεργό, μάλλον λόγω των crc, πήγαν στα 6Κ και μαζεύονται αργά αργά τώρα. Τα FEC βέβαια έφτασαν 70Κ (αυτό είναι καλό; ). Γενικά μου έφυγε ένα βάρος από πάνω γιατί ήμουν ένα βήμα πριν το ψυχιατρείο :lol: (λόγω του ότι αυτό το πραμα υπάρχει εδώ και 6 μήνες). Θα ενημερώσω ξανά σε μερικές μέρες.

Έγινε επεξεργασία από Ζουράμπι
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν, επανέρχομαι. Τη Δευτέρα ήρθε τεχνικός, και είδε εκεί στο κουτάκι έξω στον στύλο πως το καλώδιο του γείτονα, ήταν πατημένο στο δικό μου, Του οποίου το ξεχώρισε. Στο ρούτερ μου ήταν ανενεργό το AnnexM (αν και δεν ξέρω που κολλούσε αυτό, διότι το ρούτερ βλέπει Annex Β ). Βέβαια, εξακολουθεί να κάνει τα ίδια. Με τις αναλυτικές μετρήσεις που έκανε ο τεχνικός, είδε πως φταίει κάτι στην εσωτερική καλωδίωση. Πιστεύω πως το καλώδιο που έρχεται από έξω, εώς την είσοδο της πολυκατοικίας να έχει κάποιο πρόβλημα και θα πρέπει να γίνει η αλλάγή ζεύγους ή να κουμπώσει κατευθίαν το καλώδιο που έρχεται από τη καμπίνα μαζί με αυτό που πάει στο ντουλαπάκι με τα καλώδια στην είσοδο της πολυκατοικίας (γιατί είναι κουμπωμένο πάνω σε ρεκλέτα και έχω υποψία πως η ρεκλέτα κάνει όλη την ιστορία).

 

Και έχω την εξής απορία, μόνο η Cosmote μπορεί να κάνει αλλαγή ζεύγους καλωδίων εκεί μέσα; Δηλαδή να γίνει αλλαγή του καλώδιου με άλλο ζεύγος (αυτά που πάνε στο ντουλαπάκι στην είσοδο της πολυκατοικίας) ή γίνεται να το αλλάξω και εγώ (το κουτάκι στο στύλο αυτό που δείχνω στην εικόνα).

 

kouti.jpg

Έγινε επεξεργασία από Ζουράμπι
Link to comment
Share on other sites

Στο κουτί του στύλου κανονικά έχει πρόσβαση μόνο ο ΟΤΕ. Εάν θεωρήσουμε ότι δεν θα σε "δώσει" κάποιος γείτονας που δεν σε χωνεύει, πάλι χρειάζεσαι καρφωτικό για να αλλάξεις ζευγάρι, ή καλύτερα να το κάνει διακριτικά κάποιος ηλεκτρολόγος, για να είσαι και πιο σίγουρος. Υπάρχει ζεύγος από το καλώδιο που φτάνει σπίτι σου που να είναι ελεύθερο;

Βέβαια δεν κατάλαβα τί εννοούσε ο τεχνικός ότι τα καλώδια του γείτονα ήταν καρφωμένα σε εσένα - έτσι θα είχες το δίκτυό του και το τηλέφωνό του...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, minast said:

Στο κουτί του στύλου κανονικά έχει πρόσβαση μόνο ο ΟΤΕ. Εάν θεωρήσουμε ότι δεν θα σε "δώσει" κάποιος γείτονας που δεν σε χωνεύει, πάλι χρειάζεσαι καρφωτικό για να αλλάξεις ζευγάρι, ή καλύτερα να το κάνει διακριτικά κάποιος ηλεκτρολόγος, για να είσαι και πιο σίγουρος. Υπάρχει ζεύγος από το καλώδιο που φτάνει σπίτι σου που να είναι ελεύθερο;

Βέβαια δεν κατάλαβα τί εννοούσε ο τεχνικός ότι τα καλώδια του γείτονα ήταν καρφωμένα σε εσένα - έτσι θα είχες το δίκτυό του και το τηλέφωνό του...

Μάλλον θα εννοούσε πως όταν ήρθε άλλος τεχνικός στου γείτονα και να κάρφωσε το 1 καλωδιό από το ζευγάρι πάνω στο δικό μου σε εκείνο το κουτί. Όσον αφορά για το καλώδιο, υπάρχουν άλλα 5 (αν δεν κάνω λάθος) ελεύθερα ζεύγη που πάνε στο ντουλαπάκι στην είσοδο της πολυκατοικίας. Βέβαια, δεν νομίζω να είναι κάτι το τρομερό η αλλαγή του (βέβαια διακριτικά) διότι στο ντουλαπάκι στην είσοδο έχει την ίδια συνδεσμολογία. Τώρα όσον αφορά εαν έχω γείτονα μίζερο και εκνευριστικό, έχω. Σκέψου, όταν ο τεχνικός έκοψε το καλώδιο το δικό μου, κόπηκε και τον δικό του, και ο γείτονας τον σκυλοέβριζε. Τώρα εαν με χωνέυει ή όχι δεν ξέρω :lol:  

 

Να προσθέσω πως γνωρίζω ποιο καλώδιο είναι το δικό μου, αυτό με τη λευκή μονωτική ταινία, όπως δείχνω στη φωτογραφία.

Έγινε επεξεργασία από Ζουράμπι
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Ζουράμπι said:

Με τις αναλυτικές μετρήσεις που έκανε ο τεχνικός, είδε πως φταίει κάτι στην εσωτερική καλωδίωση.

δεν καταλαβαίνω ούτε εγώ τι ακριβώς σου λένε. Εσωτερική καλωδίωση συνηθως εννοούν το δικό σου κομάτι, στο κτίσμα σου, από το σημείο εισόδου στο κτίσμα έως το διαμέρισμά σου, τ οποίο και είναι δική σου αρμοδιότητα κι ευθύνη. Κάνεις εκεί ότι θέλεις εντός των πλαισίων του νόμου. Ο γείτονας δεν μπορεί να κάνει τίποτα όσο είσαι εντός των νόμιμων ορίων.

Μέχρι το σημείο εισόδου στο κτίσμα (στο ισόγειο; κάπου αλλού; αυτό που λες ρεγκλέτα μάλλον) η ευθύνη είναι του παρόχου (ΟΤΕ). Στα εξήγησε ο minast. Έχεις crosstalk; Γίνεται κάποια παρεμβολή από το γειτονικό καλώδιο στο δικό σου; Είναι θέμα ΟΤΕ να το φτιάξει. Αν πας εσύ είναι παράνομο, το κάνεις με δικό σου ρίσκο. Αν μάλιστα ο γείτονας αντιδρά διακινδυνεύεις διπλά.

Από το διαμέρισμά σου μέχρι το ντουλαπάκι στην είσοδο της πολυκατοικίας, έχεις μόνο μία διαδρομή διαθέσιμη. Μόνο σε ένα σημείο στο ντουλαπάκι καταλήγει το διαμέρισμά σου. Μέχρι εκεί αν θες να αλλάξεις το σημείο στο ντουλαπάκι, τα καλώδια από το ντουλαπάκι έως το διαμέρισμα, τα καλώδια εντός του διαμερίσματος σου, την ευθύνη την έχεις εσύ.
Από το ντουλαπάκι μέχρι το στύλο ή όπου αλλού, η ευθύνη είναι του ΟΤΕ. 
Ξεκαθάρισε αν μέχρι το ντουλαπάκι η σύνδεση είναι κανονική. Μην μπλέκεσαι στα δύο σκέλη ταυτοχρόνως. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, salde said:

δεν καταλαβαίνω ούτε εγώ τι ακριβώς σου λένε. Εσωτερική καλωδίωση συνηθως εννοούν το δικό σου κομάτι, στο κτίσμα σου, από το σημείο εισόδου στο κτίσμα έως το διαμέρισμά σου, τ οποίο και είναι δική σου αρμοδιότητα κι ευθύνη. Κάνεις εκεί ότι θέλεις εντός των πλαισίων του νόμου. Ο γείτονας δεν μπορεί να κάνει τίποτα όσο είσαι εντός των νόμιμων ορίων.

Μέχρι το σημείο εισόδου στο κτίσμα (στο ισόγειο; κάπου αλλού; αυτό που λες ρεγκλέτα μάλλον) η ευθύνη είναι του παρόχου (ΟΤΕ). Στα εξήγησε ο minast. Έχεις crosstalk; Γίνεται κάποια παρεμβολή από το γειτονικό καλώδιο στο δικό σου; Είναι θέμα ΟΤΕ να το φτιάξει. Αν πας εσύ είναι παράνομο, το κάνεις με δικό σου ρίσκο. Αν μάλιστα ο γείτονας αντιδρά διακινδυνεύεις διπλά.

Από το διαμέρισμά σου μέχρι το ντουλαπάκι στην είσοδο της πολυκατοικίας, έχεις μόνο μία διαδρομή διαθέσιμη. Μόνο σε ένα σημείο στο ντουλαπάκι καταλήγει το διαμέρισμά σου. Μέχρι εκεί αν θες να αλλάξεις το σημείο στο ντουλαπάκι, τα καλώδια από το ντουλαπάκι έως το διαμέρισμα, τα καλώδια εντός του διαμερίσματος σου, την ευθύνη την έχεις εσύ.
Από το ντουλαπάκι μέχρι το στύλο ή όπου αλλού, η ευθύνη είναι του ΟΤΕ. 
Ξεκαθάρισε αν μέχρι το ντουλαπάκι η σύνδεση είναι κανονική. Μην μπλέκεσαι στα δύο σκέλη ταυτοχρόνως. 

Επειδή με τα λεγόμενα μου, τα μπέρδεψα, να τα ξεκαθαρίσω.

Έλεγα, να βγάλω το ζεύγος του είναι στο κουτί στο στύλο (όχι των γραμμών που πάνε στην καμπίνα) το οποίο πηγαίνει στη πολυκατοικία, και να συνδέσω ένα διαθέσιμο. Τα καλώδια που είναι στο ντουλαπάκι εντός της πολυκατοικίας, ξέρω πως μπορώ να αλλάξω, όπως ανέφερα πριν βδομάδες  άλλαξα το ζεύγος που ξεκινάει από το ντουλαπάκι έως το διαμέρισμα. Βέβαια, για να λένε οι τεχνικοί πως η καμπίνα λειτουργεί κανονικά, άρα, κάπου σκοντάφτει από τη πλευρά που ξεκινάει το κουτί στον στύλο έως το ντουλαπάκι στην είσοδο της πολυκατοικίας. (Διότι πριν εβδομάδες, κατέβηκα με το ρούτερ, συνδεσα τη τηλεφωνική πρίζα στο καλώδιο που έρχεται από το κουτί στον στύλο στο ντουλαπάκι της πολυκατοικίας, και έκανε τα ίδια).

 

Ο τεχνικός με είπε το εξής:

"Δεν βλέπω έως το κουτί στο στύλο να έχει κάποιο θέμα, να δείτε την εσωτερική καλωδίωση σας. Καθώς επίσης είδα πως ένα καλώδιο ήταν πατημένο (δηλαδή ήθελε να πει συνδεδεμένο) με το δικό σας, τα ξεχώρισα." (Διότι όταν έκοψε το δικό μου, κόπηκε και το δικό του).

 

Δηλαδή τώρα τι προτείνετε, να καλέσω την εξυπηρέτηση στο 13788 και να τους πω ότι έχω το ίδιο πρόβλημα, και όταν έρθει, να αλλάξει εκείνο το ζεύγος απ' όπου ξεκινάει από τον στύλο έως το ντουλαπάκι στην είσοδο της πολυκατοικίας; Να πάω κατευθείαν στο κατάστημα και να τους πω αυτό ώστε να έρθει εκείνη τη στιγμή τεχνικός;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα σου έλεγα να έχει ξεκαθαριστεί αν η διαδρομή στύλος-ντουλαπάκι πολυκατοικίας είναι δική σου αρμοδιότητα ή όχι. Θεωρώ πως όχι αλλά αυτό δεν ταιριάζει με την απάντηση «να δείτε την εσωτερική καλωδίωση σας».

Αν το θεωρώ λάθος κι είναι όντως δική σου αρμοδιότητα η διαδρομή στύλος-ντουλαπάκι τότε απευθύνεσαι σε ηλεκτρολόγο που γνωρίζει από δίκτυα τηλεπικοινωνιών. Σχεδόν όλοι οι ηλκτρολόγοι γνωρίζουν να συνδέουν καλώδια σήματος σε κτίρια (τηλεπικοινωνιακά) αλλά δεν έχουν όλοι ούτε την ίδια εξειδίκευση/εμπειρία ούτε όργανα για να κάνουν μετρήσεις τέτοιου είδους.
Αναλόγως του είδους των εργασιών που πρέπει να γίνουν μπορεί να χρειάζεται συνεννόηση με τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες που βρίσκονται στο ντουλαπάκι. Δεν είναι πάντοτε αναγκαίο, αναλόγως τι πρέπει να διορθωθεί.

Αν δεν είναι δική σου αρμοδιότητα τότε αναγκαστικά συνεχίζεις με ΟΤΕ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, salde said:

θα σου έλεγα να έχει ξεκαθαριστεί αν η διαδρομή στύλος-ντουλαπάκι πολυκατοικίας είναι δική σου αρμοδιότητα ή όχι. Θεωρώ πως όχι αλλά αυτό δεν ταιριάζει με την απάντηση «να δείτε την εσωτερική καλωδίωση σας».

Αν το θεωρώ λάθος κι είναι όντως δική σου αρμοδιότητα η διαδρομή στύλος-ντουλαπάκι τότε απευθύνεσαι σε ηλεκτρολόγο που γνωρίζει από δίκτυα τηλεπικοινωνιών. Σχεδόν όλοι οι ηλκτρολόγοι γνωρίζουν να συνδέουν καλώδια σήματος σε κτίρια (τηλεπικοινωνιακά) αλλά δεν έχουν όλοι ούτε την ίδια εξειδίκευση/εμπειρία ούτε όργανα για να κάνουν μετρήσεις τέτοιου είδους.
Αναλόγως του είδους των εργασιών που πρέπει να γίνουν μπορεί να χρειάζεται συνεννόηση με τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες που βρίσκονται στο ντουλαπάκι. Δεν είναι πάντοτε αναγκαίο, αναλόγως τι πρέπει να διορθωθεί.

Αν δεν είναι δική σου αρμοδιότητα τότε αναγκαστικά συνεχίζεις με ΟΤΕ.

 

Άμα είναι, θα τους καλέσω και να ρωτήσω για αυτό το ζήτημα.

 

Αλλά ξέρεις τι εντύπωση μου κάνει; Όλη μέρα σαν να μη συνέβη τίποτα, και από το απόγευμα μέχρι τα ξημερώματα, ξεκινάει όλο αυτό με την απώλεια συγχρονισμού κλπ.

Link to comment
Share on other sites

αυτά μπορεί να έχουν διάφορες εξηγήσεις. Π.χ. μπορεί να υπάρχει κάποιος error buffer (σαν σκουπιδοτενεκές που γεμίζει με λάθη) κι όταν γεμίσει με errors να κάνει αυτόματο reset. Μπορεί κι άλλα πράγματα.
Σε καταλαβαίνω που ψάχνεσαι με διάφορα σενάρια αλλά αυτό μπορεί να σε μπλέκει χειρότερα στις συνεννοήσεις. Μην προσπαθείς να λύσεις μοναχός σου το τεχνικό σκέλος (γιατί συμβαίνει, τι μπορεί να είναι κλπ).

Αφού σου λένε ότι ΟΤΕ-στύλος είναι ΟΚ και το σήμα που φτάνει στον στύλο είναι όπως πρέπει, πρέπει να ελεγχθεί/διορθωθεί αν χρειάζεται το στύλος-ντουλαπάκι πολυκατοικίας. Ξεκαθαρίστε ποιανού ευθύνη είναι αυτή η διαδρομή.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, salde said:

αυτά μπορεί να έχουν διάφορες εξηγήσεις. Π.χ. μπορεί να υπάρχει κάποιος error buffer (σαν σκουπιδοτενεκές που γεμίζει με λάθη) κι όταν γεμίσει με errors να κάνει αυτόματο reset. Μπορεί κι άλλα πράγματα.
Σε καταλαβαίνω που ψάχνεσαι με διάφορα σενάρια αλλά αυτό μπορεί να σε μπλέκει χειρότερα στις συνεννοήσεις. Μην προσπαθείς να λύσεις μοναχός σου το τεχνικό σκέλος (γιατί συμβαίνει, τι μπορεί να είναι κλπ).

Αφού σου λένε ότι ΟΤΕ-στύλος είναι ΟΚ και το σήμα που φτάνει στον στύλο είναι όπως πρέπει, πρέπει να ελεγχθεί/διορθωθεί αν χρειάζεται το στύλος-ντουλαπάκι πολυκατοικίας. Ξεκαθαρίστε ποιανού ευθύνη είναι αυτή η διαδρομή.

 

Κάλεσα την εξυπηρέτηση, είναι η αρμοδιότητα του ΟΤΕ από το στύλο έως το ντουλαπάκι της πολυκατοικίας. Το δήλωσα βλάβη, περιμένω να έρθει τεχνικός, ξανά. Ανέφερα βέβαια ότι παρέκαμψα τα καλώδια του διαμερίσματος και συνδεσα απευθείας στο καλώδιο που έρχεται από τον στύλο ώστε να δω εάν συνεχίζει και εκεί, το οποίο συνέχιζε και εκεί και θα το ελέγξουν εδώ πέρα εάν θα πρέπει να περαστεί ξεχωριστό καλώδιο απευθείας στο διαμέρισμα ή αλλαγή ζεύγους με ένα διαθέσιμο που έχει εκεί μέσα. Οπότε περιμένω μέχρι να έρθουν και να το δουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι λοιπόν στο θέμα.

 

Ήρθε σήμερα (17/11) ο τεχνικός, έλεγξε τα πράματα, είδε ότι κάτι δεν πάει καλά. Πήγε έκανε κάτι στην καμπίνα, ήρθε πίσω, πάει στον απέναντι στύλο και συνδέει ξεχωριστό καλώδιο εκεί, και εναέρια, συνδέει με το καλώδιο που πάει από το στύλο που είναι δίπλα, όπως είναι στη φωτογραφία ποιο πάνω, και σύνδεσε τα καλώδια. Δηλαδή πέρνω από άλλες υπόγειες γραμμές. Με είπε βέβαια ότι ΕΑΝ εξακολουθεί να έχει τα ίδια, να φωνάξω ηλεκτρολόγο για να κάνει έλεγχο τα καλώδια του σπιτιού. Με είπε επίσης ότι μπορώ και εγώ να αλλάξω τα ζεύγη καλωδίων που πάνε από τον στύλο προς το ντουλαπάκι (το setup: Καμπινα> Υπόγειο καλώδιο> Στύλος> καλώδιο προς τη πολυκατοικία (ντουλαπάκι)> καλώδιο προς διαμέρισμα), καθώς από το στύλο εώς το ντουλαπάκι, λέει, έχει ευθύνη ο συνδρομιτής και όχι ο ΟΤΕ. Μόνο μέχρι τον στύλο έχει ευθύνη ο ΟΤΕ. Έχω βέβαια μια αμφιβολία ότι μπορεί να ξανά γίνει το ίδιο, αλλά καθώς να μην περάσει κανένα όχημα με γερανό και το ξηλώσει :lol: 

 

Και έτσι όπως το είδα, είναι εύκολη η διαδικασία αλλαγής, ακόμα και να ήταν πάνω σε ρεκλέτα. Ας ελπίσουμε ότι διορθώθηκε το πρόβλημα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πάλι πίσω xD

 

Μάλλον το βλέπω να φέρνω ηλεκτρολόγο και να μου περάσουν καλώδιο από έξω, προς το σπίτι, παρακάμπτωντας τα καλώδια της πολυκατοικίας. Για κάποιο λόγο, τα καλώδια είναι ποιο χοντρά από τα που είναι στον στύλο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ενημέρωση 5/6/21:

 

Ήρθε ηλεκτρολόγος ήρθε, έκανε παράκαμψη τα καλώδια, έβαλε νέα. Όλα καλά. Κλείδωνε μετά στη ποιο χαμηλή και τραγική των 1.55Mbps. Πήρα τηλέφωνο το 13788, και φαίνεται πως έφτιαξε η κατάσταση.

 

Στο "Αφού σου λένε ότι ΟΤΕ-στύλος είναι ΟΚ και το σήμα που φτάνει στον στύλο είναι όπως πρέπει, πρέπει να ελεγχθεί/διορθωθεί αν χρειάζεται το στύλος-ντουλαπάκι πολυκατοικίας. Ξεκαθαρίστε ποιανού ευθύνη είναι αυτή η διαδρομή." που έγραψε ο salde, μηλούσα με αυτόν που πέρασε τα καλώδια, οι υποδομές της Χαλκιδικής είναι τρισάθλιες συγκριτικά με άλλους νομούς.

Έγινε επεξεργασία από Ζουράμπι
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Ζουράμπι said:

Ενημέρωση 5/6/21:

 

Ήρθε ηλεκτρολόγος ήρθε, έκανε παράκαμψη τα καλώδια, έβαλε νέα. Όλα καλά. Κλείδωνε μετά στη ποιο χαμηλή και τραγική των 1.55Mbps. Πήρα τηλέφωνο το 13788, και φαίνεται πως έφτιαξε η κατάσταση.

 

Στο "Αφού σου λένε ότι ΟΤΕ-στύλος είναι ΟΚ και το σήμα που φτάνει στον στύλο είναι όπως πρέπει, πρέπει να ελεγχθεί/διορθωθεί αν χρειάζεται το στύλος-ντουλαπάκι πολυκατοικίας. Ξεκαθαρίστε ποιανού ευθύνη είναι αυτή η διαδρομή." που έγραψε ο salde, μηλούσα με αυτόν που πέρασε τα καλώδια, οι υποδομές της Χαλκιδικής είναι τρισάθλιες συγκριτικά με άλλους νομούς.

 

Οι υποδομές στην Ελλάδα γενικά είναι άθλιες. Γιατί οι περισσότεροι μάστορες είμαι τσαπατσουληδες. Είτε κατά τις εγκαταστάσεις είτε με τα έργα που γίνονται μετά. Και ξέρεις τσιρωτο πανω στο τσιρωτο χειροτερεύει η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Χαλκιδικη .... εδω ακομα και αθηνα η κατασταση ειναι αθλια . 

Εχω περασει καινουργιο καλωδιο pet cat6 κατευθειαν κουμπωμενο ρεγκλετα , μου εβαλαν νεο ζευγος απο ΚΑΦΑΟ και το μονο που καταφερα ηταν να μειωσω τις αποσυνδεσεις με ταχυτητα 5-7mbs

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση 10/6/21: Άντε πάλι από την αρχή. Πάλι αποσυνδέσεις. Δεν λέει, μάλλον θα πρέπει να γίνει μετάβαση σε άλλο πάροχο όσο το δυνατό ποιο σύντομα. Αυτή η κοροϊδία της Cosmote με το τάχα "από την πλευρά μας δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα", έχει κουράσει. Λέτε να ξεκινήσω να απειλώ πως θα κάνω μήνυση και να φύγω σε άλλο πάροχο;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.