Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ


Recommended Posts

Ξεκινήσαμε μετά από ΠΟΛΥ καιρό να βγάλουμε καμία αλλά πάλι ο καιρός μας έκανε νούμερα οπότε δυο που πρόλαβα να βγάλω... Για το "αποτέλεσμα" τα εύσημα στο PS Cs6.

Πάντως είναι ωραία φάση η φωτογραφία. Δυστυχώς όσο ασχολούμαι και βλέπω απο άλλους, αντιλαμβάνομαι οτι δεν το έχω. Όπως και πολλοί που νομίζουν οτι το έχουν στην πραγματικότητα δεν το έχουν. Μπορεί τεχνικά να είσαι άριστος, μπορεί να ξέρεις να καδράρεις σύμφωνα με κανόνες αλλά με το που βλέπεις φωτό του άλλου, τραβηγμένες με τηλέφωνο και θέμα από το πουθενά, λες... Άστο. don' t quit your day job.

Γνώμη μου....ειναι μεγάλο λάθος αυτο!!!!Σίγουρα ο μπετοβεν δεν ξεκινησε να παίζει μαργαριτάρια απο την κούνια,ο Νταλί δεν ζωγράφιζε γκουερνικες,και ο μπρενσόν ειμαι συγουρος θα ειχε πετάξει τονους φιλμ πριν κανει φωτογραφία τις προκοπής...παραδείγματα μπορω να σου φέρω χιλιάδες........Μέ κάτι που θα ασχοληθείς πρέπει να επενδύσεις χρόνο,οτιδήποτε και άν ειναι αυτό,και το πιο μικρό πράγμα σε αυτη τη ζωή,ειδικά όταν αυτό αφορά ένα μεσον έκφρασης το οποίο είναι σχετικά καινουργιο και έχει απεριόριστες δυνατότητες......όπως μαθαίνει κανείς πχ να κάνει πετάλι,να παιρνει αναπνοές,η να παιζει νότες και μετα να μπορεσει να τις βάλει με τετοια σειρά ωστε να ακουστει μουσική,έτσι και το μάτι μαθαίνει να βλέπει,κανόνες δέν υπάρχουν,οδηγοί νομιζω ειναι πιο σωστή λέξη,και απλως σε βάζουν σε ενα μπουσουλα,μετά ερχεται το καλό:)είναι πόσο το θέλεις κάτι πόσο σου αρέσει και πόσο σε εκφράζει,απο την στιγμή που μπορεις να αντιλιφτείς ότι μια φωτογραφία ειναι όμορφη,δεν μπορεις να πεις οτι δεν το έχεις,εκει ειναι και δεν μενει μονο παρα να το βγάλεις,όχι σε εμενα η σε οποιοδήποτε άλλο,πρώτα στον εαυτό σου,όλοι μας δηλ γιαυτό πρεπει να το κανουμε πρωτα απο όλα,αλλά όπως χρειάζεται εξάσκηση για να εκφραστούμε γραπτως έτσι χρειάζεται για να εκφραστούμε και οπτικά,το ποιο έυκολο πράγμα ειναι να δεις κάτι να σου κἀνει εντυπωση και να σηκώσεις την κάμερα να κάνεις κλικ,και η κορη μου που ειναι 4 χρονων το ιδιο έκανε προχτές,η φωτογραφία (σαν τέχνη εννοω τωρα)ξεκινάει απο μέσα μας,πηγάζει απο την ψυχή αυτου που κρατάει την κάμερα,και ψυχη έχουν όλοι οι άνθρωποι,ακόμα και αν ειναι κουτσοι,τυφλοί,η με διανοητηκά προβλήματα.....

Λέγοντας ότι δεν το έχεις αυτομάτως αναγκάζεις τον εαυτό σου να κλειστει στον ένα χωρο που του ειναι γνώριμος,και του απαγορευεις να εξερευνήση καινούργια πράγματα......

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 16,7k
  • Created
  • Last Reply
Γνώμη μου....ειναι μεγάλο λάθος αυτο!!!!Σίγουρα ο μπετοβεν δεν ξεκινησε να παίζει μαργαριτάρια απο την κούνια,ο Νταλί δεν ζωγράφιζε γκουερνικες,και ο μπρενσόν ειμαι συγουρος θα ειχε πετάξει τονους φιλμ πριν κανει φωτογραφία τις προκοπής...παραδείγματα μπορω να σου φέρω χιλιάδες........Μέ κάτι που θα ασχοληθείς πρέπει να επενδύσεις χρόνο,οτιδήποτε και άν ειναι αυτό,και το πιο μικρό πράγμα σε αυτη τη ζωή,ειδικά όταν αυτό αφορά ένα μεσον έκφρασης το οποίο είναι σχετικά καινουργιο και έχει απεριόριστες δυνατότητες......όπως μαθαίνει κανείς πχ να κάνει πετάλι,να παιρνει αναπνοές,η να παιζει νότες και μετα να μπορεσει να τις βάλει με τετοια σειρά ωστε να ακουστει μουσική,έτσι και το μάτι μαθαίνει να βλέπει,κανόνες δέν υπάρχουν,οδηγοί νομιζω ειναι πιο σωστή λέξη,και απλως σε βάζουν σε ενα μπουσουλα,μετά ερχεται το καλό:)είναι πόσο το θέλεις κάτι πόσο σου αρέσει και πόσο σε εκφράζει,απο την στιγμή που μπορεις να αντιλιφτείς ότι μια φωτογραφία ειναι όμορφη,δεν μπορεις να πεις οτι δεν το έχεις,εκει ειναι και δεν μενει μονο παρα να το βγάλεις,όχι σε εμενα η σε οποιοδήποτε άλλο,πρώτα στον εαυτό σου,όλοι μας δηλ γιαυτό πρεπει να το κανουμε πρωτα απο όλα,αλλά όπως χρειάζεται εξάσκηση για να εκφραστούμε γραπτως έτσι χρειάζεται για να εκφραστούμε και οπτικά,το ποιο έυκολο πράγμα ειναι να δεις κάτι να σου κἀνει εντυπωση και να σηκώσεις την κάμερα να κάνεις κλικ,και η κορη μου που ειναι 4 χρονων το ιδιο έκανε προχτές,η φωτογραφία (σαν τέχνη εννοω τωρα)ξεκινάει απο μέσα μας,πηγάζει απο την ψυχή αυτου που κρατάει την κάμερα,και ψυχη έχουν όλοι οι άνθρωποι,ακόμα και αν ειναι κουτσοι,τυφλοί,η με διανοητηκά προβλήματα.....

Λέγοντας ότι δεν το έχεις αυτομάτως αναγκάζεις τον εαυτό σου να κλειστει στον ένα χωρο που του ειναι γνώριμος,και του απαγορευεις να εξερευνήση καινούργια πράγματα......

To quote απλά, γιατί είναι το ελάχιστο που μπορώ να κάνω για σκέψεις σαν αυτές!

Είπα πιο πριν ότι γύρω μας υπάρχουν "θαύματα", ε αυτά δεν είναι μόνο γύρω μας αλλά και μέσα μας!!

Φίλε Σάκη, σε τρεις φράσεις περιέκλεισες την φιλοσοφία μιας ζωής!

Το μονοπάτι στο ταξίδι της ζωής μας, δεν "υπάρχει" πριν το διαβούμε κι αυτό είναι το μεγαλύτερο κίνητρο για να το βαδίσουμε!

Εύγε! ! !

Link to comment
Share on other sites

Τι θα γινει εσυ και ο racer τωρα...:tongue:

ontopic, ειναι αρκετα καλη , μου αρεσει ο φωτισμός (φαίνεται και sharp για φ/1.7 εκτος αν ειναι απο το μέγεθος)

Η συγκεκριμένη είναι ακριβώς όπως βγήκε από το RAW, με ένα μικρό κόψιμο.

Τον έχω λατρέψει τον Pancake, είναι μονίμως κουμπωμένος στην μηχανή. Τον 14-45 τον έχω και σκονίζεται :hehe:

Άλλη μια πρόσφατη σε f/2.8:

8542718492_4930a33a94.jpg

P3070085 by jerry007i, on Flickr

Olympus OM-D

Panasonic Pancake @20mm

f/2.8

1/25sec

ISO 1600

Θεωρώ ότι θα ήταν πολύ καλύτερο το κάδρο αν δεν είχα κόψει το δάκτυλο στο δεξί της χέρι, παρόλα αυτά μου αρέσει σαν φωτογραφία.

Έχω παρατηρήσει ότι ο φακός είναι πιο οξύς μεταξύ f/2.8 και f/5.6.

Link to comment
Share on other sites

Τί μας δίνεις το λινκ από το flickr, αφού το έχεις κλειδωμένο και δε μπορούμε να δούμε τα άλμπουμ σου;

Sorry, my bad. Δεν έχω μάθει να το λειτουργώ το Flickr :hehe:

Έκανα βλακεία με τα privacy settings. Νόμιζα ότι μέσω του link θα φαίνονται οι φώτο. Για δες τώρα :)

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου....ειναι μεγάλο λάθος αυτο!!!!Σίγουρα ο μπετοβεν δεν ξεκινησε να παίζει μαργαριτάρια απο την κούνια,ο Νταλί δεν ζωγράφιζε γκουερνικες,και ο μπρενσόν ειμαι συγουρος θα ειχε πετάξει τονους φιλμ πριν κανει φωτογραφία τις προκοπής...παραδείγματα μπορω να σου φέρω χιλιάδες........Μέ κάτι που θα ασχοληθείς πρέπει να επενδύσεις χρόνο,οτιδήποτε και άν ειναι αυτό,και το πιο μικρό πράγμα σε αυτη τη ζωή,ειδικά όταν αυτό αφορά ένα μεσον έκφρασης το οποίο είναι σχετικά καινουργιο και έχει απεριόριστες δυνατότητες......όπως μαθαίνει κανείς πχ να κάνει πετάλι,να παιρνει αναπνοές,η να παιζει νότες και μετα να μπορεσει να τις βάλει με τετοια σειρά ωστε να ακουστει μουσική,έτσι και το μάτι μαθαίνει να βλέπει,κανόνες δέν υπάρχουν,οδηγοί νομιζω ειναι πιο σωστή λέξη,και απλως σε βάζουν σε ενα μπουσουλα,μετά ερχεται το καλό:)είναι πόσο το θέλεις κάτι πόσο σου αρέσει και πόσο σε εκφράζει,απο την στιγμή που μπορεις να αντιλιφτείς ότι μια φωτογραφία ειναι όμορφη,δεν μπορεις να πεις οτι δεν το έχεις,εκει ειναι και δεν μενει μονο παρα να το βγάλεις,όχι σε εμενα η σε οποιοδήποτε άλλο,πρώτα στον εαυτό σου,όλοι μας δηλ γιαυτό πρεπει να το κανουμε πρωτα απο όλα,αλλά όπως χρειάζεται εξάσκηση για να εκφραστούμε γραπτως έτσι χρειάζεται για να εκφραστούμε και οπτικά,το ποιο έυκολο πράγμα ειναι να δεις κάτι να σου κἀνει εντυπωση και να σηκώσεις την κάμερα να κάνεις κλικ,και η κορη μου που ειναι 4 χρονων το ιδιο έκανε προχτές,η φωτογραφία (σαν τέχνη εννοω τωρα)ξεκινάει απο μέσα μας,πηγάζει απο την ψυχή αυτου που κρατάει την κάμερα,και ψυχη έχουν όλοι οι άνθρωποι,ακόμα και αν ειναι κουτσοι,τυφλοί,η με διανοητηκά προβλήματα.....

Λέγοντας ότι δεν το έχεις αυτομάτως αναγκάζεις τον εαυτό σου να κλειστει στον ένα χωρο που του ειναι γνώριμος,και του απαγορευεις να εξερευνήση καινούργια πράγματα......

To quote απλά, γιατί είναι το ελάχιστο που μπορώ να κάνω για σκέψεις σαν αυτές!

Είπα πιο πριν ότι γύρω μας υπάρχουν "θαύματα", ε αυτά δεν είναι μόνο γύρω μας αλλά και μέσα μας!!

Φίλε Σάκη, σε τρεις φράσεις περιέκλεισες την φιλοσοφία μιας ζωής!

Το μονοπάτι στο ταξίδι της ζωής μας, δεν "υπάρχει" πριν το διαβούμε κι αυτό είναι το μεγαλύτερο κίνητρο για να το βαδίσουμε!

Εύγε! ! !

Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση και τις σοφές κουβέντες, που πραγματικά εκτιμώ, αλλά φύση μου είναι ωμά ρεαλιστής. Προφανώς υπήρξε ένας μπετοβεν , ένας μπρενσόν, ένας νταλί. Η εξάσκηση απλά κορυφώνει τις δυνατότητες που έχεις σαν άτομο. Όλοι όμως έχουμε μια κορυφή που διαφέρει από άτομο σε άτομο. Βέβαια, στην περίπτωσή μου θεωρώ πως η φωτογραφία θα πρέπει να είναι διασκέδαση μιας και ούτε το κυνηγάω, ούτε ανάγκη το έχω, ούτε τις προϋποθέσεις έχω για να το φτάσω όπου, ενδεχομένως, μπορώ. Για την ώρα αποτελεί μια ευχάριστη ασχολία, την οποία συνδυάζω με τις ποδηλατοβόλτες που πεθύμησα και την περιέργεια του να δω τι μπορεί να κάνει ο εξοπλισμός μου.

Σήμερα τη χάρηκα τη μηχανή. Αν και είχε ψύχρα, ο καιρός ήταν άριστος για φωτογραφίες και η μηχανή έδωσε ρέστα, τουλάχιστον για τις ρυθμίσεις που χρησιμοποίησα. Εντελώς manual, με υψηλή ταχύτητα κλείστρου, τη μηχανή στο χέρι, μερικές συμβουλές και υποδείξεις από το φίλο καθώς και μερικά "instagram" actions στο cs6 είχα τις εξής:

th_factory_zpsd925310d.jpg th_factory2_zps1659b918.jpg

th_factory3_zps5cd3769b.jpg th_factory4_zpseb9fe7e2.jpg th_john_zps3a2cd31b.jpg

th_boat_zps98093375.jpg th_boat2_zpsd9c7ab72.jpg

th_johnme_zps41e7270a.jpg th_john2_zpsc5f8034f.jpg

th_sunset2_zpse11aa5a6.jpg th_sunset_zpsc69ba8b5.jpg

Iphone5

th_SonyNexC3_zps750c711d.jpg

Link to comment
Share on other sites

8544394183_065f9af7b6.jpg

Untitled_Panorama1 by jerry007i, on Flickr

So... Έχουμε αυτό το πανόραμα.

Το ήθελα σε B&W, οπότε πήγα σαν καλό παιδάκι, το φόρτωσα στο ps και ξεκίνησα. Ήθελα να χρησιμοποιήσω δύο διαφορετικά φίλτρα, ένα για τον ουρανό και ένα για την υπόλοιπη φωτογραφία.

Η διαδικασία που ακολούθησα ήταν η εξής:

Επέλεξα με το Magic Wand τον ουρανό, πέρασα το πρώτο φίλτρο. Μετά select inverse, και πέρασα το άλλο φίλτρο. Στο σημείο τομής των δύο layers που προέκυψαν όμως το ράψιμο δεν μου καθόταν καθόλου καλά στο μάτι. Έπαιξα με το refine edge, αλλά τίποτα. Στην τελική πήρα το αρχικό layer, του έκανα ένα ουδέτερο B&W και το έκατσα κάτω από τα άλλα δύο layers για να συμπληρώσει το κενό.

Μου φαίνεται όμως ότι είναι πολύ μπακάλικη λύση. :hehe:

Ποιος θα ήταν ο πιο "σωστός" τρόπος για να κάνω αυτή την δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα αφου έχεις το selection να κανεις ενα feather (το μέγεθςο ειναι σχετικο με το μεγεθος της φωτογραφιας και το μέγεθος του selection) οσο για την επεξεργασία, τα πολυ έντονα λευκα μου βαράνε άσχημα στο μάτι, και θα έκανα λιγότερο sharpen( τουλαχιστον στον ουρανό) βέβαια αυτα είναι γούστα.

Y.Γ τα ajustments θα τα έκανα με layer mask που θα τα δημιουργούσα απο το selection, για να έχω ελεγχο μετα στο που θα εφαρμοστει και να κανω μικροδιορθώσεις (απο αυτο που έγραψες φενεται λες και το εκανες χωρις layers, μονο με selections)

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα αφου έχεις το selection να κανεις ενα feather (το μέγεθςο ειναι σχετικο με το μεγεθος της φωτογραφιας και το μέγεθος του selection) οσο για την επεξεργασία, τα πολυ έντονα λευκα μου βαράνε άσχημα στο μάτι, και θα έκανα λιγότερο sharpen( τουλαχιστον στον ουρανό) βέβαια αυτα είναι γούστα.

Y.Γ τα ajustments θα τα έκανα με layer mask που θα τα δημιουργούσα απο το selection, για να έχω ελεγχο μετα στο που θα εφαρμοστει και να κανω μικροδιορθώσεις (απο αυτο που έγραψες φενεται λες και το εκανες χωρις layers, μονο με selections)

Ξεκίνησα με ένα layer, αυτό της φωτογραφίας. Κάνω την πρώτη επιλογή, και έπειτα Copy as New Layer, Select-> Inverse και πάλι Copy as New Layer. Οπότε τώρα έχουμε τρία layers.

Για τον ουρανό έχεις δίκιο, δεν τελείωσα όμως το pp, ήθελα πρώτα να βρω λύση για το "ράψιμο".

Σε έχασα λίγο εδώ:

Y.Γ τα ajustments θα τα έκανα με layer mask που θα τα δημιουργούσα απο το selection, για να έχω ελεγχο μετα στο που θα εφαρμοστει και να κανω μικροδιορθώσεις (απο αυτο που έγραψες φενεται λες και το εκανες χωρις layers, μονο με selections)

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION]

Πολύ ωραίες όλες τους! Ξεχωρίζω 1η και 5η.

Θέλω να δω την φώτο που τράβηξε ο Jason στις ράγες :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.