Jump to content



Ο δικός μου πάγκος


Recommended Posts

Χαιρετω την παρεα.. Αποφασισα να ανοιξω καινουργιο θεμα σχετικα με εναν παγκο που θελω να φτιαξω για εναν χωρο-εργαστηρι που ετοιμαζω τοσο καιρο..

Εχω δει απειρα βιντεακια σχετικα με workbenches και παντα καταλληγω να μπερδευομαι χειροτερα με το πως θα τον φτιαξω..

Αν και απο οτι καταλαβα, δεν ειναι και τοσο δυσκολο τελικα.

Εχω δει και το θεμα του @f117 με τις εξαιρετικες ιδεες και του @Seafalco.. 

 

Οι διαστασεις του ελεγα να ειναι: 

Μηκος: 1.50 (να παει εως 1.70 αφου η επιφανεια θα εξεχει κατα μηκος λιγο )

Πλατος: 70-80

Υψος: 92 (Ειμαι 1.81)

Στο δια ταυτα τωρα.. Αυτη τη στιγμη κατεχω μονο την ξυλεια για τα ποδια, τα οποια ειχαν προκυψει απο παλετες -θηρια. Τα οποια πλανισα να φυγουν τα πολλα και ετριψα και με 60αρι..

Το θεμα ειναι ομως οτι πλευρικα ειναι σε αρκετα σημεια στραβα, και με μια πλανη bulle που εχω, να κατσω να τα ισιωσω,  χλωμο το βλεπω..

 

Αρχικα ψαχνω τον τροπο συνδεσης μεταξυ των τραβερσων κλπ, χωρις να απαιτει ιδιαιτερα εργαλεια, κατεχω δισκοπριονο parkside, σεγα, σκαρπελα ..

Προσφατα ειδα κι αυτο, που μου φανηκε καλος τροπος γενικα.. Αν και σκεφτομαι οταν ασκει πιεση , οι μικρες τραβερσες, θα σπρωχνουν τις μεγαλες και δεν ξερω κατα ποσο θα αντεχει.. 

IMG-20201027-193633.jpg
IBB.CO

Image IMG-20201027-193633 in Εργαστηριο album
IMG-20201020-170011.jpg
IBB.CO

Image IMG-20201020-170011 in Εργαστηριο album

 

IMG-20201026-173826.jpg
IBB.CO

Image IMG-20201026-173826 in Εργαστηριο album

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ομοιοπαθής .... Μετά από πολύ καιρό κατόρθωσα και έφτιαξα τον δικό μου πάγκο αποκλειστικά με ξυλεία από παλλέτες με τα ίδια εργαλεία πάνω κάτω που έχεις κι εσύ. Δυστυχώς το δισκοπρίονο πάγκου το πήρα προς το τέλος ενώ ήδη είχα κάνει τη μισή και παραπάνω δουλειά.  Εχει τοποθετηθεί εκει πρόχειρα, θα ενσωματωθεί στον πάγκο σε ράφι αργότερα. Διαστάσεις 185 x 78 x 91. Βγήκε αρκετά καλός, εντελώς επίπεδος (βέβαια χανει κάτι λιγότερο από 1cm στα χιαστί στο επίπεδο XΨ, αλλά με τέτοια ξύλα και με τα εργαλεία που έγινε η δουλειά  το θεωρώ αμελητέο για το μέγεθός του). Βασικά πήρα ιδέα από αυτόν . Μου φάνηκε πιο εύκολο να φτιάξω τα πόδια κλπ με τα παλιόξυλα από τις παλλέτες...

 

IMG_20201028_141315.jpg

IMG_20201028_141335.jpg

IMG_20201028_141421.jpg

 

Ακολουθεί και η συλλογή μου από εργαλεία μιας που τακτοποιήθηκε λιγάκι ο χώρος :)

 

 

 

IMG_20201028_135306.jpg

 

Υ.Γ. Αν θεωρηθεί  ότι χαλάω το τοπικό του φίλου ας μεταφερθεί το ποστ όπου κρίνουν οι διαχειριστές οτι είναι καλύτερα.

Έγινε επεξεργασία από nik0laus
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν προέκυψε ένα επιπλακι - κρεμάστρα δεν ξέρω τι ακριβώς ήταν από μασιφ ξυλεια οπότε είπα να το τεμαχίσω για να χρησιμοποιήσω τα ξύλα για τα πλαϊνά στηρίγματα - τραβερσες.. 

Το μακρύ μέρος βγήκε 1.50, και μάλλον επειδή ήταν με μορσα, θα χρειαστεί να το κοντυνω 5-10 πόντους.. 

 

IMG-20201029-143335.jpg

IMG-20201030-131811.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Papakitou έγραψε:

Λοιπόν προέκυψε ένα επιπλακι - κρεμάστρα δεν ξέρω τι ακριβώς ήταν από μασιφ ξυλεια οπότε είπα να το τεμαχίσω για να χρησιμοποιήσω τα ξύλα για τα πλαϊνά στηρίγματα - τραβερσες.. 

Το μακρύ μέρος βγήκε 1.50, και μάλλον επειδή ήταν με μορσα, θα χρειαστεί να το κοντυνω 5-10 πόντους.. 

 

IMG-20201029-143335.jpg

IMG-20201030-131811.jpg

Εγω δεν θα το τεμάχιζα να πω την αλήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα πάρει λίγο παραπάνω από ότι νόμιζα τελικά το πράγμα..
Διαφορετικά πλάτη στα ξύλα, και θέλει πολλή μελέτη για να μην βγουν μεγάλες αποκλίσεις..
Επίσης επειδή είναι σχετικά χοντρά τα ξύλα για τις τραβερσες και τα πλαϊνα, αποφάσισα να τα φέρω λίγο πιο κάτω για τις ενώσεις..

IMG-20201117-151154.jpg
IBB.CO

Image IMG-20201117-151154 in Εργαστηριο album

Την ένωση στη προηγούμενη φώτο την έκοψα με πριόνι χειρός, αλλά σκέφτηκα ότι έχω και δισκοπριονο οπότε δοκίμασα και μάλλον και τα υπόλοιπα έτσι θα τα κάνω..

IMG-20201117-170703.jpg
IBB.CO

Image IMG-20201117-170703 in Εργαστηριο album

 

Δεν ειμαι σιγουρος αν θα ειναι γερό, θα βαλω και απο 4 βιδες 6χ70 στην καθε ενωση.. Στην αρχη χωρις κολλα.. αν δεν οτι δεν μασαει, θα το αφησω ετσι 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν υπάρχει ένα αίνιγμα τώρα.. Οι κατά μήκος τραβερσες θα μπουν στην εσοχή που έχω κάνει ήδη..
Και αυτή που κρατάω είναι η πλαϊνή τραβερσα, την οποία σκέφτομαι να κουμπώσω στο σημείο με τα κόκκινα.(τα κόκκινα αφαιρούνται 1.5cm)Δεν μου κάθεται και πολύ σωστά όμως σαν σκέψη.. Γιατί θα μπουν και βίδες, και θα "πέσουν" πάνω στις άλλες λογικά..
IMG-20201119-161437-1.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη συμμετοχή στο θέμα βλέπω ??

_

Λοιπόν.. Έκανα ένα πρόχειρο dry fit που λένε, με ότι έχω έτοιμο μέχρι στιγμής..
Και για να δω τι θα κάνω με τα πάνω τελικά και να μετρηθουν..

Αρκετά τα θέματα πιο πολύ στις κάτω τραβερσες στην αριστερή (όπως κοιτάμε τη φώτο) μεριά.. (εκεί είναι θεοστραβο το χοντρό δοκάρι, σαν να στρίβει) Αλλα νταξει.. Μόλις βιδωθουν λογικά δεν θα κουνιέται πράμα. Περιμένω κάτω 6χ70 βίδες και θα το δω.

https://i.ibb.co/1MB2PmF/IMG-20201124-143205.jpg

Έγινε επεξεργασία από Papakitou
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα πας, κ με τις μισοχαραχτες στις ενωσεις θα δεσει...

Αααααν θες περνα κ στις ενωσεις εκτος απο ξυλοβιδες κ 10- 12αρες  καβιλιες[2 η3 σε καθε ενωση] για κοντρα ,που ειναι ευκολος τροπος δεσιματος.

Κ βαλε κ ξυλοκολλα οποσδηποτε! αν βαλεις χοντρες ξυλοβιδες ,προτρυπημα....

Αυτα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Μια χαρα τα πας, κ με τις μισοχαραχτες στις ενωσεις θα δεσει...

Αααααν θες περνα κ στις ενωσεις εκτος απο ξυλοβιδες κ 10- 12αρες  καβιλιες[2 η3 σε καθε ενωση] για κοντρα ,που ειναι ευκολος τροπος δεσιματος.

Κ βαλε κ ξυλοκολλα οποσδηποτε! αν βαλεις χοντρες ξυλοβιδες ,προτρυπημα....

Αυτα 

Στέλιο θα μπουν 4 βίδες 6χ70 σε κάθε μισοχαρακτη οπότε οι καβιλιες δεν χρειάζονται.. Είναι και παραπάνω κόπος και έχω ήδη αρκετό.. 

Προτρυπημα εννοείται ναι.. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.