Jump to content


Δεν αποθηκεύεται η θέση του δεύτερου monitor σε dual monitor setup && η δύναμη του Linux


gdp77

Recommended Posts

πριν 15 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Τι να κάνω ρε μάστορα που για όλα όσα κάνω το Linux Mint είναι το πιο κοντινό σε αυτό που χρειάζομαι και μου αρέσει; Και δεν είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει αρκετές διανομές. Ξέρω την άποψή σου, αλλά δεν είμαι τόσο hardcore για να παίξω π.χ. με debian stable ή κάτι άλλο.

 

Αλλο το DE άλλο η διανομή. Εσύ απ οτι καταλαβαίνω τo DE θες, απο features δεν σου δίνει κάτι επιπλέον το Mint, μόνο bugs.

Mπορείς να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς το desktop σου όπως το χεις τώρα και σε debian ή ubuntu, με λιγότερα προβλήματα.

 

 

Y.Γ.

Οχι debian stable καλε αυτό είναι server OS. Debian testing/unstable είναι το καλό στο οποίο βασίζεται το ubuntu και το δικό σου.

Υ.Γ.2.

Eτσι για την αλλαγή έχω βάλει στο laptop ubuntu 20 lts και του καρφωσα kernel 5.9.xx και το καθαρό gnome3 μιας και είναι εκτρωμα το default DE και πάει μαμιώντας. Πολύ μου άρεσε.?

 

 

ΕDIT:

 

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Αν η δεύτερη είναι στα δεξιά, δεν θα το συναντήσεις. Αν είναι στα αριστερά, με προβληματίζεις....

 

Που είναι το default?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Rusty_Cookie said:

το καθαρό gnome3

 

Δεν μου αρέσει....

 

Θέλω "windows like" DE. To Cinnamon είναι ιδανικό για μένα.

 

ΥΓ μπορείς να ρυθμίσεις εύκολα αλλαγή γλώσσας με alt+shift στο gnome 3?

 

Αυτό ήταν και το κερασάκι στην τούρτα που δεν ξανασχολήθηκα με ubuntu ποτέ, εδώ και χρόνια.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Θέλω "windows like" DE. To Cinnamon είναι ιδανικό για μένα.

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Mπορείς να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς το desktop σου όπως το χεις τώρα με Cinnamon και σε debian ή ubuntu, με λιγότερα προβλήματα.

 

 

 

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δεν μου αρέσει....

 

 

Eγώ που είμαι apple-whore δε μπορώ χωρίς αυτό. Αν κάνω δουλειές και δεν έχω εξποσέ στην επιφάνεια εργασίας ανεβάζω σφυγμούς.

 

 

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

ΥΓ μπορείς να ρυθμίσεις εύκολα αλλαγή γλώσσας με alt+shift στο gnome 3?

 

Αυτό ήταν και το κερασάκι στην τούρτα που δεν ξανασχολήθηκα με ubuntu ποτέ, εδώ και χρόνια.

 

Ναι. To ubuntu βεβαια δεν είχε ποτε gnome 3 που δε του έχουν πετάξει τα ματια έξω..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, paxman said:

Δεξιά είναι...

 

Ε ναι, άμα είναι στα δεξιά no problem. Έτσι είναι σεταρισμένο default. Και εμένα μου τη γυρνάει δεξιά κάθε φορά "ξεχνώντας" την προηγούμενη ρύθμιση στα αριστερά...

2 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Mπορείς να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς το desktop σου όπως το χεις τώρα με Cinnamon και σε debian ή ubuntu, με λιγότερα προβλήματα.

 

Δοκίμασα και Ubuntu με cinnamon, δεν μου άρεσε. Οι mint devs κάνουν κάποια refinements που τα έχω συνηθίσει και καλομάθει. Πάντα κάτι θα μου λείπει. 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δοκίμασα και Ubuntu με cinnamon, δεν μου άρεσε. Οι mint devs κάνουν κάποια refinements που τα έχω συνηθίσει και καλομάθει. Πάντα κάτι θα μου λείπει. 

 

Δεν είναι οτι δεν υπάρχουν σε αλλες διανομές αυτά, απλά θελει setup για να περάσεις ακριβώς αυτα που θες από τα εξτραδάκια που σου χει εξ ορισμού το Mint.

 

Πρακτικά σου λέω να κάνεις εσύ την δουλειά που κάνει ο mint dev πάνω στο "καθαρό" ubuntu ή debian(έχει και debian παρακλάδι το Mint).

Όσο παράλογο και αν ακούγεται. :hehe: 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπέβαλα και το bug (?) εδώ και θα δούμε αν ασχοληθούν να το φτιάξουν

 

107184?s=400&v=4
GITHUB.COM

* Cinnamon version: my system --> https://termbin.com/4kdf * Linux mint 20 * AMD Radeon 5600XT with default AMDGPU open source driver * 64 bit Issue I use a dual monitor setup (please see attach...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Όχι ρε, και σε live που το έτρεξα, το ίδιο κάνει.

 

Θα αλλάξει κάτι αυτό που λες;

 

Ναι, θα ξανασετάρει το dm σου.

 

 

 

:hehe: -->

 

 

Spoiler
BUGS.LAUNCHPAD.NET

(Noticed on Ubuntu 14.04 beta 1 GNOME) At work I have a second screen, which I prefer to virtually put on the left side of my laptop screen. Using gnome-control-center I can change the position of...

 

 

 

Kαι απο κει μεσα ενδιαφέρον είναι αυτό:

 

BERNAERTS.DYNDNS.ORG

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Kαι απο κει μεσα ενδιαφέρον είναι αυτό:

 

BERNAERTS.DYNDNS.ORG

 

 

Ναι ο τύπος έχει βρει workaround παρόμοιο με το δικό μου (με πιο πολύπλοκο τρόπο) και το τρέχει κάθε φορά στο boot. Προτιμώ τη δικιά μου λύση μέχρι να λυθεί officially το θέμα. Σε συγχαίρω για το ψάξιμο! Like a true Linux gosu user ?

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Δηλαδή το λειτουργικό από μόνο του κάθε φορά που σβήνεις το μόνιτορ (ακόμα δεν ξερω γιατί αλλά τέσπα, στα γεραματα όλοι εχουμε ιδιοτροπίες)

Και εγω το εχω κλειστο τωρα, δε δουλευει παντα

 

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα για τα Windows.

Αυτό που θέλεις γίνεται ορίζοντας true το "Taskbar where window is open".

Απλά επειδή είμαι σίγουρος ότι θέλεις να καρφιτώσεις στην αριστερά μπάρα συγκεριμένο application, αυτό δε γίνεται και σου ανέφερα Desktop Shortcut.

Π.χ .εχω ανοιχτό ήδη έναν Edge, αν ανοίξω και δεύτερο από το δεύτερο monitor, ανοίγει το windows στο monitor που πάτησα το action.

Αν αυτό είναι desktop shortcut πχ. εκεί θα το ανοίξει εκτός αν η εφαρμογή έχει εξαρχής καρφωτό να ανοίξει στο main display, πχ ένα game που το κάνει σχεδόν σε όλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, swatoner said:

Αυτό που θέλεις γίνεται ορίζοντας true το "Taskbar where window is open".

 

Πού είναι αυτή η επιλογή?

 

52 minutes ago, swatoner said:

Π.χ .εχω ανοιχτό ήδη έναν Edge, αν ανοίξω και δεύτερο από το δεύτερο monitor, ανοίγει το windows στο monitor που πάτησα το action.

Εγώ έχω ανοικτό τον chrome στο ένα monitor

 

Αν πάω στο δεύτερο μόνιτορ, στην taskbar και πατήσω το καρφιτσωμένο στην τασκμπαρ εικονίδιο του chrome (middle click ή δεξί κλικ-->new window) μου το ανοίγει στη main οθόνη και όχι εκεί που το πάτησα.

 

Τέσπα, ευχαριστώ για την προθυμία, ούτως ή άλλως τα windows τα έχω μόνο για το warzone και για τηλεκπαίδευση γιατί το ρημάδι το webex training που επέλεξε με όλη τη σοφία της η διοίκηση του σχολείου (το πιο άχρηστο λογισμικό, 800 χρόνια πίσω, ζώα) τρέχει μόνο σε windows. Έτυχε να ασχολούμαι με windows λόγω τηλεκπαίδευσης, αλλιώς τα έχω γραμμένα στα παλαιότερα των υποδημάτων μου και δεν ασχολούμαι με το κωλολειτουργικό (προσωπική γνώμη και no insult intended. O Καθένας όπως βολεύεται.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, gdp77 said:

Πού είναι αυτή η επιλογή?

στα taskbar settings.
δεξί κλικ στην taskbar/taskbar settings/εκεί που γράφει Multiple displays

αν και εχω την εντύπωση ότι εσύ μόνο για το linux αναζητάς λύση προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, salde said:

στα taskbar settings.
δεξί κλικ στην taskbar/taskbar settings/εκεί που γράφει Multiple displays

αν και εχω την εντύπωση ότι εσύ μόνο για το linux αναζητάς λύση προς το παρόν.

 

 

image.png

 

Είναι γκριζαρισμένο. Δεν μπορώ να επιλέξω τίποτα

22 minutes ago, salde said:

αν και εχω την εντύπωση ότι εσύ μόνο για το linux αναζητάς λύση προς το παρόν.

 

Κάτι καλύτερο από τη λύση με το script, δεν νομίζω να υπάρχει. Είναι θέμα πλέον των devs του cinnamon να φτιάξουν τη λειτουργικότητα όπως πρέπει, αν και όπως αποδείχτηκε πιο πάνω είναι και θέμα του gnome.

6 minutes ago, gdp77 said:

 

Είναι γκριζαρισμένο. Δεν μπορώ να επιλέξω τίποτα

 

Άκυρο. Είχα σβηστή τη δεύτερη οθόνη. Το βρήκα.

 

Μάλιστα... Δεν κάνει αυτό που θέλω, γιατί μου εξαφανίζει τα καρφιτσωμένα εικονίδια στην taskbar του δεύτερου μονιτορ. Όχι... Not for me.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.