Jump to content



Recommended Posts

45 minutes ago, UltraB said:

Αν πετύχετε κάποια καλή προσφορά, είτε από εσωτερικό, είτε από εξωτερικό για κανά Xbox Controller ή τίποτα ανάλογο, ρίξτε ένα mention! Ευχαριστώ!

Ας περιμένουμε ένα reply από @astrolabos. Όλο και κάποιο θα έχει :D

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω πνευματικό πιστολέτο ( με SDS - SDS Plus (TE-C), Ταχείας ) 150 βαριά εως 200 σε ιδανική περίπτωση  και δραπανοκατσάβιδο έως 100 ( κατά προτίμηση με δυο μπαταρίες). Από εγχώρια αγορά.

Όποιος δει κάποια προσφορά ας δώσει ιστοσελίδα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Mama Africa έγραψε:

Καλημέρα σε όλους, 

είπα να μπω στη διαδικασία να αγοράσω μια τηλεόραση (δεν εχω ασχοληθει ξανα με τηλεοράσεις μέχρι τώρα είμαι αποκλειστικα και μονο με υπολογιστη), έτσι άρχισα να διαβαζω για τις διαφορες τεχνολογιες των πανελ, για HDR για για για.. Ε, να μην σας τα πολυλογώ, εχω χαώσει, δεν ντρέπομαι να το πω..

Το μονο που καταλαβα ειναι οτι η τεχνολογια Edge Led  είναι η χειρρότερη απο τις  υπόλοιπες.

 

Από μέγεθος χρειάζομαι από 55"-65", μπάτζετ οριακά 450.

Χρήση καμιά ταινία περιστασιακά το βραδάκι και τίποτα άλλο, άντε το πολύ πολύ να συνδέσω και ένα PS3 που εχω για το χαζεμα.

Υψηλές απαιτήσεις δεν εχω, αρκεί να μην είναι τραγικό το πάνελ, να έχει δηλαδή σοβαρό μειονέκτημα.

Απόσο κατάλαβα δεν έχει και πολλή σημασία σε αυτό το ευρος τιμων τι θα παρω(αρκει να μην ειναι Edge Led), απλά είπα να κάνω μιαν ερώτηση ο καψερός μπας και κάποιος έχει να προτείνει κάποια επιλογή από τις πολλές που παίζουν σε προσφορές (υποτιθεται).

Επίσης να αναφέρω πως υπάρχει προοπτική για αγορά active monitors τα οποια θα ηθελα να μπορω να τα συνδέω στην τηλεόραση ειτε μεσω bluetooth είτε με καλώδιο

 

Βάζω και κανα 2 επιλογές που μου γέμισαν το ματι, έτσι για το καλό:

1. https://www.skroutz.gr/s/24632531/Philips-58PUS7505-Smart-4K-UHD-58.html  Panel type: VA | Backlit: LED | Panel Bit Depth: 10

2. https://www.skroutz.gr/s/23248609/LG-55UN71006LB-Smart-4K-UHD-55.html?cf=55ΘΝ7100&o=55UN7100  Panel type: IPS | Backlit: Direct LED | Panel Bit Depth: 10(8 + FRC)

 

 Αξίζουν τα παραπάνω λεφτά ας πούμε από οθονες Metz/Hisense/TCL τυπου https://www.skroutz.gr/s/24007006/Hisense-58A7100F-Smart-4K-UHD-58.html
Γενικά υπάρχουν αρκετές σε αυτην την κατηγορία τιμης. Θα έχει διαφορά σαν ποιότητα οθόνης τα 100 εευρω παραπανω ή οχι?

 

Σορρυ αν σας ζαλισα..

Ρίξε μια ματιά και εδώ:

Με εξαίρεση το μέγεθος, οι πληροφορίες είναι ίδιες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Mama Africa έγραψε:

Καλημέρα σε όλους, 

είπα να μπω στη διαδικασία να αγοράσω μια τηλεόραση (δεν εχω ασχοληθει ξανα με τηλεοράσεις μέχρι τώρα είμαι αποκλειστικα και μονο με υπολογιστη), έτσι άρχισα να διαβαζω για τις διαφορες τεχνολογιες των πανελ, για HDR για για για.. Ε, να μην σας τα πολυλογώ, εχω χαώσει, δεν ντρέπομαι να το πω..

Το μονο που καταλαβα ειναι οτι η τεχνολογια Edge Led  είναι η χειρρότερη απο τις  υπόλοιπες.

 

Από μέγεθος χρειάζομαι από 55"-65", μπάτζετ οριακά 450.

Χρήση καμιά ταινία περιστασιακά το βραδάκι και τίποτα άλλο, άντε το πολύ πολύ να συνδέσω και ένα PS3 που εχω για το χαζεμα.

Υψηλές απαιτήσεις δεν εχω, αρκεί να μην είναι τραγικό το πάνελ, να έχει δηλαδή σοβαρό μειονέκτημα.

Απόσο κατάλαβα δεν έχει και πολλή σημασία σε αυτό το ευρος τιμων τι θα παρω(αρκει να μην ειναι Edge Led), απλά είπα να κάνω μιαν ερώτηση ο καψερός μπας και κάποιος έχει να προτείνει κάποια επιλογή από τις πολλές που παίζουν σε προσφορές (υποτιθεται).

Επίσης να αναφέρω πως υπάρχει προοπτική για αγορά active monitors τα οποια θα ηθελα να μπορω να τα συνδέω στην τηλεόραση ειτε μεσω bluetooth είτε με καλώδιο

 

Βάζω και κανα 2 επιλογές που μου γέμισαν το ματι, έτσι για το καλό:

1. https://www.skroutz.gr/s/24632531/Philips-58PUS7505-Smart-4K-UHD-58.html  Panel type: VA | Backlit: LED | Panel Bit Depth: 10

2. https://www.skroutz.gr/s/23248609/LG-55UN71006LB-Smart-4K-UHD-55.html?cf=55ΘΝ7100&o=55UN7100  Panel type: IPS | Backlit: Direct LED | Panel Bit Depth: 10(8 + FRC)

 

 Αξίζουν τα παραπάνω λεφτά ας πούμε από οθονες Metz/Hisense/TCL τυπου https://www.skroutz.gr/s/24007006/Hisense-58A7100F-Smart-4K-UHD-58.html
Γενικά υπάρχουν αρκετές σε αυτην την κατηγορία τιμης. Θα έχει διαφορά σαν ποιότητα οθόνης τα 100 εευρω παραπανω ή οχι?

 

Σορρυ αν σας ζαλισα..

 

έχω την Hisense h43b7100 , περίπου στα 250Ε την είχα πάρει.

Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι , ευχαρίστως

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος edward έγραψε:

Δεν ξέρω αν είναι πραγματική προσφορά black friday πάντως πιο φτηνό δεν το βρήκα πουθενά. Για Ελλάδα 30 ευρώ μεταφορικά.

P40

 

είναι αξιόπιστο κατάστημα αυτό ή θα βγάλει Σουηδικό διαβατήριο άμα χρειαστεί για καμιά εγγύηση/βλάβη κλπα ?

 

Έχει πολύ καλή τιμή σε λαπτοπ Acer

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, edward said:

Δεν ξέρω αν είναι πραγματική προσφορά black friday πάντως πιο φτηνό δεν το βρήκα πουθενά. Για Ελλάδα 30 ευρώ μεταφορικά.

P40


οι προσφορές της χουαπως λεγεται εδώ. 229 έχει κάποιο από τα P40, έχει κι άλλα της εταιρείας.

teleunicom-company-img_final2.jpg
WWW.TELEUNICOM.COM

Aνακάλυψε τις μεγαλύτερες HUAWEI Black Friday προσφορές με ένα κλικ!

 

1 minute ago, Thresh86 said:

είναι αξιόπιστο κατάστημα αυτό ή θα βγάλει Σουηδικό διαβατήριο άμα χρειαστεί για καμιά εγγύηση/βλάβη κλπα ?


TLDR για αγορά δεν θα το πολυφοβομουν, για μετά διάβασε παρακάτω

χμμμ μήπως ο μπαρμπα @GriGaS είχε αγοράσει από εκεί να σου πει; Δεν έχω αγοράσει, το γνωρίζω αρκετό καιρό, το θεωρώ αξιόπιστο με κάθε επιφύλαξη. Στα λαπτοπς, πέραν της αρχικής αγοράς καλό είναι να μην πολυμπλέκεις με καταστήματα. Συνήθως τα κάνεις μέσω του κατασκευαστή αυτά με επισκευές μελλοντικές και υποστήριξη.

Στα γερμανικά, μερικές φορές είναι η εγγύηση για μια χώρα, άλλοτε πανευρωπαϊκή. Γενικως, συχνά, στο τελευταίο στάδιο της παραγγελίας, πληρώνοντας φυσικά, σου δίνεται η δυνατότητα να προσαρμόσεις την εγγύηση στα μέτρα σου. Αν θες on site να έρθει τεχνικός σπίτι σου, αν θες να έρθουν να το παραλάβουν και να στο στείλουν πίσω, αν θες να το στείλεις εσύ στο σέρβις, αν θα είναι σε 24 ώρες ή 48 ή περισσότερο, αν θα είναι μονοετής να την επεκτείνεις κλπ.

Μερικές εταιρείες σου επιτρέπουν να προσθέσεις τέτοια πράγματα, στην ίδια την εταιρεία και μετά την αγορά. Όταν πας να κάνεις το registration του προϊόντος. Δεν γνωρίζω τι κάνει σχετικά η Acer.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Thresh86 said:

 

έχω την Hisense h43b7100 , περίπου στα 250Ε την είχα πάρει.

Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι , ευχαρίστως

Είναι αυτήν η αντίστοιχη σε μεγαλυτερες ιντσες φίλε Thresh86? https://www.skroutz.gr/s/24007006/Hisense-58A7100F-Smart-4K-UHD-58.html

Πως σου φαίνεται η τηλεόραση και τι χρήση κανεις? Το contrast πως σου φαινεται? Φωτεινότητα? Την έχεις καλιμπράρει? Ένα ματσο ερωτησεις, βασικά πες την εμπειρία σου!!

 

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Για το φίλο πιο πανω που λεει να κοιταξω την LG, την εχω τσεκαρει και αυτην, την γραφω και στις 2 προτεινομενες. Μακαρι να μπορουσα να παω να τις δω και απο κοντα, αυτην τη στιγμη δεν γινεται ομως.

 

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι βλέπω @salde στο site που παραθέτεις, το p40 lite έχει 229 εγώ έγραψα για το  P40.Ίδιες ή καλύτερες τιμές έχουν τα σκρουτζομάγαζα στο lite και στο pro. Επειδή το παρακολουθω το κινητό δεν το βλέπω σε προσφορά πουθενά εκτός απο plaisio kotsovolo που είναι σε πραγματική έκπτωση στα 849 ευρώ.?

Link to comment
Share on other sites

έχει τρία P40 στην σελίδα, κάποιο κοντά 700 ευρώ από 1300κάτι. Δεν λέρω αν είναι ίδιο με το dual sim που δείχνεις. Η σελίδα που έβαλα νομίζω είναι ο επίσημος έμπορος της Huawei για Ελλάδα, για αυτό την έβαλα, μιας κι ανάφερες την μάρκα.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Mama Africa έγραψε:

Είναι αυτήν η αντίστοιχη σε μεγαλυτερες ιντσες φίλε Thresh86? https://www.skroutz.gr/s/24007006/Hisense-58A7100F-Smart-4K-UHD-58.html

Πως σου φαίνεται η τηλεόραση και τι χρήση κανεις? Το contrast πως σου φαινεται? Φωτεινότητα? Την έχεις καλιμπράρει? Ένα ματσο ερωτησεις, βασικά πες την εμπειρία σου!!

 

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Για το φίλο πιο πανω που λεει να κοιταξω την LG, την εχω τσεκαρει και αυτην, την γραφω και στις 2 προτεινομενες. Μακαρι να μπορουσα να παω να τις δω και απο κοντα, αυτην τη στιγμη δεν γινεται ομως.

 

Spoiler

 

(πουλάω) Πρόλογο

Έψαχνα τηλεόραση για νέο σπίτι, στην αρχή θα έπαιρνα κάτι μικρό και βασικό (32) γιατί

δεν βλέπω τηλεόραση.

Πήγα σε 3 εκθέσεις καταστημάτων και είδα πολλά panel όπως διάβασα και αρκετά στο net.

Εκεί κατάλαβα 3 πράγματα :


α) οτι οι 32" σήμερα είναι λίγες αν θες να βλέπεις απο 5-6 μέτρα

β) οι παντελώς φθηνές λύσεις μπορεί να βγάζουν φωτεινότητα αλλά σε όλα τα άλλα υστερούν

γ) τα πιο ωραία panel ανεξαρτήτως κόστους, για εμένα βλέποντας τα όλα μαζί , είναι μακράν οι Sony και Panasonic.
    Δηλαδή, σε οποιαδήποτε μαγαζί και να πήγαινα , θα έπεφτε το μάτι μου στα πιο φωτεινά και ευκρινή , και ω του θαύματος θα ήταν

   Sony και Panasonic. Δεν αδικώ τους γνωστούς LG, Samsung απλά τις εντυπώσεις μου τις έκλεβαν οι 2 Ιάπωνες.


 

 

Το μοντέλο το δικό μου είναι το H43B7100F , εξ'όσων γνωρίζω, έχει βγει νεότερο στις 43"

 

Στο προκείμενο, για 250Ε δεν είχα απαιτήσεις φοβερές αλλά τελικά κατέληξα να βλέπω οτιδήποτε και άφησα την 24άρα του σταθερού.

Την χρησιμοποιώ ως Smart TV όπου έχει τα app και τα κουμπιά στο χειριστήριο της για Amazon Prime, Netflix, Rakuten και Youtube.

+

To 4K το αξιοποιώ κυρίως στο Prime και στο Netflix, στη σειρά που βλέπω τώρα τελευταία (Bosch απο Prime) φαίνεται θελκτικό το αποτέλεσμα.

(σημασία όπως πάντα έχει η πηγή και η ποιότητα, αν κάποιος έχει κάνει κακή δουλειά τόσο το 720p όσο και το 4Κ θα δείξουν το ίδιο)

Έχει πολλές ρυθμίσεις για φωτεινότητα με preset που μικρο-ρυθμίζονται κι αυτά με τη σειρά τους και θα έλεγα οτι βελτιώνουν τη ποιότητα εικόνας.

Έχει αρκετές ακόμη για μείωση θορύβου σε MPEG και κάποια πραγματάκια ακόμη αλλά δεν ασχολήθηκα περαιτέρω,δεν χρειάστηκα κάτι.

Έχει κάνει 1 αναβάθμιση μέχρι τώρα και τσεκάρει αυτόματα μέσω WiFi (έχει και  ethernet)

Δεν έχει κολλήματα το menu που κυλά με ικανοποιητική ταχύτητα, εξόν 1-2 φορές που απλά την έκλεισα και την ξανάνοιξα.

Είναι συνδεδεμένη μέσω HDMI στον υπολογιστή , όπου παίζω κάνα Dirt 3 με χειριστήριο. Περίμενα να δω ghosting κλπα αλλά ήταν μια χαρά,

δε με προβλημάτισε πουθενά , οπότε και για casual gaming ενδείκνυται.

Υποστηρίζει Anycast για π.χ ασύρματο cast απο το κινητό. Δουλεύει αν και δεν το χρησιμοποιώ.

Το κοντρόλ είναι απλό και έχει μια ευχάριστη αίσθηση στο χέρι , δεν συνεχίζω την περιγραφή

για να μην παρεξηγηθώ για τις ιδιότητες μακρόστενου αντικειμένου :tongueout:

-

Θα ήθελα λίγο καλύτερο ήχο στα πρίμα , αν και έχει επίσης πολλές ρυθμίσεις και πολλή δύναμη.

Τα κανάλια , ως HD , έχω πρόβλημα , δεν τα αναπαράγει σωστά.Το HD της ErtSports το παίζει κανονικά οπότε πιθανολογώ οτι η κεραία είναι για τα πανηγύρια.

 

=

Θα ήθελα κάποια Sony ή Panasonic αλλά έπρεπε να δώσω τουλάχιστον τα διπλάσια και οι προτεραιότητες είναι άλλες.

Οπότε συνολικά είμαι ικανοποιημένος για τα χρήματα της και ιδιαίτερα για την ανάλυση της που έχει ψωμί ακόμα.

 

ΥΓ Κάποιες βασικές ρυθμίσεις έκανα αλλά color calibration αν έχεις κάποια αξιόπιστη μέθοδο θα ήθελα να κάνω

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GriGaS said:

ούτε καν ακουστά δεν το είχα το κατάστημα...

δεν είχες πάρει από κάποιο γερμανικό ένα φορητό που το προσάρμοσες με μνήμη πρόσθετη και κάτι άλλα; Λάθος θυμάμαι ότι ήσουν εσύ; Αν ήσουν όντως εσύ τότε θυμόμουν λάθος ότι ήταν από notebookbilliger. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

δεν είχες πάρει από κάποιο γερμανικό ένα φορητό που το προσάρμοσες με μνήμη πρόσθετη και κάτι άλλα; Λάθος θυμάμαι ότι ήσουν εσύ; Αν ήσουν όντως εσύ τότε θυμόμουν λάθος ότι ήταν από notebookbilliger. 

 

κόντευα να το ξεχάσω και εγώ... από εδώ το είχα πάρει

WWW.ITSCO.DE

ITSCO ist der führende PC Online Shop für gebrauchte Hardware mit geprüfter Business Qualität. Jetzt Second Hand IT-Hardware günstig kaufen!

 

μέσω ebay

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το μαγαζί που έγραψα πριν δυστυχώς δε στέλνουν Ελλάδα.Μόλις έβαλα την παραγγελία μου ήρθε αυτό το email

 

Hello. We can only deliver within Germany, Austria and to the Netherlands for private customers. If you are a company with a valid VAT number (tax number), it is possible to deliver to other countries within the EU.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, edward said:

Για το μαγαζί που έγραψα πριν δυστυχώς δε στέλνουν Ελλάδα.Μόλις έβαλα την παραγγελία μου ήρθε αυτό το email

 

δεν το πρόσεξα εχθες, η τιμή είναι τόσο χαμηλή επειδή δεν είναι καινούριο του κουτιού. Εκθεσιακό δείγμα. Vorführ Ware. Πρόσεχε αν κοιτάς μαγαζιά εξωτερικού να καταλαβαίνεις ακριβώς περί τίνος πρόκειται για να κρίνεις αν το θες. (και πάλι είναι καλή τιμή αν το καινούριο με έκπτωση είναι 200+ αλλά αλλάζει η εικόνα)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω καλή τιμή αν κάποιος ενδιαφέρεται.

WWW.AMAZON.DE

SanDisk Ultra 3D SSD 4 TB SSD interne SSD (2, 5 Zoll, stoßfest, 3D NAND-Technologie, n-Cache 2.0-Technologie, 560 MB/s Übertragungsraten) Schwarz - Kostenloser Versand ab 29€. Jetzt...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.