Jump to content



Στησιμο PC 5950x και 2 καρτες γραφικων. PC rendering.


Recommended Posts

Όταν έχεις χρόνο Ιάσονα, ξεμπέρδεψε πρώτα τι μητρική θα πάρεις τελικά, μετά είμαι κι εγώ περίεργος αυτό που σε ρωτά ο Ζάχος. Εννοείς βραδυπορία στο boot; Είναι φυσιολογικό, δεν νομίζω να σε νοιάζει. Εννοείς διαρκή βραδύτητα στη απόκριση ποντικιού/πληκτρολογίου; Εννοείς όταν φορτώνει η σελίδα του lab, εν γένει το browsing; Εννοείς τα παιχνίδια; Όταν ανοίγει ένα πρόγραμμα;
Είναι κάτι διαρκές αυτό που παρατηρείς;

Btw αν η μητρική που ψάχνεσαι εδώ είναι αυτή που αγόρασε ο @icy20 ρώτα τον τώρα πριν τα στήσει μήπως μπορεί να δοκιμάσει κάτι. Αν θέλετε κι οι δυο φυσικά, δεν είναι δουλειά μου να σας υποδείξω.
Την λύση που σου υποδεικνύει ο Λάζαρους, αν κατάλαβα, να έχωνες κάτι στην έξοδο του κουτιού, στο σημείο που είναι ανάμεσα στις δυο κάρτες, την απορρίπτεις;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν στελνουμε σκηνες για render οι 3900X ανοιγουν παντα πιο γρηγορα την σκηνη..Η προετοιμασια γενικα για το ρεντερ γινονται ολα πιο γρηγορα στους 3900.
Ανεξαρτητα με τον τελικο χρονο που εκει δε τιθεται θεμα συγκρισηςη γιατι στο κτηνος εχουμε 4 καρτες. Γενικα ολα ειναι πιο ανταποκρισιμα στους 3900 σε σχεση με το 3970x

Μη συζηταμε το θεμα του TR πρωτον, περιμενω τον 5950x δευτερον ειναι πολυ μεγαλυτερο το κοστος. + η ανταποκρισημοτητα που το "νιωθω"


Η λυση του @DEADLAZARUS ειναι παρομοια με αυτην που εχω κανει.  Αυτη τη στιγμη εχω εναν push στον κωλο των καρτων. Θα εχω ομως και εναν για εξοδο εξω απο το κουτι στα σλοτς των καρτων. Λογικα θα εχω μεγαλυτερο οφελος. Θα το δω. Παντως με τον εναν με καλυπτει.
Η μητρικη που εχω σταμπαρει ειναι η x570 asus strix -e 

99,9% θα παιξει 16χ / 4χ οποτε με καλυπτει. Θα περιμενω και τον @jax7480 για την δοκιμη και Δευτερα ριχνω την παραγγελια με τις 2x32 3600CL18 gskill + 2 silent fans για να το μονταρω. 
 

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, GoMaR said:

Οταν στελνουμε σκηνες για render οι 3900X ανοιγουν παντα πιο γρηγορα την σκηνη..Η προετοιμασια γενικα για το ρεντερ γινονται ολα πιο γρηγορα στους 3900.
Ανεξαρτητα με τον τελικο χρονο που εκει δε τιθεται θεμα συγκρισηςη γιατι στο κτηνος εχουμε 4 καρτες. Γενικα ολα ειναι πιο ανταποκρισιμα στους 3900 σε σχεση με το 3970χ

 

Σου απαντώ και σταματώ εδώ. Κάτι έχετε κάνει πολύ λάθος με το στήσιμο του Threadripper. Επειδή κι εγώ έχω στήσει μηχανήματα με Threadripper και 3900x, 3950x διαφορά στην απόκριση και στο πως δουλεύει το μηχάνημα δεν έχω δει καμία απολύτως.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, jax7480 said:

Κάτι έχετε κάνει πολύ λάθος με το στήσιμο του Threadripper.

Αυτό θα έγραφα και εγώ. Ζεν 2 είναι και τα δύο μηχανήματα με 2+ CCX. Να ήταν ο 3900Χ με ένα CCX να πω ΟΚ αλλά έτσι όχι.

Ίσως οι 4 κάρτες δημιουργούν κάποια καθυστέρηση στο initialization των renders, δεν ξέρω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα λαθος δεν εχει γινει παιδια.  Δεν ειπα οτι ειναι αργος, ειπα οτι νιωθω ο 3900 να ειναι πιο ανταποκρισημος. Οτι ενιωσα και απο την μεταβαση απο ιντελ σε AMD. 
Ενας αλλος μπορει να μη καταλαβει τπτ.
Τα νουμερα του ειναι σουπερ se benchmark. απλα εχει αργο latency. 4χ32 @3000mhz η 8x16 (δε θυμαμαι) και το latency ειναι στα 100ns συμφωνα με το AIDA64.
E αυτο ισως "φαινεται" στο συνολο του.
Και οταν μιλαμε για διαφορες εννοω μπορει να ανοιξουν 1-2 δευτερολεπτα πιο γρηγορα οι 3900.

Αλλα πλζ, μη το συνεχισουμε ?


 

Link to comment
Share on other sites

αυτήν, νομίζω στην έχει προτείνει παραπάνω ο τζιντις, την έχεις κοιτάξει καθόλου;
https://www.asus.com/Motherboards-Components/Motherboards/Workstation/Pro-WS-X570-ACE/HelpDesk_Manual

Αν βλέπω καλά ίσως σε βολεύει για τις δυο κάρτες. Αν είναι να γλυτώσεις υδρόψυξη ίσως αξίζει να ρίξεις μια ματιά. Προσοχή, δεν την ξέρω την μητρική, θα πρέπει να βρεις κάνα ρηβιού κλπ αν σε ενδιαφέρει. Απλώς το layout μου μοιάζει πιο ορθολογικό για τον σκοπό που θες. Πάει και σε 128 μνήμη αν ποτέ χρειαστείς, βέβαια είναι WS που σημαίνει ότι σε ήχους κλπ οι ROG υπερέχουν. Δεν θα με ένοιαζε αυτό στην θέση σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις 4 επιλογές! 

1. Pcie riser και να βαλεις τη 2η αλλού

2. Custom υδροψυξη

3.Τις πας πίσω και βρίσκεις FE

4. 

WWW.MSI.COM

MEG X570 GODLIKE embodies another culmination of cutting edge design, spectacular aesthetics, and heavy duty...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, yog-sothoth said:

Έχεις 4 επιλογές! 

H Asus παραπάνω υποστηρίζει με τρεις κάρτες x8 x8 x8, αυτή που δείχνεις μάλλον του κάνει επίσης -ας δει τις φυσικές θέσεις- πάντως γράφει x8 x0 x8 σε ένα από τα σενάρια. Μιας και δεν έχει παραγγείλει ακόμα αξίζει imho να ερευνήσει έστω μπας κι υπάρχει κάτι που τον διευκολύνει καλύτερα. Από όσο καταλαβαίνω προσπαθεί να αποφύγει την υδρόψυξη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος salde έγραψε:

H Asus παραπάνω υποστηρίζει με τρεις κάρτες x8 x8 x8, αυτή που δείχνεις μάλλον του κάνει επίσης -ας δει τις φυσικές θέσεις- πάντως γράφει x8 x0 x8 σε ένα από τα σενάρια. Μιας και δεν έχει παραγγείλει ακόμα αξίζει imho να ερευνήσει έστω μπας κι υπάρχει κάτι που τον διευκολύνει καλύτερα. Από όσο καταλαβαίνω προσπαθεί να αποφύγει την υδρόψυξη.

Η διαφορά της MEG είναι ότι μάλλον οι τρεις πρώτες θήρες είναι πάνω στον επεξεργαστή. Στην ASUS η τρίτη είναι πάνω στο chipset. Απλά η ASUS δεν δίνει μόνο τέσσερα lanes σε αυτήν, αλλά 8. Αποτέλεσμα η δεύτερη M.2 έχει μόνο δύο lanes.

 

Αλλά η τιμή της MEG είναι τέτοια που αμφιβάλλω να αποτελεί λύση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πώς το πετυχαίνει η WS το x8/x8/x8 μιας και οι Ryzen δίνουν 24 lanes συνολικά. Θα έπρεπε λοιπόν με 3 κάρτες x8 να μην υπάρχει τίποτα άλλο διαθέσιμο. Προφανώς το x8 είναι ονομαστικό και στην πράξη μοιράζεται το bandwidth. Γενικά δεν αναλύονται σε τόσο βάθος όλα αυτά σε reviews

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές: εξαρτάται αποκλειστικά από το αν γλυτώνει υδρόψυξη ή όχι. Συγκριτικά με την Strix p;anta. 
Αν strix+υδρόψυξη > άλλη ΜΒ με τους ανεμιστήρες που ήδη έχει, δεν έχει νόημα να κοιτά μονάχα την τιμή της ΜΒ.

Είναι μεν πάνω στο chipset αλλά τουλάχιστον ένα παλιότερο ρηβιού:

The ASUS Pro WS X570-Ace is the only X570 motherboard designed and focused around the professional market and as a result, drops all the gaming branding and gaming focused extras. There are no integrated RGB LEDs - instead the ASUS Pro WS X570-Ace focuses on a sleek look with an all-black design and horizontally finned black aluminium heatsinks. Underneath the heatsinks is a 12+2 phase power delivery spearheaded by an ASP1405I controller operating in a 6+2 configuration. ASUS has focused more on transient response and has appropriately opted to team the phases together instead of using doublers. The end result is still a 12-phase design, done in a way to align with the intended workflow of a professional system.

One of the key elements to this board design is the x8/x8/x8 PCIe 4.0 slot layout. This motherboard is the only one on the market that uses a full PCIe 4.0 x8 lane available from the AMD X570 chipset, enabling an array of different use cases that ASUS believes this market needs. Technically the upstream link to the CPU is still limited to PCIe 4.0 x4, however this does enable PCIe 3.0 x8 cards to have full bandwidth, which accounts for a lot of add in cards (RAID, high-end networking).

Μοιάζει αξιοπρεπέστατη για τα λεφτά της  (κάτω από 350 αν είδα καλάστο σκρουτζ, με γρήγορη παράδοση)
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το θεμα της WS, με εχει σταματησει αρκετα το σχολιο στο skroutz.. 
Πως ξερω οτι δε συνεχιζονται τα προβληματα με τα bios updates? 
Επισης εχει ελαχιστα USB πισω..


Σας ειπα, θα παω στην στριξ και ο θεος βοηθος :) 
Το ενστικτο μου αυτο λεει και ας εχει ενα μικρο ρισκο. 

 


 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Σουπερ!
Οποτε το χ4 του PCIe4  δεν ειανι σαν το x8 PCIE3?

Ναι. Από γενιά σε γενιά έχουμε διπλασιασμό του bandwidth. Οπότε μία 4.0άρα ίσον δύο.....3.0άρες!

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια Ζαχο.  οι 3080 ειναι pcie4. Σκεψου στο PCIE3 x1 εχω σε καποια προγραμματα μειωση αποδοσης.
Ενω στο pcie3 x8 καθολου.
Οποτε νομιζω ειμαστε τζετ και παω για την στριξ :D

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.