Jump to content



AMD ZEN 3 7nm


l2phile

Recommended Posts

Μάλλον ξεχνάμε φθηνούς επεξεργαστές και κάρτες γραφικών στο άμεσο μέλλον?

 

inWCPzXNVFbyYDRmxtthn3-1200-80.jpg
WWW.TOMSHARDWARE.COM

TSMC has reportedly dropped volume discounts for its largest customers.

 

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα το αφήσω 4,5 all cores με 1.18275 ρευμα απο μητρική..

Με κρακεν χ62 πιάνω 69 βαθμούς με τα ανεμιστηρια στο φουλ.

Αν τους μειωσω για να μην έχω τόσο θόρυβο,  ανεβαίνει στους 73.

4.6 παει αλλα πιανω 78-80 και για καλοκαίρι θα είναι πρόβλημα.

Σκορ στα 4,5 ειναι περιπου 11550.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δουλευει καλα το χειροκινητο? Εμενα στον 3900Χ ειχα κρασ με χειροκινητο oc ενω με pbo οχι. Κ μενα 4550 πιανει στο cb ολα μαμα. Πιανω κανενα 77αρι απο οτι ειδα. Βεβαια πρέπει να δινει πανω απο 1.33 ρευμα ισως γιαυτο. Σε παιχνίδι μπουσταρει 4850 με 60-66 βαθμους

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το 1.33 ειναι παρα πολυ για μενα.
Σε full load και πολλαπλα benches στο cinebench εχει load 1.16V  και 68-69C σε full load η κρακεν.
Εσενα βεβαια ειναι 3πλη. Εμενα διπλη.

σε PBO το all cores ειναι κατεβασμενα απο 4.5 αλλα εχω δει και 5ghz σε single thread.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GoMaR said:

4.6 παει αλλα πιανω 78-80 και για καλοκαίρι θα είναι πρόβλημα.

οι θερμοκρασίες που γράφεις είναι οι ανώτατες που έχεις δει ή μέσοι όροι;

Θα το άφηνα έτσι όπως λες μια-δυο μέρες να δεις πώς πάει, μετά θα δοκίμαζα και για το παραπάνω (αν σου δίνει αισθητή αύξηση ταχύτητας στην δουλειά σου ή σε παιχνίδι σου) άλλες μια-δυο μέρες, τέλος αυτό που προτείνει ο τζιντι άλλες μια δυο μέρες.
Στο δωμάτιο τι θερμοκρασίες έχεις τώρα και σκέφτεσαι το καλοκαίρι; Τα δωμάτια εκεί που είσαι λογικά σήμερα είσαι γύρω στο 18 χωρίς θέρμανση, 21-23 όσο το πας θερμαινόμενο, το καλοκαίρι άντε να πηγαίνει 26-27 σε μικροκαύσωνα χωρίς κλιματισμό, δεν ανησυχείς υπερβολικά για το καλοκαίρι;

Οι κάρτες πόσο σου πάνε από θερμοκρασία; Στο 4,5 που το έχεις από θόρυβο πως είσαι όταν δεν ζορίζεται; Σιωπή ή ακούς ενοχλητικά;

Αυτά που έγραφες για τους Threadripper, ότι σου φαινόταν σαν να ανταποκρίνεται βραδύτερα κάπως, εδώ συγκριτικά με το προηγούμενο σου τι αίσθηση έχεις στην γενική σου χρήση; 
Μου μοιάζει καλό αυτό που έχεις κάνει αν και καλύτερα μην βασίζεσαι στη γνώμη μου εδώ, να σου πουν κι άλλα παιδιά πώς τους φαίνεται. 

 

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτα rendering στο cinebench. Οποτε ειναι ανωτατοι πρακτικα. Γιατι ειναι και βαρυ αυτο.
Τις μνημες τις εχω 3800 CL18 για δοκιμη αλλα δεν εχω προλαβει να δω σταθεροτητες και λοιπα. Τα πρωτα stability tests, δειχνουν να περνανε.


Οι θερμοκρασιες των καρτων ειναι αυτες :

msi.JPG.b52f1fab5b7848a3d110a59ebae8533e.JPG

Με θερμοκρασια δωματιου 20 βαθμων. Το καλοκαιρι ειμαι 26.

Η κατω καρτα ειναι στο τελευταιο pcie, οντως τρεχει χ4 και δεν φαινεται να εχω πτωση ταχυτητας.

Ο θορυβος ειναι υποκειμενικος. Δε μπορω να πω οτι ειναι απο τα αθορυβα συστημα. Εκ των πραγματων δε μπορεις να το κανεις αυτο με τετοια θηρια μεσα.
Η κρακεν σιγουρα στα full της, ξεσηκωνει κοσμο.  Θελω να ψαξω λιγο καλυτερα τον επεξεργαστη να δω συμπεριφορες. Γιατι καλα τα 5ghz αλλα απο ρευματα δινει οτι να ναι.
Απαραδεκτο για μητρικη 300-350Ε να μην εχει κουμπι για bios reset.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, GoMaR said:

Απαραδεκτο για μητρικη 300-350Ε να μην εχει κουμπι για bios reset.

Κάποτε με μητρική 350€ τα έπαιρνες όλα. Και bios reset και debug code "οθόνη" επί της μητρικής και power on κτλ. Μιλάμε για features που το καθένα κοστίζει 1$ για τον κατασκευαστή και τα χρεώνουν 100€.... Για να πάρεις μητρική X570 με όλα αυτά πάνω θες 400-500€....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 12/21/2020 at 11:22 AM, gdp77 said:

@GoMaR @icy20

 

Με adaptive undervolting δοκίμασατε; Μπορεί να έχετε καλύτερα αποτελέσματα και θερμοκρασίες!

 

 

Γιατι υπαρχει κατι τετοιο στο mb και δεν το εχω δει? Soon λεει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/21/2020 at 1:37 PM, gdp77 said:

Κάποτε με μητρική 350€ τα έπαιρνες όλα. Και bios reset και debug code "οθόνη" επί της μητρικής και power on κτλ. Μιλάμε για features που το καθένα κοστίζει 1$ για τον κατασκευαστή και τα χρεώνουν 100€.... Για να πάρεις μητρική X570 με όλα αυτά πάνω θες 400-500€....

Όντως οι τιμές έχουν ξεφύγει.
Το 2013 είχε η crosshair v formula-Z κάπου στα 230eu, το 2017  η maximus viii hero γύρω στα 280-300 και τώρα τη Crosshair VIII Hero 400+

Σχετικά με τις asus κοιτάζεις τη μια λείπει κάτι, πας στην επομένη τής σειράς/ακριβότερη και έχει αυτό που έλειπε στην προηγουμένη άλλα έχουν αφορέσει κάτι άλλο που το είχε η προηγουμένη και φθηνότερη…
Σε σπρώχνει στην επόμενη κατηγορία τιμής και εκεί σου δίνει ότι ψάχνεις μαζί  μια ιδέα τής επομένης ποιο premium για να μπεις στη σκέψη εδώ που έφτασα δώσε λίγα ακόμα και πάρε αυτή που έχει όλα να τελειώνουμε…!

Έγινε επεξεργασία από Deus
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε. 990Χ (δεν λέω καν για 990FX) μητρική για AM3+ με πάνω από 40 PCI express lanes και μάλιστα σωστά διαμοιρασμένα και χωρίς να χάνεις υποδοχή αν γέμιζες άλλη, με κοντά στα 100-130€ νομίζω πριν 8-10 χρόνια.

Σήμερα; Πρέπει να πας πάνω από τα 200€ για να βρεις 570Χ η οποία να κάνει έστω το ελάχιστο. Να μπορεί να διαχωρίσει τα 16 PCIe lanes του επεξεργαστή σε δύο 16άρες ( Χ8 + Χ8). Δεν λέω. Άλλος εξοπλισμός τότε, άλλος σήμερα. Άλλες οι ανάγκες του USB 2.0 και του PCIe 2.0, άλλες του USB 3.2 και του PCIe 4.0. Αλλά όχι και +100-150€ για τα βασικά. Τα βλέπαμε στις μητρικές των Intel και γελάγαμε. Τώρα τα τρώμε στην μούρη.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, icy20 said:

Γιατι υπαρχει κατι τετοιο στο mb και δεν το εχω δει? Soon λεει

 

Υπάρχει ναι. Curve λέγεται. Είναι το "pbo2" να το πω πιο απλά στο advanced μέσα.

 

Εγώ γενικά και στους 3 5950χ που έχουμε έχω δει μέχρι 5250 αλλά τα Ρολόγια σε multicore πέφτουν αρκετά.

Σε μενα εχω δει μέχρι 5050 αλλα χωρίς ψάξιμο.

Επίσης οι θερμοκρασίες είναι πάντα ανεβασμένες και όσο negative h offset δηλώσεις χάνεις αρκετά σε multicore.

Για μένα έχω επιλέξει σταθερά 4,5 all cores  σε full load 1,144V και πιάνουν τόσο βάσει του hwinfo.(Δεν αρκει να γράφει ότι είναι στα 4,5, πρέπει να τα πιάνει και ολας)

Με θερμοκρασίες 68-69.

Έχω βάλει και τις μνημες στα 3800 cl 18-21-21 και φαίνεται ότι πάει πάρα πολύ καλά.

Θα φανεί στην πορεία.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, GoMaR said:

 

Υπάρχει ναι. Curve λέγεται. Είναι το "pbo2" να το πω πιο απλά στο advanced μέσα.

 

Εγώ γενικά και στους 3 5950χ που έχουμε έχω δει μέχρι 5250 αλλά τα Ρολόγια σε multicore πέφτουν αρκετά.

Σε μενα εχω δει μέχρι 5050 αλλα χωρίς ψάξιμο.

Επίσης οι θερμοκρασίες είναι πάντα ανεβασμένες και όσο negative h offset δηλώσεις χάνεις αρκετά σε multicore.

Για μένα έχω επιλέξει σταθερά 4,5 all cores  σε full load 1,144V και πιάνουν τόσο βάσει του hwinfo.(Δεν αρκει να γράφει ότι είναι στα 4,5, πρέπει να τα πιάνει και ολας)

Με θερμοκρασίες 68-69.

Έχω βάλει και τις μνημες στα 3800 cl 18-21-21 και φαίνεται ότι πάει πάρα πολύ καλά.

Θα φανεί στην πορεία.

Τι ακριβως ρυθμισεις εχεις βαλει δηλαδης? Εμενα βεβαια δεν με ενδιαφερει να εχω σε ολους τους πυρηνες την ιδια συχνοτητα καθως κανει gaming αυτο το pc αλλα το να έχουν αρκετοι πυρηνες ψηλο χρονισμο μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@icy20 @GoMaR

 

Εγώ έχω καταλάβει ότι αν θες τις βέλτιστες gaming επιδόσεις, θα παίξεις με PBΟ. Αν θες βέλτιστες multi-thread επιδόσεις θα κλειδώσεις all-core overclock όσο πάει (συνήθως κάτω από το boost του επεξεργαστή). Αυτά για Zen2/3. Για Zen1 Ryzen 1600 που είμαι εγώ, μπορώ και κλειδώνω all core 3.9/4.0 που είναι αρκετά παραπάνω από το official boost του επεξεργαστή μου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αναλογα την ψυξη (custom WC) εχεις το PBO για single threaded εφαρμογες και εχεις και το multi core στα 4,5 - 4.6 με σωστες ρυθμισεις bios..

 

Κατι τετοιο ηθελα να πετυχω αλλα βλεπω πως ειναι αδυνατον..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GoMaR said:

Κατι τετοιο ηθελα να πετυχω αλλα βλεπω πως ειναι αδυνατον..

 

Νομίζω κάτι τέτοιο γίνεται με το DYNAMIC SWITCHING ή κάπως έτσι το λέει η ASUS (φαντάζομαι ότι αντίστοιχο θα έχουν και οι άλλες μητρικές). Με αυτό πετυχαίνεις το καλύτερο δυνατό και από τα δύο OC (και κλειδωμένοι όλοι οι πυρήνες ΚΑΙ PBO όταν παίζεις παιχνίδια), αλλά πρέπει να θέλει τρελό ψάξιμο και εξαιρετική ψύξη για να το πετύχεις σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

το dynamic switching απο οσο ξερω τ ο εχει μονο η hero μη γ@μησω :p

 

Αλλα εχω δει με καλα σεταπ ψυξης PBO στα 5+ και 4,5+ all cores..Πραγματικα 4500mhz ομως..που αυτο το βλεπεις απο το hwinfo64

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, GoMaR said:

το dynamic switching απο οσο ξερω τ ο εχει μονο η hero μη γ@μησω :p

 

Αλλα εχω δει με καλα σεταπ ψυξης PBO στα 5+ και 4,5+ all cores..Πραγματικα 4500mhz ομως..που αυτο το βλεπεις απο το hwinfo64

 

Έχεις δίκιο το έχει μόνο η hero και καμία άλλη μητρική. Μάλλον μάταια ελπίζουν οι κάτοχοι άλλων μητρικών (είτε asus είτε άλλης μάρκας) να το αποκτήσουν με BIOS update, αν λάβουμε υπόψιν τα λόγια ενός εκπροσώπου της Asus που δήλωσε ότι το χαρακτηριστικό αυτό απαιτεί συγκεκριμένη υλοποίηση στο PCB που καμία άλλη μητρική δεν διαθέτει προς το παρόν. Για να δούμε. Κατά τη γνώμη μου είναι το απόλυτο OC χαρακτηριστικό για όσους χρησιμοποιούν τον υπολογιστή σε διάφορα σενάρια και όχι αποκλειστικά για gaming... H Αsus έκανε τρελή κίνηση αυτή τη φορά....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.