Jump to content


Καζαμίας 2021 (για να ξέρουμε τι έρχεται...)


p55

Recommended Posts

1 hour ago, icy20 said:

Επισης η συζητηση με το με η χωρις ΦΠΑ δεν παιζει κανενα ρολο καθως το ποσο που βγαινει απο την τσεπη ειναι αυτο που γραφει. Ναι ειναι χωρις ΦΠΑ. Αλλα δεν το πληρωνεις ποτε.

 

11 minutes ago, GoMaR said:

Οταν με ρωτανε ποσο εκανε η μια 3080 που πηρα δε θα πω 750 που εσκασα για να δινω λαθος εντυπωσεις, αλλα 950.


απαντώ και στα δυο μαζί:

το αν παίζει ρόλο σε μια συζήτηση η πληρωμή ή όχι του ΦΠΑ εξαρτάται από το είδος της συζήτησης.
Αν ο σκοπός είναι να μάθω τι έχει πληρώσει κάποιος τότε ο ΦΠΑ δεν παίζει ρόλο μιας και δεν έχει πληρωθεί.
(Ιάσονα αγόρασε όποια κάρτα θες και θα την πληρώσω εγώ, στην κάνω δώρο. ΟΚ πήρα την Χ κάρτα. Πόσο έκανε να στα δώσω; Εδώ π.χ αν μου απαντήσεις την κοινή τιμή αποσιωπώντας ότι δεν πληρωσες ΦΠΑ με κοροϊδεύεις. Θα μου πεις σκέτα πόσα πλήρωσες)

Αν ο σκοπός είναι η αναζήτηση γνώμης για μια αγορά, παίζει ρόλο να γνωρίζει όποιος συμμετέχει αλλιώς θα δώσει απαντήσεις βασισμένες σε εσφαλμένα στοιχεία.
(παιδιά θα διαθέσω 800 ευρώ για κάρτα. Ποια λέτε να πάρω; Εδω φυσικά και πρέπει να μου διευκρινίσεις αν είναι τιμή άνευ φόρου αλλιώς θα σου δίνω απαντήσεις βασισμένες στην εικόνα που έχω για τιμές με φόρο)


Αν ο σκοπός είναι μια γενική, αφηρημένη συζήτηση, π΄χ. για το αν είναι ακριβές ή φθηνές οι κάρτες, τότε μόνο οι κοινές τιμές αγοράς (αυτές που μπορεί να βρει ο περισσότερος κόσμος) μετράνε.
(πανάκριβες οι κάρτες, η Χ κάρτα έπρεπε να κοστίζει 700 ευρώ αντί για τόσο που κάνει. Εδώ αν μου απαντήσεις με βάση τιμές χωρίς ΦΠΑ είναι άκυρη απάντηση. Οι όποια ειδική-προνομιακή τιμή δεν μας ενδιαφέρει γιατί δεν μπορεί να την πετύχει το ευρύ κοινό).

Ο άισυ πάντα το λέει όταν ερωτηθεί, δεν έχει σκοπό να κοροϊδέψει ο άνθρωπος, μερικές φορές κάνει και πλάκες.

Για τον ίδιο τον αγοραστή, τελικά μετράει το τι έχει πληρώσει συνολικά. «το ποσό που βγαίνει από την τσέπη» όπως λέει ο άισυ. Για τους υπόλοιπους συμμετέχοντες καλό είναι να διευκρινίζεται .ωστε να είναι σαφές ότι συζητάμε το ίδιο.

12 minutes ago, gdp77 said:

E τουλάχιστον ας γράφει "750+ΦΠΑ"


αμερικανος μας γίνεσαι σιγά σιγά. μπορεί και να το γράφει με γραμματοσειρά 5pts σε κάποιο σημείο του προφίλ του κρυμμένο. Να παίξουμε το κυνήγι του θησαυρού. Σε έχει καταστρέψει το φορτνάιτ :p
Kal;h xroni;a ki;olaw se ;osoys δεν τα είπαμε ήδη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ιασωνα δεν ειναι το ιδιο. Εσυ πληρωσες 950 και θα αποδωσεις το ποσο και θα σου επιστραφει. Εμεις απο εκει που παιρνουμε δεν βγαζει καν τιμη με ΦΠΑ γιατι ειναι ενδοκοινωτικη συναλλαγη. Καταλαβαινω οτι ισως μπερδευω οταν λεω τις τιμες αυτες αλλα αφου τοσο τις πηρα τι να γραψω οτι την πηρα παραπανω? Το βλεπετε και στην παραγγελια. Δεν υπαρχει ΦΠΑ απλα σε τετοιες συναλλαγες. Βεβαια αυτο το λεω εγω που δεν ειναι δικη μου η εταιρια. Δεν ξερω λογιστικα πως ερχεται σωστα αυτο...

Και εννοειται οτι ο salde εχει δικιο. Τις περισσοτερες φορες τρολλαρω εγω γενικα. Αρα μη δινετε σημασια παντα σε αυτα που λεω ?

 

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι δε κανει.
Απλα εκοψα τιμολογιο και εγω πληρωσα στον αλλον μονο την καθαρη αξια..Το ιδιο πραγμα ειναι. Απο την τσεπη μου εφυγαν 750.

Παντως το πλαισιο ηταν πιο φθηνο σε καθαρη αξια και απορω γιατι στραφηκες στο εξωτερικο.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι αυτοι που εχω δεν αγοραζουν πραγματα απο Ελλαδα πρωτον και τοτε που ειχα κανει τις παραγγελιες το πλαισιο ειχε τιμες +200 ακομα και με τιμη χωρις ΦΠΑ. Τον επεξεργαστη που τον εκοψα σε αλλον τον πηρα απο Ελλαδα καθως ειχε τιμη ιδια με γερμανια απλα δεν ειχα 20 ευρω μεταφορικα αλλα 3.

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+200 ?? 
Μηπως ετυχες σε μια και μοναδικη καρτα; 
Στο λεω γιατι ολο το πισι που εφτιαξα, συγκρινα καιρο ενα προς ενα τα sites , εξωτερικου και εδω και εχω αυτη την αποψη.
Το πλαισιο ειχε τις καλυτερες τιμες.

Αν σκεφτεις οτι μου εκανε και εκπτωση(σιγα την εκπτωση βεβαια) και το Π, τοτε ακομα πιο καλα ? 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ έχουμε το soundtrack του 2021

 

 


 

Spoiler

 

Όσοι δεν έχουν τις γνώσεις του @astrolabos και δεν καταλαβαίνουν τον στίχο ορίστε μια μετάφραση

 


I`m a wave a new wave
Under me will be countries
Wait very soon and forever
I will flood your cities

I`m a wave...


 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.