Jump to content



AMD ZEN 3 7nm


l2phile

Recommended Posts

Τι γνωμη να αλλαξει. Εδω εχουμε να δουμε CPU διαθεσιμη κατι μηνες. Γελοιότητα σε ολο της το μεγαλειο. Θελω να στησω συστημα με 5950x για μενα και δεν βρισκω τιποτα. Και μαλλον θα αναγκαστω να παω σε Threadripper που να πω την αλήθεια δεν το ήθελα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Υποψιάζομαι ότι θα είναι τα περισσεύματα από το binning, δεν νομίζω ότι θα επηρεάσει πολύ τη διαθεσιμότητα των X (προς το χειρότερο ή προς το καλύτερο).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DEADLAZARUS said:

 

Αν είναι για ΟΕΜ, πραγματικά δεν έχει κανένα νόημα. Οι ΟΕΜ θέλουν APUs. Ας δώσει έμφαση στους Cezanne.  

Aν οι νέοι 5900/5800 (non X) απευθύνονται στη DIY αγορά, τότε σωστά θα πράξει, για τα chiplets που δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε X κομμάτια. Επίσης μπορεί να βγάλει και 5700Χ.

 

Η παραγωγή @ 7nm είναι τιγκαρισμένη... Ελπίζω να έχουν τη δυνατότητα να παίξουν μπάλα στα 7nm+ / 6nm για κάποιους φημολογούμενους Zen 3 "refresh". Δυστυχώς το 80% της 5nm παραγωγής είναι καπαρωμένο από την Apple για το 2021, επομένως ούτε τα 5nm είναι λύση... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

WWW.FOXSTORE.GR

AMD Ryzen™ 9 5950X Specifications # of CPU Cores 16 # of Threads 32 Base Clock 3.4GHz Max Boost Clock  Up to 4.9GHz Total L2 Cache 8MB Total L3 Cache 64MB Unlocked  Yes CMOS TSMC 7nm...

Στο συγκεκριμένο βλέπω και διαθεσιμότητα και λογικές τιμές σε Zen3

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

https://www.dsogaming.com/news/scalpers-have-made-5-88-million-by-selling-amd-ryzen-5000-cpus-off-ebay/

Α, κάπου πήρε το μάτι μου ότι η amd περιμένει cpu+gpu shortages μέχρι το β' εξάμηνο του 2021.

Καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένο το 2022..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζοντας διάφορα τελικά φαίνεται ότι καταστάλαξα στα παρακάτω +15 στα stock PBO limits PTT/TDC/EDC
Ανεβάζοντας τις τιμές πολύ το αποτέλεσμα είναι μικρό κέρδος σε performance σε σχέση με τις αρκετά ανεβασμένες θερμοκρασίες και θόρυβο τωρα όλοι οι noctua και το aio pump είναι σε silent mode από bios

Με αυτά τα pbo limits ο cpu μένει σε normal temps με αποτέλεσμα να κρατάει σταθερά τα ρολόγια και να μπορώ να τερματίσω το negative curve και να κατέβουν και άλλο οι θερμοκρασίες,
Στο -30 curve είναι stable μέχρι και +25MHz με curve -28 +50MHz και με -26 curve +75MHz

Όλα τα παραπάνω curve και Mhz δοκιμασμένα για 2-3 μέρες το καθένα με stress tests, benchmarking, gamiing και light use όπως web surfing και video streaming.

Δυστυχώς η ram με 4x8 στα 3800/1900 όταν δώσω full load ταυτόχρονα σε cache και mem βγάζει whea errors όχι πολλά κάπου 1-2 την ώρα, σε normal χρήση όπως gaming όσο το παρατήρησα δεν βγάζει
Στο TM5 με 1usmus v3 config δε βγάζει στο aida64, prime95, HKEPC βγάζει αυτά λίγα οπότε και την κράτησα στα 3733 με ποιο σφιχτά timings.
Οι ram στα παρακάτω settings παίζουν με 1.42 CL16 και 1.465 σε CL14 λόγο του GDM που παίζει μόνο enable δεν  έχω την επιλογή για cl 15 οπότε και τσιμπάω λίγο τα volt για cl14
d7WJ3Y2.jpg

sG4eF9M.png

Lj21S9o.png

tD8ojf8.png

EErIi30.png


jp1q0ck.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Deus said:

Δοκιμάζοντας διάφορα τελικά φαίνεται ότι καταστάλαξα στα παρακάτω +15 στα stock PBO limits PTT/TDC/EDC
Ανεβάζοντας τις τιμές πολύ το αποτέλεσμα είναι μικρό κέρδος σε performance σε σχέση με τις αρκετά ανεβασμένες θερμοκρασίες και θόρυβο τωρα όλοι οι noctua και το aio pump είναι σε silent mode από bios

Με αυτά τα pbo limits ο cpu μένει σε normal temps με αποτέλεσμα να κρατάει σταθερά τα ρολόγια και να μπορώ να τερματίσω το negative curve και να κατέβουν και άλλο οι θερμοκρασίες,
Στο -30 curve είναι stable μέχρι και +25MHz με curve -28 +50MHz και με -26 curve +75MHz

Όλα τα παραπάνω curve και Mhz δοκιμασμένα για 2-3 μέρες το καθένα με stress tests, benchmarking, gamiing και light use όπως web surfing και video streaming.

Δυστυχώς η ram με 4x8 στα 3800/1900 όταν δώσω full load ταυτόχρονα σε cache και mem βγάζει whea errors όχι πολλά κάπου 1-2 την ώρα, σε normal χρήση όπως gaming όσο το παρατήρησα δεν βγάζει
Στο TM5 με 1usmus v3 config δε βγάζει στο aida64, prime95, HKEPC βγάζει αυτά λίγα οπότε και την κράτησα στα 3733 με ποιο σφιχτά timings.
Οι ram στα παρακάτω settings παίζουν με 1.42 CL16 και 1.465 σε CL14 λόγο του GDM που παίζει μόνο enable δεν  έχω την επιλογή για cl 15 οπότε και τσιμπάω λίγο τα volt για cl14
d7WJ3Y2.jpg

sG4eF9M.png

Lj21S9o.png

tD8ojf8.png

EErIi30.png


jp1q0ck.png

Τα default limits που τα βρισκουμε του καθε επεξεργαστη? Θα με ενδιεφερε γιατι εχω κατι τρελες θερμοκρασιες στον 5800Χ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, icy20 said:

Τα default limits που τα βρισκουμε του καθε επεξεργαστη?


πονεμένη ιστορία. Στο bios/uefi τα βλέπεις, να ξέρεις εξαρτάται και από τον κατασκευαστή της μητρικής πώς τα έχει ρυθμίσει και τι εννοεί ο καθένας τους με το auto. Από εκεί και πέρα με προγράμματα/utiities όπως το Ryzen master μπορείς να τα πειράξεις.

Άρα πρέπει να έχεις μια ιδέα για τον συνδυασμό επεξεργαστής-μητρική-ψύξη για να δεις πού περίπου μπορείς να κινηθείς με ασφάλεια.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@GoMaR

Δεν το έχω κοιτάξει καν ότι έχει από μόνο του.

Από ότι έχω διαβάσει καλύτερα είναι οι ρυθμίσεις να γίνονται μόνο από ένα menu όταν υπάρχουν διπλές επιλογές και καλύτερα είναι από του agesa/amd 

 

Στις Asus μια από τις επιλογές λέει ότι είναι Amd default.

Μάλλον είναι το enabled αλλά δεν είμαι σπίτι για να το κοιτάξω έχει manual , motherboard enable και disable από ότι θυμάμαι

Έγινε επεξεργασία από Deus
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, icy20 said:

Τα default limits που τα βρισκουμε του καθε επεξεργαστη? Θα με ενδιεφερε γιατι εχω κατι τρελες θερμοκρασιες στον 5800Χ

και τι να τα κανεις τα limits? αν τα χαμηλωσεις πιθανον να σε κοψη ταχυτητα θελει δοκιμες πανω σε αυτο

στο amd overcloking ειναι μεσα στο pbo

Έγινε επεξεργασία από zyx
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, zyx said:

και τι να τα κανεις τα limits? αν τα χαμηλωσεις πιθανον να σε κοψη ταχυτητα θελει δοκιμες πανω σε αυτο

Δεν ειπα να τα χαμηλωσω. Απλα να τα βαλω ελαχιστα πανω απο το εργοστασιακο

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, icy20 said:

Δεν ειπα να τα χαμηλωσω. Απλα να τα βαλω ελαχιστα πανω απο το εργοστασιακο

εγω στον δικο μου παιρνω επιδοσεις πανω με αυτα τα limits PPT- 165W, TDC – 115A, EDC – 150A. θερμοκρασιες δεν ξερω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως στην προσπάθεια μου να παίξω με Offset κτλ απέτυχα...

δεν μπορώ να κατανοήσω την λογική πίσω από ολο αυτό με τους ryzen...πώς υπολογίζονται διάφορα πράγματα...Αν υπάρχνουν σταθερές και ποιες ειναι αυτές κ.α...Eίναι εκνευριστικό το όλο σκηνικό...

Μπαίνω windows με vcore auto και βλέπω CPU core voltage (SV12 TFN) από  0,968 ως 1.494V. σε "idle" φάση που λένε...Σε cinebench βλέπω να πέφτει στα 1.38-1,42 από τη στιγμιαία 1.49v με συχνότητες 4.100-4150Μhz....

Τελικά δοκιμάζοντας να παιξω με offset (στόχος να δω που φτάνει mhz με ρεύμα 1.325 σε load), η aorus elite x570. δεν δίνει by default 1.1vcore ..Δεν ξέρω τι στο διαολο δίνει...

Bλέπεις Core X VID /  CPU core voltage (SV12 TFN) [το vcore του bios?]  / CPU cor VID (effective)...

Στις θερμοκρασίες βλέπεις CPU / CPU die / CPU CCD1 διαφορετικές σε idle / σε load πλησιάζουν 74-75 βαθμούς ...

Κάπου ειδα default 1.20 ...δοκιμάζω με  dynamic vcore +0.125 δεν μου έπαιζε στα 1,325 v (ως ορίζουν τα μαθηματικά του μυαλού μου)...αντ' aυτού εβλεπε 1.58-1.60!!!!  Xαμηλώνω οffset (-0,125v) , όπου βάση της λογικής μου θα έπρεπε σε load να παιζει στα 1,58-0,125-0,125=1,33 αλλά δεν μπουταρε καν...Ατέρμονο Loop σε BSOD και restart...Χρειάστηκε hard reset bios (βγάλσιμο μπαταρίας)....

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, sstav said:

εγώ πάντως στην προσπάθεια μου να παίξω με Offset κτλ απέτυχα...

δεν μπορώ να κατανοήσω την λογική πίσω από ολο αυτό με τους ryzen...πώς υπολογίζονται διάφορα πράγματα...Αν υπάρχνουν σταθερές και ποιες ειναι αυτές κ.α...Eίναι εκνευριστικό το όλο σκηνικό...

Μπαίνω windows με vcore auto και βλέπω CPU core voltage (SV12 TFN) από  0,968 ως 1.494V. σε "idle" φάση που λένε...Σε cinebench βλέπω να πέφτει στα 1.38-1,42 από τη στιγμιαία 1.49v με συχνότητες 4.100-4150Μhz....

Τελικά δοκιμάζοντας να παιξω με offset (στόχος να δω που φτάνει mhz με ρεύμα 1.325 σε load), η aorus elite x570. δεν δίνει by default 1.1vcore ..Δεν ξέρω τι στο διαολο δίνει...

Bλέπεις Core X VID /  CPU core voltage (SV12 TFN) [το vcore του bios?]  / CPU cor VID (effective)...

Στις θερμοκρασίες βλέπεις CPU / CPU die / CPU CCD1 διαφορετικές σε idle / σε load πλησιάζουν 74-75 βαθμούς ...

 με dynamic vcore +0.125 δεν μου έπαιζε στα 1,325 v (ως ορίζουν τα μαθηματικά του μυαλού μου)...αντ' aυτού εβλεπε 1.58-1.60!!!!  Xαμηλώνω οffset (-0,125v) , όπου βάση της λογικής μου θα έπρεπε σε load να παιζει στα 1,58-0,125-0,125=1,33 αλλά δεν μπουταρε καν...Ατέρμονο Loop σε BSOD και restart...Χρειάστηκε hard reset bios (βγάλσιμο μπαταρίας)....

 

Απενεργοποίησες PBO όταν έβαλες dynamic ρεύμα? Και PBO και offset, λογικά δεν παίζουν μαζί.... Επίσης όταν βάζεις offset, λογικά πας να παίξεις και με καρφωτά ρολόγια. 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.