Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ


Recommended Posts

Άλλη η χάρη του film :)

μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αυτό?

τι είδες δλδ που σου άρεσε και δεν έχει το ψηφιακό?

αντιλαμβάνεσαι την διαφορετική απόκριση στο φως που έχει το φιλμ σε φωτογραφίες ημέρας με 400iso?

[MENTION=9964]snik[/MENTION], είναι όπως βγήκαν? το ιστόγραμμα ακολουθεί την ευαισθησία του film ή έχουν retouche?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 16,7k
  • Created
  • Last Reply
μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αυτό?

τι είδες δλδ που σου άρεσε και δεν έχει το ψηφιακό?

αντιλαμβάνεσαι την διαφορετική απόκριση στο φως που έχει το φιλμ σε φωτογραφίες ημέρας με 400iso?

[MENTION=9964]snik[/MENTION], είναι όπως βγήκαν? το ιστόγραμμα ακολουθεί την ευαισθησία του film ή έχουν retouche?

Η μονη επεξεργασια που εχει γινει ειναι ισιωμα σε αυτες που εχαναν λιγο, πειραγμα στα levels και burning & dodging σε μερικα σημεια. Το ιστόγραμμα δεν βρισκω λογο να μην δουλευει αφου εξακολουθει να την βλεπει σαν εικονα, αλλα να σου πω την αληθεια δεν το κοιταξα σχεδον καθολου.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αυτό?

τι είδες δλδ που σου άρεσε και δεν έχει το ψηφιακό?

αντιλαμβάνεσαι την διαφορετική απόκριση στο φως που έχει το φιλμ σε φωτογραφίες ημέρας με 400iso?

Ψυχή.:cry:

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αυτό?

τι είδες δλδ που σου άρεσε και δεν έχει το ψηφιακό?

αντιλαμβάνεσαι την διαφορετική απόκριση στο φως που έχει το φιλμ σε φωτογραφίες ημέρας με 400iso?

Πάντα μου άρεσε το look του film. Ειδικά για ασπρόμαυρο είναι αξεπέραστο. Το τι μου άρεσε δε μπορώ να σου εξηγήσω, είναι μια αίσθηση που δεν περιγράφεται με νούμερα και αριθμούς, όπως αυτή η αίσθηση που μας δίνει το FF :)

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αυτό?

τι είδες δλδ που σου άρεσε και δεν έχει το ψηφιακό?

αντιλαμβάνεσαι την διαφορετική απόκριση στο φως που έχει το φιλμ σε φωτογραφίες ημέρας με 400iso?

Βάλε 100-400 iso στην κάμερα σου, κάλυψε την οθόνη σου με μία ταινία να μην βλέπεις τίποτα, και βάλε μία κάρτα που να σου χωράει περίπου 36 φωτογραφίες σε JPEG και βγες βόλτα.

Είναι άλλη αίσθηση το φίλμ, όταν έπαιρνα την Pentax και έβγαινα με ένα 36άρι για να βγάλω 20+ καλές (και αν) ήταν ζόρι. Καμία σχέση με το να τραβάς 500+ καρέ και να βλέπεις αμέσως από την οθόνη. Ακόμα και το επίπεδο που έχεις φτάσει τώρα οφείλεται στην ευκολία της ψηφιακής. Δεν είναι το ίδιο να μαθαίνεις πετώντας φιλμ, αλλά και περιμένοντας μέρες μέχρι την εμφάνιση τους.

Από κει και πέρα κατ' εμέ είναι σαν να προσπαθείς να εξηγήσεις την διαφορά μεταξύ ψηφιακού-αναλογικού ήχου κλπ. Δεν εξηγείται, απλά έχει άλλη αίσθηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Οντως ο jpavly τα ειπε ολα, ειναι εντελως διαφορετικη η αισθηση του φιλμ σε σχεση με την ψηφιακη. Βαζεις το φιλμ μεσα και προσπαθεις σε 36 καρε να βγαλεις τις καλυτερες φωτογραφιες που μπορεις για να μην το πετας τσαμπα. Μετα δεν εχεις ιδεα τι εχεις τραβηξει και περιμενεις με αγωνια να ερθει η στιγμη που το φιλμ θα βγει απο το τανκ με τα χημικα για να δεις στο αρνητικο τι περιπου εχεις κανει. Αν δεν βλεπεις να ειναι κουνημενες και πολυ μαυρισμενες (δηλαδη καμενες) τοτε ερχεται η πρωτη στιγμη ηρεμιας και λες ευτυχως κατι βγαλαμε.

Αφου γινει αυτο και στεγνωσουν τα αρνητικα ερχεται η ωρα της εκτυπωσης οπου πας στον μεγενθυτηρα και βγαζεις τα πρωτα σου δειγματα με τον καταλληλο χρονο για να πετυχεις την σωστη εκθεση. Οταν μετα απο καποιες προσπαθειες την βρεις, βαζεις την φωτογραφια σου στις λεκανες με τα χημικα και περιμενεις να αρχισει να εμφανιζεται σιγα σιγα η εικονα σου στο χαρτι. Εκει ειναι το σημειο που εκτιμας την αναλογικη φωτογραφια και ολη την ταλαιπωρια που τραβηξες μεχρι να βγει η φωτογραφια που θες, μπορει να μην εχει την ευκολια της ψηφιακης αλλα ολη αυτη η διαδικασια που κανεις για ενα καρε σε κανει να βλεπεις αυτο που εβγαλες με αλλο ματι.

Τωρα τελευταια παρατηρω οταν βγαινω για φωτογραφιες τωρα τελευταια παιρνω μαζι και τις 2 μηχανες και βλεπω οτι γυρναω σπιτι με το φιλμ σχεδον τραβηγμενο ολο ενω με την ψηφιακη εχω βγαλει το πολυ 5 φωτογραφιες. Μαλλον μου εχει περασει στο μυαλο υποσυνειδητα οτι αν βγαλω την φωτογραφια με την ψηφιακη ολη αυτη η διαδικασια θα χασει την μαγεια της.

Link to comment
Share on other sites

Aν την κανεις μονος σου την διαδικασια να συμφωνησω.

Απο κει και περα το οτι κανεις 36 κλικ και οχι 360κλικ στη βολτα σου ειναι ιδιαιτεροτητα του χρηστη και οχι της μηχανης.

Ας κατσει να σκεφτει πριν τραβηξει, μονο καλο θα του κανει και ας τραβαει με κινητο.

Χωρια που παρα πολλοι δεν περιοριζοταν σε ενα μονο φιλμακι...

Link to comment
Share on other sites

περιγράφεται μια διαδικασία αγνωστη σε μένα, μπράβο σουπερ ακούγονται όλα,

στο τελικό καρέ που είδες ο [MENTION=4655]racer[/MENTION] απάντησε έυστοχα "δεν ξέρω"¨

προσωπικά είμαι λίγο άμαθος πεζός και προσπαθώ να περιγράψω ακόμα το ωραίο με τεχνικούς όρους.

Να μου πεις δυναμικό εύρος, ευαισθησία στο φως (απόκριση)

γραμμικότητα αυτής να το καταλάβω.

Αν μου πεις είναι ωραίο επειδή είναι ωραίο ή έχει ψυχή [MENTION=9931]soulclaimer[/MENTION]

συγνώμη είμαι απαίδευτος, δεν το καταλαβαίνω.

define ψυχή.

[MENTION=4802]PetrosD[/MENTION]

τεχνική εξήγηση βλέπεις?

[MENTION=9964]snik[/MENTION] αυτό που είπα για τι ιστόγραμμα ήταν απλά για να καταλάβω αν μιλάς για απόκριση του φιλμ στο φως.

Simulating Film Effects with Curves

Molecular Expressions Microscopy Primer: Photomicrography - Fundamentals of Film Exposure

i repeat

προσπαθώ ακόμα να καταλάβω τι μου αρέσει στα κάδρα των αλλων

μπας και καταφέρω να μεταφέρω λίγη ομορφιά στα δικά μου.

Link to comment
Share on other sites

Aν την κανεις μονος σου την διαδικασια να συμφωνησω.

Απο κει και περα το οτι κανεις 36 κλικ και οχι 360κλικ στη βολτα σου ειναι ιδιαιτεροτητα του χρηστη και οχι της μηχανης.

Ας κατσει να σκεφτει πριν τραβηξει, μονο καλο θα του κανει και ας τραβαει με κινητο.

Χωρια που παρα πολλοι δεν περιοριζοταν σε ενα μονο φιλμακι...

Δεν είναι το ίδιο. Εγώ π.χ. δεν το έκανα μόνος μου, σίγουρα έχει ακόμα μεγαλύτερη "μαγεία" έτσι. Έχει διαφορά να μην μπορείς να κάνεις παραπάνω από 36 κλικ. Δεν είναι ιδιαιτερότητα, είναι περιορισμός που σε κάνει να δίνεις σημασία σε πολλά, να σκέφτεσαι έως και πολλά λεπτά το κάθε κλικ και διάφορες ιδιαιτερότητες.

Μπορείς να φανταστείς ας πούμε ότι ένα flare σου στέλνει μπάλα το κάδρο; Όχι, δεν μπορείς μέχρι να εμφανίσεις. Όχι να το δεις εκείνη τη στιγμή, στην LCD. Ναι, μπορεί να έχεις και παραπάνω φιλμς μαζί σου, αλλά όταν το κάθε φιλμ έχει ΧΧ κόστος (ούτε που θυμάμαι πια, αλλά έτσουζε σαν νέος) και η εμφάνιση ένα ΧΧΧ κόστος τίποτα δεν είναι ίδιο :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω εμφανίσει και τυπώσει μόνος μου ασπρόμαυρες φωτογραφίες. Το έκανα όμως για πλάκα, για χόμπι, όχι για να να έχω άριστα αποτελέσματα. Βέβαια ποτέ δε μου άρεσαν απολύτως αυτές που τύπωνα, σκληρό κοντράστ, γρατσουνιές από την τσιμπίδα στον εμφανιστή και διάφορα τέτοια.

Επίσης φωτογράφιζα με φιλμ επί 12 και βάλε χρόνια πριν πάρω την ψηφιακή. Σίγουρα ποτέ δεν έβγαζα άφθονες φωτογραφίες, σκεφτόμουν το κόστος για τις αποτυχημένες δοκιμές.

Για ρίξτε μια ματιά στις παρακάτω φωτό:

Επί εποχή φιλμ, το 2003 στο χωριό:

Flowers1_zpsff68137b.jpg

και μια ακόμα:

Flowers2_zpsba4d1747.jpg

Για πείτε τα συναισθήματα, την ψυχή κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαφορά να μην μπορείς να κάνεις παραπάνω από 36 κλικ. Δεν είναι ιδιαιτερότητα, είναι περιορισμός που σε κάνει να δίνεις σημασία σε πολλά, να σκέφτεσαι έως και πολλά λεπτά το κάθε κλικ και διάφορες ιδιαιτερότητες.

Για μενα η διαφορα ειναι μονο στο μυαλο.

Λιγη σκεψη παραπανω δεν εβλαψε ποτε κανεναν οτι και να εχει στα χερια του.

Αν ειναι 36 τα κλικς 50-60-100 λιγη σημασια εχει για οποιον θελει να ασχοληθει οτι και να εχει στα χερια του.

Τωρα (για μενα) αν κανει καταχρηση της ευκολιας..μακαρι να τον βοηθησει να μαθει γρηγοροτερα.

Ψιλοαμφιβαλλω γιατι οτι και να μαθει στην μετα-κλικ περιοδο αν ασχοληθει θα το ξεχασει την επομενη φορα προσπαθωντας να γεμισει την καρτα του για τις επομενες 1-2-3 καλες ληψεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.