Jump to content



Στησιμο PC 5950x και 2 καρτες γραφικων. PC rendering.


Recommended Posts

39 minutes ago, GoMaR said:


Θα παρω την μητρικη και ο θεος βοηθος. Απλα πραγματα :)

 

Αν θελεις περιμενε να δω πως δουλευει μια Crosshair VIII Formula που εχω στο γραφειο. Εχω να βαλω δυο καρτες επανω οποτε θα φανει και θα σου πω πως θα παιξουν στα σλοτ 1 και 3.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Ζάχο... Σε ευχαριστώ. Πότε θα γίνει η δοκιμή ;

44 minutes ago, yanni said:

undervolting?

Undervolting..  στην κάτω κάτω θεση και ενας ανεμιστήρας πισω απο τις κάρτες.

Η διαφορά ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ.

Μόνο η κάτω κάτω θέση θα με σώσει και ας χάνω τα usb του κουτιου μπροστά λόγω καλωδίων.

USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1607795921623_6743584865249516664.thumb.jpeg.25ccf1bf40559a7390c461e8e787a22f.jpeg

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη θα παίξει x16 και η τρίτη x4.

Όλα αυτά τα mainstream boards/chipsets μοιράζουν τα πρώτα 16 lanes (bandwidth) ενός επεξεργαστή μεταξύ των 2 πρώτων PCIe slots.

Δεν έχει σημασία τι θα βάλεις, μπορείς να έχεις m2 adapter cards, raid cards, capture cards etc. Και να μην βάλεις καν κάρτα γραφικών πάλι θα υπάρξει διαμοιρασμός bandwidth/lanes αν χρησιμοποιείς και τα 2.

Επίσης δεν έχει σημασία αν η κάρτα γραφικών μπει στο 1ο ή 2ο, αν είναι μόνη της θα παίξει x16 (εκτός της περίπτωσης μή ύπαρξης όλων των traces αλλά είναι εξαιρετικά σπάνιο για τα 2 αυτά slots).  Ύπαρξη προβλημάτων με τέτοια διάταξη είναι παραξενιά/bug του BIOS.

 

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει..Κατι ειναι και αυτο. Γιατι ειδα οτι το χ1 που εχω τωρα μου κοβει λιγο σε ενα benchmark.


Επισης, ειδα οτι το πινακακι για την croshair του Ζαχου, ειναι ακριβως ιδιο με την strix-e. Οποτε θα φανει ακριβως η εικονα :)
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

Η πρώτη θα παίξει x16 και η τρίτη x4.

Όλα αυτά τα mainstream boards/chipsets μοιράζουν τα πρώτα 16 lanes (bandwidth) ενός επεξεργαστή μεταξύ των 2 πρώτων PCIe slots.

Δεν έχει σημασία τι θα βάλεις, μπορείς να έχεις m2 adapter cards, raid cards, capture cards etc. Και να μην βάλεις καν κάρτα γραφικών πάλι θα υπάρξει διαμοιρασμός bandwidth/lanes αν χρησιμοποιείς και τα 2.

Επίσης δεν έχει σημασία αν η κάρτα γραφικών μπει στο 1ο ή 2ο, αν είναι μόνη της θα παίξει x16 (εκτός της περίπτωσης μή ύπαρξης όλων των traces αλλά είναι εξαιρετικά σπάνιο για τα 2 αυτά slots).  Ύπαρξη προβλημάτων με τέτοια διάταξη είναι παραξενιά/bug του BIOS.

 

Στην πλειοψηφία των Χ570 το δεύτερο slot(αν η μητρική έχει μόνο δύο Χ16) συνδέεται με το chipset. Οπότε θέλεις δεν θέλεις, έχεις δεν έχεις συνδέσει κάτι άλλο, 9 στις 10 περιπτώσεις θα παίξεις με 16Χ/4Χ και όχι με 8Χ/8Χ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω αυτό θα συμβαίνει σε budget / mini itx για λόγους χώρου ή και κόστους.

Όταν κοιτάς με την προοπτική να χρησιμοποιήσεις τουλάχιστον 2 cards όπου το bandwidth είναι ανάγκη απλώς μένεις μακριά από τέτοιες υλοποιήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@GoMaR Αργησα. Ηθελα να σου το πω αλλα λεω ασε μην παρεξηγηθει. Να αυτα δεν μπορω... 5950x 2x rtx3080 plus δεν ξερω ποσες μνημες και ακομα δεν εχουν μπει 2x480 μονιμα με ανα μπλοκ για το cpu και αλλα δυο για τις καρτες. Ρε που πανε οι καρτες...

Σοβαρα τωρα.

Δεν θα κερδισεις και τιποτα σε επιδοσεις απλα θα κραταει τα ρολογια πιο ψηλα. Υπολογισε γυρο στα 50-80mhz.

οποτε δεν ξερω ποσο σας συμφερει να δωσετε αλλα 250-300 ευρω μονο για τα μπλοκ στις καρτες. Δεν τις κρατατε κιολλας οποτε...

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

Υποθέτω αυτό θα συμβαίνει σε budget / mini itx για λόγους χώρου ή και κόστους.

Όταν κοιτάς με την προοπτική να χρησιμοποιήσεις τουλάχιστον 2 cards όπου το bandwidth είναι ανάγκη απλώς μένεις μακριά από τέτοιες υλοποιήσεις.

Ο λόγος που έχω βαφτίσει τις X570 "microATX μητρικές με μορφή και τιμή FullATX", είναι αυτή ακριβώς η σκέψη σου. Ότι τέτοιες μητρικές θα έπρεπε να είναι οι budget υλοποιήσεις, (οι microATX) ή οι mini itx. Έλα όμως που δεν είναι έτσι τα πράγματα, εκτός και αν τελικά "budget" εννοούμε ότι κοστίζει εκεί γύρω στα 200€ και πιο κάτω. (έχω γίνει γραφικός σαν την Λουκά ένα πράμα με αυτό το θέμα - μετανοείτε!) Η συντριπτική πλειοψηφία των μητρικών με δύο 16άρια, έχει το δεύτερο στο chipset. Δεν υποστηρίζει σπάσιμο του Χ16 σε δύο Χ8 από την CPU. Υπάρχει μάλιστα και μία τουλάχιστον περίπτωση, η Χ570 UD της Gigabyte με τρεις Χ16 εκ των οποίων οι δύο είναι 4άρες πάνω στο chipset(μάλλον φάγανε το δεύτερη Μ.2 slot και βάλανε μια "16άρα" στην θέση του).

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@fatalara Για μενα στηνω το μηχανημα μου. Για το σπιτι. Οχι για το γραφειο.
Το οτι θα βγει περιπου 4κ δε σημαινει οτι μου ειναι και ευκολο να σκασω αλλα 600-700Ε για WC απο το πουθενα.
Αν οντως ειναι τοσα.
Η ιδεα και η λυση του WC δεν ηταν για τις επιδοσεις, αλλα για την ησυχια και οτι δε σε νοιαζουν ζεστες κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

@fatalara Για μενα στηνω το μηχανημα μου. Για το σπιτι. Οχι για το γραφειο.
Το οτι θα βγει περιπου 4κ δε σημαινει οτι μου ειναι και ευκολο να σκασω αλλα 600-700Ε για WC απο το πουθενα.
Αν οντως ειναι τοσα.
Η ιδεα και η λυση του WC δεν ηταν για τις επιδοσεις, αλλα για την ησυχια και οτι δε σε νοιαζουν ζεστες κλπ.

Α οκ. Νομιζα το θελετε για δουλεια. 
Κοιτα και εγω αν εφτιαχνα τωρα συστημα αερα θα εβαζα, ασχετως κοστους. Το οτι εχω ακομα τα νερα ειναι γιατι πριν 10-15 χρονια ειχα το μικροβιο να δω πως ειναι κλπ. Απο τοτε που τα αγορασα τα μεταφερω σε καθε συστημα. Μονο αν παω σε amd θα χρειαστω αλλο μπλοκ. Εγω θα ξεκινουσα με νερα μονο στο cpu και μετα βλεπουντας και κανοντας. 
Αν θα εχεις μονιμα δυο καρτες πανω υπολογισε +160 εκαστη
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, GoMaR said:

Μπράβο ρε Ζάχο... Σε ευχαριστώ. Πότε θα γίνει η δοκιμή

 

 

Δευτέρα μπορώ να το στήσω πρόχειρα και να σου πω. Τα υλικά τα έχω όλα. Λογικά και μέσα στο BIOS θα φαίνεται σε τι ταχύτητα παίζει η κάθε κάρτα αλλά και ένα Windows 10 το στήνω πρόχειρα. Απλά να ξέρεις πως CPU έχω σειρά 3χχχ όχι 5χχχ.

 

 

3 hours ago, GoMaR said:

Το οτι θα βγει περιπου 4κ δε σημαινει οτι μου ειναι και ευκολο να σκασω αλλα 600-700Ε για WC απο το πουθενα.
Αν οντως ειναι τοσα.

 

Σήμερα πέταξα ένα 4αρι ψυγείο ΕΚ μαζί με αντλίες και τανκ κτλ... Αυτά τα λένε ποιο μπροστά. Είχα και λάστιχα, fittings και άλλα τα οποία έχω ακόμα αλλά τώρα δεν έχει νόημα. Τα 2 μπλοκ θα πλήρωνες μόνο.

 

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, fatalara said:

Α οκ. Νομιζα το θελετε για δουλεια. 
Κοιτα και εγω αν εφτιαχνα τωρα συστημα αερα θα εβαζα, ασχετως κοστους. Το οτι εχω ακομα τα νερα ειναι γιατι πριν 10-15 χρονια ειχα το μικροβιο να δω πως ειναι κλπ. Απο τοτε που τα αγορασα τα μεταφερω σε καθε συστημα. Μονο αν παω σε amd θα χρειαστω αλλο μπλοκ. Εγω θα ξεκινουσα με νερα μονο στο cpu και μετα βλεπουντας και κανοντας. 
Αν θα εχεις μονιμα δυο καρτες πανω υπολογισε +160 εκαστη
 

 

Ηλία το cpu δε ζορίζεται. Εξάλλου έχω την kraken

Οι κάρτες ζορίζονται μόνο και πολύ  μάλιστα.

 

Η μια πιάνει 60 η άλλη 83+ με 100% fan speed.

Σε μια τέτοια περίπτωση θέλεις νερό και τέλος.

Αλλιώς παλεύεις πόσες μέρες να βρεις λυσεις του αέρα 

Ευτυχώς έχω καταφέρει να πιάνω πλέον  53-54 μαξ με 100% fan speed. 

 

160€ είναι μόνο το μπλοκ.χ2 αυτά.

Μετά τι χρειάζεσαι σε εξαρτήματα για να μπει σε loopa?

 

@jax7480

Η τα πετάνε πιο αργά.. !! Το ειπα χθες νωρίς. Γιατί δε το διάβασες;; ε;;

 

Χαχα δε πειράζει

Σε ευχαριστώ για την σκέψη.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

 

Ηλία το cpu δε ζορίζεται. Εξάλλου έχω την kraken

Οι κάρτες ζορίζονται μόνο και πολύ  μάλιστα.

 

Η μια πιάνει 60 η άλλη 83+ με 100% fan speed.

Σε μια τέτοια περίπτωση θέλεις νερό και τέλος.

Αλλιώς παλεύεις πόσες μέρες να βρεις λυσεις του αέρα 

Ευτυχώς έχω καταφέρει να πιάνω πλέον  53-54 μαξ με 100% fan speed. 

 

160€ είναι μόνο το μπλοκ.χ2 αυτά.

Μετά τι χρειάζεσαι σε εξαρτήματα για να μπει σε loopa?

 

@jax7480

Η τα πετάνε πιο αργά.. !! Το ειπα χθες νωρίς. Γιατί δε το διάβασες;; ε;;

 

Χαχα δε πειράζει

Σε ευχαριστώ για την σκέψη.

 

 

 

Ψυγειο, ρεζερβουαρ, αντλια, δυο μετρα σωληνα, ρακορακια και υγρο.

Ψυγεια και ρακορ υπαρχουν αν θες, τα υπολοιπα α αγοραζεις. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@GoMaR

 

Να ρωτήσω κάτι από περιέργεια; Εφόσον το χρήμα το έχεις ή το δίνεις γιατί βγάζεις δουλειά: Πώς και δεν σκέφτηκες πλατφόρμα threadripper να μην σκας με τα lanes και τους περιορισμούς;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ο threadripper ειναι πιο αργο σε καθημερινη χρηση. Το βλεπω απο τον 3970X
Εχει τρομερα μεγαλο latency και σε καθημερινη χρηση φαινεται.
Συν οτι το κοστος ειναι τεραστιο.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

760T corsair με το διπλο ψυγειο της κρακεν να ειναι στην οροφη.
Αν δε σου κανει κοπος, μπορεις να μου βγαλεις μια λιστα να δω συνολικο κοστος σε παρακαλω ;
Σα να λεμε ολα τα παρτς που θα χρειαστω για μια custom υδροψυξη.
Γιατι απο το configuration μου εβγαλε κοστουμι 1100Ε με δυο ψυγεια. lol ?

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GoMaR said:

Γιατι ο threadripper ειναι πιο αργο σε καθημερινη χρηση. Το βλεπω απο τον 3970X
Εχει τρομερα μεγαλο latency και σε καθημερινη χρηση φαινεται.
Συν οτι το κοστος ειναι τεραστιο.
 

 

Για το κοστος συμφωνω αλλά latency προσωπικα δεν εχω δει σε κανενα μηχανημα Threadripper 3xxx που εχω στησει. Εκτος αν εννοεις κατι συγκεκριμενο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.