Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ


Recommended Posts

  • Replies 16,7k
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από papatsonis

"purple fringing" , και μου έκανε εντύπωση που το είδα και στη δική σου φωτό με την κοπέλα (στο τασακι νομιζω φαινεται εντονα) -δεδομενου, οτι η C8080 , ειναι μηχανη ανεβασμενου κοστους.. Βέβαια , έχει και ελαφρυντικά ότι ήταν με διάφραγμα 2.4 (στα μικρά εμφανίζοται , αυτές οι "ατέλειες" του φακού)

edit : κοιτα και εδω.. http://www.dpreview.com/learn/?/key=chromatic+aberrations

Thanx Pap ;)

Το παρατηρησα καλητερα κ σε αλλες φωτο κ διαπιστωσα οτι ειναι ποιο εντονο με δυνατο φως σε επιφανειες με εντονη αντανακλαστικοτητα.Το τασακι πχ που λες ειναι αλλουμινοχαρτο στην ουσια :)

Link to comment
Share on other sites

η συγκεκριμενη ληψη εγινε το περασμενο καλοκαιρι νωρις το πρωι που ειναι ακομα...αγουροξυπνημενες!!

αν εχεις κεφι εχε το νου σου φετος - μολις δεις τις πρωτες να ξερεις οτι δεν ειναι πολυ δραστηριες οταν ειναι νεες ακομα - αργοτερα το καλοκαιρι με τις ζεστες ειναι πιο δυσκολο να τις πλησιασεις

(sony f117 - macro - levels - low flash)

Link to comment
Share on other sites

ναι στην Α95 μου π.χ. , το κάνει πολύ έντονα, αλλά (αν το φώς το επιτρέπει..) βάζοντας απο f6.3 ή 7.1 δε φαίνεται , σχεδόν καθόλου.Tράβηξα διαρκώς φυλλώματα κλείνοντας κάθε φορά και λίγο το διάφραγμα) , και φαινόταν διαρκώς όλο και λιγότερο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Ενδιαφερον. Οχι η φωτο, το δωρακι. Μηπως ξερεις και τι "λεει" το σηματακι?

αν τα κινεζικα μου δεν με προδιδουνε...νομιζω λεει..''αποψε θα σου κανω μωρακι''

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amartolos

αν τα κινεζικα μου δεν με προδιδουνε...νομιζω λεει..''αποψε θα σου κανω μωρακι''

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ελιωσα...δεν παιζεσαι ρε φιλε.

Πότε θα ερθεις σε καναν καφε να δουμε την Merceda?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Τι την εκανες την κοπελα ρε, και ειναι ετσι? παλιορεμαλι...

LOL!

Τπτ ρε συ,απλα χαλαρωνε απολαμβανοντας τον Ελληνικο χειμωνιατικο ηλιακο μας :p

Link to comment
Share on other sites

ένας σημερινός .."μπαμπουρακος".. που ετρεχε που λουλουδι σε λουλουδι ..(και εγω απο πισω του).Εστιαση μακρο απο πριν , και με το ματι κρατουσα τη μηχανη στην αντιστοιχη αποσταση στο περιπου.Επιπλεον βγήκε υποφωτισμένος, οποτε μετα με levels στο photoshop , έχει προσθεσει και αναποφευκτα θορυβο.

Υ.Γ (ειναι κροπ απο αρχειο 2592χ1944)

babourasbig20ao.th.jpg

(1/200 ,f6.3,ISO100)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από planetman

Εδώ βλέπουμε το φεγγαράκι μας σήμερα 16/05/2005 στις 20:31. Μέσω τηλεσκοπίου στα 45x. Τί να κλάσει το 8x της μηχανής;:D

ωραιος ο hasan!!!Θα ποσταρω και εγω μια στο ιδιο στυλ!!Ζηλεψα!!!

(αργοτερα ομως)

Link to comment
Share on other sites

την ειχα τραβηξει απο παλια και μου τη θυμισε ο planetman!Δεν ειναι και τηλεσκοπιο ειναι ομως 12χ μερα ακομα για να με διευκολυνει!Την μηχανη (Ζ3) την κρατουσα στα χερια!!

post-699-1416071928,5174_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΝTG, αποκλείεται με 12x να φαίνεται τόσο μεγάλο, εκτός και αν την έκοψες την φωτογραφία. Αν προσέξεις, η φωτογραφίες μας δείχουν την ίδια φάση, απλώς το τηλεσκόπιο κάνει οριζόντιο reverse γι' αυτό φαίνεται έτσι. Εσένα βέβαια είναι πιο γεμάτο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.