Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ


Recommended Posts

Σε μεγάλα εργοστάσια ασπροπύργου και στην εθνική οδό (μετά τα διόδια) θα βρεις πολλές αποθήκες εργοστάσια κλπ

Εχουμε καμια ενδειξη τιποτα? καποιο στιγμα?

Να υποθεσω μιλαμε για ανοικτα και ελευθερα και οχι τιποτα με φρουρους κλπ :baby:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 16,7k
  • Created
  • Last Reply
ειδες ; αν αφησεις την φωτογραφια απειραχτη εχει καλυτερη ποιοτητα :) συγκρινε τις τωρινες σου με τις πρωτες σου

Ότι έχω βελτιωθεί το καταλαβαίνω και εγώ "καδράρει" καλύτερα το μάτι.. τα περισσότερα που βγάζω μου αρέσουν..

Το απείραχτη δεν κατάλαβα.. άμα εννοείς τα HDR και τα άλλα που έκανα στις αρχές ναι συμφωνώ αλλά γενικά έχει πέσει αρκετό EDIT (βάζω τα Before After άμα θες) αλλά από την μηχανή δεν έχει βγεί αυτό :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Στο παρκακι παιζεις απο φ4 εως φ13...

Μου εξηγεις προς τι αυτη η διακυμανση για το συγκεκριμενο "αντικειμενο"?

Μου φαίνεται στην κάθετη είχα παίξει με P Mode και το έπιασε μόνο του και έκανε Focus στον δρόμο κάτω..

Και το γυνάω οριζόντια AV και έβαλα αυτόματο Focus αλλά έβαλα Focus point στο βάθος σε ένα θάμνο εκεί πέρα για να τονίσει και το βάθος, ήθελα να βγει εστιασμένη όλη η εικόνα.. και ήμουν ανάμεσα σε 7.1 / 9 / αλλά λέω βάλε 13..

Link to comment
Share on other sites

Μη με μπερδευεις με το που εστιαζεις κλπ...

Στις 2 τελευταιες παιζεις φ13 και στην αμεσως επομενη φ4.

Περισσοτερο μοιαζει σαν να το κανεις στη τυχη ή σαν να δοκιμαζεις πραματα.

Και οι 2 μαζι δε γινεται να μπουν καπου..(σαν σετακι δλδ)..Η μια αναιρει την αλλη και το σκεπτικο πισω απο την ληψη ειναι απο αντιφατικο εως ανυπαρκτο .

Δε βρηκα αφορμη για να στη πω..(σε περιπτωση που το δεις ετσι)..αλλα θα πρεπει πριν απο το κλικ να ξερεις τι θα κανεις και πως θα το κανεις.

Αν ειναι να το παιξεις στη τυχη αλλα σε "σωστο" δρομο .βαλε auto iso σε κλειστρο που να βολευει στο φακο που φορας (1/100 πχ) και βαλε φ5.6-6.3

Ουτε να σταματας για τη ληψη δε θα χρειαζεται.

edit

Δεν εχω κατι με το φ13...(το ειχα πει και παλιοτερα που ειχες καπου φ16)

Δε με ενοχλει καθολου σαν πρακτικη αν θες ντε και καλα βαθος πεδιου..αλλα δεν εχει "συνεχεια" αυτη η λογικη στις επομενες.

Ανεβοκατεβαινεις στο διαφραγμα για το ιδιο καδρο απο οριζοντια σε καθετη ληψη χωρις να βλεπω εγω τουλαχιστον νοημα.(πιο πανω απο φ9 σε φ4.5).

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=699]ΝTG[/MENTION] Για να καταλάβεις το σκεπτικό μου..

Βγάζω πρώτα την κάθετη με P

Όλα μπήκαν αυτόματα.. Κοιτάω τι έβγαλα δεν μου άρεσε και το γυρνάω Οριζόντια με AV και f13 ξανα κοιτάω τι έβγαλα και είπα έκανα Focus στο βάθος για να υπάρχει όση περισσότερη λεπτομέρια γίνεται..

Και το ξανα γυρνάω Portrait και έβγαλα

αυτό..

SQ697hX.jpg

αλλά είναι κουνημένη

pRtwvoL.png

Και έβγαλα και άλλη μια..

Ne8FVSp.jpg

3yG1uWA.png

Αλλά κάτι πήγε στραβά :hehe: :hehe: και δεν μου αρέσουν ..

Άσε που είναι σε άλλο σημείο και δεν φαίνεται τίποτα όπως η πρώτη κάθετη με το f4

Και κουνημένες για κάποιο λόγο..

Link to comment
Share on other sites

Μη χρησιμοποιεις το P-mode τοτε.

Δεν εχω ασχοληθει καθολου και δεν μπορω να καταλαβω ουτε που χρησιμευει ουτε πότε.

Αν δε σε ενδιαφερει ο χρονος..θα σε ενδιαφερει το διαφραγμα.

(ειτε προταιρεοτητα κλειστρου δλδ μια στις 10 φορες ..ειτε προταιρεοτητα διαφραγματος τις αλλες 9).

ΑΣχετο ..δε ξερω πως σου βγηκαν απο WB οι αρχικες φωτος..αλλα το τσιμεντο κατω ειναι μια χαρα για να κανεις set wb.Θα εισαι ελαχιστα εκτος απο αυτο που πρεπει..και αν εισαι ..

Θελει λιγο εμπειρια να ξερεις που και πως πρεπει να ειναι το ιστογραμμα για τη συγκεκριμενη ληψη αλλα οκ απο το να μαντευει καθε φορα για συνεχομενες ληψης καλυτερα μια σταθερη σε καλο-σωστο σημειο..

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καμια ενδειξη τιποτα? καποιο στιγμα?

Να υποθεσω μιλαμε για ανοικτα και ελευθερα και οχι τιποτα με φρουρους κλπ :baby:

Δεν ξέρω κατά πόσον υπάρχουν αφύλακτα εν λειτουργία εργοστάσια χωρίς μάντρα, ή αποθήκες.

Αλλά το να ζητήσεις ευγενικά από κάποιον για μια φωτογράφιση δε θα σου πουν όχι.

Αλλιώς ανέβα ΣΚ Παρνασσό στο χωριό μου να σου βρώ όσες αποθήκες ελεύθερες θες.. να το μοστράρεις δίπλα από κάνα :

6170M_studio_1024x700.jpg

Να χαρείς φωτογραφία. ( έχω διαθέσιμο τέτοιο...)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.