Jump to content


Αποφάσισα (μάλλον) για dual monitor setup. Πάμε για IPS ή VA @ 144Hz; Και ποιο;


Recommended Posts

1 hour ago, UltraB said:
PER.171003.jpg
WWW.E-SHOP.GR

Οθόνη 24 Full HD ASUS VG249Q.Χαρακτηριστικά:- Οθόνη παιχνιδιών IPS 23,8 ιντσών Full HD SKU:PER.171003

239€ - Skroutz από 268€

Ακριβώς η ίδια είναι η δικιά μου χωρίς το stand (που δεν το χρειάζομαι γιατί θα πάω σε λύσει με βραχίονες) και χωρίς την ονομασία TUF ?

 

Γράφω πιο πάνω και τις πρώτες εντυπώσεις μου ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, gdp77 said:

Ακριβώς η ίδια είναι η δικιά μου χωρίς το stand


δεν θυμάμαι τους κωδικούς, ίσως στα έχω γράψει στην αρχή του νήματος. Είναι κάποιες asus παρόμοιες, μοιάζουν σχεδόν ίδιες αλλά δεν πρέπει να ήταν το ίδιο πάνελ. Έχει και μία που σου είχα δε΄ξει νομίζω στην τιμή που δείχνει ο Ούλτρα (το 270 περίπου) η οποία ήταν σε specs ελάχιστα καλύτερη.

Εσύ τζιντι όταν το έχεις δουλέψει λίγο καιρόσε desktop, θα σε ξαναρωτήσω, με ενδιαφέρει η δική σου γνώμη συγκεκριμένα, συγγνώμη  για το πρήξιμο. Τις εφαρμογές όλες εννοώ όταν γράφω desktop, πλην παιχνιδιών, αποκλειστικά σε σχέση με το 144. Αν κρίνεις ότι έχει νόημα ή όχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, salde said:

Εσύ τζιντι όταν το έχεις δουλέψει λίγο καιρόσε desktop, θα σε ξαναρωτήσω, με ενδιαφέρει η δική σου γνώμη συγκεκριμένα, συγγνώμη  για το πρήξιμο. Τις εφαρμογές όλες εννοώ όταν γράφω desktop, πλην παιχνιδιών, αποκλειστικά σε σχέση με το 144. Αν κρίνεις ότι έχει νόημα ή όχι.

 

Μετά από πολύ πολύωρη δουλειά (ήμουν έτοιμος να ζητήσω RMA) και παίζοντας με manual ρυθμίσεις RGB κατάφερα μάλλον να τη φέρω στα μέτρα μου, τόσο που πιστεύω τώρα ότι το λευκό της είναι καλύτερο από της DELL ή αρχίζω να τη συνηθίζω... Εκτός αν θέλει και κάποιες ώρες λειτουργίας για να "στρώσει" το panel. Για το λευκό μιλάμε πάντα, στο gaming είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

 

Για τα 144Ηz που ρωτάς: Στο desktop, μπορείς να παρατηρήσεις ξεκάθαρα το βελάκι του ποντικιού στις γρήγορες κινήσεις ή να βλέπεις πιο "απολαυστικά" τα παράθυρα όταν τα μετακινείς αριστερά δεξιά γρήγορα. Σε "στατική" χρήση π.χ. office ανοιχτό η gimp, δεν νομίζω ότι έχει κάποιο νόημα. Ίσως μια διαφορά στα αναδυόμενα παράθυρα των εφαρμογών, αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί να επηρεάσει θετικά την παραγωγικότητα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, gdp77 said:

Μετά από πολύ δουλειά (ήμουν έτοιμος να ζητήσω RMA) και παίζοντας με manual ρυθμίσεις RGB κατάφερα μάλλον να τη φέρω στα μέτρα μου, τόσο που πιστεύω τώρα ότι το λευκό της είναι καλύτερο από της DELL ή αρχίζω να τη συνηθίζω...


επ΄ουδενί RMA αν δεν έχεις θέμα με bleeding/καμένα [ίξελ/να μην δουλεύει κάτι κλπ. Σε αυτές τις κατηγορίες τιμών, ακόμα και σε αρκετά ακριβότερες, δυστυχώς έχουμε καταντήσει να πρέπει να αποδεχτούμε κάποια πράγματα. Αντίθετα με άλλα εξαρτήματα, όπως οι μνήμες που η επιμονή κι η υπομονή σου ανταμείφθηκε, εδώ δεν υπάρχει διέξοδος. Μην τρώγεσαι, εύγε που το πάλεψες (σου βγαίνει η πίστη με χειροκίνητο πείραγμα αλλά hardware calibration συνήθως δεν υποστηρίζεται σε αυτές τις οθόνες) εφόσον σου είναι αποδεκτό και με το gaming να είναι σημαντικό κριτήριο στην αγορά σου (αυτό που έχεις γράψει με τις σκιές και περιοχές που πριν δεν έβλεπες είναι όλα τα λεφτά) θα το ευχαριστηθείς. 
Η μοναδική περίπτωση να έχει νόημα η αλλαγή πλεύσης είναι -για κάποιον υποκειμενικό λόγο- να μην αντέχεις με τίποτα το διπλό setup και να αλλάξεις γνώμη για διάσταση/ανάλυση, εφόσον δεν έχεις τέτοιο θέμα ούτε να το σκέφτεσαι για ρίσκα και λοτταρία πάνελ
Με υγεία, πάμε για άλλα. :p

 

9 hours ago, gdp77 said:

Εκτός αν θέλει και κάποιες ώρες λειτουργίας για να "στρώσει" το panel.

Όλα. Ακόμα κι εκείνα που κοστίζουν 4 χιλιάρικα. Είναι εγγενές χαρακτηριστικό των led. Όχι ώρες που γράφεις ούτε «στρώνει» δια παντός έτσι όπως το εννοείς. Κάθε φορά που τα ανάβεις, χρειάζονται κάποιο χρόνο (λεπτά) να έρθουν στην ιδανική τους κατάσταση από άποψη χρωματικής απόδοσης, την οποία ιδανική διατηρούν για περιορισμένο χρόνο. Δεν είναι δλδ ότι «στρώνουν» και μένουν στρωμένα για ώρες, μιλάμε για μικρά διαστήματα. Σε υπερβολικά απαιτητικές εργασίες από πλευράς χρώματος δεν μπορείς καν να δουλέψεις σερί επί μακρόν. Μετά υποβΑθμιζεται (degrade) η χρωμ. απόδοση του led. Το καλό είναι ότι αυτά ούτε τα καταλαβαίνουμε εύκολα (μιλάμε για εντελώς ακραίες απαιτήσεις) ούτε αφορούν την συντριπτική πλειονότητα των χρηστών. Ούτε καν ανθρώπους που δουλεύουν με εικόνες όπως ο Ιάσονας.

Επίσης έχουν κάποιου είδους ημερομηνία λήξης στο απώτερο μέλλον αναλόγως με τις ώρες λειτουργίας. Επίσης δεν μας αφορά, απλώς αν θες να είσαι on the safe side, μην το ξεσκίσεις αφήνοντας το ανοιχτό για αιώνες χωρίς λόγο. Δεν εννοώ να το ανοιγοκλείνεις αν πρόκειται να λείψεις δέκα λεπτά ή και μισή ώρα από την οθόνη αλλά αν είναι να απουσιάζεις ένα δίωρο, ε κλεισε την οθόνη, μην το παρατήσεις ανοιχτό για αιώνες, καθημερινά. Για να μην επιβαρύνονται οι ώρες λειτουργίας των led. Ούτως ή άλλως τα περισσότερα γυρίζουν σε power saving mode μετά από κάποια λεπτά, το δικό μου το κλείνω από το κουμπί αν μαντεύω ότι θα λείψω πάνω από 45 λεπτά (αυθαίρετο) ακόμα κι αν αφήσω τον υπολογιστή ανοιχτό. Για μικρότερους χρ΄νους το έχω να πέφτει σε power saving -ξέχασα κιόλας στο πόσο, νομίζω στο δεκαπεντάλεπτο το έχω-.
Μην ανησυχείς με τέτοια.

Εδιτ: κι έλεγα με τόσο κατεβατό τι ξέχασα... ΠΟΛΛΗ δουλεια (σίγουρα το ξέρεις, σίγουρα το κάνεις λάθος από κεκτημένη ταχύτητα όπως εγώ, αν διστάζεις πολλή πολύ να το σκέφτεσαι σε άλλο γένος, πτώση αριθμό, θα έλεγες «μετά από πολύ κεράσια» ή «μετά από πολλά κεράσια», ε όπου το σωστό είναι πολλά το αντίστοιχο θηλυκό είναι πολλή). Προϊόντος του χρόνου μαθαίνουμε κόλπα.

 

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, salde said:

Εδιτ: κι έλεγα με τόσο κατεβατό τι ξέχασα... ΠΟΛΛΗ δουλεια (σίγουρα το ξέρεις, σίγουρα το κάνεις λάθος από κεκτημένη ταχύτητα όπως εγώ, αν διστάζεις πολλή πολύ να το σκέφτεσαι σε άλλο γένος, πτώση αριθμό, θα έλεγες «μετά από πολύ κεράσια» ή «μετά από πολλά κεράσια», ε όπου το σωστό είναι πολλά το αντίστοιχο θηλυκό είναι πολλή). Προϊόντος του χρόνου μαθαίνουμε κόλπα.

 

Είμαι τραγικός... "Πολύωρη" ξεκίνησα να γράφω και τελικά έμεινα στο "πολύ" που ασφαλώς πριν από θηλυκό ουσιαστικό είναι λάθος. 

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά το κάνω και λάθος μερικές φορές ενώ όχι μόνο γνωρίζω το σωστό αλλά είναι λάθος που δεν έκανα ποτέ σε μικρή ηλικία, το κοροΐδευα κιόλας. Με το που περιόρισα να διαβάζω τον ίδιο όγκο σε σωστά ελληνικά, τα greeklish, κείμενα σε άλλες γλώσσες, τα ονλάιν ελληνικά (κάμποσος κόσμος το συγχέει, συνηθίζει το μάτι μας στην λάθος γραφή), τα τελευταία χρόνια μπορεί να μου ξεφύγει η λάθος γραφή. Παρότι γνωρίζω τον κανόνα, παρότι με το «κόλπο» της αλλαγής ουσιαστικού είναι πανεύκολο να δεις το σωστό.

καλή διασκέδαση με την οθόνη!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, salde said:

Επίσης έχουν κάποιου είδους ημερομηνία λήξης στο απώτερο μέλλον αναλόγως με τις ώρες λειτουργίας.

 

Αυτό το ξέρω και συνήθως οι κατασκευαστές δίνουν ~ 30.000 ώρες (~1250 μέρες) για τα led της οθόνης. Ήταν και μια από τις "δικαιολογίες" που βρήκα στο σκεπτικό μου για να αγοράσω τη δεύτερη οθόνη. Η παλιά μου Dell είναι αγορασμένη το 12 και είναι πολύ πιθανόν να τις έχει ήδη ξεπεράσει αυτές τις ώρες. Επομένως ήθελα να αποφύγω το ενδεχόμενο ξαφνικά να βρεθώ χωρίς οθόνη... Ένας δίσκος μηχανικός που αγοράστηκε εκείνη την περίοδο έχει γράψει 636 μέρες λειτουργίας. Άρα και η οθόνη τουλάχιστον τόσες. Ο δίσκος όμως, επειδή χρησιμοποιείται για storage την τελευταία 5ετία, την περισσότερη ώρα πέφτει σε sleep. Επομένως οι 636 μέρες που έχει γράψει (SMART data) σημαίνουν πολύ περισσότερες μέρες για την Dell μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνα γνωστό με spider δε έχεις ; ΌΧΙ τίποτε άλλο αλλά άλλο το σωστό λευκό που βλέπεις και άλλο αυτό που πρέπει να βλεπεις (το ίδιο και για τα χρώματα). 

Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει και η φωτεινότητα, δε έχω κάτσει πάνω σε ips που να μη θέλει δραστικό κατέβασμα η φωτεινότητα για σωστή απόδοση χρωμάτων. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, panoc said:

Κάνα γνωστό με spider δε έχεις ; ΌΧΙ τίποτε άλλο αλλά άλλο το σωστό λευκό που βλέπεις και άλλο αυτό που πρέπει να βλεπεις (το ίδιο και για τα χρώματα). 

Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει και η φωτεινότητα, δε έχω κάτσει πάνω σε ips που να μη θέλει δραστικό κατέβασμα η φωτεινότητα για σωστή απόδοση χρωμάτων. 

 

Παίδες δεν καίγομαι να πετύχω το "σωστό" αλλά να έχω περίπου το ίδιο στα δύο μονιτορ. Η Asus σίγουρα δεν είναι για πολλά πολλά σε αυτό το θέμα, και σε αυτή την κατηγορία κόστους είμαι happy με την απόδοση στα 144Hz και το υποφερτό λευκό που πέτυχα. Μπορώ να πειραματιστώ και άλλο με τις RGB ρυθμίσεις, αλλά τελικά το αποδεκτό για μένα το πέτυχα με το brightness στο 100% και με RGB ρυθμίσεις 76/90/100 αντίστοιχα. Μαμα κιτρίνιζε. Με τις ρυθμίσεις αυτές ελαφρώς πρασινομπλεδίζει. Το έφτασα σε σημείο που να με ενοχλεί περισσότερο το λευκό της Dell και πιάνω τον εαυτό μου να αρχίζω να πειράζω τις δικές της ρυθμίσεις. ΤΕλικά το πρόβλημα είναι τα δύο διαφορετικά μονιτορς. Αν είχα ένα μόνο, φαντάζομαι δεν θα με ενοχλούσε ούτε στο ένα ούτε στο άλλο. Το πρόβλημα είναι όταν είναι και τα δύο ανοικτά σε λευκό φόντο υπάρχει διαφορά που κάποια στιγμή θα πρέπει να προσπαθήσω να μετριάσω.

 

Θα δοκιμάσω να ξαναρίξω το brighness κάποια στιγμή και να ξαναπαίξω με τις ρυθμίσεις και θα δούμε. Πάντως όπως την έχω (της Asus) είμαι 100% ικανοποιημένος στο gaming και τη θεωρώ αποδεκτή στην εργασία στο desktop, όταν υπάρχει πολύ λευκό στην οθόνη. Με dark themes τη θεωρώ άψογη.

 

YΓ Πάντως ξανατέσταρα το backlight bleeding και, ρε παιδιά, είναι ΜΗΔΕΝΙΚΟ. Σε σημείο που πιστεύω ότι με κοροΐδεψαν και δεν είναι IPS το πάνελ... Εκπλήσσομαι πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Στο Dell πού είναι το brightness; Σχεδόν πάντα το brightness πρέπει να κατεβαίνει δραστικά που γράφει κι ο panoc. Περίμενε να σου δώσουν γνώμη κι άλλοι, μου φαίνεται πως είναι λάθος να βρίσκεται στο 100% εκτός κι αν έχεις τον απόλυτο ήλιο μέσα στο δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, salde said:

Στο Dell πού είναι το brightness

75%

 

Τελικά πείραξα το brightness και στην Asus -- 75% και RGB παίζω τώρα 80-85-100 αντίστοιχα. Φαίνεται ΟΚ.

 

Και τη Dell την σέταρα σε "read mode preset", γιατί όπως την έχω στα αριστερά μου με "χτυπάει" άσχημα στο μάτι (όταν κοιτάω την Asus που την έχω μπροστά μου) και την ήθελα πιο σκοτεινή. Τέσπα, να έρθουν και οι βραχίονες να πάρουν οι οθόνες και τις τελικές τους θέσεις και το ξαναβλέπω το θέμα των ρυθμίσεων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, panoc said:

οσες εχω καλιμπρα

 

Στo δεξί μου μάτι έχει κάει (για άγνωστο σε εμένα λόγο) ένα ποσοστό φωτοαισθητήρων (δεν θυμάμαι πώς λέγονται) και λαμβάνει λιγότερο φως σε σχέση με το αριστερό. Ίσως για αυτό μου έκανε και νεανικό καραρράκτη και είναι εγχειρισμένο. Δεν είναι ότι δεν βλέπω με χαμηλότερο brightness, αλλά το προτιμώ ψηλά. Επίσης δεν εργάζομαι σε σκοτεινό δωμάτιο. Το 30% μου φαίνεται λίγο.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Στo δεξί μου μάτι έχει κάει (για άγνωστο σε εμένα λόγο) ένα ποσοστό φωτοαισθητήρων (δεν θυμάμαι πώς λέγονται) και λαμβάνει λιγότερο φως σε σχέση με το αριστερό. Ίσως για αυτό μου έκανε και νεανικό καραρράκτη και είναι εγχειρισμένο. Δεν είναι ότι δεν βλέπω με χαμηλότερο brightness, αλλά το προτιμώ ψηλά. Επίσης δεν εργάζομαι σε σκοτεινό δωμάτιο. Το 30% μου φαίνεται λίγο.

Όσο αφορά το σκοτεινό δωμάτιο νομίζω πως θα είναι καλύτερα χαμηλότερη φωτεινότητα ώστε να είναι πιο ξεκούραστη η οθόνη στα μάτια σου.

 

Όσο αφορά το άλλο θέμα, πως το ανακάλυψες αν επιτρέπεται και τι εξέταση έκανες και διαπιστώθηκε ότι υπάρχει "πρόβλημα";

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Στo δεξί μου μάτι έχει κάει (για άγνωστο σε εμένα λόγο) ένα ποσοστό φωτοαισθητήρων (δεν θυμάμαι πώς λέγονται) και λαμβάνει λιγότερο φως σε σχέση με το αριστερό. Ίσως για αυτό μου έκανε και νεανικό καραρράκτη και είναι εγχειρισμένο. Δεν είναι ότι δεν βλέπω με χαμηλότερο brightness, αλλά το προτιμώ ψηλά. Επίσης δεν εργάζομαι σε σκοτεινό δωμάτιο. Το 30% μου φαίνεται λίγο.

 

Ιδανικα θες 250nits φωτεινοτητα στην οθονη σε νορμαλ φωτισμενο χωρο. 250nits σπανια τα πιανεις με πανω απο 30-35% σε normal (oχι σκουπιδι) ips.

 

Bεβαια οπως βολευεται ο καθενας.

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, UltraB said:

Όσο αφορά το σκοτεινό δωμάτιο νομίζω πως θα είναι καλύτερα χαμηλότερη φωτεινότητα


? ΔΕΝ εργάζεται σε σκοτεινό. Αν είναι δωμάτιο με πολύ φως, θέλει μεγαλύτερη φωτεινότητα σε σχέση με το ίδιο δωμάτιο σκοτεινό. Το 30% που γράφει ο panoc δεν είναι σε πέτρα γραμμένο, μερικές φορές το έχω κάνει, άλλες όχι. Μερικές οθόνες έχουν και κάποιου είδους night mode που κατεβάζουν φωτεινότητα νομίζω (ή και μπλε), προσωπικά τα ψιλοαποφε'υγω σε οθόνη pc τα διάφορα modes, προτιμώ να ρυθμίσω χειροκίνητα αν κάτι με ενοχλεί αλλά ο κάθε άνθρωπος όπως βολεύεται.

Για να απαντήσω στον τζιντι που μου απαντά για το Dell, ναι συμφωνώ να μην το πολυπειράζεις συνεχώς ώστε να έχεις περιθώριο να δεις πώς σε βολεύει καλύτερα, τι συνηθίζεται και τι όχι κλπ. Ας έρθουν με το καλό κι οι βάσεις να δεις το τελικό setup χωροταξικα και βλέπεις από εκεί και πέρα. Φαντάζομαι θα σου απαντήσουν κι άλλα παιδιά εδώ πέρα. Το σημαντικό είναι η απουσία ενοχλητικού bleeding, ότι το ευχαριστιέσαι στο παιχνίδι που ήταν το δεύτερο κριτήριο σου, για τα υπόλοιπα, χρόνος υπάρχει, λεφτά υπάρχουν, υγεία ας υπάρχει. Με το καλό για άλλα, να φαλιρίσει κι η παλιοEPIC, να απαγορευτεί η μάστιγα το fortnite και για τις ρυθμίσεις σιγά σιγά. Τον πήραμε όλοι -με μένα πρώτο- από τον λαιμό τον άνθρωπο :p

Την νύχτα απόψε έχουν δώσει οδηγία, τα μικρά παιδάκια να μην ξαγρυπνησετε. Ο τζιντις δεν είναι μικρό παιδάκι αλλά κι οι ηλικιωμένοι κοιμούνται νωρίς, κουράζονται.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panoc said:

Ιδανικα θες 250nits φωτεινοτητα στην οθονη σε νορμαλ φωτισμενο χωρο. 250nits σπανια τα πιανεις με πανω απο 30-35% σε normal (oχι σκουπιδι) ips.

 

300nits είναι η Dell και 250 nits η Asus. Πώς τα πιάνω λοιπόν με 20-30% brightness;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.