Jump to content



Βοήθεια με δημιουργία XML προϊόντων


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, θέλω να δημιουργήσω κάποια Custom XML με τα προϊόντα από το site μου ώστε να μπορέσω να τα ανεβάσω σε διάφορους Merchants με την μορφή που τα ζητάν. Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει για το τι χρειάζεται να διαβάσω / ψάξω για να γράψω ένα τέτοιο κώδικα;

Το site βρίσκεται στην πλατφόρμα του Shopify και όπως καταλαβαίνω θα πρέπει να παίξω μπάλα με API ή να ασχοληθώ με το liquid του Shopify. 
Υπάρχουν 2 επιλογές για την εισαγωγή DATA:
1. Να τα τραβάω από το Shopify κατευθείαν
2. Να τα τραβάω από ένα Google Sheet (το οποίο είναι αυτό στην ουσία που ενημερώνει αυτόματα την διαθεσιμότητα και την τιμή στο Site μου)


Υπάρχουν apps ήδη στο Shopify που έχουν αυτή τη δυνατότητα, αλλά έχουν συνδρομές της τάξης 30-40$ ανα μήνα,  αλλά τα θεωρώ πολλά λεφτά για αυτή την δουλειά. Η λύση του Shopify e-shop είναι "προσωρινή"  θα κάτσουμε σίγουρα τους επόμενους 15-16 μήνες και μετά θα μεταβούμε σε κάτι άλλο για καλύτερο optimization. 

Με προγραμματισμό έχω πολύ βασική επαφή αλλά διαβάζοντας τις βασικές εντολές από κάποια γλώσσα θα μπορέσω να βγάλω λογικά άκρη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψη μου η επιλογή 2 είναι πιο εύκολη για την περίπτωσή σου. Αυτό που χρειάζεται είναι να βρεις/φτιάξεις έναν excel parser που θα δίνει σαν αποτέλεσμα ένα XML σύμφωνα με τις προδιαγραφές που σου έχουν δοθεί.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, masteroidz said:

Κατά την άποψη μου η επιλογή 2 είναι πιο εύκολη για την περίπτωσή σου. Αυτό που χρειάζεται είναι να βρεις/φτιάξεις έναν excel parser που θα δίνει σαν αποτέλεσμα ένα XML σύμφωνα με τις προδιαγραφές που σου έχουν δοθεί.


Θα το ψάξω πιο συγκεκριμένα και θα επανέλθω :) 

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι το format του xml είναι κάπως έτσι:

 

<product>
<description>test</description>
<price>1234</price>
</product>
 
 
Δεν έχει το excel κάποιο macro που να παίρνει π.χ το description από το cell και να κάνει prepeand και append τα κατάλληλα tag ?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, defiant said:

Έστω ότι το format του xml είναι κάπως έτσι:

 

<product>
<description>test</description>
<price>1234</price>
</product>
 
 
Δεν έχει το excel κάποιο macro που να παίρνει π.χ το description από το cell και να κάνει prepeand και append τα κατάλληλα tag ?

Ναι θα μπορούσε να γίνει σε πιο απλές υλοποιήσεις που απλά χρειάζεται να γίνει ενημέρωση ποσότητας και τιμής.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για το skroutz σε ενδιαφέρει το xml; Νομίζω μπορούν να σε βοηθήσουν και οι ίδιοι. Αν και υπάρχει ήδη addon για το shopify. Ακόμη όμως κι αν δεν είναι για το skroutz μήπως το xml που εξάγει σε καλύπτει; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, trib said:

Για το skroutz σε ενδιαφέρει το xml; Νομίζω μπορούν να σε βοηθήσουν και οι ίδιοι. Αν και υπάρχει ήδη addon για το shopify. Ακόμη όμως κι αν δεν είναι για το skroutz μήπως το xml που εξάγει σε καλύπτει; 

Τώρα για αρχή με ενδιαφέρει Skroutz, Bestprice και Public.

Δεν βοηθάει κανένας, σου δίνουν μόνο την μορφή που θέλουν, και συγκεκριμένα το Skroutz λίγες περισσότερες πληροφορίες απλά για το στήσιμο του XML με τους περιορισμούς που υπάρχουν (βοηθάνε πολύ φυσικά οι πληροφορίες αυτές).

Το app που υπάρχει στο Shopify δεν λειτουργεί σωστά, και η εταιρεία που το έχει ούτε απαντάει σε email ούτε σηκώνει τηλέφωνα.


Το πρόβλημα του παραπάνω app είναι ότι φτιάχνει ένα XML και δίνει το product_id το οποίο είναι ας το πούμε Listing id , σε περίπτωση που έχεις ένα προϊόν με variants πχ με 10 χρώματα ή διαφορετικές διαστάσεις, δίνει σε όλα το ίδιο ID και όχι 10 διαφορετικά, με αποτέλεσμα το Skroutz να βάζει μόνο το πρώτο Variant και να πετάει εκτός τα υπόλοιπα. Για να καταλάβεις πόσο με επηρέαζε αυτό, μου πετούσε εκτός Skroutz το 40% των προϊόντων.

Για να μπει ένα προϊόν στο Skroutz πρέπει να έχει unique ID ώστε αν γίνει πώληση το Site να δείχνει feedback σε αυτούς για το συγκεκριμένο Variant. 


Τώρα δουλεύω σε μία λογική και βρήκα ένα παιδί από fiverr (που btw από τα 100 άτομα που ρώτησα μόνο αυτός είπε με σιγουριά ότι μπορεί να κάνει ότι του ζητήσω) που με βοηθάει στο προγραμματιστικό κομμάτι γιατί λίγο ξέφυγε η κατάσταση για την δημιουργία του XML γιατί εμφανίστηκαν και άλλες απαιτήσεις (ή τουλάχιστον ο τρόπος σκέψης μου ξέφυγε και πάω μέσω Λαμίας ? ).

Φτιάχνουμε κώδικα πάνω σε Python, θα τραβάει αυτόματα τα data από το Google Sheet , μέσω API θα τραβάει αυτόματα και τα Unique ID του κάθε Variant(που στην αρχή νόμιζα ότι ήταν random νούμερα αλλά δεν είναι ? ) και χρησιμοποιώντας το SKU θα τα αντιστοιχίζει σωστά, και μετά θα κάνει import ένα cvc αρχείο που γίνεται extract από το Shopify ( το οποίο λογικά θα γινόταν μέσω API αλλά δεν μας λειτουργεί προς το παρών) ώστε να αντιστοιχίσουμε τα αντίστοιχα product URL αλλά και image URL σε κάθε προϊόν. Ένα 20άρικο μου πήρε για όλα τα παραπάνω, και μου το έκανε και .exe ώστε να το τρέχω ευκολότερα κάνοντας απλά import το cvc αρχείο.

Τώρα το παραπάνω δημιουργεί ένα XML συγκεκριμένα για το Skroutz (που με καίει και παραπάνω) και αργότερα θα προσθέτω και όλους τους άλλους. 

Απλά το πρόβλημα που δημιουργείτε τώρα είναι ότι δεν μπορώ να βρώ έναν τρόπο ώστε αυτά τα αρχεία XML να ανεβαίνουν αυτόματα στο Shopify για να γίνεται ενημέρωση αυτόματα, πρέπει να σβήνω το παλιό και να ανεβάζω το καινούριο manual. Φυσικά μικρό το κακό γιατί ακόμα και λάθος διαθεσιμότητα να έχω στο Skroutz στο site γράφει την σωστή. 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Απλά το πρόβλημα που δημιουργείτε τώρα είναι ότι δεν μπορώ να βρώ έναν τρόπο ώστε αυτά τα αρχεία XML να ανεβαίνουν αυτόματα στο Shopify για να γίνεται ενημέρωση αυτόματα, πρέπει να σβήνω το παλιό και να ανεβάζω το καινούριο manual. Φυσικά μικρό το κακό γιατί ακόμα και λάθος διαθεσιμότητα να έχω στο Skroutz στο site γράφει την σωστή. 

 

Δεν δίνουν κάποιο endpoint γι αυτό?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Rusty_Cookie said:

 

Δεν δίνουν κάποιο endpoint γι αυτό?

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω κάτι. Στο support του Shopify είναι και λίγο άσχετοι, και το μόνο που ξέρουν να λένε ότι "Αν υπάρχουν λεφτά όλα λύνονται, μιλήστε με κάποιον Shopify expert", ποτέ δεν πίστεψα ότι εταιρεία μπορεί να σου πει τέτοιο πράγμα αντί να σε βοηθήσουν οι ίδιοι για τις λειτουργίες της πλατφόρμας τους ? ? 

Σίγουρα αν o κώδικας γινόταν  μέσα στο θέμα σε κάποιο page ή σε κάποιο Shopify app θα ήταν εύκολο αλλά όταν δεν έχεις τις γνώσεις όλα είναι βουνό ακόμα κ αν είναι απλά. 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, BasiliCeLew said:

πρέπει να σβήνω το παλιό και να ανεβάζω το καινούριο manual.

Ένα μεγάλο e-commerce της ελληνικής αγοράς το xml του skroutz (πλέον δεν είναι στο skroutz) έκανε επίσης manually αυτή τη δουλειά γιατί δεν υπήρχε υποστήριξη από τον vendora (εκτός Ελλάδας) και είχε βρει μεσοβεζικη λύση μέσω SAP. 

 

Οποτε, δεν είσαι ο μόνος σίγουρα :)

  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν βγάλω άκρη και το site προχωρήσει όπως θέλω, θα πληρώσω κάποιον να φτιάξει ένα free Shopify app με ότι έχω φτιάξει για να μπορεί όποιος θέλει από την Ελλάδα να ανοίξει  μόνος του ένα eshop στο Shopify και να έχει κ όλα τα εργαλεία που χρειάζεται εντελώς δωρεάν.  

 

Το πακέτο για δημιουργία θέματος,  ανέβασμα προϊόντων , ενημέρωση τιμών/διαθεσιμότητας, δημιουργία προσφορών, βασικό ERP, δημιουργία XML , σύνδεση των Analytics από τα marketplaces (ελληνικά και μη) και σύνδεση payment gateway, ξεκινάει από 2000ευρώ (για βασικές υλοποιήσεις) και φτάνει 10.000ευρώ, που επειδή τα έκανα όλα από το μηδέν μόνος μου φαίνεται απλά κοροϊδία (μιλώντας πάντα για Shopify eshop) και αν ζητήσεις κάποια παραμετροποίηση πληρώνεις ξανά και ξανά.

Η αλήθεια είναι δεν έχω άποψη τιμών για δημιουργία σοβαρού e-shop στην Ελληνική αγορά αλλά βλέπω ότι σε πολλές περιπτώσεις οι in-situ υλοποιήσεις είναι υποχρεωτικές μιας και δεν υπάρχει άλλη επιλογή. 
 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει τρόπος το XML να μην επιτρέπει το cashing?

Γιατί το url name πρέπει να είναι σταθερό αλλά βλέπω ότι το Skroutz αδυνατεί να δει τις καινούριες εκδόσεις το XML που  βάζω. 

 

Συγκεκριμένα, και εγώ αν μπω από τον κανονικό browser βλέπω μία παλιά έκδοση του XML ενώ αν μπω από Ανώνυμη περιήγηση βλέπω την πραγματική έκδοση του XML.

Πιστεύω ότι το ίδιο γίνεται και με το Skroutz γιατί δεν μπορεί να βρεί καμία αλλαγή και κάθε ώρα κάνει report ότι στο XML δεν άλλαξε κάτι.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, acct said:

Υποθέτω τα αρχεία τα φιλοξενείς σε κάποιον δικό σου web server. Από εκεί μπορείς να απενεργοποιήσεις το caching. Είτε για τον συγκεκριμένο τύπο αρχείου είτε γενικότερα.

 

1 hour ago, masteroidz said:

Που βρίσκεται το αρχείο αποθηκευμένο; Υποθέτω σε κάποιον φάκελο της σελίδας/eshop. Ποιος είναι ο webserver?


Το αρχείο (και γενικότερα όλα τα αρχεία του site) αποθηκεύονται στο server του Shopify στο οποίο δεν ξέρω αν έχω κάποια τέτοια πρόσβαση. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τώρα κοιτάω αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο στο Shopify,

 

Αν φτιάξω απλά ένα page στο site και να κάνω copy paste το κείμενο του XML και όχι να το ανεβάσω ως αρχείο, λέτε να έχω το ίδιο ζήτημα πάλι; 

Link to comment
Share on other sites

Quote

you see, Shopify is not designed to be a file host, I understand that its related to your business and product updates but for the marketplace skroutz.gr that is requiring the document, then uploading iot to Shopify will not be the best option. The reason is the files when deleted off the system, have a unique link. When you upload the new file it may have the same name but it has a unique link too (v=xxxxx for example) this is because the files you deleted are actually still stored on the system for 3000 days in case you make a mistake, we can recover them for you. So thats why they are getting the old files and not the new one. As the marketplace is downloadingg this file, it would be better to use a file storage for this, not Shopify. Shopify is not designed for this purpose im afraid.


H παραπάνω απάντηση ήταν από το Support του Shopify.
Σκέφτομαι τότε ως λύση κάποιο hosting όπου εκεί να ανεβάζω το XML και να τους παρέχω κάποιο link.

 

Έχετε να προτείνετε κανέναν host για τέτοια δουλειά; Λογικά χρειαζόμαστε κάτι πολύ απλό μιας και το Skroutz κάνει crawl το url κάθε 1 ώρα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, masteroidz said:

Υπάρχει το AWS EC2 που αν θυμάμαι καλά έχει δωρεάν tier και ταιριάζει μια χαρά στη χρήση που το θες.

Μπορείς λίγο να μου εξηγήσεις για να βγάλω άκρη τι χρειάζεται να κοιτάξω; Γιατί έχει άπειρες επιλογές εδώ.
Βλέπω ότι τα αναγράφει Storage, compute, database etc  για να καταλάβω τι πρέπει να ψάξω. 

aws_logo_smile_1200x630.png
AWS.AMAZON.COM

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ok got it, εδώ είμαστε: 

aws_logo_smile_1200x630.png
AWS.AMAZON.COM

Pay only for what you use. Compare pricing options and select the EC2 instance family that works best for your needs.


Μετά από το 1 χρόνο με ποια λογική χρεώνουν; Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω καθόλου 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.