Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ


Recommended Posts

  • Replies 16,7k
  • Created
  • Last Reply

Υποθετω ηθελε (ο ιασωνας) συμμετρικα απο την αλλη πλευρα απο οτι ησουν στην τελευταια..και αναλογο φως(ή photoshop).

Παντως υπερβολες περι φφ και hasselblad..Πλεον συμβιβαζομαι και με αλλες εταιριες

Kαλη πλατη να υπαρχει :p

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν δε τη πάλεψα και το πάλεψα.

Οι δοκιμές με τις λάμπες 5500κ δε μου άρεσαν καθώς έβγαζαν μια ψυχράδα και έπιασα λάμπες πυρακτώσεως για πιο θερμό φως. Και στόχος ήταν το διαμαντάκι κάτω αυτή τη φορά.

Τη θεωρώ καλή πάντως :)

t6MJLFa.jpg

και φως απο φωτοσαπουνο

R0y7KiD.jpg

softbox στο βάθος και γωνία να κοιτάει τοίχο και λίγο ενίσχυση με φωτοσαπούνι

X9xkOfF.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μερικές από το ταξίδι μου στην Σλοβακία. Προσπάθησα όσο μπορούσα να συλλάβω στιγμές της καθημερινότητας μέσα από τα μάτια ενός περαστικού σε μια ξένη χώρα. Παρά την αγάπη μου για την αρχιτεκτονική με έβρισκα τις περισσότερες φορές να παρατηρώ ανθρώπους και συμπεριφορές, παρά να θαυμάζω κτήρια.

Μπορούν να θεωρηθούν τα πρώτα μου μωρουδιακά βηματάκια στο street photography.

8732312126_c2fd603575_z.jpg

You got it! by jerry007i, on Flickr

8731181027_76d3afcd7a_z.jpg

Τι λέει; by jerry007i, on Flickr

8732294152_678006dbf5_z.jpg

omnomnomnom by jerry007i, on Flickr

8731185881_ac6f755079_z.jpg

Relax... Φλερτάρετε γιατί χανόμαστε... by jerry007i, on Flickr

8732304968_2b43b20802_z.jpg

So close, yet so far... by jerry007i, on Flickr

8732298226_351476c60b_z.jpg

Τζαμμάρωντας by jerry007i, on Flickr

8732314084_c075788eca_z.jpg

... by jerry007i, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Ένα πανόραμα από εμένα από την θέα από το μπαλκόνι :)

Δεν διαθέτω ψηφιακή ακόμα...είναι από κινητό.

Κινητό : Sony Ericsson Neo V

Μοντέλο Κάμερας : MT11i

Έκδοση EXIF : 0220

Οριζόντια Ανάλυση : 72 dpi

Βάθος Bit : 24

Δυστυχώς δεν βγήκε όπως την ήθελα αλλά Next time better :)

wiwrpj.jpg

Link to comment
Share on other sites

...γιατι ασπρομαυρες?

Προτίμησα να τις κάνω ασπρόμαυρες διότι θεώρησα ότι το χρώμα δεν είχε κάτι να προσφέρει στις συγκεκριμένες φωτογραφίες.

Χωρίς την ύπαρξη του χρώματος το μάτι δεν αποσπάται και βλέπει την πιο γενική εικόνα. Φαίνονται πιο σοβαρές. Οι φιγούρες γίνονται πιο ισχυρές, δίνεται περισσότερη έμφαση σε πρόσωπα και εκφράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λές!!

Όταν την προσοχή σου τραβάνε τα πρόσωπα, τότε το ασπρόμαυρο είναι η καλύτερη προσέγγιση, γιατί αναδεικνύει τις υφές των χαρακτηριστικών και αφαιρεί από τις εκφράσεις το στολίδι του χρώματος, αφήνοντας μόνο αυτό που πρόσθεσε η ζωή ή η περίσταση και που πραγματικά σαν "επίκτητο" στοιχείο είναι το μόνο που έχει σημασία.

:thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι φωτο ειναι τραβηγμενες με τις ρυθμισεις στον αυτοματο πιλοτο.

Αν τις μικρυνω, τις κανω ασπρομαυρες, τις δωσω περισσοτερο χρωμα ή βαλω κ κανενα εφε στο φωτοσοπ θα γινουν ωραιες αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα. Το θεμα (μου) ειναι να ειναι απο ληψης ωραιες.

...α στη Θεσσαλονικη ειναι ολες.(1η στη Δωδεκανησου, 2η στη Καλαμαρια, 3η στη Eurobank στα λαδαδικα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.