Jump to content


Αποφάσισα (μάλλον) για dual monitor setup. Πάμε για IPS ή VA @ 144Hz; Και ποιο;


Recommended Posts

1 minute ago, Efialtis said:

To stand δείχνει ενδιαφέρουσα περίπτωση. Όταν με το καλό το στήσεις πες εντυπώσεις αν προλαβαίνεις.

 

Αν απλώς σε ενδιαφέρει να κερδίσεις ρυθμίσεις που λείπουν από τη σπαρτιάτικη βάση της οθόνης, ναι. Όμως, αντίθετα από βραχίονες που στηρίζονται με μέγγενη στο γραφείο, δε σου απελευθερώνει την επιφάνεια κάτω από την οθόνη. Κι εγώ είμαι σε δίλημμα, αλλά κλίνω προς δύο ανεξάρτητους απλούς βραχίονες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

το πραγματικο προβλημα με την ανάγκη για βάσεις υποστήριξης είναι τα γραφεία/όποια έπιπλα έχουμε. Σε συντριπτικό ποσοστό δεν είναι κατάλληλα για μεγάλες οθόνες, πληκτρολόγιο, χώρο για το ποντίκι, σωστή απόσταση θέασης και σωστή θέση καθίσματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περι οθόνης θα πω μόνο οτι τα ips π κοιτάς ΔΕΝ κάνουν για τη χρήση πou θες..(warzone)

Dont do it!!

ΥΓ.

Δεν βαζω ολα τα ips στο τσουβάλι..

Για το dual stand το συγκεκριμενο δεν εχω αποψη..

Εγω επειδή ήθελα χώρο στο γραφείο(+ ήθελα να αποφύγω ζημια στην πλακα απο σφιγκτήρες κτλ) πήγα σε τοίχου

https://www.skroutz.gr/s/10949836/Arctic-W1-3D.html

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, AKISSS said:

Δεν βαζω ολα τα ips στο τσουβάλι..

ετσι είναι με όλα. Ειδικά στη σύγκριση VA-IPS παίζει μεγάλο ρόλο κι η υλοποίηση. Ένα καλοφτιαγμένο VA μπορεί να υπερέχεισυγκριτικά με ένα κακό IPS. Ακόμα και τα ΤΝ που γενικώς είναι υποδεέστερης κατάστασης ως προς τα χρώματα, ένα τέλειο ΤΝ μπορεί να είναι προτιμότερο από ένα κακό IPS.

Όμως: ο τζιντί θέλει να κινηθεί σε χαμηλό χρηματικό ποσόν. Τα panels -παρότι κι εκεί μπορεί να υπάρξει διαφορά σε ίδιο panel- που είναι ο σημαντικότερος παράγοντας για την απόδοση μιας οθόνης είναι πεπερασμένα σε αριθμό. Δεν είναι ότι κυκλοφορούν σε αντίστοιχες κατηγορίες 3427 διαφορετικά panels. Οπότε το πιθανοτερο είναι τις αδυναμίες κάποιου πάνελ να τις λουστείς ανεξαρτήτως κατασκευαστή οθόνης.
Επιπλέον σε τέτοια ποσά είναι μάλλον υπερβολικό να περιμένει κάποιος ότι θα πάρει το καλύτερο που κυκλοφορεί στις αντίστοιχες ίντσες.
Περισσότερο ενδιαφέρει τον αγοραστή να αποφύγει κάτι εντόνως προβληματικό παρά να πετύχει το τέλειο.
Έχεις και τον παράγοντα του τυχαίου, έχεις και τον περιορισμό ότι ψάχνει αποκλειστικά για υψηλούς ρυθμούς ανανέωσης συχνότητας, ε δεν του μένουν και πολλές επιλογές για να το εξαντλήσει σε αναζήτηση.

 

 

24 minutes ago, AKISSS said:

Περι οθόνης θα πω μόνο οτι τα ips π κοιτάς ΔΕΝ κάνουν για τη χρήση πou θες..(warzone)

η διάσταση; το συγκεκριμένο panel; Τα χρώματα; Μην ντρέπεσαι να εκφραστείς:p σοβαρά τώρα, είμαι περίεργος να καταλάβω τι θα πρότεινες -αν θεωρήσουμε δεδομένο περιορισμό την τιμή-. ΤΙΑ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AKISSS said:

Περι οθόνης θα πω μόνο οτι τα ips π κοιτάς ΔΕΝ κάνουν για τη χρήση πou θες..(warzone)

Dont do it!!

 

1) Το 90-95% της χρήσης είναι δουλειά σε desktop (office/content creation/browsing/development). To 5% είναι warzone. Επομένως τα TN δεν τα συζητάμε. Προτείνεις VA?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, acct said:

Αν απλώς σε ενδιαφέρει να κερδίσεις ρυθμίσεις που λείπουν από τη σπαρτιάτικη βάση της οθόνης, ναι. Όμως, αντίθετα από βραχίονες που στηρίζονται με μέγγενη στο γραφείο, δε σου απελευθερώνει την επιφάνεια κάτω από την οθόνη. Κι εγώ είμαι σε δίλημμα, αλλά κλίνω προς δύο ανεξάρτητους απλούς βραχίονες.

To σκέφτηκα όπως εσύ... Επειδή είμαι σε πάγκο ΙΚΕΑ και στο πίσω μέρος του γραφείου υπάρχουν ήδη εκτυπωτής laser + inkjet, σκέφτηκα μήπως με την -όντως μεγάλη βάση- επιμερίζεται καλύτερα το βάρος. Με τους σφιγκτήρες θα στρεσσάρω ακόμα περισσότερο τον πάγκο... Δεν νομίζω να μην αντέξει, καθώς έχει υποστήριξη από κάτω με διπλό παράλληλο σίδερο κατά μήκος του... Λες να πάω σε δύο τέτοια ?

 

https://www.skroutz.gr/s/11078240/Brateck-LDT13-C012.html

 

Όντως το κέρδος σε χώρο δεν είναι αμελητέο και θα αξιοποιηθεί σίγουρα... Επίσης οι δυο ανεξάρτητοι βραχίονες σίγουρα θα έχουν μεγαλύτερη ευελιξία για την τελική θέση της οθόνης, ενώ το διπλό stand ενδέχεται να με δυσκολέψει να τις φέρω στην ιδανική θέση (που ακόμα δεν ξέρω ποια θα είναι καθώς δεν έχω ξαναδουλέψει με dual monitor setup.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, AKISSS said:

Περι οθόνης θα πω μόνο οτι τα ips π κοιτάς ΔΕΝ κάνουν για τη χρήση πou θες..(warzone)

Dont do it!!

ΥΓ.

Δεν βαζω ολα τα ips στο τσουβάλι..

Για το dual stand το συγκεκριμενο δεν εχω αποψη..

Εγω επειδή ήθελα χώρο στο γραφείο(+ ήθελα να αποφύγω ζημια στην πλακα απο σφιγκτήρες κτλ) πήγα σε τοίχου

https://www.skroutz.gr/s/10949836/Arctic-W1-3D.html

 

Επειδή και εγώ θέλω να αγοράσω ενα αντίστοιχο monitor. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατι τα IPS δεν κάνουν για παιχνίδια όπως πχ το warzone? Επίσης αν η οθόνη ειναι 144 hz τι μειονέκτημα υπάρχει αμα το παιχνίδι παίζει σε λιγότερα fps από 144? πχ στα 60 με 70 FPS

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

ετσι είναι με όλα. Ειδικά στη σύγκριση VA-IPS παίζει μεγάλο ρόλο κι η υλοποίηση. Ένα καλοφτιαγμένο VA μπορεί να υπερέχεισυγκριτικά με ένα κακό IPS. Ακόμα και τα ΤΝ που γενικώς είναι υποδεέστερης κατάστασης ως προς τα χρώματα, ένα τέλειο ΤΝ μπορεί να είναι προτιμότερο από ένα κακό IPS.

Όμως: ο τζιντί θέλει να κινηθεί σε χαμηλό χρηματικό ποσόν. Τα panels -παρότι κι εκεί μπορεί να υπάρξει διαφορά σε ίδιο panel- που είναι ο σημαντικότερος παράγοντας για την απόδοση μιας οθόνης είναι πεπερασμένα σε αριθμό. Δεν είναι ότι κυκλοφορούν σε αντίστοιχες κατηγορίες 3427 διαφορετικά panels. Οπότε το πιθανοτερο είναι τις αδυναμίες κάποιου πάνελ να τις λουστείς ανεξαρτήτως κατασκευαστή οθόνης.
Επιπλέον σε τέτοια ποσά είναι μάλλον υπερβολικό να περιμένει κάποιος ότι θα πάρει το καλύτερο που κυκλοφορεί στις αντίστοιχες ίντσες.
Περισσότερο ενδιαφέρει τον αγοραστή να αποφύγει κάτι εντόνως προβληματικό παρά να πετύχει το τέλειο.
Έχεις και τον παράγοντα του τυχαίου, έχεις και τον περιορισμό ότι ψάχνει αποκλειστικά για υψηλούς ρυθμούς ανανέωσης συχνότητας, ε δεν του μένουν και πολλές επιλογές για να το εξαντλήσει σε αναζήτηση.

 

 

η διάσταση; το συγκεκριμένο panel; Τα χρώματα; Μην ντρέπεσαι να εκφραστείς:p σοβαρά τώρα, είμαι περίεργος να καταλάβω τι θα πρότεινες -αν θεωρήσουμε δεδομένο περιορισμό την τιμή-. ΤΙΑ

Μια χαρά είναι η διάσταση για fps gaming.Τα χρωματα του επίσης. Απλα είμαι κατά αυτων των ips για τέτοια game OTAN το gaming είναι η κυρια χρήση.

 

πριν 18 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

1) Το 90-95% της χρήσης είναι δουλειά σε desktop (office/content creation/browsing/development). To 5% είναι warzone. Επομένως τα TN δεν τα συζητάμε. Προτείνεις VA?

Pass then..αφού είναι το 5% το warzone.

IPS.-

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, MARIAPR said:

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατι τα IPS δεν κάνουν για παιχνίδια όπως πχ το warzone?

Δεν ισχύει ότι "δεν κάνουν". Απλά οι TN και VA είναι ακόμα πιο "γρήγορες" αλλά με τα δικά τους μειονεκτήματα έκαστη τεχνολογία. Αν σε ενδιαφέρει μόνο gaming, ναι τότε κοιτάς TN ή VA (ψηφίζω το δεύτερο). Επαγγελματίες pro gamers, ενδεχομένως να ενδιαφέρονταν μόνο για TN.

 

2 hours ago, MARIAPR said:

Επίσης αν η οθόνη ειναι 144 hz τι μειονέκτημα υπάρχει αμα το παιχνίδι παίζει σε λιγότερα fps από 144? πχ στα 60 με 70 FPS

Αν παίζεις σε 60-70 FPS, δεν νομίζω ότι υπάρχει καν νόημα. Πρώτα αναβαθμίζεις hardware για να μπορείς να πιάσεις παραπάνω. 

 

Για να απαντήσω στο ερώτημά σου πάντως, με τεχονολογίες όπως AMD freesyng ή NvidiaGsync, η οθόνη συγχρονίζει με τα FPS που δίνει το παιχνίδι κάθε δεδομένη στιγμή. 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, AKISSS said:

Απλα είμαι κατά αυτων των ips για τέτοια game OTAN το gaming είναι η κυρια χρήση.

αυτό σε ρωτώ, ασχέτως του τζιντι (btw γνώριζα ήδη ότι η χρήση του δεν είναι για το γκέιμιγκ, για αυτό δεν θα του συνιστούσα με τίποτα curved) εσύ ποιο λες να προτεινουμε αν κάποιος ρωτήσει για gaming τέτοιου είδους; Κ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Είδα αρκετά reviews και videos το ΣΚ και τελικά διαμόρφωσα άποψη. Η τελική επιλογή είχε να κάνει και με τις διαθεσιμότητες, επομένως ξημερώματα Δευτέρας έφυγαν οι παρακάτω παραγγελίες:

 

https://www.skroutz.gr/s/21923763/Asus-VP249QGR-23-8-Gaming-Monitor.html

 

Και βραχίονες αυτοί οι δύο (ίδιοι είναι αλλά με άλλη ονομασία). Λόγω άμεσης διαθεσιμότητας αυτός:

 

https://www.skroutz.gr/s/25060189/Nordic-AG6-21.html (εμφανίζεται μη διαθέσιμο γιατί πήρα το τελευταίο κομμάτι - ελπίζω όχι από επιστροφή lol)

 

Και αυτός με διαθεσιμότητα 4-10 μέρες (βασικά καίγομαι για τον ένα γιατί η Dell μου έχει ήδη stand της προκοπής) :

 

https://www.skroutz.gr/s/11078240/Brateck-LDT13-C012.html

 

Θεωρητικά Τρίτη παραλαμβάνω την οθόνη και θα μπορέσω Τετάρτη (που κλείνουν τα σχολεία) να κάνω το πρώτο μου μάθημα τηλεκπαίδευσης με dual monitor setup και το απόγευμα της ίδιας μέρα να διαπιστώσω τελικά τι ψάρια πιάνει το high refresh gaming...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έφτασε το monitor!

 

https://www.thelab.gr/forums/topic/119545-οι-αγορές-μας/?page=344&tab=comments#comment-2765932

 

Ελλείψει των stands, θα το βάλω όπως όπως πάνω σε 1-2 βιβλία σήμερα το απόγευμα να δούμε τι ψάρια πιάσαμε.... Έχω τηλεκπαίδευση τώρα και δεν μπορώ...

 

Ελπίζω να αξίζει τα χρήματά του και να αναβαθμιστεί το workflow μου (dual monitor), αλλά και η εμπειρία gaming...

 

Ίδωμεν.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gdp77 said:

και να αναβαθμιστεί το workflow μου

μεγειές κύριος.
Να θυμάσαι ότι ειδικά από εσένα αναμένω εντυπώσεις στο θέμα του workflow, σε δυο πεδία: α) το διπλό setup β) 144 σε ντεσκτοπ χρήση. Θενκς

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πάρα πολύ συνοπτικά και βιαστικά:

 

Για desktop χρήση και για τη δουλειά που κάνω η παλιά μου DELL μάλλον είναι καλύτερη ή εγώ έχω συνηθίσει τα χρώματά της. Συγκεκριμενά το λευκό της Dell (και μετά τις ρυθμίσεις που τις έχω κάνει) μπλεδίζει πολύ οριακά ενώ της Asus κιτρινίζει. Θα δείξει αν θα το συνηθίσω. Όσο και να προσπάθησα να το φέρω εκεί που ήταν το λευκό της Dell, παίζοντας με τις τρεις επιλογές θερμοκρασίας χρώματος (warm, normal, cool) δεν τα κατάφερα. Αλλά και με manual ρυθμίσεις στο RGΒ και πάλι δεν  ήρθε εκεί που έχω συνηθίσει. Μια ελαφριά κιτρινίλα στο λευκό παραμένει. Παίζει να είναι το "blue light filter" της Asus που υποτίθεται την κάνει πιο ξεκούραστη και εξαφανίζει το "harmfull blue" από τα led. Βασικά δεν είναι της Asus, αλλά του Panda panel που φοράει η οθόνη που όλες σε αυτή την κατηγορία, το ίδιο πάνελ έχουν.

 

Πάμε παρακάτω. Τα 144Hz (που εγώ πιάνω μέχρι 120 λόγω hardware και ρυθμίσεων στο warzone) κάνουν τη διαφορά. Δεν ξέρω αν είναι placebo effect (θα τοποθετηθώ και αργότερα) αλλά η αίσθηση στο gaming είναι διαφορετική. Απενεργοποίησα πλέον το Radeon Enhanced Sync (ένας ειδικό Vsync της AMD που λειτουργεί σαν το Vsync, αλλά χωρίς το τόσο lag και το είχα για να μην βλέπω tearing με την 60Hz Dell). Η οθόνη ακόμα και με HDMI καλώδιο (κάποιοι λένε ότι δεν παίζει) είδε αυτόματα το Freesync, το ίδιο και τα Windows, και  μπήκε από μόνη της σε freesync mode το οποίο λειτουργεί ΑΨΟΓΑ. Στο gaming επίσης τα χρώματα, οι σκιές είναι τα πάντα πολύ καλύτερα από ό,τι στην Dell. Τα καμπέρια τα βλέπω πιο εύκολα ενώ δεν αισθάνομαι ότι στο warzone υπάρχουν πλέον τυφλά σημεία λόγω σκοταδιού. Και όλα αυτά χωρίς να έχω ενεργοποιήσει το shadow boost της οθόνης (το οποίο ναι μεν κάνει δουλειά, αλλά ξεπλένει αρκετά τα φωτεινά σημεία). Tearing δεν υπάρχει πουθενά, ενώ ούτε ghosting κατάφερα να παρατηρήσω. 

 

Όσο για το μαύρο της οθόνης, απίθανό και ήμουν και τυχερός γιατί το light bleeding στα άκρα είνα πρακτικά ανύπαρκτο, αλλά αυτό είναι ανάλογα το κομμάτι φαντάζομαι.

 

Ένα άλλο που αρχικά μου άρεσε είναι ότι η οθόνη αριστερά, πάνω και δεξιά είναι πρακτικά bezelless (λιγότερο από μισό εκατοστό). Μου άρεσε αυτό, αν και πρέπει να σκεφτώ πατέντα για να βάλω τη webcam από πάνω της, καθώς στην dell με τα χοντρά bezel η webcam καθόταν με το πιαστράκι της, πλέον στην Asus είναι αδύνατο. Η χακιά εδώ είναι να αγοράσετε λίγο foam tape για να κολλήσετε στο πάνω μέρος και να γίνει δουλίτσα.

 

Τα πλήκτρα για το OSD menu είναι δύσχρηστα, αλλά who cares, στην αρχη θα ασχοληθεί κάποιος για τις ρυθμίσεις και όταν την φέρει εκεί που θέλει δεν σχολείται ξανά. 

 

Γενικά η οθόνη τα σπάει για 144Hz gaming, αλλά αν θέλετε πολλές ρυθμίσεις για χρώματα ώστε να φέρετε την οθόνη εκεί ακριβώς που θέλετε για χρήση στο desktop, μάλλον θα πρέπει να κοιτάξετε για πιο ακριβά μόνιτορ, ίσως πάνω από 300€ καθώς στην κατηγορία της Asus, νομίζω όλα φοράνε το ίδιο Panda panel.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, salde said:

στο desktop πώς σου φαινονται τα 144/120 τζιντι; Το καταλαβαίνεις ως αισθητή διαφορά ή σου είναι αδιάφορο;

Στο desktop πιάνω 144 κολλημένα λολ. Λοιπόν δεν πρόλαβα να δουλέψω με διάφορες εφαρμογές για να σου πω. Στο τεστάκι που έκανα κουνώντας πολύ γρήγορα το mouse στην μεν Dell το βλέπεις να "πηδάει" από θέση σε θέση, ενώ στην Asus βλέπεις να κινείται πολύ πιο ομαλά με πολύ μικρότερα πηδηματάκια. Δηλάδή βλέπεις την κάθε θέση που παίρνει το βελάκι από το σημείο Α στο σημείο Β με πάρα πολύ γρήγορη κίνηση. Δεν ξέρω αν υπάρχει και κάτι άλλο πέραν αυτού, θα το δω προϊόντος του χρόνου ?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.