Jump to content



Πώς η HP χύνει το γάλα με την υποστήριξη για Linux των πολυμηχανημάτων της


gdp77

Recommended Posts

Που το λέει για Mint20? Έχεις λινκ?

Στο site λένε απλά για Linux Mint και δίνουν ένα script ή ένα tar.

 

Και το να λύσεις προβλήματα dependencies δεν σημαίνει να είσαι χάκερ. 

Έτσι είναι η διανομή σου απλά. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Rusty_Cookie said:

Που το λέει για Mint20? Έχεις λινκ?0

Στο site λένε απλά για Linux Mint και δίνουν ένα script ή ένα tar.

 

 

Κρατάω μια επιφύλαξη γιατί στο laptop που έγινε εγκατάσταση την έκανα στη δουλειά και συνεργάστηκε με έναν ΗP 2xxx αλλά στο σπίτι δεν συνεργάζεται με τον 8230 που αγόρασα. Τα missing dependancies βέβαια ισχύουν και στην μία περίπτωση και στην άλλη.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πολύ προσεκτικά σου λέει known to work. 

Πιθανόν ο intern που έγραψε το description να έκανε λάθος. :hehe:

 

Υποστηρίζει όμως σε dpkg buster και 18 Ubuntu.

Χωρίς να υποστηρίζει Ubuntu 20 που είναι το bullseye. Το mint 20 είναι Ubuntu 20?

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Χωρίς να υποστηρίζει Ubuntu 20 που είναι το bullseye. Το mint 20 είναι Ubuntu 20?

Ναι, 20.04 LTS based. Έχεις δίκιο. Εφόσον δεν γράφει 20.04 είναι ένδειξη ότι δεν υποστηρίζει mint 20

 

One way or another καταφέρνω να εκτυπώσω από USΒ και να σκανάρω από WiFi, οπότε θα κάνω υπομονή μέχρι να το φτιάξουν σωστά για Mint 20.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Προαπαιτούμενα, εσύ τα βάζεις. 

 

Δεν υπάρχουν. Έπρεπε να μπουν αυτόματα από το script, δεν μπαίνουν. Δεν υπάρχουν. Θα πρέπει να τα βάλω, προφανώς, καρφωτά από προηγούμενα repos με κίνδυνο να διαλύσω το σύστημα. Θα στήσω ένα VM να πειραματιστώ την τρέλα μου.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το πω πολύ πολύ απλά. Μηχάνημα που επί τρία χρόνια έτρεχε Mint έφαγε format και πέρασμα Windows, αφού αρνούνταν πεισματικά να συνεργαστεί με πολυμηχάνημα της HP. Το μηχάνημα των γονιών μου, εγώ στην Αθήνα αυτοί στην Καστοριά, όταν είδα ότι και μόνος μου ζορίζομαι στο να κάνω 2 απλές δουλειές (σκανάρισμα, εκτύπωση), έφαγε ένα μεγαλοπρεπέστατο ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dr.Paneas said:

πριν χρόνια άλλαξα σε δικτυακό εκτυπωτή/scanner και ησύχασα.

 

Και ο laser που έχω (samsung) και ο HP (inkjet) είναι δικτυακοί. Δεν σημαίνει κάτι για την εμπειρία χρήσης στο Linux, ως προς τους drivers. Για πλήρη λειτουργικότητα έχω δυσκολευτεί και στις δύο περιπτώσεις (μολονότι αγόρασα τον HP με αυτή την προσδοκία).

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 10/18/2020 at 3:47 PM, gdp77 said:

 

Δεν υπάρχουν. Έπρεπε να μπουν αυτόματα από το script, δεν μπαίνουν. Δεν υπάρχουν. Θα πρέπει να τα βάλω, προφανώς, καρφωτά από προηγούμενα repos με κίνδυνο να διαλύσω το σύστημα. Θα στήσω ένα VM να πειραματιστώ την τρέλα μου.

Το script ζητάει κάποια πακέτα. Αν εσύ δεν τα έχεις διαθέσιμα, επειδή βρίσκονται σε παλαιότερο ρεπο, δεν θα ψάξει να σου προσθέτει ρέπος γιατί όπως λες και εσύ .. ίσως σου διαλύσει το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, l2phile said:

ο script ζητάει κάποια πακέτα. Αν εσύ δεν τα έχεις διαθέσιμα, επειδή βρίσκονται σε παλαιότερο ρεπο, δεν θα ψάξει να σου προσθέτει ρέπος γιατί όπως λες και εσύ .. ίσως σου διαλύσει το σύστημα.

 

Τι στιγμή που επικαλείται συμβατότητα με Linux Mint 20, θα έπρεπε να πακέτα που ζητάει να υπάρχουν στα επίσημα repos ή να εισάγει μόνο του νέα repos, τη στιγμή που του δίνεις sudo password. Αν αυτά τα πακέτα διαλύουν το σύστημα, τότε ΚΑΚΩΣ επικαλούνται από την HP συμβατότητα με Linux Mint 20 (το ίδιο ισχύει και για όλες τις Ubuntu 20.04 LTS based διανομές).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.